KJO ËSHTË ÇFARË NDODH NË LËKURËN TUAJ KUR NUK HANI Mjaftueshëm PROTEINA

KJO ËSHTË ÇFARË NDODH NË LËKURËN TUAJ KUR NUK HANI Mjaftueshëm PROTEINA

Pse proteina është kaq e rëndësishme për lëkurën

Proteinat kanë aminoacide, të cilat janë blloqet ndërtuese të komponimeve strukturore që zhvillojnë lëkurën dhe flokët, të tilla si elastina, kolagjeni dhe keratina. Elastina dhe kolagjeni janë përgjegjës për elasticitetin dhe butësinë e lëkurës, ndërsa keratina e bën atë më të fortë dhe e mban lëkurën tuaj të duket rinore. Proteinat gjithashtu përmirësojnë shërimin dhe rikuperimin e lëkurës, veçanërisht në plagë. Ata rrisin qarkullimin e qelizave për shërim më të shpejtë.

Cilat janë disa shenja që tregojnë se lëkura juaj nuk po përfiton mjaftueshëm proteina?

Probleme me lëkurën, thonjtë dhe flokët

Problemet e lëkurës, flokëve dhe thonjve lidhen me mungesën e proteinave në trup. Për shembull, pacientët me kwashiorkor kanë njolla të depigmentuara të lëkurës, skuqje dhe flokë të çarë.

Shërimi më i ngadalshëm i plagëve

Mungesa e proteinave mund të shihet kur ndrydhjet dhe prerjet kërkojnë më shumë kohë për t'u rikuperuar. Mund të jetë për shkak se trupi prodhon më pak kolagjen që gjendet në lëkurë dhe në indet e trupit.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin