Savile Row Company Custom Made - biznes familjar që prodhon veshje luksoze për mbi 80 vjet

Savile Row Company Custom Made – biznes familjar që prodhon veshje luksoze për më shumë se 80 vjet

Kush eshte Kompania Savile Row e bërë me porosi dhe çfarë bën?

I quajtur më parë 40 Savile Row, Savile Row Company Custom Made është pjesë e një biznesi familjar të gjeneratës së tretë që ka prodhuar veshje luksoze për më shumë se 80 vjet. Duke prodhuar vetëm veshjet me porosi dhe të gatshme të cilësisë më të lartë për burra dhe gra, ata tërheqin klientë të dallueshëm nga e gjithë bota.

Të vendosur vetëm një hedhje guri nga Savile Row, do t'i gjeni në katin e parë të selisë së kompanisë në Londër. Atje për t'ju mirëpritur me një buzëqeshje, është një ekip i vogël – por i talentuar – prej dy personash, që ofrojnë kujdes të jashtëzakonshëm personal, të kombinuar me një njohuri të gjerë të rrobaqepësisë dhe shërbimit ndaj klientit.

Maximillian Ciampi, drejtori i dyqanit, ka punuar në industrinë e shitjes me pakicë luksoze për më shumë se 20 vjet – duke bërë kostume për mbretër, presidentë dhe shumë individë të tjerë të profilit të lartë. Ai punon së bashku me Tess Harriott, e cila ofron përvojë të madhe në rrobaqepësi për burra, gra dhe fëmijë. Kjo është e drejtë, jo vetëm që dyqani ofron veshje për të rriturit, por edhe për të vegjlit tuaj.

E dizenjuar për individë që vlerësojnë cilësinë e lartë dhe mjeshtërinë e ekspertëve, ekipi me shumë përvojë është gati për të ndihmuar në krijimin e veshjeve dhe aksesorëve më të mirë për veshjet moderne. Nga kostumet e bëra sipas masës deri te këmisha me porosi dhe veshje unike të gatshme, ato 

ofrojnë një gamë të gjerë produktesh dhe shërbimesh për të ndihmuar klientelën e tyre të vishen për shumë raste – duke përfshirë garat, dasmat dhe ngjarjet e biznesit.

Kush e themeloi kompaninë Savile Row dhe pse?

Kompania Savile Row u themelua në vitin 1938 nga Gerry Doltis; një djalë emigrantësh dhe rrobaqepës që jetonte dhe punonte në zemër të Londrës. Pasioni i tij për rrobaqepësinë e meshkujve u transmetua ndër breza – duke mësuar se si të bënte kostume nga xhaxhai dhe gjyshi i tij.

Pasi la shkollën dhe mori punën e tij të parë në qytet, ai shpejt u bë mjeshtër i zanatit të tij. Pasi kishte kaluar shumë vite duke bërë kostume për figurat kryesore të argëtimit dhe krijimit të ditës, Gerry vendosi të planifikonte lëvizjen e tij të ardhshme. Qëllimi i tij ishte të zhvillohej përtej sferave të rrobaqepësisë për individë, në vend të kësaj të krehte një aftësi për biznes dhe mjeshtëri për të krijuar veshje cilësore në një shkallë shumë më të madhe.

Për fat të keq, sipërmarrja e tij e re nuk ishte në gjendje të arrinte në fillimet më të mira; vetëm një vit më vonë ai u thirr në Shërbimin Kombëtar – duke ndërprerë para kohe fillimin e kompanisë Savile Row. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, gjatë kohës së tij larg, Londra pësoi një fushatë bombardimesh gjermane (Blitz), e cila do të shkatërronte fabrikën për të cilën ai kishte punuar pa u lodhur për ta blerë.

Jo një për të pranuar humbjen, Gerry u kthye nga lufta dhe vazhdoi aty ku e kishte lënë. Ai u zhvendos në ambiente më të mëdha dhe vendosi të fokusohej në prodhimin me shumicë. S'kaloi shumë, biznesi u bë një furnizues kryesor i veshjeve luksoze për dyqanet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Gerry doli gjysmë në pension në 1988 dhe ia kaloi mbretërimin djalit të tij, Jeffrey.

Pasi pa pasionin e të atit për cilësinë dhe prodhimin e veshjeve, djali i Gerrit, Jeffrey, ishte i etur për të ndjekur hapat e tij. Koha e tij në kompani filloi në moshën 18-vjeçare. Ai studionte histori në Universitetin Queen's në Irlandën e Veriut, ndërsa punonte me kohë të pjesshme në një nga fabrikat e Gerry. Puna përfshinte kryesisht ngarkimin dhe shkarkimin e kamionëve, megjithatë ai u zhyt në dizajnin, krijimin dhe prodhimin e veshjeve – duke mësuar gjithçka që mundi për biznesin familjar dhe atë që duhej për të bërë veshje të cilësisë më të lartë.

Në vitin 1970, Jeffrey u transferua në Amerikë, duke e ndarë kohën e tij mes studimeve për menaxhim në Universitetin Emory në Atlanta dhe fitimit të përvojës në një fabrikë lokale. Në kthimin e tij në Irlandën e Veriut, babai i tij përdori mirë studimet e tij: e ngarkoi atë të drejtonte një fabrikë të tijën.

Në vitin 1982, i diplomuari i sapokurorëzuar u kthye në Londër duke u përfshirë më shumë në shitje – duke u kujdesur për shitjen me shumicë nën mentorimin e Gerry. Dyshja punuan ngushtë së bashku derisa Gerry doli gjysmë në pension në 1988.

Pasi ishte në krye të kompanisë, Jeffrey ishte i vendosur të ruante standardet e cilësisë së lartë që kishte prezantuar babai i tij, duke u siguruar që biznesi të evoluonte dhe të modernizohej kur kërkohej. Duke përdorur gjithçka që kishte mësuar gjatë viteve, Savile Row Company shkoi nga forca në fuqi, duke lançuar përfundimisht dyqanin me porosi në 1998.

Me cilat sfida përballet biznesi dhe industria?

Nga mbyllja e dyqaneve deri tek ndërveprimi jo-ballë për ballë, rrobaqepësit janë përballur me një mori sfidash të shkaktuara nga COVID-19. Por nuk është vetëm një pandemi globale që ka tronditur status quo-në. Disa nga pengesat në vend ishin të dukshme shumë vite më parë – vetëm për t'u përshpejtuar më tej pas bllokimit.

Mënyra se si njerëzit blejnë ka ndryshuar. Gjatë dekadës së fundit apo më shumë, bizneset e shitjes me pakicë kanë parë ndërsa disa klientë largohen nga formaliteti. Kostumet anashkalohen për xhaketat sportive, ndërkohë që meshkujt po i kushtojnë shumë më tepër rëndësi se nga janë bërë veshjet për të qenë më të rehatshëm. 

Jeffrey Doltis e ka vënë re këtë ndryshim. Me përjashtim të rasteve kur vishen për një rast festimi ose një takim të rëndësishëm biznesi, burrat dhe gratë në përgjithësi po kthehen drejt një mënyre më të zakonshme të veshjes. Më shumë se kurrë më parë, ata po i japin përparësi rehatisë dhe veshjeve të lehta për t'u kujdesur.

Tani, ndërsa shpejtësia e një ndryshimi të tillë ka qenë ndoshta shumë më e shpejtë se sa do të prisnin shumë, ndryshimi i zakoneve të blerjeve nuk është asgjë e re. Për të vazhduar të lulëzojë, industrisë së rrobaqepësisë i është dashur gjithmonë të lëvizë me kohën.

Bukuria e bizneseve si Savile Row Company Custom Made është se ato janë shumë më tepër sesa thjesht kostume dhe këmisha. Duke dëgjuar gjithmonë komentet e klientëve, ata janë në gjendje të ofrojnë një gamë të gjerë veshjesh të përshtatshme për zotërinjtë modernë – plus një shërbim ndryshimesh.

Pavarësisht nëse keni nevojë për një palë pantallona të rastësishme për zyrën tuaj më të relaksuar ose një xhaketë të bukur kadifeje për një event me kravatë të zezë, rrobaqepësia në Londër ka evoluar në heshtje për të ofruar produkte dhe 

shërbime përtej kostumit tradicional.

Me çfarë mundësish përballet biznesi/tregu?

Edhe pse klientët blejnë ndryshe, disa gjëra kanë vazhduar të mbeten të njëjta. Për shembull, kërkesa për veshje rasti nuk është lëkundur kurrë; duket qartë se meshkujt nuk e kanë harruar nevojën dhe dëshirën për t'u veshur herë pas here.

Shitjet e kostumeve të përditshme mund të jenë ulur – rreth 50% gjatë pesë viteve të fundit, sipas Andy Saxton, drejtor strategjik i njohurive për modën në Kantar – megjithatë burrat ende po i drejtohen Savile Row Company Custom Made për kostumet e tyre të dasmës, tuxedos dhe palltot e mëngjesit. . Në fakt, mbi gjysma e xhiros së tyre vjen nga shitja e veshjeve të rastit.

Meshkujt po bëhen gjithashtu më aventurierë me zgjedhjet e tyre të veshjeve.

Maximillian Ciampi ka zbuluar se klientët e tij tani janë më të gatshëm të shikojnë një gamë më të gjerë të rrobave të kostumit – shpesh duke zgjedhur ngjyra dhe modele të gjalla mbi bluzat dhe gritë e zakonshme. Ai beson se është nevoja për të "dalur" nga turma dhe "të krenohemi më shumë për një pamje të rregulluar".

Këshilla e kompanisë Savile Row për të tjerët

Pasi ka punuar në industrinë e shitjes me pakicë luksoze për më shumë se 50 vjet, Jeffrey Doltis di një ose dy gjëra për drejtimin e një biznesi të suksesshëm. “Për të vazhduar të jeni një sukses, nuk duhet të harroni kurrë rëndësinë e cilësisë dhe shërbimit ndaj klientit. Një klient nuk do të harrojë kurrë një përvojë ose produkt të keq. Gjithmonë përpiquni të përmirësoheni dhe ndërkohë që duhet t'u qëndroni gjithmonë besnik vlerave tuaja, jini të përgatitur të evoluoni dhe të ecni me kohën, "thotë ai.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Më të rejat nga Business News