Laura Grier Një perëndeshë globale

Laura Grier: Një perëndeshë globale

Kush është Laura Grier Travel?

Laura Grier është një vizë shumëfishe, fotograf udhëtimesh e cila ka bërë emër si fotografe e udhëtimeve aventureske, fotoreportere, fotografe e arteve të bukura dhe fotografe dasmash në destinacion. Ajo është një kërkuese emocionesh dhe e fiksuar pas udhëtimeve dhe dokumentimit të përvojave të reja dhe njerëzve që takon. Krijimtaria dhe talenti i saj shtrihen përtej fotografisë, pasi ajo është gjithashtu bashkëthemeluese e Andeana Hats, një biznes i specializuar në kapele të punuara me dorë nga artizanët femra Keçua me të ardhura që i japin drejtpërdrejt komunitetit.

Cili ka qenë rrugëtimi i Laurës deri tani?

Ajo u bë fotografe sepse në moshë të re ishte e fiksuar pas Jacques Cousteau dhe kanalit National Geographic. Ajo në fakt mendoi se kishte dashur të bëhej zoologe apo arkeologe gjatë gjithë fëmijërisë së saj, sepse për të kjo do të thoshte të ishte Indiana Jones! Tani me këtë, Laura kishte një edukim shumë të pazakontë që filloi të ndikojë në punën e saj dhe të kombinonte dashurinë e saj për Indiana Jones: duke u rritur, të dy prindërit e saj punonin për CIA-n dhe ishin të vendosur në të gjithë botën. Në moshë të re, ajo jetonte në Indonezi, Tajlandë dhe Xhakartë, dhe Laura ishte gjithmonë rreth kulturave krejtësisht të ndryshme nga ajo e saj. Kjo i kishte dhënë asaj mjetet për të kuptuar vërtet më shumë botën rreth saj dhe krijoi një epsh endacak brenda saj që ka ngjyrosur të gjithë punën e saj që atëherë, duke ndihmuar në krijimin e kompanisë së saj të fotografisë. Fotografi e Ditës së Bukur.

Krijimi Kapele Andeana u frymëzua nga udhëtimet në Peru, ku bashkëthemeluesit Pats Krysiak dhe Laura zbuluan kapelet unike, të punuara me dorë, të krijuara nga gratë Keçua në pjesë të largëta të Luginës së Shenjtë, Peru. Laura dhe Pats krijuan Kapelet Andeana si një mënyrë për të mbështetur këto gra artizanale duke sjellë kapelet e tyre në një treg global ku artizanët përndryshe nuk do të kishin akses, duke i bërë këto artizane femra mbajtëset e familjes së tyre dhe gjithashtu ndërgjegjëson kulturën e tyre. praktika, duke ndihmuar në ruajtjen e zanateve dhe gjuhës së tyre që shprehet vetëm gojarisht dhe në modele të endura. Këta pasardhës të popullit Inka po praktikojnë atë që National Geographic i referohet një "arti në zhdukje"; një traditë e lashtë thurjeje ose qëndisjeje që është përcjellë ndër shekuj nga gratë në kulturën e tyre. Pra, pa një treg global për të ndarë dhe shitur këto mallra, këto tradita do të shuhen.

Me rritjen e këtyre bizneseve, Laura nuk e ka humbur pasionin e saj për të shkruar si dhe për të fotografuar pjesë të ndryshme të botës. Një nga historitë e saj të preferuara fotografike që ajo ka shkruar dhe fotografuar ishte për Projektin Global të Edukimit të Grave në Senegal, ku organizata ndihmon në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e shkollave për vajzat e reja në komunitete që përndryshe nuk do të kishin mundësi. Laura tani është publikuar nga National Geographic, People Magazine, Forbes, HuffPost, Tastemade, Thrillist, Lonely Planet, Matador Network dhe publikime dhe podkaste të tjera të panumërta. Së fundmi, Laura u shfaq në transmetimin e drejtpërdrejtë të NBC-së në California Live për Ditën Ndërkombëtare të Gruas, duke theksuar punën e saj si një grua në biznes.

Cilat janë sfidat dhe mundësitë me të cilat përballet ky biznes?

Si një grua me shumë para, Laura përballet me sfida në balancimin e bizneseve të saj të ndryshme. Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballet është se si të përfaqësojë gjithçka që bën pa pushtuar askënd! Ajo nuk udhëton vetëm dhe shet printime të artit të bukur, as nuk bën vetëm fotografi dasmash apo thjesht shet kapele të bukura të punuara me dorë. Të dalësh me një rrëfim të shpejtë për të nuk është kurrë e lehtë. Sidoqoftë, Laura njeh gjithashtu mundësitë që vijnë me të paturit e një grupi të larmishëm aftësish. Aftësitë e saj fotografike i mundësojnë asaj të fitojë para dhe të diversifikojë të ardhurat e saj përmes mënyrave të ndryshme si krijimi i përmbajtjes së mediave sociale, shitja e kapelave, krijimi i fotografive të artit të bukur, këshillimi i bizneseve dhe kapja e globit për organizata të ndryshme.

Një nga gjërat mahnitëse për të cilat Laura njihet tani janë "Global Goddess Shoots". Këto xhirime shfaqin gra nga e gjithë bota, të veshura me veshje dhe bizhuteri të hollësishme, të kapura në ambiente mahnitëse në të gjithë botën. Meqenëse Laura tani ka udhëtuar në 88 vende (deri tani!), duke u nisur për të fotografuar dhe fuqizuar gratë që të përqafojnë perëndeshën e tyre të brendshme. Është bërë një nga aspektet e saj të preferuara të fotografisë dhe është bërë një shenjë dalluese e punës së Laurës dhe një dëshmi e aftësisë së saj si fotografe.

Cila është këshilla e Laura për bizneset e tjera?

Këshilla e Laura për sipërmarrësit aspirantë është që t'i trajtojnë idetë e tyre me dashuri dhe përkushtim, në vend që t'i shohin ato si një hobi ose një biznes anësor. Ajo inkurajon sipërmarrësit që t'u kushtojnë ideve të tyre vëmendjen që meritojnë dhe të shmangin trajtimin e tyre thjesht si një mendim i mëvonshëm. Ajo gjithashtu thekson rëndësinë e vendosjes së kufijve në sipërmarrje. Si sipërmarrës, mund të jetë e vështirë të fikësh dhe të krijosh orët e punës, kështu që është e rëndësishme të mbani veten përgjegjës dhe të vendosni kufij për të shmangur djegien.

Laura Grier është një aventuriere e shquar me shumë viza, e cila ka lënë shenjën e saj në industrinë e fotografisë dhe të udhëtimit. Pasioni i saj për udhëtimet dhe fotografinë e ka shtyrë atë të krijojë imazhe mahnitëse që kapin bukurinë e botës. Vendosmëria dhe shpirti i saj sipërmarrës e kanë lejuar atë të ndërtojë biznese të suksesshme dhe të frymëzojë të tjerët për të ndjekur ëndrrat e tyre. Udhëtimi i Laurës është një dëshmi e fuqisë së ndjekjes së pasioneve dhe shpërblimeve që vijnë nga puna e palodhur dhe përkushtimi.

Laura Grier Fotografi Udhëtimi

MS, Universiteti i Tartu
Specialisti i gjumit

Duke shfrytëzuar përvojën e fituar akademike dhe profesionale, këshilloj pacientët me ankesa të ndryshme për shëndetin mendor - humor depresiv, nervozizëm, mungesë energjie dhe interesi, çrregullime të gjumit, sulme paniku, mendime dhe ankthe obsesive, vështirësi në përqendrim dhe stres. Në kohën time të lirë, më pëlqen të pikturoj dhe të bëj shëtitje të gjata në plazh. Një nga obsesionet e mia të fundit është sudoku - një aktivitet i mrekullueshëm për të qetësuar një mendje të shqetësuar.

Më të rejat nga Business News