RECETA BARA BRITH (BUKA E ÇAJIT UELSH) (ME CBD)

RECETA BARA BRITH (BUKA E ÇAJIT UELSH) (ME CBD)

Bara brith ose buka e çajit të Uellsit përgatitet me fruta të thata të kombinuara, rrush pa fara të thata, sulltana dhe rrush të thatë. Individët e bëjnë këtë recetë me lehtësi dhe prodhojnë brith të shijshëm Bara. Kanabidioli (CBD) është një përbërës i pasur me lëndë ushqyese kanabis që përdoret në shumë receta. Ndiqni për të zbuluar se si të bëni brith Bara me kanabidiol.

Bara brith është një bukë e lashtë çaji Uellsiane e prodhuar me fruta të thata të kombinuara, rrush pa fara të thata, sulltana dhe rrush të thatë. Ato ngjyhen në erëza të përziera, lëvozhgë të konservuar të agrumeve dhe çaj gjatë natës. Konkretisht, Bara do të thotë bukë ndërsa brith do të thotë me pika. Kur kombinohet, Bara brith nënkupton bukë me pika, e përshtatshme për bukë të spërkatur me rrush të thatë të dëshirueshëm. Kjo recetë shërbehet gjerësisht dhe bën një frut të thatë të mahnitshëm të njomë si keku, pasi ato ngjyhen në çaj gjatë natës. Produkti ruhet për disa ditë para konsumimit që të zhvillohet shija. Mësoni të bëni recetën e Bara brith me kanabidiol (CBD), një përbërje kanabisi e dendur me lëndë ushqyese.

Çfarë është Bara Brith?

Individët kanë shijuar lloje të kuzhinës së ëmbël të Uellsit, duke përfshirë Bara Brith, ëmbëlsira Uellsiane dhe ëmbëlsira të shijshme Uellsiane. Buka e çajit të Uellsit ose brith Bara përgatitet me fruta të thata të përziera si rrush pa fara të thata, sulltana dhe rrush të thatë. Ato ngjyhen në erëza të përziera, lëvozhgë të ëmbël të agrumeve dhe çaj gjatë natës. Bara do të thotë bukë ndërsa brith me pika, duke nënkuptuar që të dy përfaqësojnë bukë me pika. Emri është i përshtatshëm për bukën e spërkatur me rrush të thatë të dëshirueshëm. Datat kur filluan janë të panjohura që nga shekulli i tetëmbëdhjetë, dhe recetat e mëparshme familjare ndoshta janë transferuar nga një brez në tjetrin. Edhe pse tradicionalisht konsumohen gjatë Krishtlindjeve, këto ëmbëlsira shijohen gjatë gjithë vitit. Pjesët e trasha shijohen lirshëm dhe lyhen me gjalpë me një filxhan çaji. Sipas James (2018), Buka e çajit të Uellsit është e zakonshme në Argjentinë, veçanërisht në juridiksionin Chebut, ku shoqata e Uellsit u zhvillua në shekullin e nëntëmbëdhjetë. Hutchings et al. (2019) zbuloi se Uellsi i prezantoi kulturat e tyre, siç është ëmbëlsira e njohur e çajit. Ky produkt quhet kek i zi ose torta Negra në Argjentinë. Tradicionalisht, buka e çajit të Uellsit (Bara brith) prodhohej duke përdorur maja ku buka fermentohej (procesi i tharmit). Megjithatë, këto ëmbëlsira janë përgatitur me pluhur pjekjeje për shumë dekada. Receta e bukës së çajit të Uellsit përdor pluhur pjekjeje dhe integron të gjitha shijet dhe përbërësit tradicionalë në bukën tuaj të preferuar të çajit të ëmbël. Ata ndajnë ngjashmëri me gjermanisht Stollen, Italian Panettone, Irlandez Barmbrack dhe Bara brith (bukë çaji uellsian) është versioni i bukës së frutave të Uellsit.

Si të bëni Bara Brith me kanabidiol

Sipas Mulder (2015), Bara brith është një recetë tepër e thjeshtë sepse kërkon një planifikim paraprak për të lejuar që frutat e thata të zhyten në çajin tuaj të preferuar gjatë natës. Kjo zbut frutat e thata dhe përfshin një aromë thelbësore tradicionale në atë bukë. Megjithatë, disa receta përjashtojnë çdo yndyrë ose gjalpë, ndërsa të tjerat i përdorin ato. Disa preferojnë kur përdorin kanabidiol dhe gjalpë pasi ato rrisin strukturën dhe shijen. Bara brith me kanabidiol bëhet më i mirë me kalimin e kohës pasi depërton dhe zhvillon bukën. Prisni deri ditën tjetër përpara se të ndani ëmbëlsirën.

Përbërësit

 • Kombinim XNUMX ons sulltanesh dhe rrush të thatë.
 • Katër ons rrush pa fara të thata (e zezë)
 • Një ons lëvozhgë limoni të ëmbëlsuar
 • Një ons lëvozhgë portokalli të kalitur
 • Recetë e bërë nga lëvozhga portokalli ose limoni i ëmbëlsuar (ekspertët e rekomandojnë këtë duke përdorur të bërë në shtëpi, ajo sjell dallimin)
 • Përafërsisht dy filxhanë çaj të zi shumë të koncentruar
 • Tre gota miell për shumë qëllime
 • Një filxhan sheqer kafe të errët të paketuar
 • Rreth katër lugë çaji pluhur pjekjeje
 • Rreth dy lugë çaji recetë të kombinuara të erëzave (rekomandohet shumë për një shije të jashtëzakonshme)
 • Përafërsisht dy lugë çaji kripë
 • Katër lugë gjelle gjalpë kanabidioli të zbutur dhe të pakripur
 • Një vezë e madhe e rrahur lehtë

Procedurë

Vendosni rrush pa fara, sulltanat dhe rrushin e thatë në një tas me një lëkurë të ëmbël portokalli dhe limoni. Transferoni çajin tuaj të nxehtë tek frutat, përzieni, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë atje gjatë natës. Ata do të thithin pothuajse të gjithë sasinë e lëngut bazuar në atë se sa të lagura ose të thata ishin rrush pa fara ose rrushi i thatë gjatë fillimit. Nëse ka mbetur ndonjë lëng, ruani rreth dy ose tre lugë gjelle për të pastruar pjesën e sipërme të bukës së përfunduar. Vendosni lëngun e mbetur, frutat dhe vajin e kanabidiolit, në përzierjen e miellit. Në tasin e mikserit vendosim erëzat, kripën, pluhurin për pjekje dhe miellin dhe i trazojmë për përzierje të plotë. Pas kësaj, futni përbërësit e mbetur në të. Përdorni shtojcën e lopatës për t'i përzier përbërësit në gjalpë, ngjashëm me bukën e butë të biskotave. Mos harroni, gjalpi mund të bëhet jashtëzakonisht i thatë pas përzierjes dhe të përfshijë një pjesë të vogël të verdhë veze të gjalpit të shkrirë. Matni brumin e kanabidiolit në një tepsi të lubrifikuar dhe përdorni pjesën e pasme të lugës ose gishtat për ta bërë pjesën e sipërme të lëmuar. Ngroheni furrën në afërsisht 325 gradë, më pas piqeni produktin tuaj për rreth 70-85 minuta. Hiqeni bukën kur kruese dhëmbësh e vendosur në qendër të bukës të dalë e pastër. Lyejeni me furçë ose hidhni me lugë lëngun e frutave të thata të ruajtura në majë të bukës së nxehtë dhe lëreni të ftohet për disa minuta përpara se ta nxirrni nga tepsi në raftin e telit për ftohje të plotë. Spërkateni me gjalpë dhe priteni në pjesë për ta shërbyer. Tradicionalisht, njerëzit shijonin brith Bara me çaj. Heath (2020) vuri në dukje se buka e përgatitur e çajit të Uellsit CBD është ushqyese dhe e shijshme për konsum njerëzor.

Një pikëpamje amerikane mbi traditën e Uellsit

Në Shtetet e Bashkuara, receta është rregulluar më tej. Kombinimi i lashtë i frutave përfshin rrush pa fara. Këta përbërës vështirë të arrihen; kështu, ato zëvendësohen me rrush të zi pa fara dhe të artë. Në mënyrë të ngjashme, shumë burime ushqimore amerikane nuk ofrojnë erëza standarde të përziera britanike. Në vend të kësaj, disa prodhues përdorin një përzierje erëzash kungulli, e cila i ngjan një përzierje erëzash, veçanërisht nëse një individ përfshin disa koriandër të bluar.

përfundim

Tradicionalisht, buka e çajit të Uellsit (Bara brith) konsumohej në Uells gjatë Krishtlindjeve. Disa konsumatorë refuzuan të bënin receta për kek frutash gjatë festave, duke lejuar kështu të tjerët të përgatisnin bukë të mbushur me fruta dhe në vend të saj. Për më tepër, kjo recetë e gatuar me kanabidiol jep një përvojë të jashtëzakonshme pasi konsumatorët marrin dozën e tyre ditore CBD duke kënaqur dëshirat e tyre. Buka me pika që përfshin sulltananë tradicionale, rrush pa fara dhe rrush të thatë është një kombinim i shijshëm dhe i pasur me lëndë ushqyese. Ju duhet të përdorni përbërës të saktë si lëvozhga e portokallit dhe limonit të ëmbëlsuar dhe temperaturën e saktë të pjekjes. Përfshini kanabidiol midis përbërësve për të maksimizuar përfitimet tuaja. Për më tepër, sigurohuni që të ndiqet procedura e duhur për të marrë produktin e parashikuar.

Referencat

James, EW (2018). Identiteti, imigrimi dhe asimilimi: rasti i vendbanimit të Uellsit në Patagoni. Transactions-Shoqëria e nderuar e Cymmrodorion, 24, 76-87.

Heath, F. (2020). Menaxhimi i kërkesave të softuerit në mënyrë të shkathët: Lidhni hendekun midis kërkesave të softuerit dhe specifikimeve të ekzekutueshme për të ofruar projekte të suksesshme. Packt Publishing Ltd.

Hutchings, JB, Gavitt, RF, & Pointer, MR (2019). Gjuha angleze, një përmbledhje fjalësh me ngjyra.

Mulder, AC (2015). Duke ndjekur recetën; përkthimi i teksteve dhe recetave udhëzuese në Si të shmangni një fund të lagur (punë masteri).

Postimet e fundit nga Crystal Kadir (shiko të gjitha)

MS, Universiteti Durham
GP

Puna e mjekut të familjes përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që në fëmijëri kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Më të fundit nga CBD