RECETA E tortës me LIMON (ME CBD)

RECETA E tortës me LIMON (ME CBD)

Spërkatja e limonit e mbushur me CBD është e lehtë për t'u përgatitur keku i spërkatur me krem ​​të shijshëm me limon të shijshëm. CBD shton shijen e saj agrume. CBD në receta është një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar përfitimet e saj pa efekte psikotrope. CBD besohet se ul në mënyrë efektive presionet ose mundimet e mendjes dhe trupit. CBD mund të ofrojë lehtësim nga stresi dhe ankthi.

Ky artikull ofron një udhëzues hap pas hapi për bërjen e tortës me rigon me limon të injektuar me CBD.

PSE CBD?

 Blessing & Marmar (2015) tregoi CBD si një trajtim të fuqishëm për çrregullimet e ankthit. Überall (2020) zbuloi se CBD luan një rol aktiv në menaxhimin e dhimbjes. CBD është ndryshe nga marihuana, e cila lidhet me efektet që ndryshojnë mendjen e kanabisit. Le të shkojmë për këtë kënaqësi me erëza limoni.

Receta e tortës me limon

Torta me limon është e dendur dhe ende e lehtë plus e lagësht, por jep strukturën tradicionale të krisur në këto ëmbëlsira. Është e rëndësishme të theksohet se përbërësit e ftohtë si gjalpi ose vezët duhet të jenë në temperaturën e dhomës përpara se të filloni. Për furrtarët e rinj, ëmbëlsirat mund të jenë të vështira pasi përftimi i strukturës, konsistencës dhe yndyrës së duhur kërkon që ju të dini se kur duhet të hiqni dorë nga përzierja.

 Megjithatë, kjo recetë e tortës me limon është ndër recetat më të lehta me të cilat do të eksperimentoni. Për më tepër, është një trajtim i këndshëm. Për shkak se shumica e ëmbëlsirave me kilogramë janë të dendura dhe kërkojnë lagështi, ata kanë nevojë për vaj dhe përbërës të tjerë më kompleksë plus matje. Megjithatë, me kanabuter, ju nevojiten vetëm disa shtesa dhe shtesa të drejtpërdrejta dhe do të shijoni çdo kafshatë të ëmbëlsirës tuaj, pavarësisht nivelit të ekspertizës suaj.

Përgatitje; 10 minuta

Gatim: 55 minuta

Serviret; 10

Përbërësit

 • 1 ½ filxhan miell për të gjitha përdorimet ose që ngrihet vetë
 • 1 filxhan sheqer i grimcuar
 • ½ filxhan gjalpë kanabi
 • 3 vezë të mëdha
 • 2 lugë gjelle lëvore limoni
 • ½ filxhan lëng limoni
 • ¼ lugë. Pluhur pjekje
 • ¼ ekstrakt vanilje
 • ¼ lugë. Sode buke
 • 1/3 filxhan krem ​​acid
 • ¼ lugë gjelle. kripë
 • ¼ lugë çaji gjalpë për lubrifikim
 • Përbërësit e lustrimit
 • 1 lugë gjelle Lëng limoni
 • ½ filxhan sheqer pluhur (jo i grimcuar)

Tools

 • Tepsi për bukë
 • Tas i madh dhe një tas mesatar
 • Mikser elektrik
 • Letër pergamene

Directions

 • Ngroheni furrën në 325 Fahrenheit me derën e furrës të mbyllur.
 • Lubrifikoni një tepsi 8 me 4 dhe lyeni me letër furre.
 • Përzieni butësisht sheqerin dhe gjalpin në tasin e madh duke përdorur mikserin elektrik me shpejtësi mesatare.
 • Më pas, shtoni një vezë në të njëjtën kohë, duke siguruar që përzierja të jetë e kombinuar në mënyrë rigoroze.
 • Lyejini anët e tasit për të hequr grumbujt e padëshiruar dhe rrihni lëngun e limonit, lëkurën dhe vaniljen në përzierje.
 • Pastroni bashkëngjitjet e rrahësit.
 • Në një enë tjetër, përzieni përbërësit e tjerë derisa të formohet një përzierje e imët dhe pa gunga
 • Hidheni brumin në tavën e lyer dhe të shtruar me petë dhe piqeni në furrë për rreth 55 minuta.
 • Një kruese dhëmbësh e futur në mes duhet të dalë e pastër.
 • Lëreni bukën të ftohet mjaftueshëm, ndoshta deri në 1 orë në temperaturën e dhomës.
 • Tani mund të jeni në gjendje të lustroni artin tuaj të lezetshëm të përzier me kanabis.
 • Përziejini të gjithë elementët e glazurës në një tas të vogël përzierës dhe më pas përdorni një shpatull silikoni për të mbuluar çdo inç keku me limoni.
 • Torta juaj me limon të mbushur me kanabidiol tani është gati për konsum.

Truket dhe këshillat e tortës me limoni

Këtu janë disa këshilla dhe truket për kapjen e tortës suaj me limon me kanabis.

 • Hidhni përbërësit individualisht - Edhe pse është tërheqëse t'i hidhni të gjithë përbërësit në tasin e përzierjes dhe t'i rrahni, mund të mos ju japë atë që dëshironi. Ju mund ta bëni këtë nëse jeni me nxitim, megjithëse është më mirë ta trajtoni atë individualisht. Do të arrini një strukturë shumë më të mirë.
 • Bëni cupcakes nëse ju mungon një tepsi për bukë-Ju mund të përdorni një kallëp për kek ose tortë nëse nuk keni një tepsi për bukë. Vini re se kekët janë të ndryshëm nga buka dhe kërkojnë më pak kohë në furrë.
 • Ju mund të përdorni miell për të gjitha qëllimet - Si rrjedhojë, do t'ju duhet një agjent ngurtësues, si pluhur pjekjeje.
 • Sheqeri i grirë si përbërës- Edhe pse sheqeri i grirë është i rrallë për t'u gjetur, Ziegler & Hogg (1999) vuri në dukje se ajo tretet më shpejt se sheqernat e tjera. Megjithatë, ju mund të përdorni sheqer të grimcuar, përveç se struktura do të jetë e ndryshme.
 • Armstrong et al. (1931) këshilloi konsumatorët të konfirmojnë që përbërësit janë në temperaturën e dhomës - Hiqeni gjalpin dhe vezët nga frigoriferi pak para pjekjes. Brumi do të thyhet dhe do të bëhet i thartë, duke shkatërruar gjithçka kur gjalpi dhe vezët janë të ftohtë.
 • Tregoni kujdes me furrën- Është joshëse të shikoni tortën tuaj kur piqni. Megjithatë, mos lejoni që nxehtësia të dalë nga furra bën që torta juaj të fundoset. Nëse torta nuk është pjekur plotësisht në fund, kthejeni me delikatesë në furrë dhe mbyllni ngadalë derën. Përplasja e derës mund të shkaktojë probleme për tortën tuaj.
 • Edhe pse mund ta zëvendësoni lëngun e freskët të limonit me ekstrakt limoni, nuk do të mund të përfitoni nga lëkura e limonit që lavdëron këtë recetë.

Shërbim

Fuqia e tortës suaj me limon varet nga forca e gjalpit të kanapit. Ndërsa kjo ëmbëlsirë specifike kërkon një sasi të madhe kanabuteri, konsumatorët këshillohen që ta presin bukën në të paktën 10 racione individuale. Gjysma e një fete mund të jetë e mjaftueshme për t'ju çuar në një udhëtim të çuditshëm nëse keni një tolerancë të ulët. Prandaj, filloni nga pak dhe gradualisht rriteni për rezultate të plota.

Ruajtje

Edhe pse një kek me limon është i dendur dhe i lagësht, ai mund të mbetet në atë gjendje vetëm nëse ruhet siç duhet në një enë hermetike. Duhet të ruhet në një vend të ftohtë në temperaturën e dhomës. Ruajtja e kësaj ëmbëlsire në frigorifer ose ekspozimi ndaj ajrit do ta thajë atë, duke e bërë të trashë, të vështirë për t'u përtypur dhe në përgjithësi të pakëndshme. Kështu sigurohuni që të ruani fetat në një enë hermetike që mbyll gjithë freskinë.

Përfundim

Një recetë e ëmbëlsirës me limon të përzier me CBD është e thjeshtë për t'u provuar për veten tuaj, anëtarët e familjes ose kur keni nevojë të ndikoni dikë. Rrjedhimisht, zgjedhja e pjekjes varet nga ju dhe ekspertiza juaj e matjeve. Ju lejohet ta personalizoni këtë recetë për të përmbushur nevojat tuaja. Organizimi i përbërësve para fillimit rrit efektivitetin dhe kursen kohë. Gjithashtu, çfarë mënyrë e shkëlqyer për të marrë dozën tuaj ditore të CBD sesa kur shijoni ëmbëlsira njëkohësisht. Prandaj, kjo recetë është e mrekullueshme për t'u eksploruar nëse po kërkoni të përgatisni një rostiçeri të shijshme në kuzhinë.

Referencat

Armstrong, GB, Schreiber, AM, & McKee, MA (1931). Gjërat e mira nga furra: si dhe pse janë bukët, ëmbëlsirat, biskotat, pudingat dhe byrekët. Qarkorja/Universiteti i Illinois (kampusi Urbana-Champaign). Stacioni i Eksperimenteve Bujqësore; nr. 370.

Blessing, EM, Steenkamp, ​​MM, Manzanares, J., & Marmar, CR (2015). Kanabidioli është një trajtim potencial për çrregullimet e ankthit. Neurotherapeutics, 12(4), 825-836.

Überall, MA (2020). Një përmbledhje e provave shkencore për THC: llak oromukoz CBD (nabiximols) në menaxhimin e dhimbjes kronike. Journal of Pain Research, 13, 399.

Ziegler, G., & Hogg, R. (1999). Reduktimi i madhësisë së grimcave. Prodhimi dhe përdorimi industrial i çokollatës, 115-136.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të fundit nga CBD