RECETA E ËRTESËS SË FARËS SË KIMEVE

RECETA E ËRTESËS SË FARËS SË KIMEVE

Nëse jeni adhurues i Caraway-it, është koha ta bëni atë më të frytshëm duke shtuar CBD në recetën tuaj. Përfshirja e CBD në përbërësit e tortës suaj të farave Caraway ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë reduktimin e stresit dhe ankthit dhe rritjen e shëndetit mendor. Edhe pse mund ta merrni direkt vajin CBD, shtimi i tij në një recetë ndihmon në shmangien e shijes së tmerrshme natyrore të bimës së kërpit. Ju mund të zgjidhni tre lloje të vaj CBD: me spektër të plotë, të izoluar dhe me spektër të gjerë. Nëse dëshironi të përfitoni nga efekti rrethues nga elementë të tjerë të bimës së kërpit, si terpenet, flavonoidet dhe tetrahidrokanabinoli (THC), zgjidhni spektrin e plotë ose spektrin e gjerë. Izoloni vajin CBD ka një element të vetëm (CBD). Është mirë të kuptoni llojet e CBD përpara se të vendosni për recetën tuaj të tortës me fara Caraway.

Vaj CBD me spektër të plotë

CBD me spektër të plotë është lloji më i zakonshëm me përfitime të shumta shëndetësore. Është prodhuar duke përdorur të gjithë elementët e bimës së kërpit, duke përfshirë terpenet, flavonoidet, THC dhe CBD. Spektri i plotë jep një efekt rrethues për shkak të elementëve të shumtë. Efekti rrethues është aftësia e elementëve të ndryshëm për të provuar më shumë përfitime shëndetësore sesa një i vetëm. Sidoqoftë, ka kontradikta të ndryshme në lidhje me efektivitetin e vajit CBD me spektër të plotë për shkak të THC. Lafaye et al. (2022) shpjegoi se THC zakonisht shoqërohet me efekte anësore psikoaktive, ndryshe nga elementët e tjerë. Khaleghi (2020) sugjeroi që THC ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit dhe mirëqenies sonë të përgjithshme. Por përfitimet shëndetësore të sugjeruara të THC nga vetitë anti-inflamatore ende nuk janë miratuar nga FDA.

Spektër i gjerë

CBD me spektër të gjerë është lloji i dytë mbizotërues i vajit CBD pas spektrit të plotë. Duket një opsion më i mirë për spektrin e plotë, sepse jep një efekt rrethues pa kërcënime të mundshme shëndetësore nga THC. CBD me spektër të gjerë prodhohet duke përdorur të gjithë elementët e bimës së kërpit përveç THC. Sidoqoftë, mungesa e THC nuk duhet t'ju bëjë të shtoni shumë vaj CBD me spektër të gjerë në recetën e tortës së farës së Caraway. Sipas Liu Tina (2019)CBD mund të çojë në marramendje dhe diarre, veçanërisht kur merret në sasi të larta. Prandaj, shtoni sasi të konsiderueshme të CBD në recetën tuaj.

Izoloj

Sipas Wang et al. (2017), CBD e izoluar është e jashtëzakonshme nga pjesa tjetër pasi është prodhuar duke përdorur një element të vetëm (CBD). Disavantazhi kryesor i CBD-së së izoluar është se nuk mund të sigurojë më shumë përfitime shëndetësore nga efekti i rrethimit si llojet e tjera. Sidoqoftë, është gjithashtu një zgjidhje e përsosur për ata që shmangin efektet anësore të THC dhe synojnë vetëm përfitimet shëndetësore të CBD. Pasi të keni kuptuar ndryshimin midis tre llojeve të CBD, tani mund të merrni një vendim personal se cili ju përshtatet më së miri. Merrni përbërësit e mëposhtëm për të filluar përgatitjen e tortës me farat e qimnotit.

Përbërësit

3 vezë të mëdha

150 g sheqer pluhur të artë

160 gr gjalpë (i zbutur)

1 tsp ekstrakt vanilje

50 gr bajame të bluara

qumësht tbsp 5

1 lugë gjelle sheqer demerara

5 lugë fara qimnon

1 lugë gjelle bajame të grira

2 lugë gjelle vaj CBD

Metoda Një

Me të gjithë përbërësit, tani mund të filloni të përgatisni tortën tuaj me fara Caraway me CBD.

Hapi 1

Ngrohni furrën në 180C/170C ventilator/gaz 4 dhe më vonë lyeni një tepsi 3lb/900 g me pergamenë për pjekje.

Hapi 2

Rrihni gjalpin dhe sheqerin duke përdorur një lugë druri ose një kamxhik elektrike. Rrihni vaniljen dhe vezët së bashku, duke i përzier butësisht miellin, qumështin, vajin CBD, bajamet e bluara dhe farat Careway.

Hapi 3

Shtoni përzierjen në tepsi dhe spërkateni me bajame të grira dhe sheqer demerara. Më pas, piqni për rreth një orë ose derisa një hell i futur në tortë të bëhet i pastër. Hiqeni nga forma dhe lëreni të ftohet në një raft teli përpara se ta shërbeni. Individët gjithashtu mund të përdorin një metodë alternative me disa përbërës dhe shumë më tepër dhe ende të vijnë me tortën më të mirë të farave CBD Caraway.

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj CBD

5 oz miell për ngritje

5 oz sheqer pluhur të artë

5 oz gjalpë të zbutur

3 vezë të mëdha

5 lugë gjelle me fara të qimnotit

1 tbsp vanilje ekstrakt

5 lugë gjelle qumësht

2 oz bajame të bluara

i klasës së parë

Bajame të grira

Sheqer Demerara

Metoda Dy

Kjo metodë është e lehtë dhe kërkon kohën më të shkurtër të mundshme përpara se të përgatisni tortën tuaj me fara CBD Caraway.

Hapi 1

Ngrohni furrën paraprakisht në 170C dhe shtroni një tepsi prej 2 kg me letër pjekjeje.

Hapi 2

Rrihni së bashku gjalpin dhe sheqerin, më pas bëni të njëjtën gjë për ekstraktin e vaniljes dhe vezët. Rrihni butësisht bajamet e bluara, miellin, qumështin, CBD dhe farat Careway së bashku.

Hapi 3

E shtoni në tepsi dhe sipër spërkatni sheqer demerara dhe bajame të grira.

Hapi 4

Piqeni për rreth 60 minuta, hiqeni nga forma dhe lëreni të ftohet në raft teli ndërsa pret të shërbejë.

Ku mund të blej vaj CBD?

Vaji CBD është i disponueshëm pothuajse në çdo dyqan CBD përreth jush, për sa kohë që vini në një shtet që ka legalizuar produktet me bazë kërpi. Megjithëse Projektligji i Fermës i vitit 2018 legalizoi produktet me bazë kërpi, qeverive federale iu dhanë mandatet për të përcaktuar ligjshmërinë e tyre brenda kufijve të tyre. Si rezultat, 35 shtete legalizuan produktet e kërpit. Përveç marrjes së vajit CBD nga dyqani më i afërt, mund të blini edhe në internet dhe ta dorëzoni atë brenda 24 orëve. Individët duhet të kenë parasysh se produktet me bazë kërpi janë të kufizuara në Amazon. Blerja e vajit CBD për recetën tuaj të tortës me fara Caraway kërkon që ju të jeni të etur për cilësinë. Përpara se të eksitoheni tepër me çmimet e përshtatshme në internet, mendoni për cilësinë pasi asnjë prodhues nuk do të dëshironte të shesë me humbje. Merrni çmime të arsyeshme pasi të bëni krahasime dhe të kontrolloni legjitimitetin e vajit CBD për të marrë cilësi.

Përfundim

Vaji CBD për recetën tuaj mund të blihet kudo, në internet ose nga dyqani më i afërt me bazë kërpi. Sidoqoftë, përpara se të blini, konfirmoni gjithmonë cilësinë për t'u siguruar që po merrni vajin më të mirë CBD që nuk do të ndikohet nga shumë nxehtësi. Shmangni boshllëkun e vajit CBD të rezultateve të laboratorit pasi ato ka të ngjarë të jenë të kontaminuara. Veçanërisht, ekzistojnë dy pjesë të rezultateve të laboratorit ku duhet të përqendroheni; nivelet e fuqisë dhe pastërtisë. Kjo ju pengon të mbidozoni pa e ditur dhe të merrni ndotës që mund të kenë infiltruar vajin CBD gjatë përpunimit.

Referencat

Khaleghi, M. (2020). Udhëzimet e reja të themelit të artritit për përdorimin e CBD mund të jenë të parat nga shumë të tjera që do të vijnë. Terapitë alternative në shëndetësi dhe mjekësi26, 8-11.

Lafaye, G., Karila, L., Blecha, L., & Benyamina, A. (2022). Kanabisi, kanabinoidet dhe shëndeti. Dialogët në neuroshkencën klinike.

Liu, T. (2019). Çfarë është vaji CBD? Mësoni faktet: Përdorimet, përfitimet dhe efektet anësore.

Wang, Y., Mukhopadhyay, P., Cao, Z., Wang, H., Feng, D., Haskó, G., … & Pacher, P. (2017). Kanabidioli zbut steatozën e mëlçisë të shkaktuar nga alkooli, disrregullimin metabolik, inflamacionin dhe dëmtimin e ndërmjetësuar nga neutrofilet. Raporte shkencore7(1), 1-12.

MS, Universiteti Durham
GP

Puna e mjekut të familjes përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që në fëmijëri kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Më të fundit nga CBD