RECETA E tortës me rum të artë (ME CBD)

RECETA E tortës me rum të artë (ME CBD)

Përfshirja e CBD në tortën tuaj të bërë në shtëpi me rumin e artë ju ndihmon të merrni përfitimet e pretenduara shëndetësore të kanabinoidit pa ndjerë shijen e tij tokësore dhe të hidhur. Ashtu si shumë receta CBD, torta e artë me rum me recetë CBD është e thjeshtë, siç tregohet në këtë artikull.

Asgjë nuk i bashkon njerëzit si ngrënia e tortës me rum të artë. Shumë njerëz shkojnë për takime dhe përshëndetje ose mblidhen së bashku; torta me rum të artë përbën një pjesë kritike të restoranteve. A e dini se mund të shtoni CBD në recetën e tortës me rum të artë dhe të përfitoni nga kanabinoidi pa ndjerë shijen e tij tokësore dhe të hidhur? Shumë e kanë bërë këtë dhe dëshmojnë se është një nga krijimet më të mira që mund të eksploroni gjatë kohës tuaj dembel. Ky blog tregon se torta me rum të artë me recetë CBD është e thjeshtë dhe nuk ka nevojë për aftësi të veçanta për ta kuptuar atë.

Pse është e veçantë torta me Rum të Artë?

Recetat e rumit janë ndër më të mirat; snacks që përmbajnë rum janë shumë të ngrohta për t'i injoruar. Të rrëmbesh një copë çokollatë me rum mund të jetë gjithçka që ju nevojitet për të marrë veten në një humor ekstazë nëse keni bluzë dimërore. Po ëmbëlsirat me rum të artë? Përveç rumit, ai përmban edhe arra me shumë përfitime shëndetësore. Për shembull, Fatima etj. (2018) deklaroi se arrat janë ndër superushqimet më të shëndetshme me vlera të larta ushqyese. Përveç kësaj, studimi vuri në dukje se ato kanë rezultate të larta antioksidante dhe marrja e tyre ngarkon antioksidantët në trup. Torta e artë me rum me recetë CBD siguron që ju t'i hani arrat të plota, duke eksploruar përfitimet e tyre të plota.

Çfarë është CBD, dhe pse duhet ta shtoni në recetën e tortës me Rum të Artë?

CBD është bërë objekt diskutimi dhe shumë prej tyre tashmë po e marrin atë si pjesë të regjimit të tyre të përditshëm. Është gjerësisht i disponueshëm në tinktura, vajra, tokale, ushqime dhe çamçakëz në shumicën e stacioneve të benzinës dhe dispanserëve CBD. Edhe kështu, jo të gjithë e kuptojnë.

Sipas Massi etj. (2006), dhe Bauer etj. (2020), CBD është një përbërës kimik jo psikoaktiv në kërpin dhe bimët e tjera të kanabisit. Bimët e kanabisit mburren që kanë shumë kanabinoidë, që arrijnë në më shumë se 140, dhe CBD është vetëm një. Nga mbi 140 kanabinoidet, CBD shquhet për vetitë e saj jo psikoaktive dhe mund të shprehë efektet e dëshiruara pa e bërë të lartë.Watt & Karl (2017) deklaroi se CBD është terapeutike dhe eksplorimi i saj ngarkon një terapi të tillë në trup. Ëmbëlsira me rum të artë CBD do t'ju ndihmojë të përdorni vlerën terapeutike të pretenduar të CBD.

Shijoni CBD pa e ndjerë hidhërimin dhe tokën e saj

Ndërsa shumë duan të eksplorojnë CBD për përfitimet e pretenduara të saj, ata nuk mund të përballojnë shijen e saj. Fatmirësisht, ka shumë alternativa që mund të shkoni për të maskuar shijen e hidhur të CBD. Ushqimet CBD si gomat dhe shkopinjtë e mjaltit janë shembuj të shkëlqyeshëm. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni ëmbëlsirat CBD si ëmbëlsira, brownies dhe biskota, të cilat sigurojnë përfitimet, shijen dhe aromën e CBD në një paketë. Këtu janë përbërësit dhe hapat për përgatitjen e tortës me rum të artë CBD në shtëpi.

Përbërësit

A jeni gati të eksploroni recetën e tortës me rum të artë CBD? Ju duhen përbërësit e mëposhtëm;

 • 4 vezë të mëdha
 • ¾ filxhan ujë, i ndarë në ½ dhe ¼ filxhanë
 • 1 paketë (18.45 ons) përzierje torte të verdhë
 • Unë filxhan me arra të copëtuara
 • 1 filxhan sheqer të bardhë
 • ½ filxhan gjalpë
 • 2 pika të vaj CBD
 • ½ filxhan vaj vegjetal
 • 1 filxhan rum i ndarë në dy pjesë të barabarta
 • 1 paketë (3.4 ons) përzierje pudingu me vanilje të menjëhershme

Procedurë

Me përbërësit e mësipërm të gatshëm dhe të ndarë sipas udhëzimeve, veproni si më poshtë për të bërë tortën me rum të artë CBD;

 • Ngroheni tiganin në 325 gradë
 • Lyejeni me yndyrë dhe shtoni miell në tavën Bundt
 • Shpërndani në mënyrë të barabartë arrat e grira në tavën Bundt
 • Në një enë përziejmë përzierjen e pudingut të çastit dhe përzierjen e kekut
 • Në një tas të veçantë, përzieni vezët, më pas 2 pika vaj CBD, vaj gatimi, ½ filxhan ujë dhe ½ filxhan rum dhe përzieni ato për të formuar një përzierje të mirë.
 • Derdhni brumin mbi arrat e grira në tavën Bundt
 • Masën e vendosim në tavë në furrë dhe e pjekim për 1 orë
 • Përdorni një kruese dhëmbësh ose një thikë për të shpuar tortën me rum të artë për ta parë
 • Ndërsa ëmbëlsira piqet, përzieni ¼ filxhanin e mbetur të ujit, sheqerit dhe gjalpit në një tenxhere të veçantë
 • I vendosim të ziejnë në zjarr mesatar dhe i përziejmë vazhdimisht derisa masa të trashet
 • Hiqeni zjarrin, shtoni gjysmën e mbetur të një filxhani rumi dhe përzieni vazhdimisht derisa rumi të zbutet.
 • E lëmë kekun të pushojë në tavë me rum që të bëhet glazurimi për 10 minuta
 • Përmbysni tortën mbi një pjatë për servirje dhe aplikoni glazurën sipër, poshtë dhe anët
 • Përsëriteni procesin derisa të gjithë glazurat të jenë përdorur plotësisht

Dekorimi dhe lustrimi i tortës me Rum të Artë

Rumi i artë me CBD nuk është i plotë pa lustër. I shton bukurinë tortës dhe i jep një shije shtesë. Fatmirësisht, nuk duhet të shqetësoheni duke lustruar tortën tuaj. Procedura e mësipërme ka detajuar se si mund të shkoni rreth pjesës së lustrimit. Rumi në tortë kontribuon në shijen dhe ndihmon në formimin e glazurës së tortës së gatshme për t'u ngrënë. Glazurës i shtojmë edhe sheqerin e bardhë dhe gjalpin. Përndryshe, mund të blini glazurë të gatshme nga tregu dhe t'i përdorni ato në tortë. Procedura e mësipërme përdor pika vaji CBD për të bërë tortën me rumin të artë CBD. Përndryshe, mund të përdorni gjalpë CBD në vend të gjalpit të thjeshtë, por i pari siguron që e gjithë torta të ketë CBD.

Përfundim

Megjithëse vaji CBD nuk kontribuon në shijen e tortës me rum të artë, ai është një përbërës i rëndësishëm. Studimet e hershme pretendojnë se CBD është terapeutike dhe shumë e përdorin atë për një terapi të tillë. Shtimi i CBD në tortën me rum të artë ju ndihmon të përfitoni nga CBD pa ndjerë shijen e tij të hidhur. Receta e ndarë në këtë artikull ju ndihmon të dini gjithçka që duhet për të përgatitur tortën.

Referencat

Bauer, BA (2020). Cilat janë përfitimet e CBD-Dhe a është e sigurt për t'u përdorur?. Në klinikën Mayo.

Fatima, T., Showkat, U., & Hussain, SZ (2018). Përfitimet ushqyese dhe shëndetësore të arrave. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry7(2), 1269.

Massi, P., Vaccani, A., Bianchessi, S., Costa, B., Macchi, P., & Parolaro, D. (2006). Kanabidioli jo psikoaktiv shkakton aktivizimin e kaspazave dhe stresin oksidativ në qelizat e gliomës njerëzore. Cellular and Molecular Life Sciences CMLS, 63(17), 2057-2066.

Watt, G., & Karl, T. (2017). Prova in vivo për vetitë terapeutike të kanabidiolit (CBD) për sëmundjen e Alzheimerit. Kufijtë në farmakologji, 8, 20.

Postimet e fundit nga Anastasia Filipenko (shiko të gjitha)

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të fundit nga CBD