RECETA E tortës POUND SHTËPIE (ME CBD)

RECETA E tortës POUND SHTËPIE (ME CBD)

Ëmbëlsira me kile shtëpi me CBD është e vështirë të mos i duash. Ato janë të dendura dhe të pasura, dhe çdo pickim ju lehtëson. Të kesh CBD në listën e përbërësve të tortës paund shton vlerën e tortës pasi studimet e hershme lidhen me vlerën terapeutike të këtij kanabinoidi.

Ëmbëlsira paund janë të lehta dhe të thjeshta, por të dendura dhe të pasura, pasi ato nuk rriten si shumica e ëmbëlsirave amerikane të stilit të gjalpit. Qoftë nëse shkoni për ëmbëlsira me kile të bëra në shtëpi të përgatitura në forma petike ose në tepsi Bundt, do t'ju duket çdo kafshatë e vlefshme. Ndërkohë, CBD po bëhet më e popullarizuar dhe po merr me shpejtësi industrinë ushqimore. A e dini se mund ta bëni CBD-në pjesë të recetës suaj të tortës paund? Këtu është gjithçka që duhet të dini për të.

Cila është marrëveshja me CBD?

Në vitin 1937, u miratua Akti i Marihuanës, duke i bërë të paligjshme të gjitha bimët dhe produktet e kanabisit. CBD është një nga përbërësit e kanabisit dhe kur u miratua akti, ai u bë një produkt nën radar. Sidoqoftë, në vitin 2018, Projektligji i Fermës u miratua dhe të gjitha ekstraktet e kërpit me më pak se 0.3% THC u shpallën të ligjshme federale. CBD u hoq nga barnat e Programit I dhe u bë e ligjshme në nivele federale, për sa kohë që nivelet e saj të THC nuk kalonin 0.3% THC. Që atëherë, ajo është bërë pjesë e rrymës kryesore, por shumë njerëz vazhdojnë të pyesin se çfarë është.

Sipas Bauer etj. (2020), dhe Massi etj. (2006), është një kanabinoid jo psikoaktiv në kërpin dhe bimët e tjera të kanabisit. Kanabinoidet i referohen komponimeve kimike në bimët e kanabisit, dhe CBD është një. Ka më shumë se 140 kanabinoidë në natyrë dhe CBD dallohet për të qenë jopsikoaktive. Marrja e CBD-së ose e produkteve të saj nuk ju bën 'të lartë'.

CBD si pjesë e recetës së tortës paund të bërë në shtëpi

Torta e bërë në shtëpi është një nga më të thjeshtat në SHBA dhe në mbarë botën. Tradicionalisht, supozohet të jetë e thjeshtë, por zhvillimet moderne kanë rezultuar në shumë opsione me shije. Torta është e thjeshtë dhe nuk përfshin shumë gjëra, megjithatë është një nga më të mirat. Meqenëse nuk ngrihet si ëmbëlsirat e tjera të stilit të gjalpit, është i dendur dhe i shkëlqyeshëm nëse dëshironi diçka për të shijuar dhe mposhtur urinë në një paketë.

CBD po bëhet e njohur dhe tani është pjesë e recetave në industrinë ushqimore. Shkopinj mjalti CBD, çokollata, brownies dhe biskota janë disa ëmbëlsira që përmbajnë CBD si pjesë të listës së tyre të përbërësve. Megjithatë, nuk keni pse të shkoni në dyqane për të blerë ëmbëlsira CBD; ju mund ta bëni tuajën në shtëpi. Për shembull, ëmbëlsirat e bëra në shtëpi janë të plota ashtu siç janë. Megjithatë, ju mund të dëshironi të shtoni në vlerën e tyre duke paraqitur CBD në listën e tyre të përbërësve. Sipas Watt & Karl (2017), CBD është terapeutike, dhe futja e saj në ëmbëlsira do t'ju lejojë ta shijoni atë. Ka shumë pretendime për CBD, dhe studime si Shannon et al. (2019) pretendoni se mund të ndihmojë me gjumin. Sigurisht, ne nuk e rekomandojmë CBD për trajtimin ose shërimin e ndonjë gjendjeje shëndetësore, por kanabinoidi duket se ofron shumë. Këtu është se si të përgatiteni tortën me paund CBD të bërë në shtëpi.

Mjetet dhe Pajisjet

Ëmbëlsira paund CBD të bëra në shtëpi janë të lehta për t'u përgatitur. Ju nevojiten mjetet e mëposhtme për të nisur procesin;

 • Nje furre
 • Një mikser elektrik ose një mikser dore
 • Një tigan 9*5 që nuk ngjit
 • Përzierja e tasave
 • Një sipërfaqe pune e pastër
 • Lugë çaji për matjen e disa përbërësve

Përbërësit

Ju jeni gati të përgatisni tortë me kile të bëra në shtëpi me CBD nëse keni përbërësit e mëposhtëm në përmasat e deklaruara;

 • 3 gota sheqer të bardhë
 • 6 vezë të mëdha
 • ½ filxhan gjalpë CBD të zbutur ose të shkrirë
 • 1 filxhan gjalpë të vërtetë të zbutur
 • Një lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 3 gota miell të gjitha qëllimet
 • 1 pako (8.0 ons) krem ​​djathi, mundësisht i zbutur

Udhëzimet/Procedura

Ndiqni hapat e mëposhtëm për të bërë tortën tuaj të bërë në shtëpi me CBD;

 • Ngroheni furrën në 325 gradë
 • Spërkatni spërkatjen që nuk ngjit në tavën 9*5
 • Përziejini të gjithë përbërësit e mësipërm, por lini miellin
 • Përziejini vazhdimisht dhe pasi të keni arritur homogjenitetin, shtoni miell dhe vazhdoni t'i përzieni, mundësisht duke përdorur një mikser elektrik për të lehtësuar punën tuaj.
 • Hidheni masën në tavën jo ngjitëse që keni spërkatur
 • Masën e vendosim në furrë, temperatura e së cilës duhet të jetë 375 gradë
 • Piqeni për 80 minuta
 • Thyjeni tortën me një thikë ose një kruese dhëmbësh për të parë nëse është gatuar plotësisht
 • Hiqeni tortën nga furra
 • Lëreni të ftohet për 10 minuta
 • Shërbejeni dhe shijoni tortën e bërë në shtëpi

Si e shërbeni tortën e bërë në shtëpi me paund CBD?

Pasi të jetë gatuar plotësisht, CBD është pjesë e përbërësve të tortës dhe jo një përbërës i pavarur. Ëmbëlsira me kile të bëra në shtëpi janë të dendura, duke siguruar shumë ngopje. Përveç kësaj, ju mund t'i shërbeni vetëm dhe të jeni të gatshëm të shkoni. Përndryshe, mund t'i shërbeni me një pije të lehtë që përzihet mirë.

A duhet të lustroni tortën me paund CBD të bërë në shtëpi?

Lustrimi i ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave të tjera shton bukurinë dhe rrit shijen. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të glazoni çdo ëmbëlsirë që përgatitni. Për shembull, torta e bërë në shtëpi mund të bëhet mirë pa lustrim. Megjithatë, ju mund të vizitoni supermarketin dhe të blini glazurë të gatshme për tortën tuaj. Të tjerëve e kanë të vështirë t'i besojnë glazurës së gatshme dhe të zgjedhin ta bëjnë vetë duke përdorur sheqer kaf, gjalpë, arra dhe përbërës të tjerë, gjë që është në rregull.

Përfundim

Ëmbëlsira me kile shtëpi janë të kompletuara me ose pa CBD. Sidoqoftë, shumë prej tyre shtojnë CBD në receta, dhe ju mund të vendosni ta shfaqni atë në recetën e tortës së bërë në shtëpi. Megjithëse nuk i shton shije dhe shije tortës, shtimi i saj në ëmbëlsirë ju ndihmon të përdorni përfitimet e pretenduara të kanabinoidit. Ky artikull ju ndihmon të dini gjithçka rreth përgatitjes së tortës së bërë në shtëpi me CBD.

Referencat

Bauer, BA (2020). Cilat janë përfitimet e CBD-Dhe a është e sigurt për t'u përdorur?. Në klinikën Mayo.

Massi, P., Vaccani, A., Bianchessi, S., Costa, B., Macchi, P., & Parolaro, D. (2006). Kanabidioli jo psikoaktiv shkakton aktivizimin e kaspazave dhe stresin oksidativ në qelizat e gliomës njerëzore. Cellular and Molecular Life Sciences CMLS, 63(17), 2057-2066.

Shannon, S., Lewis, N., Lee, H., & Hughes, S. (2019). Kanabidioli në ankth dhe gjumë: Një seri e rasteve të mëdha. Ditari Permanente23, 18-041.

Watt, G., & Karl, T. (2017). Prova in vivo për vetitë terapeutike të kanabidiolit (CBD) për sëmundjen e Alzheimerit. Kufijtë në farmakologji, 8, 20.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të fundit nga CBD