RECETA TRADICIONALE E TARTEVE TË TREACLE (ME CBD)

RECETA TRADICIONALE E TARTEVE TË TREACLE (ME CBD)

Torta Tradicionale Treacle është një kore pastiçerie me luspa dhe me gjalpë e mbushur me një mbushje të lezetshme dhe të shijshme të pasuruar me limon. Receta ëmbëlsohet me shurup të lehtë ose shurup për të përmirësuar shijen. Përfshirja e kanabidiolit (CBD), një përbërës kanabinoid i kanabisit rrit vlerën ushqyese të këtyre ëmbëlsirave tradicionale. Mësoni se si të përgatisni një recetë tradicionale të tortës me kanabidiol.

Receta tradicionale Treacle Tart është ëmbëlsira më e famshme dhe më e mirë britanike. Është një kore pastiçerie me luspa, me gjalpë e mbushur me një mbushje të lezetshme dhe të shijshme të pasuruar me limon. Pas kësaj, ëmbëlsira ëmbëlsohet me shurup të lehtë ose shurup të artë. Kjo ëmbëlsirë britanike ka një pamje dhe përbërës të thjeshtë, por është tepër e shijshme. Kuzhinierët e shtëpisë përfshijnë thërrime buke të freskëta në mbushjen e ëmbël si limon për të arritur strukturën e veçantë të recetës. Disa individë preferojnë të përdorin bukë të bërë në shtëpi dhe të bëjnë shurup të artë shtesë kur përgatisin këtë recetë. Përfshirja e kanabidiolit (CBD), një përbërës kanabinoid i kanabisit, përmirëson vlerën ushqyese të këtyre ëmbëlsirave tradicionale. Mësoni se si të përgatisni një recetë tradicionale të tortës me kanabidiol.

Çfarë është CBD Treacle Tart?

Torta me kanabidiol Treacle i referohet ëmbëlsirave tradicionale britanike që përbëjnë një pastë me kore të shkurtra të copëtuara plot me mbushje ëmbëlsirash kremoze dhe të trashë me kanabidiol, të ëmbëlsuar duke përdorur drekë. Ky shurup i shijshëm përzihet me ushqime të qilarit si kremi i trashë CBD, lëng limoni, vezë dhe thërrime buke për të krijuar një mbushje të mrekullueshme të pudingut me nota karamel. Kjo delikatesë fshatare, e përhapur në shekullin e nëntëmbëdhjetë, është e shkëlqyeshme për ëmbëlsirat e pushimeve ose ushqimet e çajit. Luthin (2015) shpjegoi se entuziastët e kanabisit lavdërojnë tortën e kanabisit si recetën e tyre të preferuar, pavarësisht nga historia e saj e gjatë. Për më tepër, ai ofron një metodë për të marrë dozën tuaj CBD duke shijuar këtë delikatesë të ëmbël.

Si ka shije Cannabidiol Treacle Tart?

Aroma origjinale e tortës së drekës rrjedh nga një përbërje shurupi e quajtur treacle. Ky përbërës ngjitës dhe i trashë i prodhuar nga sheqeri pak i përpunuar është i disponueshëm në dy lloje: shurup i artë ose shurup i lehtë dhe melasa (e zezë më e pasur dhe më e errët). Ray et al. (2016) vërtetoi se edhe pse të dy varietetet e kaçubeve kanë një shije të sheqerosur dhe një strukturë shurupi, kërpudhat më të errëta përmbajnë një aromë pjesërisht të hidhur, ndërsa bishti më i lehtë përbën një aromë më të karamelizuar dhe të butë. Prandaj, shurupi i misrit i shijshëm, por zakonisht pa aromë, nuk duhet të zëvendësohet me shurup misri. Për më tepër, receta e tortës me kanabidiol kërkon një tortë të lehtë që përmban një aromë të pasur dhe kremoze me nuanca limoni të përgatitur kundër lëvozhgave të tortës së gjalpit.

Përbërësit

Për pastiçerinë tuaj

 • 250 gram miell të thjeshtë
 • Gjysmë lugë çaji kripë të imët
 • 140 gram kanabidiol gjalpë në kubikë të ftohtë dhe pa kripë
 • Tre lugë sheqer pluhur
 • Dy të verdha veze mesatare
 • Dy deri në tre lugë ujë të ftohtë

Për Mbushjen

 • 400 gram shurup të artë
 • Një top xhenxhefili i grirë imët i përzier me shurup dhe pesëdhjetë gramë shurup kanabidioli
 • Një limon i grirë me lëkurë
 • Dy vezë mesatare, të rrahura lehtë
 • 100 gram bukë të bardhë të freskët kanabidiol të imët

Procedurë

Hapi 1

Grini kripën dhe katër në një tas të madh. Përfshini gjalpin CBD dhe fshijini ato së bashku me gishtat derisa të arrihet një ndjenjë e grimcimit të bukës. Përndryshe, ju mund ta kryeni këtë aktivitet në përpunuesin tuaj të ushqimit. Përziejini në të gjithë një sheqer pluhur, më pas integroni papritmas dy lugë gjelle ujë dhe të verdhat e vezëve, duke i përzier menjëherë duke përdorur thikën e takëmit për t'i përzier. Shndërrojini ato në topa (shtoni një lugë gjelle ujë nëse është e nevojshme), mbështillni dhe prisni për rreth tridhjetë minuta. Shtrydhni produktin në trashësinë e monedhës së paundit dhe vendosni një kallaj tarti me brazdë njëzet e dy centimetra, duke mbledhur një mbingarkesë. Ruajeni këtë produkt në frigorifer për tridhjetë minuta.

Hapi 2

Ngrohni furrën tuaj me ventilator me gaz 6/180C/200C. Transferoni fletën e pjekjes në furrën tuaj për të ngrohur produktet. Përputhni kutinë tuaj të ëmbëlsirave me fasule dhe pergamenë pjekjeje. Më pas, transferojini produktet tuaja në furrën me fletë pjekjeje dhe piqini për rreth pesëmbëdhjetë minuta. Hiqeni pergamenën dhe gatuajeni për dhjetë minuta të tjera ose derisa pasta të marrë ngjyrë kafe të artë. Jepini kohë të mjaftueshme për t'u ftohur përpara se të eliminoni skajet e varura duke përdorur një thikë të dhëmbëzuar.

Hapi 3

Uleni temperaturën e furrës tuaj në Gaz 4/ Ventilator 140C/ 160C. Përzieni xhenxhefilin e artë kanabidiol, vezët, limonin, thërrimet e bukës dhe shurupin e xhenxhefilit në tas, duke e tundur menjëherë përzierjen derisa të kombinohet. Transferoni mbushjen në kutinë tuaj të pastiçerisë dhe mbajeni në bazën e furrës për të gatuar për rreth 35 deri në 40 minuta ose derisa të bëhet gati. Nxirreni nga furra dhe ftoheni për njëzet minuta përpara se ta shërbeni me krem ​​të trashë të mpiksur ose akullore.

Tre Udhëzime për Përgatitjen e Tortës së Treacle

 • Tenxheret e shtëpisë me nivele të larta aftësish mund ta kuptojnë lehtësisht këtë ëmbëlsirë standarde. Këto udhëzime të thjeshta do t'i ndihmojnë individët në marrjen e përfitimeve maksimale nga torta e pulës.
 • Përgatitni së pari koren: Individët duhet të përgatiten më herët për të pasur një periudhë të mjaftueshme për të përgatitur bukën e ëmbëlsirave me kore të shkurtra me kanabidiol. Megjithatë, njerëzit me më pak kohë mund të përdorin një kore pastiçerie të blerë në dyqan si bazë recetë për të reduktuar ndjeshëm periudhën e përgatitjes.
 • Përgatitni bukën tuaj: Përdorni thërrimet e bukës në shtëpi në vend të varietetit të blerë në dyqan për të arritur cilësi dhe shije premium. Teng (2005) zbuloi se dolli pak bukë të re ose lërini të qëndrojnë në banakun tuaj për një ditë kur bëni bukën tuaj të thërrmuar. Kjo ndodh përpara se t'i futni ato në një përpunues ushqimi ose blender derisa të arrini bukë të imët.
 • Zëvendësoni yndyrën: Edhe pse kjo recetë kërkon gjalpë kanabidioli, përpiquni të ndërroni gjalpin (gjysmën) me sallo për të përjetuar tortë shtesë të kripur dhe të pasur. Për më tepër, përbërësit e byrekut të modës së vjetër do të krijojnë koren më të thekur.

Çfarë është Shurupi i Artë?

Sipas Simonetta dhe Eddy (2021), shurupi i lehtë ose shurupi i artë është një komponent i njohur pjekjeje në Irlandë. Substanca është shurup me ngjyrë qelibar dhe të trashë që përdoret në recetat e shurupit të misrit. Për më tepër, drithi i lehtë është një formulim i shurupit të sheqerit të përmbysur i prodhuar nga procesi i rafinimit të kallam sheqerit. Konsistenca e tij ngjan me atë të mjaltit dhe duket e ngjashme.

përfundim

Tortat tradicionale të ëmbëlsirave janë ëmbëlsira të lashta britanike që përbëjnë një pastë me kore të shkurtra të copëtuara, plot me kanabidiol kremoze, mbushje ëmbëlsirash të trashë, të ëmbëlsuar duke përdorur ëmbëlsirë. Individët e përziejnë këtë shurup me ushqime të qilarit si kremi i rëndë CBD, lëng limoni, vezë dhe thërrime buke. Ai synon të zhvillojë mbushje pudingu jashtëzakonisht ushqyese me nota karamel. Kanabidioli i përfshirë në këtë recetë përmirëson vlerën ushqyese të këtyre ëmbëlsirave të shijshme. Ju mund të konsumoni dozën tuaj të rregullt gjatë marrjes së tortës me kanabidiol. Është interesante që ëmbëlsirat e bëra vetë përgatiten lehtësisht dhe megjithatë ofrojnë përvojën më të mirë. Merrni parasysh përbërësit dhe procedurën e mësipërme për të përgatitur delikatesën tuaj.

Referencat

Luthin, JR (2015). Nga të kërkuar në barërat e këqija: Një histori natyrore e disa prej bimëve të prezantuara në New England. Maine History, 49 (2), 132-149.

Ray, Ghosh, Singh dhe Mondal (2016). Folk to funksional: një përmbledhje eksploruese e ushqimeve dhe pijeve të fermentuara me bazë orizi në Indi. Journal of Etnic Foods, 3 (1), 5-18.

Simonetta, MA, & Eddy, Z. (2021). Harry Potter dhe ëmbëlsira e këndshme: Një analizë kulinare kulturore e tortës së tortës në serinë Harry Potter.

Teng, H. (2005). Vendndodhja e bukës për lundrim: Një studim eksplorues (fq. 0564-0564). Punim Master, Universiteti Dalhousie, NS, Kanada., 2003. Fakulteti i Shkencave Kompjuterike.

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të fundit nga CBD