RECETA E tortës me pandispanje VICTORIA (ME CBD)

RECETA E tortës me pandispanje VICTORIA (ME CBD)

Ky artikull shpjegon përgatitjen e një recete të tortës me sfungjer Victoria që përmban CBD. Ky artikull shpjegon përgatitjen e një recete të tortës me sfungjer Victoria që përmban CBD.

Përfshirja e vajit CBD në ëmbëlsira po bëhet një mënyrë popullore pjekjeje, veçanërisht në mesin e njerëzve që duan të marrin CBD, por nuk e duan shijen. Për të tjerët, pjekja është argëtuese dhe duan të provojnë receta të reja me vaj. Ju mund të dëshironi ta provoni gjithashtu. Për çfarëdo arsye që dëshironi të përdorni vaj CBD në pjekjen tuaj, duhet të jeni të kujdesshëm për të ndjekur recetën për rezultate më të mira. Lundquist (2022) rekomandohet përdorimi i vajit organik CBD dhe një lloj vaji CBD me spektër të gjerë. Kjo për shkak se vaji CBD jo-organik përmban kimikate dhe pesticide të pakëndshme që do të bëjnë që torta juaj të ketë një shije të keqe. Spektri i gjerë përmban shumë nga bima e kërpit dhe siguron një përzierje të pasur të terpeneve, kanabinoideve dhe flavonoideve në tortën tuaj që do t'ju japë rezultate efektive kur ta gëlltisni atë. Për të përdorur mirë vajin CBD në pjekjen tuaj, duhet ta kombinoni atë me yndyrën duke bërë vaj kokosi ose gjalpë CBD. Ju mund të përfshini vaj CBD në tortën me pandispanje, dhe një shembull i mirë është pandispanja Victoria. Ky artikull tregon disa receta për tortën me pandispanje Victoria.

Tortë pandispanje, çfarë është?

Jarpa-Parra & Chen (2021) shpjegoi se torta me pandispanje, e njohur gjithashtu si torta sanduiç, është një tortë e dendur, e lehtë dhe e lagësht e mbushur me flluska që është e thjeshtë për t'u bërë. Përdor më shumë yndyrë, gjë që e bën atë të mos jetë i ngurtë ose i ajrosur. Ajo fitoi famën e saj gjatë kohës së çajit të epokës viktoriane. Ylivuori (2018) shpjegoi se origjina e tij daton në 18th shekulli gjatë Anna Maria Stanhope, Dukeshës së Bedfordit, e cila ishte zonja në pritje të Mbretëreshës Viktoria. Një pasdite vonë, Mbretëresha kërkoi një tortë dhe çaj, dhe dukesha bëri një tortë pandispanje që doli të ishte torta e preferuar e Mbretëreshës dhe do t'i shërbente asaj në të gjitha drekat e saj. Ai u përdor si një trajtim për fëmijët gjatë kohës së çajit dhe shpejt u bë një preferencë e pëlqyer si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Sorrentino (2021) shpjegoi se me kalimin e kohës torta u përhap në mbarë botën dhe fitoi variacione, me një nga përbërësit më të fundit që përfshin vajin CBD. Kushtojini vëmendje kohës së pjekjes dhe recetës pasi ëmbëlsira është e ndjeshme ndaj temperaturave dhe kohës së gatimit. Sigurohuni që përbërësit të jenë në temperaturën e dhomës përpara se të filloni procesin e pjekjes. Mund të përgatitet duke përdorur dy mënyra. E para është kremja, një metodë ku përzieni sheqerin dhe gjalpin dhe përzieni për të marrë një masë të butë dhe uniforme përpara se të shtoni vezët dhe në fund përbërësit e tjerë të thatë. Metoda tjetër është metoda me një tas, ku përzieni të gjithë përbërësit dhe i përzieni së bashku për të marrë një brumë kremoz. Reçeli dhe kremi janë mbushjet e përdorura tradicionalisht, por mund të përdoren gjithashtu gjalpë me aromë, gjizë limoni, kremra të mpiksur, kremra të freskët dhe luleshtrydhe.

Recetë

Tortë pandispanje Victoria

Përbërësit

 • 250 gram sheqer pluhur
 • 1 majë kripe
 • Vezë 5
 • 1 lugë çaji vanilje ekstrakt
 • 250 gram miell që ngrihet vetë plus shtesë për pluhurosje
 • 250 gram vaj kananë në temperaturë ambienti dhe vaj shtesë për lyerje

Përbërësit për mbushje

 • 700 gr mjedra
 • 500 gram sheqer reçel
 • 4 lugë sheqer pluhur
 • 500 ml krem ​​dopio
 • ½ lëng limoni

Metoda e Përgatitjes

 • Ngrohni furrën në 170 gradë Celsius në gaz nr 5. Lyeni me yndyrë format e pjekjes së pandispanjës rreth 4 cm të thella. Rreshtoni bazat e formateve të pjekjes me pergamenë për pjekje.
 • Në një enë për përzierje, rrahim sheqerin e grirë, gjalpin dhe pak kripë derisa të fitohet një masë e zbehtë dhe kremoze. Në një tas të veçantë, rrihni vezët dhe shtoni gradualisht në përzierje. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe shtoni miellin. Pasi të përzieni brumin në një strukturë të preferuar, vendoseni në format dhe vendoseni në furrë.
 • Lëreni të piqet për 25-30 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe të skuqet mirë. E lemë të ftohet, pastaj pas pak heqim pergamenën e pjekjes dhe e lëmë të ftohet më tej.
 • Bëjeni reçelin duke përzier lëngun e limonit, mjedrat dhe sheqerin në një tigan të madh dhe duke e ngrohur në zjarr të ulët për 2-3 minuta derisa sheqeri të tretet. Pasi sheqeri të jetë tretur, rrisim zjarrin dhe e ziejmë masën për 5 minuta. Lëreni të ftohet.
 • Rrihni kremin, vendoseni në një qese tubacioni, vendosni pandispanjen në një tepsi, shtroni reçelin sipër, kremin me tubë mbi reçelin dhe më pas mjedrat e mbetura. Shtoni sipër pandispanjen e dytë, më pas përfundoni duke e pluhurosur me sheqer pluhur.

Një tjetër pandispanje me vaj CBD që u shërben 12 personave

Tortë pandispanje me vaj CBD

Përbërësit

 • 1 ¾ filxhani miell i thjeshtë
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • ¾ lugë çaji kripë
 • 1 ½ filxhan sheqer të grimcuar
 • ¼ filxhan me një kombinim të barabartë niseshte misri dhe miell misri
 • ½ filxhan gjalpë kanabi
 • ½ filxhan qumësht
 • 4 vezë shumë të mëdha
 • Lugë çaji 2 ekstrakt vanilje

Metoda e Përgatitjes

 • Ngroheni furrën në 350 gradë Celsius
 • Lyejmë dy tepsi të furrës me gjalpë kanabi, më pas lyejmë pjesën e poshtme të tepsisë me letër furre.
 • Përziejini të gjithë përbërësit e lagësht në një tas të madh, përveç gjalpit të kanabit, dhe rrihni të gjithë përbërësit derisa të arrihet një përzierje uniforme.
 • Përbërësit e thatë i shtoni në një tas të veçantë dhe i rrihni duke përdorur një kamxhik elektrike.
 • Shtoni gjysmën e gjalpit të kanabit në tasin me përbërësit e thatë përpara se ta shtoni në brumin e tortës.
 • Shtoni gjysmën tjetër të gjalpit të kanabit në përzierje dhe vazhdoni të përzieni derisa të mos krijohen gunga, dhe gjalpi të ketë një strukturë të thërrmuar dhe kokrra.
 • Shtoni gjysmën e përbërësve të lagësht në përbërësit e thatë dhe përzieni përzierjen më shpejt për të marrë një konsistencë të butë.
 • Hidhni gjysmën e mbetur të përbërësve të lagësht në tas dhe përziejeni në të njëjtën mënyrë që keni bërë për gjysmën e parë, derisa të jetë e qetë.
 • Masën e kekut e derdhim në mënyrë të barabartë në të dy format e pjekjes dhe më pas e pjekim në furrën e mesme për 25 minuta.
 • Kur të jetë gati, vendoseni tortën në një raft ose tepsi për ftohje për rreth 15 minuta përpara se ta transferoni në pjata.
 • Vendosim një pandispanje në një pjatë dhe sipër lyejmë reçel, më pas shtojmë pandispanjen e dytë dhe e pudrosim me sheqer pluhur.
 • Mund të përdorni shtesa si Nutella, fruta të prera në feta, manaferra, arra, mjaltë, reçel, arra, gjalpë kikiriku dhe krem ​​qumështi.

Përfundim

Torta me recetë Victoria vjen në një shumëllojshmëri recetash. Artikulli theksoi dy shembuj të recetave për tortën me sfungjer Victoria me CBD. Për të pasur cilësinë më të mirë të kekut, duhet të ndiqni mirë recetën për numrin e përbërësve që do të përdorni. Nëse dëshironi të ndjeni efektet e CBD për një kohë të gjatë, mund të konsideroni përfshirjen e CBD në tortën tuaj.

Referencat

Jarpa-Parra, M., & Chen, L. (2021). Aplikimet e shkumave të ngurta me bazë polimeresh bimore: Tendencat aktuale në industrinë ushqimore. Shkenca të Aplikuara, 11 (20), 9605.

Lundquist, E. (2022). Ekstrakti i kërpit kundrejt izolimit CBD: Krahasimi i përbërjes, veprimit dhe përdorimit. Shëndeti.

Sorrentino, G. (2021). Hyrje në aplikimet industriale në zhvillim të kanabisit (Cannabis sativa L.). Rendiconti Lincei. Scienze fisiche e naturali, 32(2), 233-243.

Ylivuori, S. (2018). Gratë dhe mirësjellja në Anglinë e shekullit të tetëmbëdhjetë: Trupat, identitetet dhe fuqia (f. 308). Taylor & Francis.

Postimet e fundit nga Anastasia Filipenko (shiko të gjitha)

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të fundit nga CBD