RECETA KNICKERBOCKER GLORY (ME CBD)

RECETA KNICKERBOCKER GLORY (ME CBD)

Një recetë e lavdisë Knickerbocker përfshin lugë akullore, fruta të freskëta, krem ​​pana dhe një salcë mjedër të lehtë për t'u përgatitur që bashkohet në këtë ëmbëlsirë të shijshme britanike. Një lavdi Knickerbocker është një ëmbëlsirë britanike e njohur për herë të parë në vitet 1930. Përmbajtja e saj është e gjitha e shtresuar në një gotë të gjatë akulloreje, e mbushur me krem ​​pana dhe shpesh një biskotë me vaferë. Lartësia e xhamit është thelbësore për të shtuar të gjitha shtresat; megjithatë, përbërësit priren të ndryshojnë në varësi të preferencave individuale. Akoma më shumë, është fuqia shëruese dhe qetësuese e kanabidiolit (CBD) që mund ta përfshini lehtësisht në këtë recetë. Le të diskutojmë se si ta bëjmë këtë recetë në dukje shumë të shijshme.

Çfarë është Knickerbocker Glory?

Knickerbocker ishte një etiketë e kolonëve holandezë që shkuan në Botën e Re (Amerikë) dhe mbanin pantallona të shkurtra të lirshme që mblidheshin tek gjunjët. Për më tepër, Knickerbocker i referohet të brendshmeve të ngjashme me lulëzimin e veshur nga gratë. Deri tani, po pyesni veten se si lidhet me ushqimin. Nuk ka asnjë qartësi apo shpjegim të saktë për origjinën e emrit. Edhe pse nuk është një ëmbëlsirë holandeze, është një ëmbëlsirë e famshme angleze. Gjithashtu, lavdia e Knickerbocker përmendet në një nga librat e Harry Potter. Ne e dimë se lavdia e Knickerbocker ka të bëjë me shtresat, nivelet e ndryshme të ëmbëlsisë, teksturat dhe lehtësinë e ngrënies përmes atyre shtresave. Për t'u dalluar, mbani shtresat të ndara dhe shijet në kontrast.

Çfarë është CBD në Knickerbocker Glory?

Cannabidiol është emri shkencor për CBD. Është përbërja e kanabisit që nuk ju bën të lartë dhe po shfaqet në çdo gjë, nga sallata deri te sallatat. Tetrahidrokanabinoli (THC) është përbërësi aktiv në kanabis që katapulton shumë përdoruesit. THC është psikoaktive, ndërsa CBD mund ose nuk mund të jetë, gjë që është ende e diskutueshme. THC mund të rrisë ankthin, ndërsa CBD pretendohet se e redukton atë. THC mund të çojë në varësi dhe dëshira, ndërsa CBD po studiohet për të ndihmuar ata që janë në shërim. Kaul & Sahni (2021) tregoi se CBD mund të jetë në gjendje të ndihmojë me disa çrregullime të gjumit dhe t'ju ndihmojë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës. Bitencourt & Takahashi (2018) tregoi se CBD mund të zvogëlojë simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik (PTSD). Për pacientët me simptoma PTSD, CBD mund të ndihmojë. Këto përfitime e kanë parë CBD si një përbërës shtesë edhe në receta.

Përbërësit

  • 4 ose 5 luleshtrydhe të freskëta.
  • Raspberry Coulis është një salcë e thjeshtë dhe e shijshme e krijuar nga frutat ose perimet e pure dhe të kulluara.
  • Akullore (akullore me vanilje/luleshtrydhe).
  • 1 tbsp. lëng limoni
  • 1 cup sugar
  • Një biskotë; për zbukurim

Directions

Hidhni gjashtë kilogramë mjedra të freskëta në një tigan me nxehtësi mesatare-të ulët. Hidhni dy lugë sheqer dhe gjysmë lugë çaji limon. Ngroheni dhe përzieni butësisht për të tretur sheqerin për rreth pesë minuta.

Përzieni përzierjen e mjedrës me purenë në blender. Derdhni përzierjen përmes një sitë në një enë dhe lërini farat. Mund t'ju kërkojë të shtypni përzierjen për ta kaluar atë. Do të krijohet për rreth tre deri në katër racione. Transferojeni në një shishe me shiringë ose në një enë që mund ta përdorni për të derdhur coulis mbi akullore. Ftoheni derisa të jeni gati për t'u shërbyer.

Kullotat e mbetura do të qëndrojnë të freskëta për rreth një javë kur vendosen në frigorifer në një enë hermetike.

Mblidhni lavdinë e Knickerbocker duke alternuar frutat e freskëta midis shtresave të akullores në një pjatë sundae. Ju mund të spërkatni në fëstëkë të grimcuar sipas dëshirës.

Hidhni sipër krem ​​pana, fëstëkë të grimcuar dhe pak me mjedër lingonberry coulis. Shijoni në kopshtin zoologjik ose në çdo vend të komoditetit tuaj.

Bërja e kremës së rrahur në shtëpi

Dikush mund të përdorë krem ​​pana të blerë në dyqan për lavdinë e Knickerbocker. Megjithatë, krijimi i kremit të rrahur në shtëpi kërkon vetëm disa minuta për t'u krijuar dhe është padyshim i pasur dhe i mrekullueshëm. Ju duhet vetëm krem ​​i trashë dhe sheqer. Përzieni një çerek filxhani krem ​​dhe dy lugë çaji sheqer në një enë të vogël përzierëse. Përziejini derisa kremi të arrijë një masë të butë për rreth 2 deri në 4 minuta.

Këshilla

Mos ngurroni të rregulloni përbërësit në këtë recetë duke shtuar mbushjet tuaja të preferuara si spërkatje, arra, karamele ose shijen tuaj të preferuar të akullores. Frutat më të zakonshme dhe të preferuara për shumicën e njerëzve janë mjedra dhe luleshtrydhet; megjithatë, boronicat dhe manaferrat janë gjithashtu të shkëlqyera. Provoni të përzieni manaferrat dhe frutat me gurë si pjeshkë, kumbulla ose kajsi në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës.

James (2003) tregoi se për të bërë fruta me gurë, lani dhe shtoni një shurup të bërë nga 50% sheqer dhe 50% ujë të zier. Lërini frutat në lëngun e vluar për dy minuta, më pas lërini të ftohen në lëng.

Pse mund t'ju pëlqejë kjo recetë

Një lavdi Knickerbocker është një ëmbëlsirë britanike e njohur për herë të parë në vitet 1930. Është një krem ​​unik i bërë me fruta të freskëta, akullore dhe salcë frutash, të gjitha të grumbulluara në një gotë akulloreje të gjatë, të mbushur me krem ​​pana dhe shpesh një biskotë me vaferë. Shpesh, përbërësit mund të ndryshojnë në bazë të preferencave personale, por lartësia e gotës është e rëndësishme që të mund të shtoni të gjitha shtresat.

përfundim

Knickerbocker glory është një ëmbëlsirë e thjeshtë që kërkon vetëm disa minuta për t'u përgatitur dhe madje disa përbërës. Do t'ju duhen vetëm fruta të freskëta, krem ​​pana, akullore dhe një salcë ose shurup frutash. Edhe pse shumë e thjeshtë për t'u përgatitur, duket mbresëlënëse kur montohet. Të dy fëmijët dhe të rriturit do ta pëlqejnë atë. Unë mendoj se Knickerbocker Glory do të rikthehet pak në menutë e restoranteve. Ato janë të bukura dhe plot ngjyra dhe mund të modifikohen dhe përshtaten sipas stinës. Për shembull, frutat e vjeshtës do të bënin një krem ​​të shkëlqyeshëm duke ofruar ngjyra të shkëlqyera pas atyre të kuqve të ndezur të verës. Përndryshe, nëse është hera e parë, kënaquni duke e bërë këtë sonda të mahnitshme, të papërmbajtshme, dhe nëse jeni veteran, vazhdoni të kënaqeni me mirësinë e saj.

Referencat

Bitencourt, RM, & Takahashi, RN (2018). Kanabidioli si një alternativë terapeutike për çrregullimin e stresit post-traumatik: Nga kërkimi në stol te konfirmimi në provat njerëzore. Kufijtë në neuroshkencë, 12, 502.

James, IF (2003). AD03E Ruajtja e frutave dhe perimeve (Nr. 3). Fondacioni Agronom.

 Kaul, M., Zee, PC dhe Sahni, AS (2021). Efektet e kanabinoideve në gjumë dhe potenciali i tyre terapeutik për çrregullimet e gjumit. Neurotherapeutics, 18(1), 217-227.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të fundit nga CBD