Si të maskoni shijen e vajit CBD

Si të maskoni shijen e vajit CBD

Vaji CBD ka një shije të hidhur dhe është i patolerueshëm për përdoruesit e tretësirës CBD. Ka shumë mënyra për të maskuar shijen e vajit CBD. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur kapsula me vaj CBD, duke shtuar CBD në pijet tuaja dhe duke marrë vajin tuaj CBD me mjaltë. Lexoni këtë artikull për më shumë ide se si të maskoni CBD-në tuaj.

Popullariteti i CBD po rritet me shpejtësi. vaj CBD është në dispozicion në treg në shumë forma, të tilla si sapun, vapa, ushqime, tokale dhe tinktura. Për më tepër, vaji CBD është i disponueshëm dhe popullor për arsye rekreative dhe terapeutike. Megjithatë, shija mund të jetë e padurueshme për shumicën e përdoruesve, sepse është e hidhur. Kjo përbën një disavantazh për Tinktura CBD përdoruesit që duhet të marrin shijen CBD mund të jenë të hidhur dhe të padurueshëm. Tinkturat janë të njohura sepse efektet e vajit CBD fillojnë menjëherë. Në fund të fundit, ajo përthithet nga enët e gjakut sapo merret. Më poshtë janë metodat që mund të përdorni për të maskuar shijen e vajit CBD;

Çfarë është CBD?

Sipas VanDolah, Bauer & Mauck (2019), CBD (kanabidiol) është një përbërës kimik i marihuanës dhe kërpit. Është jetike të kuptohet se sasitë e THC dhe CBD në kërp dhe marihuanë nuk janë të njëjta. Ndërsa marihuana ka më pak CBD, kërpi përmban më shumë. Marihuana ka 50-90 përqind THC, ndërsa kërpi përmban vetëm 0.3 përqind THC. Bazuar në sasinë e marihuanës kundrejt kërpit, kërpi është zyrtarisht i lejuar në më shumë kombe sesa marihuana. Shumica e kombeve janë kundër marihuanës për shkak të cilësive të saj psikotrope, të cilat shkaktohen nga prania e THC. Si rezultat, THC dhe produktet e marihuanës janë shpesh të aksesueshme vetëm në vendet ku marihuana dhe THC janë të ligjshme ose në tregun e zi. Nëse blini një produkt CBD, mund të jeni në gjendje të dalloni nëse është bërë nga kërpi ose marihuana nga sa e lartë ose e ulët është përqindja e THC. Nëse sasia e THC është e lartë, CBD prodhohet nga marihuana; nëse përqindja e THC është e ulët, THC rrjedh nga kërpi.

Çfarë është CBD Oil?

Vaji CBD është një lëng i lidhur me CBD që mund të injektohet në produkte të tjera për të prodhuar lloje të ndryshme të CBD. Shtimi i vajit CBD në ushqim e bën CBD të ngrënshëm, por përzierja e vajit CBD në sapun e ndryshon atë në një Sapun CBD. Vaji CBD ka shkaktuar një mori produktesh në treg. Vaji CBD është i gjithanshëm dhe mund të përdoret për të bërë produkte të tjera të CBD, p.sh., ushqime, ushqime dhe tinktura.

Mënyrat për të maskuar shijen e vajit CBD

Zgjidhni kapsulat e vajit CBD

Kapsula CBD janë mënyra më e mirë për të përdorur vajin CBD sepse janë pa shije. Ana negative e përdorimit të kapsulave të vajit CBD është se kërkon kohë që kanabidioli të funksionojë sepse përmbajtja duhet të metabolizohet dhe filtrohet nga mëlçia.

Shtoni atë në pijet tuaja

Shtimi i vajit CBD në pije është i popullarizuar sepse maskon tërësisht shijen e vajit CBD. Ju mund të shtoni pak vaj CBD në pijet tuaja, por këshillohet që të keni shumë pak ose aspak sheqer me të për efektin më të mirë.

Merrni vajin tuaj CBD me mjaltë

Mjalti është ndër opsionet më të mira për të maskuar shijen e CBD sepse e mposht atë dhe është më i dendur se CBD. Përdoruesi nuk e ndjen fare shijen e vajit CBD kur përdor mjaltë.

Përzieni vajin me ushqimin

Ju mund ta bëni vetë CBD-në tuaj të ngrënshme duke e përzier me ushqim. Sidoqoftë, mund të përdorni shumë vaj CBD nëse gatuani me të, por mund të përdorni më pak vaj CBD nëse e shtoni në sallatë, salcë dhe krem. Ju gjithashtu mund të blini ushqime të tilla si biskota dhe çamçakëz.

Përfitimet e vajit CBD

Teitelbaum (2019) theksoi mënyrat e mëposhtme se si CBD mund të ndihmojë;

Si qetësues kundër dhimbjeve dhe anti-inflamator.

Pasi të digjet, dikush do të pësojë siklet. Vaji CBD pengon enzimat që shkaktojnë dhimbje nga transmetimi i sinjaleve të dhimbjes në tru. Kur CBD është në qarkullimin e gjakut, ajo endet përreth pa asnjë objektiv të veçantë, por kur arrin një vend të përflakur, ai synon të sigurojë që përdoruesi të mos vuajë aq shumë dhimbje sa do të vuante pa vajin CBD.

Për Relaksim

Agonia fizike mund të ndikojë emocionalisht dhe mendërisht tek i sëmuri kur lëkura digjet. CBD është përdorur për të qetësuar konsumatorët për shumë vite. Kur vaji CBD aplikohet në lëkurë, ai absorbohet dhe bashkohet shpejt me enët e gjakut, pas së cilës përdoruesi mund të përjetojë përfitime indirekte si relaksimi dhe përmirësimi i humorit. vaj CBD mund të ndryshojë mënyrën se si trupi reagon ndaj serotoninës kimike, e cila stabilizon gjendjen shpirtërore. Vaji CBD mund të jetë gjithashtu potencialisht i dobishëm në trajtimin e sulmeve të panikut.

Menaxhimi i pagjumësisë

Vaji CBD i aplikuar në lëkurë dhe i marrë në qarkullimin e gjakut do të ketë efekte të gjera, duke përfshirë aftësinë për të fjetur. Sipas Winkelman (2015), pagjumësia lidhet me pagjumësinë. Vaji CBD në qarkullimin e gjakut do të ndihmojë përdoruesin në gjumë duke eliminuar shkaqet e pagjumësisë, të tilla si dhimbja dhe depresioni.

Llojet e vajit CBD

Ashtu si produktet e tjera CBD, vajrat CBD nuk janë të njëjta. Më poshtë janë llojet e vajit CBD.

Spektri i plotë CBD

CBD me spektër të plotë është më efektivi pasi përmban të gjithë përbërësit terapeutikë të bimës së kanabisit, duke përfshirë THC. Përdoruesi përjeton atë që njihet si 'efekti i rrethimit'. Kjo bazohet në premisën se përdoruesit përfitojnë më shumë nga marrja e CBD në spektrin me më shumë përbërës kanabis sesa nga përdorimi i një spektri me vetëm një element kanabisi.

CBD me spektër të gjerë

Vaji CBD me spektër të gjerë përmban përbërës të ndryshëm kanabisi me gjurmë të THC. Si rezultat, CBD me spektër të gjerë është më efektiv se vaji CBD në spektrin e izoluar. Sidoqoftë, është më pak efektiv sesa izolimi CBD.

Spektri i izoluar i CBD

Meqenëse izolimi CBD përfshin vetëm CBD. Ky spektër konsiderohet më pak efektivi sepse konsumatori nuk përfiton nga efekti i rrethimit.

Efektet anësore të vajit CBD

Vaji CBD është i sigurt nëse nuk përdoret në mënyrë të duhur. Përdorimi jo i duhur i vajit CBD do të thotë që përdoruesi ka mbidozuar, ka përzier vajin me ilaçet e tij ose nuk ka kërkuar udhëzimin e mjekut për të ditur nëse ishte në gjendje të mirë shëndetësore. Efektet anësore që shoqërojnë përdorimin e pahijshëm janë goja e thatë, diarreja, lodhja dhe vjellja.

përfundim

Vaji CBD është një produkt popullor, por shija mund të tërheqë përdoruesit e mundshëm. Tregu CBD është i përmbytur me të gjitha llojet e produkteve të veshura me vaj CBD, kështu që përdoruesi mund t'i përdorë ato në forma të dëshirueshme. Produktet e disponueshme në treg janë sapuni, ushqimet, toka dhe çdo formë tjetër që mund të përfitojë nga përdoruesi duke shmangur shijen e vajit CBD. Përdoruesi gjithashtu mund të improvizojë disa DIY për ta bërë vajin CBD të shijshëm në çfarëdo forme që do të dëshironte të përdorte vajin CBD. Personat e parë duhet të konsultohen me mjekun përpara se të përdorni vaj CBD ose ndonjë produkt për t'u udhëzuar se si të përdorni vajin CBD në mënyrë të sigurt.

 
 

 Referencat

Teitelbaum, J. (2019). Një vaj kërpi, CBD dhe primer i marihuanës: mjete të fuqishme për dhimbjen, pagjumësinë dhe lehtësimin e ankthit. Alternativë. Aty. Health Med, 25, 21-23.

Tran, T., & Kavuluru, R. (2020). Mbikëqyrja e mediave sociale për efektet terapeutike të perceptuara të produkteve të kanabidiolit (CBD). International Journal of Drug Policy, 77, 102688.

Evans, J. (2020). Udhëzuesi i fundit për CBD: Eksploroni botën e kanabidiolit. Fair Winds Press.

VanDolah, HJ, Bauer, BA, & Mauck, KF (2019, shtator). Udhëzues klinikësh për vajrat e kanabidiolit dhe kërpit. In Mayo Clinic Proceedings (Vol. 94, Nr. 9, fq. 1840-1851). Elsevier.

Winkelman, JW (2015). Çrregullimi i pagjumësisë. New England Journal of Medicine, 373 (15), 1437-1444.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të fundit nga CBD

RECETA E SYLABUB (ME CBD)

Syllabub është një ëmbëlsirë e shijshme dhe kremoze që ka qenë e famshme prej shekujsh. Versionet e hershme ngjanin