TË mirat dhe të këqijat e dietës GOMAD-min

TË mirat dhe të këqijat e dietës GOMAD

///

Dieta GOMAD (gallon qumësht në ditë) përfshin konsumimin e një gallon qumështi (të plotë) gjatë gjithë ditës dhe marrjen e rregullt të ushqimit. Kjo strategji e rritjes synon të rrisë masën e muskujve për peshëngritësit shpejt.

Imagjinoni të pini një gallon të plotë qumësht çdo ditë! A është edhe e mundur? Bëhet magjepsëse për njerëzit që ndërtojnë masën e tyre muskulore të miratojnë këtë dietë. Marrja e kësaj sasie qumështi do të rrisë ndjeshëm marrjen e kalorive. A nuk është e mahnitshme? Për shembull, 3.7 litra ose një gallon qumësht (i plotë) siguron 2400 kalori, 127 gram yndyrë, 187 gram karbohidrate dhe 123 gram proteina. Jeni një peshëngritës që kërkon të ndiqni këtë dietë dhe nuk dini si ta bëni atë?. Për fat të mirë, ky artikull do të shqyrtojë të mirat dhe të këqijat e dietës GOMAD.

Përbërësit e një gallon qumështi

Një gallon e tërë yndyre ofron afërsisht 2400 kalori, 127 gram yndyrë, 123 gram proteina, 187 gram karbohidrate. Dieta GOMAD mbështet njerëzit që të fitojnë peshë lehtësisht. Duke qenë se qumështi nuk ka fibra, bëhet më e lehtë për të konsumuar 2400 kalori në vend të përtypjes. Megjithatë, ushqimet që përmbajnë fibra shkaktojnë ngopje, e cila është e dobishme për njerëzit që kërkojnë të humbin peshë. Sa më poshtë kërkohen kur synoni të merrni 2400 kalori nga dietat e ngurta: 640 kalori të siguruara nga 2 avokado, 616 kalori të ofruara nga orizi (3 filxhanë), 813 kalori të ofruara nga arra të përziera (1 filxhan) dhe 346 kalori të siguruara nga pula e copëtuar ( 1 1/2 filxhan). Dieta GOMAD është miqësore me kohën dhe më tërheqëse se 16 filxhanë ose një gallon qumësht me ushqimet e mësipërme, pra një zgjedhje më e mirë.

rekuizitë

  • Marrja e një gallon të vetëm qumësht kërkon më pak kohë sesa konsumimi i 2400 kalorive.
  • Kjo dietë ofron një rrugë të shkurtër për të arritur qëllimet tuaja
  • Dieta GOMAD është e përshtatshme për bodybuilders ose peshëngritës

Shtim në peshë

Supozoni se një individ ka një trup të dobët dhe nuk ka shpresë për të fituar peshë për shkak të gjenetikës ose metabolizmit, provoni këtë dietë. Dieta garanton shtim në peshë brenda pak muajsh, me kusht që t'i përmbaheni asaj. Vërtet, dieta GOMAD është strategjia më e përshtatshme për rritjen e peshës pasi është e pasur me kalori.

bodybuilders

Në mënyrë analitike, pesha e arritur nga dieta GOMAD është 40% yndyrna dhe 60% muskuj. Shkencërisht, është e vështirë të fitosh muskuj pa shtuar yndyrë. Kështu, kjo dietë është e përshtatshme për bodybuilders ose peshëngritës. Për fat të mirë, qumështi përmban shumëllojshmërinë më të mirë të proteinave përgjegjëse për rritjen e muskujve.

Arsyeja gjenetike ose metabolizmi

Disa individë nuk mund të shtojnë peshë pavarësisht nga përpjekjet e tyre. Njerëzit e dobët priren të supozojnë se kanë një metabolizëm të ngadaltë ose ndonjë kufizim gjenetik në lidhje me trupin e tyre. Miratimi i dietës GOMAD pastron supozimet tuaja dhe ju jep një trup më të shëndetshëm.

Cons

  • GOMAD mund të çojë në efekte të pakëndshme gastrointestinale si diarre, nauze dhe fryrje.
  • Ju duhet të mbani qumësht gjatë ditës pasi është e vështirë të pini këtë sasi qumështi tre ose dy herë.
  • Zakonisht, një gallon qumësht ka rreth 73 gram yndyrë të ngopur dhe 1680 miligramë natrium, përtej sasisë së propozuar ditore.

Rreziqet e kancerit

Nutricionistët sugjerojnë se konsumi i lartë i qumështit është i lidhur me rritjen e tumorit, një nga kontribuesit kryesorë të kancerit. Studiuesit zbuluan se djathi, qumështi, kalciumi i qumështit dhe produktet e qumështit rrisin rrezikun e kancerit të prostatës. Edhe pse kalciumi është i shëndetshëm, burimi është i kufizuar në produktet e qumështit. Kjo është për shkak se kalciumi i marrë nga qumështi mund të rrisë rrezikun e kancerit të prostatës.

Dobësia e kockave

Konsumimi i lartë i qumështit dobëson kockat e trupit, edhe kur kërkohet t'i mbështesë ato. Marrja e lartë e proteinave rezulton në osteoporozë. Si rezultat i trupit që tërheq kalciumin nga gjaku për të neutralizuar aciditetin e shkaktuar nga proteinat, ai dobëson kockat.

sëmundje zemre

Institutet që merren me kancerin pretendojnë se produktet e qumështit janë të pasura me yndyrna të ngopura, të cilat përshkallëzojnë kolesterolin e keq ose LDL, një faktor rreziku për zemrën koronare. Nutricionistët dhe mjekët zbuluan se dieta GOMAD rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Të pasura me yndyrna të ngopura

Një gallon qumësht është i pasur me yndyrna të ngopura dhe natrium përtej sasisë së lejuar ditore. Përveç kësaj, ai ende përmban 80 gram yndyrë të ngopur.

Probleme me aknet

Studiuesit zbuluan se konsumi i lartë i produkteve të qumështit rrit sasinë e testosteronit. Ndjekja e dietës GOMAD për një muaj nuk shkakton akne. Megjithatë, ajo rezulton në puçrra fytyre dhe probleme të lëkurës kur konsumohet për një kohë të gjatë.

siguria GOMAD

Një gallon i plotë qumësht ofron sasi të konsiderueshme të larta të lëndëve ushqyese të veçanta, gjë që nuk është gjithmonë e rëndësishme. Në harmoni me rregullat dietike, kjo dietë siguron 1920 miligramë natrium, veçanërisht për amerikanët dhe 83% të kufirit të propozuar.

Kalcium i pasur

Sipas hulumtimeve, shumica e amerikanëve nuk marrin mjaftueshëm kalcium. Një gallon qumësht siguron 4800 miligramë, duke zëvendësuar 1000 miligramë të propozuar ditore për shumë të rritur. Megjithatë, konsumimi i tepërt ditor i kalciumit mund të jetë i dëmshëm. Studiuesit shpjegojnë se njerëzit e moshës 19-50 vjeç duhet të shmangin konsumimin e 2500 miligramëve kalcium në ditë, gjë që ka rritur rastet e gurëve në veshka dhe mosfunksionimin e veshkave janë në rritje. Gjithashtu, konsumi i tepërt i kalciumit përshkallëzon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të prostatës, megjithëse duhet të kryhen më shumë kërkime. Në këtë drejtim, një studim i vitit 2014 tregoi se sasitë e larta të qumështit ndikojnë në shëndetin e kockave.

Problem me tretjen

Marrja e një litri qumësht (të plotë) çdo ditë për një kohë të kufizuar mund të mos ketë shumë dëm për shëndetin tuaj, si diarre, të përziera dhe fryrje. Fatkeqësisht, këto efekte përjetohen nga njerëz që nuk kanë alergji ndaj proteinave të qumështit ose janë intolerantë ndaj laktozës. Përveç komoditetit, kjo tregon se dieta DOMAD mund të ndërpresë jetën tuaj të përditshme pasi pirja e gjashtëmbëdhjetë gotave qumësht çdo ditë është sfiduese dhe mund të çojë në parehati.

përfundim

Përfshirja e një gallon të vetëm qumështi në vaktet tuaja ditore synon në mënyrë specifike kaloritë e nevojshme për shtimin e peshës dhe promovon ndërtimin e muskujve, por kjo nuk garanton sigurinë e dietës GOMAD. Meqenëse trupi nuk mund të ruajë kaloritë e tepërta në të njëjtën kohë, pjesa e mbetur depozitohet si yndyrë. Në të kundërt, një dietë më e mirë dhe e planifikuar mirë për një kohë të gjatë mund të mbështesë shtimin e peshës ku masa muskulore prodhon shumicën e tyre. Ndërsa jeni duke marrë parasysh këtë dietë, ju lutemi mbani parasysh efektet anësore që kemi përshkruar. Kështu, zhvillimi i zakoneve më të shëndetshme me jetëgjatësi është gjithmonë më i mirë. Sigurohuni që përpara se të regjistroheni në dietën GOMAD, të kërkoni një konsultë mjekësore.

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të rejat nga Shëndetësia