A DUHET TË PINI VAJ ULLIRI PËR TË FITUR PËRFITIMET E TIJ SHËNDETËSOR-min.

A DUHET TË PINI VAJ ULLIRI PËR TË PËRFITUAR PËRFITIMET E TIJ SHËNDETËSOR?

///

Vaji i ullirit është përdorur gjerësisht si vaj zhytjeje dhe gatimi në mbarë botën, por disa njerëz pretendojnë se pirja e tij mund të ndihmojë të fitojë përfitimet e tij shëndetësore. Sidoqoftë, këto pretendime nuk mbështeten nga kërkimi shkencor.

Vaji i ullirit përmendet shpesh ndër ushqimet e pasura me yndyrë që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës. Si i tillë, zakonisht shtohet në ushqim si vaj zhytjeje dhe gatimi, por disa studime pohojnë se mund ta pini atë për të marrë përfitimet e tij shëndetësore. Në fakt, njerëzit nga rajoni i Mesdheut marrin rreth 60 ml të këtij vaji çdo ditë, duke bërë që shumë njerëz të pyesin nëse kjo lidhet me shumë përfitime shëndetësore. Trajtojeni këtë artikull si informatorin tuaj, pasi ai ju tregon se çfarë duhet të dini për përfitimet e mundshme të vajit të ullirit, anët negative dhe nëse duhet ta pini atë.

Vaji i ullirit është ushqyes

Vaji i ullirit është padyshim i ushqyeshëm, prandaj bën një aditiv të mrekullueshëm për ushqimet si vaji i zhytjes apo gatimi. Është i mbushur me acide yndyrore të ngopura, të cilat studimet kanë treguar se përmirësojnë shëndetin e zemrës. Përveç kësaj, ai mburret me veti të fuqishme antioksidante dhe anti-inflamatore dhe është i lidhur me rrezikun më të ulët të disa gjendjeve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës. Kjo shpjegon pse është popullarizuar dhe shumë njerëz e përfshijnë atë në vaktet e tyre.

Për më tepër, ka përfitime të tjera shëndetësore të supozuara të vajit të ullirit për të cilat nuk ka asnjë rezervë shkencore. Për shembull, përkrahësit e këtij vaji pretendojnë se ai mund të zgjidhë problemet e tretjes, duke ndihmuar kështu në qetësimin e stomakut shqetësues. Për më tepër, histori anekdotike thonë se pirja e vajit të ullirit ndihmon trupin të detoksifikojë mbeturinat, duke pastruar sistemin. Sikur kjo të mos mjaftonte, disa burime pohojnë se pirja e vajit të ullirit mund t'ju ndihmojë të humbni peshë më shpejt dhe ta mbani atë aty ku dëshironi. Të gjitha këto janë gjetje premtuese, por bazohen thjesht në histori në krahasim me provat shkencore.

Përfitimet shëndetësore që gjenden tek vaji i ullirit

Mënjanë historitë anekdotike, ka përfitime shëndetësore të bazuara në fakte të vajit të ullirit, duke përfshirë;

i. Ndihmon trupin të përmbushë kërkesat e tij për yndyrë

Yndyrnat e shëndetshme janë ndër tre makronutrientët që i nevojiten trupit për të funksionuar përveç karbohidrateve dhe proteinave. Në fakt, studimet tregojnë se 20%-35% e marrjes ditore të kalorive duhet të vijë nga yndyrnat, por shumë prej tyre nuk i plotësojnë këto standarde. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, yndyrat e shëndetshme kryesisht përfshijnë yndyrna të pangopura, kryesisht acide yndyrore të pangopura (PUFA) dhe acide yndyrore mono të pangopura (MUFA). Mjerisht, njerëzit marrin ushqime të yndyrshme, por jo mjaftueshëm PUFA dhe MUFA. Fatmirësisht, vaji i ullirit ka mjaft MUFA dhe marrja e tij ndihmon trupin të plotësojë kërkesat e tij për yndyrë për këtë lloj acidi yndyror. Për më tepër, MUFA dhe PUFA janë të lidhura me një zemër të shëndetshme dhe me zvogëlimin e rreziqeve të disa gjendjeve kronike shëndetësore.

ii. Është mirë për zemrën tuaj

Arsyeja tjetër pas popullaritetit të vajit të ullirit është roli i tij në shëndetin e zemrës. Siç u përmend më parë, vaji i ullirit është i mbushur me acide yndyrore, kryesisht yndyrna të pangopura. Në mënyrë të veçantë, ai përmban acid oleik, një lloj i studimeve të yndyrës që konfirmojnë se është kritik për shëndetin e zemrës dhe shpjegon pse mjekët rekomandojnë që pacientët me sëmundje të zemrës ta përfshijnë atë në ushqimet e tyre. Në fakt, një studim 5-vjeçar hetoi efektet e ndjekjes së një diete të pasur me vaj ulliri dhe një dietë pa yndyrë në më shumë se 7,000 pjesëmarrës. Në fund të studimit, grupi i vajit të ullirit regjistroi një rrezik 30% më të ulët të sëmundjeve të zemrës në krahasim me shokët e tyre që jetonin një mënyrë jetese pa yndyrë.

Për më tepër, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) pohoi se ju mund ta mbroni zemrën tuaj nga sëmundjet duke zëvendësuar marrjen e përditshme të yndyrës me 60 ml vaj ulliri. Megjithatë, ai thekson se nuk ia vlen të pretendoni këto përfitime shëndetësore, duke anashkaluar faktin se vaji i ullirit është shumë i ngarkuar me kalori dhe rritja e marrjes suaj është drejtpërdrejt proporcionale me rritjen e numrit të kalorive në trup.

iii. Mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut

Ju mund të merrni vaj ulliri ose ta përdorni më shumë në ushqimet tuaja për të pasur vizita më të mira në tualet pasi studimet kanë konfirmuar se vaji mund të lehtësojë kapsllëkun. Për shembull, një studim krahasoi efektin e zbutësit të jashtëqitjes me ujë mineral dhe vajit të ullirit në përvojën e tualetit. Ai arriti në përfundimin se të dy ushtronin të njëjtin efekt, duke treguar se vaji i ullirit është po aq efektiv sa qetësuesit e tjerë të kapsllëkut. Një studim tjetër u dha pacientëve me probleme me lëvizjen e zorrëve 4 ml vaj ulliri dhe vuri re se i pari u rrit me tre në javë. Sigurisht, ka çdo dritë për këto gjetje, por ka nevojë për kërkime më të thelluara për të përcaktuar efektivitetin e vajit të ullirit në kapsllëk dhe lëvizjet e zorrëve.

Përfitime të tjera shëndetësore të vajit të ullirit

Përveçse ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut, promovon shëndetin e zemrës dhe plotëson nevojat ditore të trupit për acide yndyrore, vaji i ullirit mund të ndihmojë;

  • Stabilizoni nivelet e sheqerit në gjak siç vërehet te njerëzit që hanin ushqime të pasura me karbohidrate të ndjekura nga një lugë gjelle vaj
  • Reduktoni inflamacionin po aq efektivisht sa shumica e medikamenteve që shiten pa recetë
  • Rritni shëndetin e kockave duke rritur forcën e kockave dhe densitetin mineral

Dobësitë e mundshme të marrjes së vajit

Ndërsa marrja e vajit të ullirit mund të mos ketë ndonjë problem kritik shëndetësor, mund të çojë në shtim të panevojshëm në peshë, sepse është i mbushur me shumë kalori. Një lugë gjelle vaj ulliri ka 120 kalori dhe është fjalë për fjalë e njëjtë me 30 g karbohidrate. Si i tillë, nuk ia vlen të sakrifikoni peshën tuaj për përfitimet shëndetësore të këtij vaji, shumica e të cilave janë thjesht anekdotike. Përveç kësaj, ju mund të zhvendosni ushqimet e tjera të shëndetshme pa dashje duke pirë vaj ulliri. Farat, arrat dhe peshqit e yndyrshëm mund të ndihmojnë në sigurimin e yndyrave të shëndetshme dhe janë ende ushqyes.

Një shqetësim tjetër për vajin e ullirit është se ai funksionon më mirë kur konsumohet krahas ushqimeve të tjera. Si i tillë, nuk duhet të pini vaj ulliri në kurriz të perimeve, frutave dhe zgjedhjeve të tjera të shëndetshme. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, shumica e përfitimeve shëndetësore që lidhen me vajin e ullirit nuk janë konfirmuar nga studimet, duke eliminuar nevojën për ta tepruar atë në emër të ndjekjes së këtyre përfitimeve.

Përfundim

Shtimi i vajit të ullirit në ushqime si vaj zhytjeje ose gatimi mund të promovojë shëndetin e zemrës, të ndihmojë trupin të plotësojë nevojat e tij të përditshme për yndyrë dhe të përmirësojë kapsllëkun. Megjithatë, vaji i ullirit është i ngarkuar me kalori, duke e bërë atë të rrezikshëm për shtimin e peshës. Për më tepër, shumica e përfitimeve shëndetësore të lidhura me vajin pretendohen vetëm dhe nuk mbështeten nga prova shkencore. Si i tillë, nuk duhet ta pini për të korrur përfitimet e tij, por ta përfshini në recetat tuaja.

Monika Wassermann është një mjeke dhe një shkrimtare e pavarur me bazë në MB, e cila jeton me macen e saj Buddy. Ajo shkruan në disa vertikale, duke përfshirë jetën, shëndetin, seksin dhe dashurinë, marrëdhëniet dhe fitnesin. Tre dashuritë e saj të mëdha janë romanet viktoriane, kuzhina libaneze dhe tregjet e cilësisë së mirë. Kur ajo nuk është duke shkruar, mund ta gjeni duke u përpjekur të meditojë më shumë, duke ngritur peshë ose duke u endur nëpër qytet.

Më të rejat nga Shëndetësia