A ndikon kafeina në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve

A ndikon kafeina në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve?

Postimi i ftuar i shkruar nga: Sara Routhier

Është e vështirë t'i rezistosh aromës dhe aromës së kafesë, veçanërisht kur ajo është e disponueshme në kaq shumë forma joshëse pothuajse në çdo cep të rrugës. 

Por shikoni konsumimin e kafesë, veçanërisht nëse jeni duhanpirës, ​​pasi tymi i cigares rrit metabolizmin e kafeinës. Ju mund të jeni duke rritur vigjilencën tuaj, por gjithashtu mund të zvogëloni efektet e vitaminave dhe mineraleve thelbësore. 

Ne do të ofrojmë udhëzime për sasinë e tepërt të kafesë, si dhe burimet e fshehura të kafeinës, në mënyrë që të mos përfundoni pa dashje me probleme shëndetësore që mund të ndikojnë tek ju, familja juaj dhe financat tuaja.

Rëndësia e sigurimit të jetës dhe shëndeti juaj i përgjithshëm

Për shumë njerëz, pirja e kafesë është pjesë e stilit tonë të jetesës dhe mirëqenies së përgjithshme. Për sa kohë që po diskutojmë mënyrat sesi konsumimi i kafeinës mund të ndikojë në stilin e jetës tuaj – të mira dhe të këqija – është gjithashtu e rëndësishme të mendoni për mënyrat që ju nevojiten për të mbrojtur stilin tuaj të jetesës. Kjo përfshin sigurimin e jetës.

Sigurimi i jetës është i rëndësishëm për të gjithë, pavarësisht nga mosha, për të ndihmuar në mbrojtjen e financave të familjes tuaj në rast se ju ndodh diçka. 

Nëse jeni duhanpirës, ​​mund ta merrni sigurimi i jetës pa ekzaminim mjekësor. Sigurimi i jetës për duhanpirësit është dyfishi i atyre që nuk pinë duhan për shkak të lidhjes mes pirjes së duhanit dhe shumë kushteve shëndetësore. Një kompani ofron sigurimin e jetës pa ekzaminim mjekësor, por ka kufizime në atë shumë mbulimi. 

Edhe nëse jeni duhanpirës, ​​nuk është kurrë vonë për ta lënë duhanin. Ju mund të kontaktoni kompaninë tuaj të sigurimit të jetës nëse e lini duhanin për të marrë tarifa të reduktuara të primit si jo duhanpirës. Pirja e duhanit mund të rrisë metabolizmin e kafeinës dhe të ndikojë në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve, por lënia e duhanit ka shumë përfitime shëndetësore. 

Mosha, pesha dhe historia juaj mjekësore mund të ndikojnë në normat e sigurimit të jetës. Është e rëndësishme të krahasoni tarifat e sigurimit të jetës në internet për të gjetur mbulimin më të përballueshëm të disponueshëm për ju. 

Të mirat e kafesë dhe kafeinës

Shumë prej nesh kërkojnë atë filxhan kafeje në mëngjes ose pasdite për rritjen e kafeinës që ajo ofron. 

Kafeina është një stimulues i sistemit nervor qendror, që do të thotë se rrit rrahjet e zemrës dhe ju bën të ndiheni më vigjilentë. 

Kafeina gjithashtu ndihmon në vonimin e lodhjes. Mund të përmirësojë fokusin dhe përqendrimin. Kur kemi një rënie në mes të mëngjesit ose të pasdites, kjo mund të jetë kur arrijmë për një filxhan kafe ose pije tjetër me kafeinë. 

Konsumimi i moderuar i kafesë lidhet me një rrezik të reduktuar për shumë sëmundje kronike, duke përfshirë diabetin e tipit 2, sëmundjen e Alzheimerit, sëmundjen e Parkinsonit dhe vdekjen e hershme. Kafeina gjithashtu mund të ndihmojë në zvogëlimin e ndjesisë së dhimbjes, kjo është arsyeja pse ajo përdoret në medikamentet kundër dhimbjes pa recetë. 

Kafeina është gjithashtu një suplement ushqimor sportiv i përdorur zakonisht dhe i sigurt, në kundërshtim me besimin se është një suplement i rrezikshëm. Mund të vonojë lodhjen, të përmirësojë fokusin dhe të rrisë përqendrimin gjatë ushtrimeve ose sporteve. Kafeina është një përbërës i zakonshëm në shumë formula para stërvitjes. 

Kafeja është gjithashtu një burim i shumë antioksidantëve. Këta antioksidantë ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga dëmtimi nga radikalet e lira dhe zvogëlojnë inflamacionin në trup. 

Kafe dhe kafeinë

https://unsplash.com/photos/6VhPY27jdps

Të këqijat e kafesë dhe kafeinës 

Ndërsa kafeina ka shumë përparësi, ka edhe disa Efektet anësore të kafeinës. Disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj kafeinës, që do të thotë se mund të kenë nevojë të kufizojnë konsumin e tyre të kafeinës.

Një nga disavantazhet më të mëdha që lidhet me kafeinën është se ajo është një diuretik, që do të thotë se rrit humbjen e ujit nga trupi. Humbja e tepërt e lëngjeve mund të çojë në dehidrim. 

Ndërsa kafeina është një diuretik, nëse e konsumoni atë në një pije si kafeja, në fakt përfundoni duke rritur sasinë e lëngjeve që konsumoni. Shkakton pak humbje të lëngjeve, por sasia në pijen tuaj ndihmon në kompensimin e humbjes së lëngjeve. 

Kafeina mund të ndërhyjë në përthithjen e disa vitaminave dhe mineraleve. Mund të ndikojë në nivelet e hekurit, magnezit, kaliumit, natriumit, vitaminës C dhe disa nga vitaminat e kompleksit B. Thithja duket të jetë më e lidhur me individët që konsumojnë nivele më të larta se të moderuara të kafeinës. 

Kafeina dhe kafeja nuk janë shkaktarët e shumicës së mungesës së lëndëve ushqyese. Problemi më i madh është mungesa e një diete të shëndetshme dhe mbikonsumimi i ushqimeve të përpunuara, të paketuara dhe të padëshiruara. Por do të ishte një ide më e mirë për të marrë multivitaminën tuaj në një kohë të ndryshme nga filxhani i kafesë në mëngjes.

Pirja e kafesë ose kafeinës shumë vonë gjatë ditës mund të ndikojë në gjumin. Mund të duhen deri në pesë ose gjashtë orë që kafeina të ekskretohet nga trupi, kjo është arsyeja pse një filxhan kafe pasdite mund të ndikojë në zakonet e gjumit gjatë natës. Kjo mund të rezultojë në orar të prishur të gjumit dhe situata potencialisht të rrezikshme si p.sh duke fjetur në timon.

Gratë që duan të mbeten shtatzënë, gratë shtatzëna ose gratë që ushqejnë fëmijën me gji duhet të moderuar konsumin e tyre të kafeinës. Ata nuk duhet të shmangin plotësisht kafeinën, por duhet të kufizojnë konsumin në më pak se 200 mg në ditë ose jo më shumë se një ose dy filxhanë kafe në ditë. 

Kafeina mund të shkaktojë simptoma të tërheqjes nëse ka një ndërprerje të papritur të kafeinës. Uljet graduale të kafeinës ndihmojnë në parandalimin e simptomave të tërheqjes. 

Një tjetër pengesë e shumë pijeve të kafesë është sheqeri i shtuar dhe kaloritë që gjenden në shumë prej këtyre pijeve. Kjo është gjithashtu e vërtetë për shumë pije energjike, të cilat janë të larta në sheqer të shtuar dhe kafeinë. 

Disa nga këto pije mund të shtojnë 500 kalori shtesë dhe pesë ose më shumë lugë çaji sheqer të shtuar. Gjithashtu nuk ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur sepse janë lëngje. 

Konsumimi i tepërt i këtyre pijeve mund të çojë në shtim në peshë ose të rrisë rrezikun për sëmundje kronike si sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Është më mirë të kufizoni pijet e kafesë me sheqer dhe të përqendroheni te kafeja e thjeshtë me qumësht me pak yndyrë, shurup pa sheqer ose sasi të vogla kremi. 

Rekomandime për kafe dhe kafeinë

Sasia e kafeinës në kafe ndryshon shumë, por një filxhan kafe ka nga 60 mg deri në 120 mg kafeinë. Një vlerësim i përgjithshëm për kafe është 100 mg kafeinë për filxhan kafe. 

Soda përmban nga 30 deri në 60 mg kafeinë për 12 oz. Çaj jeshil ka sasi të ngjashme, rreth 30 deri në 50 mg për filxhan, ndërsa çaji ka rreth 20 deri në 90 mg kafeinë për filxhan. Pijet energjike mund të kenë deri në 150 mg kafeinë për filxhan. 

Konsumimi i moderuar i kafeinës është niveli i lidhur me përfitimet shëndetësore. Konsumimi i moderuar konsiderohet të jetë rreth 300 mg kafeinë, e cila arrin në rreth tre filxhanë kafe në ditë. Marrja e madhe e kafeinës mund të shoqërohet me disa efekte negative shëndetësore, kështu që është më mirë të qëndroni në kufirin e moderuar të konsumit. 

Rekomandime për kafe dhe kafeinë

Burimet e kafeinës

Burimet kryesore të kafeinës në dietën tonë vijnë nga kafeja, soda, çaji, pijet energjike dhe disa artikuj ushqimorë. Disa medikamente ose suplemente mund të kenë gjithashtu kafeinë si një përbërës aktiv. 

Kafe pa kafe dhe çaji kanë sasi të vogla të kafeinës, rreth 5 deri në 7 mg kafeinë për racion. 

Ka disa burime më pak të njohura të kafeinës në dietën tonë. Çokollata e zezë dhe çokollata me qumësht janë dy ushqime që përmbajnë kafeinë. Çokollata e qumështit ka rreth 10 mg kafeinë për racion, ndërsa çokollata e zezë ka rreth 12 mg kafeinë për porcion. 

Ilaçet kundër dhimbjeve pa recetë mund të kenë gjithashtu kafeinë. Suplementet për humbje peshe zakonisht kanë sasi të larta të kafeinës, prandaj sigurohuni që të lexoni etiketat në çdo medikament ose suplement për të parë sasinë e kafeinës. 

Cili është përfundimi i kafesë dhe kafeinës? 

Ndërsa kafeja dhe kafeina kanë të mirat dhe të këqijat, marrja e moderuar e kafeinës ka shumë përfitime shëndetësore. Një nga të këqijat është se mund të ndikojë në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve, por ngrënia e një diete të shëndetshme dhe të larmishme do t'ju ndihmojë të merrni të gjitha lëndët ushqyese për një shëndet të mirë. 

Melissa Morris shkruan dhe hulumton për faqen e krahasimit të sigurimit të jetës, LifeInsurancePost.com. Ajo është profesoreshë universitare e të ushqyerit dhe nutricioniste e certifikuar sportive. 

*Imazhet në këtë artikull nuk kanë nevojë për titra ose atribuime. Ne kemi dhënë vetëm citimin në mënyrë që të dini se ato janë falas për përdorim komercial. Ju lutemi, mos përfshini lidhje të drejtpërdrejta për fotot pasi kjo do të ul vlerën e lidhjeve të tjera.

**Ju lutemi mos e publikoni këtë mohim**

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të rejat nga Lifestyle

RREGULLIMI I POZITEVE SEKSI

Pegging është relativisht më pak e zakonshme në skenën e seksit të të rriturve, por megjithatë ka fituar tërheqje. Dhe