ARSYET PSE HANI BUKË TË MIRËS-min

ARSYET PSE HANI BUKE ME KOS

///

Buka e thartë është ndër bukët më të mira dhe më të zakonshme me maja në treg; prandaj shumë njerëz e duan atë për shijen, aromën dhe strukturën e saj unike.

Ka dy lloje buke, me maja dhe pa maja; buka me maja përdorni maja bukëpjekës për t'u rritur, ndërsa buka pa maja nuk përdor asnjë formë maja. Brumi i thartë është i lashtë, dhe për këtë arsye në ditët e lashta, vetëm pak njerëz e dinin recetën e tij. Megjithatë, në ditët e sotme, për shkak të rritjes së konsumit të dietave me pak karbohidrate, shumë njerëz po mësojnë se si t'i përgatisin ato. Përbërësi kryesor në përgatitjen e brumit të thartë është 'maja e egër' e bërë duke fermentuar një përzierje uji dhe mielli për të marrë koloni bakteresh dhe maja. Më poshtë shpjegohen përfitimet shëndetësore të bukës së thartë dhe mënyra e përgatitjes.

Përfitimet ushqyese dhe shëndetësore të brumit të thartë

Brumi i thartë është i ngjashëm me përmbajtjen ushqyese të bukëve të tjera, në varësi të llojit të miellit që përdoret për përgatitjen e tij, qoftë i përpunuar apo me kokërr të plotë. Megjithatë, në një porcion prej 100 g brumë kosi, pra 2 feta bukë, ai përmban gjithsej 230 kcal.

Dallimi midis bukës së thartë dhe bukës normale.

Buka e thartë është më ushqyese se buka normale, sepse përmban një sasi të ulët të fitateve që gjenden në drithërat. Fitat zakonisht gjendet në produktet me bazë bimore si drithërat dhe drithërat e tjera. Shumica e bukës me maja bëhet duke përdorur majanë e furrës; Buka e thartë i nënshtrohet fermentimit për të prodhuar acid laktik, i cili neutralizon fitatet. Studimet kanë treguar se fermentimi i brumit të bukës thuhet se ul nivelet e fitateve me 70%. Fitati përmendet si një përbërës antiushqyes sepse lidhet me mineralet e tretura në trup dhe i bën ato të vështira për t'u përthithur. Fermentimi i bukës së thartë përmirëson gjithashtu jetëgjatësinë, shijen dhe shijen e saj, duke e bërë atë më të përshtatshme për argëtimet me drithëra. Më poshtë, janë diskutuar përfitime të tjera të bukës së thartë.

Mund të ndihmojë në menaxhimin e sheqerit në gjak.

Procesi i përdorur për përgatitjen e bukës së thartë është arsyeja kryesore që e bën këtë bukë të përshtatshme për ata që përpiqen të mbajnë nivelet e sheqerit në gjak në nivelin optimal ose të kontrollojnë diabetin. Studimet tregojnë se acidi laktik i prodhuar gjatë fermentimit të bukës thuhet se parandalon rritjen e niveleve të sheqerit. Për më tepër, më shumë kërkime tregojnë se fermentimi ndryshon strukturën e kabinës, duke ulur kështu indeksin glicemik të bukës. Si rezultat, ajo ngadalëson shkallën me të cilën sheqernat hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Përmirëson shëndetin e zorrëve

Edhe pse shumica e baktereve të dobishme humbasin gjatë procesit të pjekjes, komponimet bimore si polifenolet dhe fibrat bëhen më të disponueshme. Për më tepër, këta përbërës nxisin shëndetin e zorrëve dhe zvogëlojnë shanset për të përjetuar shqetësime gastrointestinale.

Brumi i thartë tretet lehtë

Siç u përmend më lart në artikull, acidi laktik i prodhuar gjatë fermentimit shkatërron përmbajtjen antiushqyese në bukë duke i neutralizuar ato. Kjo bën që lëndët e tjera ushqyese si mineralet të treten lehtësisht. Disa studime tregojnë se probiotikët mbeten të disponueshëm në bukë edhe pas pjekjes dhe ndihmojnë në shëndetin e zorrëve. Edhe pse e pasigurt, duhet të kryhen më shumë studime për të vërtetuar se këto baktere të dobishme janë të disponueshme në bukë. Për më tepër, fermentimi gjithashtu zbërthen përbërës të mëdhenj si proteina gluten në forma të thjeshta që mund të treten lehtësisht. Gluteni është një proteinë që gjendet në drithëra si thekra, gruri dhe elbi. Edhe pse mjaft e përhapur te gruri, intoleranca ndaj glutenit shkakton probleme të tretjes si dispepsi, kapsllëk dhe diarre. Megjithatë, toleranca ndaj glutenit ndryshon nga personi në person dhe simptomat ndryshojnë nga të lehta në më keq. Për këtë arsye, brumi i thartë është më i përshtatshëm për njerëzit me intolerancë ndaj glutenit.

Si të përgatisim bukën e thartë

 • Përgatitni starterin; maksimumi 7 ditë mjaftojnë për të përgatitur starterin.
 • Ditën e parë, përzieni ose përzieni ujin, miellin, me pak gjalpë (kjo zgjat më pak se 7 minuta).
 • Lëreni përzierjen të qetësohet gjatë natës në temperaturën e dhomës.
 • Për 6 ditët e ardhshme, ushqejeni starterin me miell duke e përzier ngadalë dhe lëreni të fermentohet.
 • Vini re se; Maja e egër është kudo, në ajër, në duar dhe në miell; si rezultat, brenda pak kohësh, brumi do të lulëzojë.
 • Kultura ka erë të thartë dhe duket me flluska për të treguar kur majaja është gati.
 • Në një tas të pastër dhe të gjerë, matni miellin dhe sasinë e fillestarit të nevojshëm. Përziejini ngadalë duke shtuar ujë dhe lëreni të pushojë për disa orë; shtoni kripë.
 • Pas pak, palosni brumin duke e fërkuar nga të gjitha anët dhe duke e shtrirë lart e lart; lëreni të pushojë për rreth 15-30 minuta. Përsëriteni këtë proces duke i dhënë kohë miellit të pushojë në mes. Brumi është gati kur të bëhet elastik dhe i lëmuar.
 • Për të marrë forma të ndryshme buke, lëreni brumin të qëndrojë në shportat izoluese ose në tepsi për pjekje. Spërkateni shportën me miell gruri për të shmangur ngjitjen dhe djegien gjatë pjekjes.
 • Vendoseni brumin në temperaturën e dhomës dhe ngrijeni në pothuajse dyfishin e masës së brumit origjinal.
 • Përdorni një furrë holandeze për pjekje, sigurohuni që të vendosni temperaturën e duhur për të siguruar që buka të ngrihet dhe të formojë një kore në shtresë. Përdorni një tenxhere të rëndë me kapak në rast se nuk keni furrë holandeze.
 • Vendosni kohën, lëreni të piqet. Pasi të jetë gati, lëreni të ftohet përpara se ta prisni.

Mos harroni, përgatitja e fillestarit kërkon kohë dhe durim; Nxitimi i këtij procesi nuk do të japë rezultatin e dëshiruar. Për më tepër, fillestari i mbetur pas përfundimit të pjekjes mund të ruhet për përdorim të mëvonshëm. Ruajeni në frigorifer për të ruajtur temperaturën e mikrobeve.

Përfundim

Buka e thartë është e shijshme, e shëndetshme dhe e lehtë për t'u përgatitur në krahasim me bukët e tjera. Ata që mendojnë të fillojnë një dietë me pak karbohidrate, duhet të marrin në konsideratë përfshirjen e bukës së thartë në dietë. Përfitimet e bukës së thartë përfshijnë; përmirësimi i shëndetit të zorrëve, mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak në nivelin optimal, të çojë në tretje më të mirë dhe të lehtë për t'u tretur. Megjithatë, njerëzit intolerantë ndaj glutenit gjithashtu mund të konsumojnë lehtësisht brumin e thartë për shkak të vetive të tij fermentuese. Procesi i fermentimit që përdoret për përgatitjen e starterit për bukën e thartë prodhon acide laktike që neutralizojnë faktorët antiushqyes dhe mundësojnë tretjen e lëndëve ushqyese të rëndësishme si mineralet.

Ksenia Sobchak, BA (Hons) Komunikimi i Modës: Gazetari Mode, Central Saint Martins

Ksenia Sobchak pëlqen të shkruajë bloge në fushat e modës, stilit, stilit të jetesës, dashurisë dhe CBD. Para se të bëhej blogere, Ksenia ka punuar për një markë të njohur të modës. Ksenia është një autore kontribuese në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës dhe CBD. Ju mund të përplaseni me Ksenia-n në kafenenë e saj të preferuar në South Kensington, ku ajo ka shkruar shumicën e blogeve. Ksenia është një avokate e vendosur e CBD dhe përfitimeve të saj për njerëzit. Ksenia është gjithashtu në panelin e rishikuesve të CBD në CBD Life Mag dhe Chill Hempire. Forma e saj e preferuar e CBD janë gomat CBD dhe tinkturat CBD. Ksenia është një kontribues i rregullt në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës si dhe CBD.

Më të rejat nga Shëndetësia