CILAT JANË PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË INULIN-min

CILAT JANË PËRFITIMET SHËNDETORE TË INULINËS?

///

Inulina, një fibër dietike e tretshme, është bërë gjithnjë e më popullore në industrinë e përpunimit të ushqimit. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës, të promovojë shëndetin e zorrëve, të ulë sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit dhe të zvogëlojë shpeshtësinë e problemeve me tretjen.

Ekzistojnë dy lloje të fibrave - të tretshme dhe të patretshme. Ato janë të gjitha kritike për një shëndet të mirë, me përzierjen e parë me ushqimin për të reduktuar shpeshtësinë dhe ashpërsinë e problemeve të tretjes dhe për të nxitur ngopjen, duke eliminuar nevojën për të ngrënë herë pas here. Inulina është një fibër e tillë e tretshme që formon një shtesë të mirë në shumë faza të përpunimit të ushqimit industrial. Studimet tregojnë se mund të ndihmojë në humbjen e peshës, të ulë sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit, të nxisë ngopjen dhe të përmirësojë shëndetin e zorrëve. Shihni këtë artikull për të kuptuar se çfarë është inulina dhe ndikimi që ajo ka në shëndetin tuaj.

Çfarë është inulina?

Hapi i parë për të vlerësuar rolin e inulinës në sistemin njerëzor është të kuptosh se çfarë është ajo. E thënë thjesht, është një fibër diete e tretshme që gjendet natyrshëm në disa bimë dhe perime dhe shpesh shtohet në faza të ndryshme të përpunimit të ushqimit për shkak të përfitimeve shëndetësore. Qepë, asparagus, hudhra, ëmbëlsira të egra, angjinare, rrënjë çikore, grurë dhe banane. Shumica e proceseve industriale mbështeten te bimët për nxjerrjen e inulinës dhe shtimin e tyre në fazat e përpunimit të ushqimit, duke përmirësuar kështu cilësinë e ushqimit.

Pse është inulina një zgjedhje kryesore në industrinë ushqimore?

Megjithëse inulina mund të gjendet natyrshëm në disa ushqime, jo çdo frut dhe perime e ka këtë fibër. Megjithatë, industria ushqimore i njeh përfitimet e saj për sistemin dhe e shton manualisht në ushqime. Inulina ndihmon me një sërë funksionesh, duke përfshirë ndryshimin e strukturës së ushqimit, shtimin e një ndjesie kremoze në ushqim, eliminimin e yndyrës dhe sheqerit të tepërt në ushqime, rritjen e shëndetit të zorrëve, ushqyerjen e mikrobiotës së zorrëve, rritjen e sistemit imunitar dhe rritjen e ngopjes. Për më tepër, duke përmirësuar ngopjen e dikujt, kjo fibër eliminon nevojën për të ngrënë herë pas here, duke e bërë kërkimin e humbjes së peshës më të suksesshme. Sikur të mos mjaftonte kjo, cilësia e re e produkteve të pjekura fitohet kur inulina përdoret për të zëvendësuar disa miellra, ia vlen të vdesësh, duke e bërë këtë fibër diete më të rëndësishme në industrinë ushqimore.

Si përdoret inulina në industrinë ushqimore?

Ne gjithashtu duhet të kuptojmë se si industria ushqimore përfshin inulinën në produktet e saj për ta vlerësuar edhe më shumë këtë fibër. Kjo është për shkak se shumë artikuj ushqimorë dhe ëmbëlsira që hamë kanë këtë përbërës dietik, por ne mund të mos e dimë këtë. Është interesante se industria ushqimore përdor inulinën në shumë mënyra, duke përfshirë si një zëvendësues për miellin e pjekjes. Si i tillë, ai u shton teksturë artikujve të pjekur, ndërkohë që ofron një shije unike. Inulina përdoret gjithashtu për të zëvendësuar margarinën gjatë përgatitjes së sallatës dhe zhytjes. Kjo për shkak se kjo fibër diete e tretshme ka një ndjenjë kremoze unike në gojë, duke i bërë sallatat më kremoze dhe më të këndshme. Përveç kësaj, inulina gjithashtu mund të shtohet në ushqim si një shtesë prebiotike. Shtesa të tilla përmbajnë ushqime (ose elemente dietike) që ushqejnë bakteret e mira (probiotikët) që gjenden në shëndetin e zorrëve, duke rezultuar në shumë përfitime shëndetësore.

Përfitimet shëndetësore të lidhura me inulinën

Siç u tha më herët, inulina është një fibër e shkëlqyer diete. Në fakt, të qenit i tretshëm do të thotë se ka shumë përfitime shëndetësore në sistemin njerëzor, sepse shpërndahet dhe përzihet lehtësisht me ushqimin, duke ushtruar përfitimet shëndetësore që lidhen me to. Këtu janë disa nga arsyet pas popullaritetit të madh të inulinës;

i. Ajo rrit plotësinë

Ju mund të merrni produkte ushqimore që përfshijnë inulin ose artikuj ushqimorë të mbushur natyrshëm me inulin nëse po përpiqeni të rritni ngopjen tuaj. Inulina është e tretshme dhe përzihet me ushqimet për të formuar një substancë të ngjashme me xhel. Në këtë mënyrë, ngadalëson tretjen dhe përthithjen e ushqimit përgjatë kanalit të ushqimit, duke lejuar më shumë kohë veprimi. Sa më shumë të duhet ushqimi për t'u tretur dhe përthithur, aq më gjatë do të ndiheni më të ngopur, duke eliminuar nevojën për të ngrënë me kalimin e kohës.

ii. Mund të ndihmojë me lëvizjet e zorrëve, duke parandaluar kapsllëkun

Kapsllëku është një problem i tretjes që rezulton në ngurtësimin e jashtëqitjes dhe dhimbje kur njeriu e nxjerr jashtë. Fatmirësisht, fibrat e tretshme si inulina përmirësojnë lëvizjet e zorrëve, duke lehtësuar kapsllëkun. Ata jo vetëm që ngadalësojnë tretjen për të lejuar më shumë kohë veprimi, por shtojnë masën e jashtëqitjes. Përveç kësaj, shtimi i masës në jashtëqitje ul gjithashtu shanset për diarre, e cila vjen nga disa faktorë, duke përfshirë shumë lëngje në sistem.

iii. Mund të ulë nivelet e kolesterolit të keq, duke përmirësuar shëndetin e zemrës

Nivelet e kolesterolit të keq dhe raporti i kolesterolit të mirë me atë të keq janë dy nga treguesit e shëndetit të zemrës. Meqenëse nivelet e larta të kolesterolit të keq rrezikojnë shëndetin e zemrës kur ato oksidohen dhe bëhen më të dëmshme, zvogëlimi i tyre shkon shumë për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Përfshirja e inulinës në dietën tuaj mban në kontroll nivelet e kolesterolit, duke mbrojtur zemrën.

iv. Ai shton përmbajtjen e prebiotikëve

Prebiotikët i referohen ushqimeve që ushqejnë bakteret e dobishme në kanalin e ushqimit (prebiotikët) dhe janë kritike për shëndetin e mirë. Mbajtja e ekuilibrit midis baktereve të mira dhe të këqija dhe ushqyerja e të parëve do të thotë një zorrë më e shëndetshme dhe shëndet më i mirë. Inulina është një ushqim prebiotik që ushqen bakteret e dobishme, duke mbajtur zorrët të shëndetshme dhe duke forcuar sistemin e përgjithshëm imunitar. Si i tillë, frekuenca e infeksioneve dhe ftohjeve të dikujt zvogëlohet.

v. Mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë

Studimet sugjerojnë se meqenëse inulina promovon shëndetin e zorrëve dhe imunitetin e përgjithshëm, mund të ndihmojë në uljen e rreziqeve të disa formave të kancerit. Për shembull, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe kolorektalit. Megjithatë, këto janë gjetje nga studimet paraprake dhe ka nevojë për studime të mëtejshme përpara se të rekomandohet inulina për këtë rol. Megjithatë, ende nuk dëmton shtimi i inulinës në dietën tuaj pasi ofron më shumë ndihmë sesa dëm për shëndetin tuaj.

vi. Mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të diabetit

Diabeti është në krye të sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë dhe merr miliona jetë çdo vit. A e dini se mund të ulni rrezikun e sëmurjes nga diabeti duke përfshirë në dietën tuaj fibra dietike si inulina? Inulina është një karbohidrate që ngadalëson tretjen dhe përthithjen e karbohidrateve të tjera. Si i tillë, është shumë e gjatë për të parandaluar rritjet e papritura të sheqerit dhe insulinës, dy faktorë që rrisin rrezikun për diabetin e tipit 2. Kjo shpjegon pse mjekët rekomandojnë ushqime të pasura me inulinë për paradiabetikët me vëzhgime pozitive.

përfundim

Inulina është një fibër diete që gjendet natyrshëm në shumë ushqime, duke përfshirë angjinaret, bananet, shpargujt, hudhrat, farat e egra, grurin dhe rrënjët e çikores. Industria e përpunimit të ushqimit e shton atë në artikujt ushqimorë për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës, të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe kolesterolit, të forcojë shëndetin dhe imunitetin e zorrëve dhe të nxisë ngopjen.

Më të rejat nga Shëndetësia