Cilat suplemente ia vlen të mbahen

Ka shumë suplemente që mund të përfitojnë shëndetin tuaj. Disa nga ato suplemente përfshijnë;

 Vitamina D

Vitamina D është një lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë për të absorbuar sasitë e duhura të kalciumit dhe fosforit. Me thithjen më të mirë të kalciumit dhe fosforit, kockat tuaja fitojnë dendësi. Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e osteoporozës. Nëse marrja e ushqimeve të pasura me vitaminë D ose njomja e lëkurës nën diell për disa minuta çdo ditë është sfiduese, ju këshilloj të mbani suplemente të vitaminës D.

Vaj peshku

Vaji i peshkut përmban acide yndyrore Omega-3 që janë të dobishme për qelizat e trupit tuaj, funksionin e sistemit nervor dhe funksionin imunitar. Nëse mendoni se nuk po merrni mjaftueshëm acide yndyrore omega-3 nga ushqimet, duke përfshirë peshkun, arrat dhe farat e lirit, ju sugjeroj të shtoni vaj peshku në dietën tuaj të shëndetshme.

Cilat suplemente ia vlen të hiqni dorë?

Disa suplemente nuk janë lajm i mirë për shëndetin tuaj. Disa nga ato suplemente përfshijnë;

Vitamina K

Largohuni nga vitamina K nëse jeni duke marrë hollues gjaku. Këto suplemente njihen për aftësinë e tyre për të bashkëvepruar me holluesit e gjakut, duke i bërë ato më pak efektive. Kur holluesit e gjakut janë më pak efektivë, bëheni më të ndjeshëm ndaj mpiksjes së gjakut.

Uji i Shën Gjonit

Kantarioni nuk është i sigurt për ju, veçanërisht nëse jeni duke marrë medikamente për çrregullimet e humorit. Ky suplement mund të ndërveprojë me ilaqet kundër depresionit, duke rritur prodhimin e një kimikati që ndiheni mirë të quajtur serotonin. Ndërsa ky mund të tingëllojë një lajm i mirë, serotonina e tepërt mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, dridhje, shqetësim, djersitje të tepërt, ngurtësi muskulore dhe spazma të muskujve.

Kur nevojiten suplemente

Suplementet nevojiten kur trupi juaj nuk absorbon mjaftueshëm lëndë ushqyese nga ushqimet ose kur ka mungesë të një lënde të caktuar ushqyese në trup (mendoni; vitaminë D, hekur ose vitaminë B12).

Ku të gjeni ato me cilësi të lartë

Nëse dëshironi të integroni suplementet në dietën tuaj, ju këshilloj që së pari të flisni me mjekun ose mjekun tuaj. Ata do t'ju këshillojnë se si ta rregulloni atë në dietën tuaj dhe ku të gjeni suplemente cilësore.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Nutricionist, Universiteti Cornell, MS

Unë besoj se shkenca e të ushqyerit është një ndihmës i mrekullueshëm si për përmirësimin parandalues ​​të shëndetit ashtu edhe për terapinë ndihmëse në trajtim. Qëllimi im është të ndihmoj njerëzit të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre pa e torturuar veten me kufizime të panevojshme dietike. Unë jam një mbështetës i një stili jetese të shëndetshëm - luaj sport, biçikletë dhe notoj në liqen gjatë gjithë vitit. Me punën time, jam paraqitur në Vice, Country Living, Harrods, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health dhe media të tjera.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin