RELAKSIMI ME BOMBA BASHKE CBD

RELAKSIMI ME BOMBA BASHKE CBD

Popullariteti i bombave të banjës CBD ka të ngjarë për shkak të përfitimeve të tyre të shumta. Ky artikull thekson gjithçka që duhet të dini për bombat e banjës CBD.

Bombat e banjës CBD janë një produkt i ri dhe emocionues që po pushton tregun. CBD dihet se ndihmon në lehtësimin e dhimbjes, ankthit dhe inflamacionit, të gjitha këto mund të përkeqësohen nga një banjë e gjatë. Për më tepër, shtimi i vajrave esencialë në një bombë për banjë mund të ndihmojë në përmirësimin e disponimit tuaj, të relaksojë mendjen dhe trupin tuaj dhe madje t'ju ndihmojë të flini më mirë. Kanabidioli, ose CBD, është një nga kanabinoidet e shumta që gjenden në kanabis. Ndryshe nga THC, CBD nuk prodhon një efekt psikoaktiv, që do të thotë se nuk ju bën të ndiheni të lartë. CBD është treguar të ketë shumë përfitime terapeutike, duke përfshirë reduktimin e ankthit dhe inflamacionit, lehtësimin e dhimbjes dhe përmirësimin e gjumit.

BOMBA BASHKE SI NJË FORMË E APLIKIMIT CBD

vaj CBD është në dispozicion në shumë forma, duke përfshirë tinkturat, kapsulat dhe ushqimet. Sidoqoftë, një nga mënyrat më të njohura për të konsumuar CBD është përmes bombave të banjës. Bombat e banjës janë bomba me gaz, në formë topi, të cilat treten në ujë dhe krijojnë një eksperiencë relaksuese dhe terapeutike të banjës. Bomba CBD vaske janë bërë me vaj CBD, kripëra Epsom dhe përbërës të tjerë qetësues si vaji i livandës ose ekstrakti i kamomilit. Kur shtoni një bombë CBD në banjën tuaj, vaji CBD absorbohet përmes lëkurës tuaj, duke siguruar të gjitha përfitimet terapeutike të CBD. Pamplona etj. (2018) tha se kripërat Epsom ndihmojnë gjithashtu për të qetësuar muskujt dhe nyjet që dhembin, ndërsa vaji i livandës dhe ekstrakti i kamomilit ndihmojnë në relaksimin e mendjes dhe promovimin e një ndjenje qetësie. Provoni një bombë banje CBD nëse po kërkoni një mënyrë relaksuese dhe terapeutike për të shijuar CBD.

SI TË PËRDORNI BOMBA BASHKE

Bombat e banjës CBD janë tendenca më e fundit në banjat terapeutike. CBD, ose Cannabidiol, është një përbërës natyral në bimën e kanabisit që ka treguar përfitime terapeutike. CBD nuk shkakton varësi dhe nuk shkakton efekte psikoaktive që lidhen me marihuanën.
Këtu janë disa këshilla se si të përfitoni sa më shumë nga bomba juaj e banjës CBD:
Filloni me një banjë të nxehtë
Sa më e nxehtë të jetë banja, aq më efektive është bomba e banjës CBD. Bëni një banjë të nxehtë dhe shtoni bombën e banjës CBD.
Ziejeni për të paktën 20 minuta
Zhytuni në banjë për të paktën 20 minuta për të lejuar që CBD të përthithet nga lëkura juaj.
Relaksohu dhe shijoje
Relaksohuni dhe shijoni efektet terapeutike të bombës së banjës CBD.

PËRFITIMET E BOMBAVE CBD të banjës

Bombat e banjës janë një mënyrë argëtuese për të shtuar emocione në kohën tuaj të banjës, por ato gjithashtu mund të ofrojnë disa përfitime shëndetësore. Bombat e banjës CBD janë veçanërisht të dobishme, pasi ato mund të ndihmojnë në qetësimin dhe relaksimin e trupit duke lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin.

Johnson et al. (2010) deklaroi se CBD është një përbërës i gjetur në kanabis që është treguar të ketë veti anti-inflamatore dhe qetësuese. Kur kombinohet me efektet relaksuese të një bombe në banjë, CBD mund të lehtësojë kushte të ndryshme, të tilla si artriti, dhimbje kronike dhe ankth.
Bombat e banjës CBD janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për t'u çlodhur dhe për të hequr stresin pas një dite të gjatë. Kombinimi i CBD dhe aromaterapisë mund të ndihmojë në qetësimin e mendjes dhe promovimin e relaksimit.

SI BOMBA CBD BAT BASHKËVEPRON ME TRUPIN

Hazekamp (2018) theksoi se kur CBD aplikohet në mënyrë topike, ajo mund të përthithet përmes lëkurës. Lëkura është organi më i madh i trupit dhe vlerësohet se CBD mund të përthithet përmes lëkurës në një shkallë prej 4%. CBD është më efektive kur aplikohet në lëkurë të pastër, prandaj është e rëndësishme të lani zonën përpara aplikimit. Lëkura është gjithashtu një pikë e shkëlqyer përthithjeje për përbërës të tjerë, si vajrat esencialë.

Kur merrni një bombë banje CBD, CBD absorbohet përmes lëkurës tuaj. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të përthithur CBD sepse anashkalon sistemin tuaj të tretjes dhe shkon drejt e në qarkullimin e gjakut. Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të marrë përfitimet e CBD sepse është një mënyrë shumë efektive për të përthithur CBD.

PËRFITIMET E CBD NË BOMBAT E BASHKIT

  • Sipas Pse është (2020), CBD ka efekte anti-inflamatore, analgjezike dhe antipsikotike. Ai gjithashtu ka një sërë aplikimesh të mundshme terapeutike, duke përfshirë për ankthin, depresionin, dhimbjen kronike dhe epilepsinë.
  • Bombat e banjës CBD mund të lehtësojnë tensionin, stresin dhe ankthin. Ato gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjen, inflamacionin dhe sëmundje të tjera të lëkurës.
  • Bombat e banjës CBD janë një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar përfitimet terapeutike të CBD. Ato janë të lehta për t'u përdorur dhe mund të shijohen nga njerëz të të gjitha moshave.
  • Bombat e banjës CBD janë një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar përfitimet e CBD pa pasur nevojë të pini duhan ose gëlltitur atë.
  • Bombat e banjës CBD synojnë zona të veçanta të trupit. Mund të përthithet shpejt dhe me efikasitet kur aplikohet në lëkurë. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për njerëzit që kërkojnë lehtësim të lokalizuar. Bombat e banjës CBD mund të përdoren për të trajtuar një sërë kushtesh, duke përfshirë dhimbjen kronike, inflamacionin dhe ankthin.
  • Bombat e banjës CBD janë gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer për njerëzit e ndjeshëm ndaj THC. THC është kanabinoidi që shkakton efektet psikoaktive të kanabisit. Disa njerëz nuk i shijojnë efektet psikoaktive të THC dhe preferojnë të përdorin CBD në vend të tyre. Bombat e banjës CBD janë një mënyrë e shkëlqyer për të marrë përfitimet e CBD pa pasur nevojë të shqetësoheni për efektet psikoaktive të THC.

PËRFUNDIM

Ato janë një mënyrë e shkëlqyer për t'u çlodhur dhe për të hequr stresin pas një dite të gjatë dhe kanë shumë përfitime të tjera. Bombat e banjës CBD janë bërë me vaj CBD, të njohur për vetitë e tyre terapeutike. Vaji CBD është treguar se ndihmon me ankthin, depresionin, lehtësimin e dhimbjeve dhe shumë kushte të tjera. Ato gjithashtu ndihmojnë në marrjen e përfitimeve të vajit CBD pa marrë asnjë pilulë ose pa gëlltitur ndonjë vaj. Për më tepër, ato ndihmojnë një person të relaksohet dhe të largohet nga stresi pas një dite të gjatë. Bombat e banjës CBD janë të disponueshme në aroma dhe shije të ndryshme për të gjetur atë perfektin për ju. Ato janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të relaksuar muskujt dhe për të qetësuar lëkurën.

REFERENCAT

Hazekamp, ​​A. (2018). Problemi me vajin CBD. Kanabisi mjekësor dhe kanabinoidet, 1 (1), 65-72.

Johnson, JR, Burnell-Nugent, M., Lossignol, D., Ganae-Motan, ED, Potts, R., & Fallon, MT (2010). Studim në grup paralel multicenter, dyfish i verbër, i randomizuar, i kontrolluar nga placebo, i efikasitetit, sigurisë dhe tolerancës së THC: Ekstrakti CBD dhe ekstrakti THC në pacientët me dhimbje të patrajtueshme të lidhura me kancerin. Gazeta e menaxhimit të dhimbjes dhe simptomave, 39 (2), 167-179.

Pamplona, ​​FA, Da Silva, LR dhe Coan, AC (2018). Përfitimet e mundshme klinike të ekstrakteve të kanabisit të pasur me CBD mbi CBD të pastruar në epilepsinë rezistente ndaj trajtimit: meta-analiza e të dhënave vëzhguese. Kufijtë në neurologji, 759.

Pse është, (2020). CBD CBD për ankthin e rastit.

MS, Universiteti i Tartu
Specialisti i gjumit

Duke shfrytëzuar përvojën e fituar akademike dhe profesionale, këshilloj pacientët me ankesa të ndryshme për shëndetin mendor - humor depresiv, nervozizëm, mungesë energjie dhe interesi, çrregullime të gjumit, sulme paniku, mendime dhe ankthe obsesive, vështirësi në përqendrim dhe stres. Në kohën time të lirë, më pëlqen të pikturoj dhe të bëj shëtitje të gjata në plazh. Një nga obsesionet e mia të fundit është sudoku - një aktivitet i mrekullueshëm për të qetësuar një mendje të shqetësuar.

Më të fundit nga CBD