FAKTET TË USHQIMIT NUMËRIMI I KALORISË DHE SHEQERIT TË BOTAVE ACAI QË PËRCAKTORËN NËSE JANË TË SHËNDETSHËM-min.

FAKTE TË USHQIMIT, NUMRIMI I KALORIVE DHE SHEQERIT TË BOTAVE ACAI QË PËRCAKTORËN NËSE JANË TË SHËNDETSHËM

///

Tasat me Acai mund të jenë të mbushura me vitamina, antioksidantë dhe minerale, duke i bërë ato një mënyrë ideale për të plotësuar nevojat e trupit tuaj për këta përbërës. Megjithatë, versionet e shitura në restorante dhe dyqane janë të mbushura me kalori dhe sheqerna, duke i bërë kupat me gjasë indulgjenca jo të shëndetshme.

Tasat Acai janë bërë të njohura si një ushqim i shëndetshëm, sepse ato furnizojnë trupin me antioksidantë, vitamina, minerale dhe përbërës të tjerë dietikë. Kupat zakonisht përgatiten duke përdorur manaferrat acai të pure (ose pluhur) dhe fruta të tjera, dhe mbushjet bëhen duke përdorur arra, fruta, fara dhe granola. Kupat e acai-t të bëra në shtëpi mund të jenë të shëndetshme, veçanërisht nëse shtoni fruta dhe ushqime të tjera në mënyrë të moderuar për të mbajtur në numër nivelet e sheqerit dhe kalorive. Megjithatë, shumica e tasave acai të shitura në restorante dhe dyqane vijnë në pjesë të mëdha, ndoshta që përmbajnë më shumë se një porcion, dhe të tilla shtojnë sheqer, yndyrna dhe kalori shtesë në trup. Çfarë janë kupat me acai? Vazhdoni të lexoni këtë artikull për të marrë përgjigjen e kësaj pyetjeje dhe për të mësuar gjëra të tjera rreth lojërave me birila Acai.

Kuptimi i lojë me birila Acai

Tasat Acai i referohen ushqimeve të shëndetshme të përgatitura nga manaferrat acai pure të shërbyera në tasa ose gota si smoothie. Zbulimi rreth kupave me acai është popullarizuar kryesisht sepse i pari mund të ndihmojë trupin të plotësojë nevojat e tij ditore për antioksidantë, minerale dhe vitamina. Sidoqoftë, kjo varet kryesisht nga mënyra se si i përgatisni tasat me acai dhe çfarë përdorni për sipër. Frutat, granola, farat dhe arrat zakonisht përdoren për të formuar pjesën e sipërme, ndërsa baza zakonisht përbëhet nga manaferrat acai të përziera (mundësisht të pa ëmbëlsuar) ose perime të përziera me gjethe jeshile, duke përfshirë lakër jeshile ose spinaq. Përgatitja e tasave me acai në shtëpi ju jep kontroll mbi atë që hyn në stomak, që do të thotë se mund të kufizoni marrjen e kalorive dhe sheqerit sa më shumë që të jetë e mundur. Në të kundërt, versionet e dyqaneve ushqimore dhe restoranteve të tasave me acai shpesh e teprojnë me mbushjet, duke e bërë një ushqim të shëndetshëm të kthehet në një tepricë të sheqerit dhe kalorive të pashëndetshme. Manaferrat Acai janë të shëndetshëm, dhe po ashtu frutat dhe manaferrat e tjera, duke përfshirë mjedrat, luleshtrydhet, manaferrat, boronica etj., i shtohen si majë. Në fakt, në rajonet e Amerikës së Jugut ku rriten manaferrat acai, ato konsiderohen si ushqime të shëndetshme dhe për çdo arsye.

Twist me lojë me birila Acai

Edhe pse kupat me acai konsiderohen të shëndetshëm, ato mund të jenë ose jo të shëndetshme për ju, gjë që varet kryesisht nga ajo që keni në to. Duke e mbajtur atë të thjeshtë duke përdorur manaferrat acai pa sheqer dhe fruta të plota në pjesë të vogla por të qëndrueshme, ju ndihmon të provoni përfitimet dietike nga secili përbërës i përdorur në recetë. Si e tillë, mënyra më e mirë për të bërë është të kufizoni konsumin tuaj në lojë me birila acai të bëra në shtëpi. Pa dyshim, tasat me acai të dyqaneve dhe restoranteve mund të jenë të ëmbël, por ato nuk vijnë pa paketime të rënda kalori dhe sheqeri.

Shumë njerëz pëlqejnë kupat me acai për shkak të shijes dhe aromës së tyre unike. Përdorimi i manaferrave acai të pure si bazë e tasave jep një ndjenjë kremoze në gojë, të cilën askush nuk do ta vlerësonte kurrë. Megjithatë, bazat e lakër jeshile ose spinaq mund të mos jenë aq kremoze sa manaferrat acai të pjekura, por ato janë padyshim të shëndetshme. Për më tepër, lojë me birila Acai janë të dashur për shkak të shkathtësisë së tyre; ju mund të shkoni rreth këtyre superushqimeve të supozuara në shumë mënyra, çdo herë duke i shijuar ato. Natyra kremoze e tasave i bën ato ideale për t'u përdorur si mbushje ose salca, dhe gjithashtu përzihen mirë me puding dhe sallata. Këto janë vetëm disa mënyra për të shijuar kupat; ka shumë mënyra të tjera për t'i eksploruar ato.

Ato grumbullojnë lëndë ushqyese

Tasat Acai janë të pasura me lëndë ushqyese, prandaj janë cilësuar si superushqime, por kjo ndikohet nga përbërësi i përdorur në përgatitjen e tyre. Megjithatë, të gjitha ato kanë antioksidantë, vitamina, minerale, proteina dhe yndyrna. Një tas tipik 170 g përmban 211 kalori, 35 g karbohidrate, 19 g sheqer, 7 g fibra, 3 g proteina dhe 6 g yndyrë. Megjithatë, ngrënia e tasave me acai nga dyqanet dhe restorantet mund të përmbajë deri në 75 g sheqer dhe 500 kalori në një porcion të vetëm, duke treguar se versionet e bëra në shtëpi janë idealisht më të mira.

Mangani dhe vitamina C janë antioksidantët kryesorë në tasat me acai. Ato ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira, të cilat, kur lihen pa mbikëqyrje, mund të dëmtojnë qelizat përmes stresit oksidativ. Rrjedhimisht, radikalet e lira nga metabolizmi, ndotja e mjedisit, rrezatimi etj., konsiderohen të rrezikshme. Përqendrimet më të larta të vitaminës C, manganit dhe antioksidantëve të tjerë ulin rrezikun e sëmundjeve kronike të lidhura me radikalet e lira dhe dëmtimet oksiduese. Përveç kësaj, një tas tipik acai është gjithashtu i ngarkuar me kalium, një mineral që mban enët e gjakut të shëndetshme, duke promovuar shëndetin e zemrës. Për më tepër, jonet e kaliumit janë të natyrës elektrolitike, duke krijuar ekuilibër të lëngjeve në plazmën e gjakut.

Janë një mënyrë e mirë për të shtuar antioksidantë në trup

Arsyeja kryesore pse kupat e acai janë të reklamuara është se sa të pasura janë me antioksidantë, të paktën nëse nuk ndërhyni me to. Manaferrat Acai që përdoren si bazë e tasave kanë antioksidantë antocianin, kryesisht cianidin-3 rutinozid dhe glukozid. Në fakt, ato janë aq shumë të ngarkuara me këto komponime saqë konsiderohen ideale për uljen e peshës, sheqerit në gjak dhe niveleve të kolesterolit. Rrjedhimisht, ato janë të shëndetshme dhe të mira për të mbajtur të ulët rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Ata mund të paketojnë sheqerin dhe kaloritë e tepërta

Ndërsa jeni duke shijuar lojë me birila me acai, mbani mend se ju mund ta furnizoni trupin tuaj pa dashje me sheqerna dhe kalori të tepërta përmes këtyre tasave. Një tas tipik 170 g përmban 19 g sheqer dhe 211 kalori, por kjo mund të dyfishohet ose trefishohet në varësi të përbërësve që përdoren në tas. Rrjedhimisht, përmbajuni enëve me acai të bëra në shtëpi, sasia e sheqerit dhe kalorive të të cilave mund t'i kufizoni duke zgjedhur me mençuri përbërësit. Në të kundërt, blerja e tasave tuaja me acai nga dyqanet dhe restorantet mund t'ju lërë të konsumoni më shumë sheqer dhe kalori sesa keni menduar pasi shumica e tasave të shitura kanë dy, tre ose më shumë porcione, dhe ngrënia e kësaj në një seancë të vetme i shton më shumë dëm sesa mirë trupit tuaj. .

Përfundim

Kupat Acai janë të mbrojtura të shëndetshme dhe të reklamuara si ndër superushqimet më të mira dhe ushqimet shëndetësore përreth. Edhe pse kjo mund të jetë e vërtetë, kjo varet kryesisht nga përbërësit e përdorur për përgatitjen e tasave. Bërja e tasave tuaja me acai në shtëpi dhe përdorimi i manave më pak të përpunuara acai dhe perimeve të shëndetshme si lakra jeshile dhe spinaqi ju ndihmon të merrni përmbajtjen e fibrave, vitaminave dhe antioksidantëve të tasave. Në të kundërt, blerja e tasave me acai nga dyqanet dhe restorantet mund t'ju bëjë të konsumoni më shumë sheqer dhe kalori sesa synohet që nga dyqani tipik, dhe kupat e restoranteve përmbajnë dy ose më shumë porcione. Po, kupat me acai mund të jenë të shëndetshëm ose jo të shëndetshëm në varësi të përbërësve të përdorur për përgatitjen e tyre.

Kristina Shafarenko është një psikologe marrëdhëniesh dhe shëndeti dhe mirëqenieje dhe një shkrimtare e pavarur me kohë të pjesshme e stilit të jetës që mbulon shëndetin dhe fitnesin, seksin, mirëqenien seksuale dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk është duke shkruar, mund ta gjeni duke planifikuar arratisjen e saj të ardhshme, duke testuar shijet e çdo kafeje në pamje dhe duke pushuar në shtëpi me macen e saj, Buddy.

Më të rejat nga Shëndetësia