FAKTE TË USHQIMIT DHE PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË ARRAVE-min

FAKTET TË USHQIMIT DHE PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË ARRAVE

///

Arrat janë arra të pasura me vlera ushqyese të ngarkuara me proteina, yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë. Ato janë të lidhura me shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë rrezikun e reduktuar të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe kushteve të tjera kronike të jetesës.

Në një studim që hulumtoi më shumë se 1,000 ushqime të konsumuara zakonisht në SHBA, arrat u renditën të dytat për sa i përket të qenit të shëndetshëm nga ana ushqyese. Këto arra me lëkurë kafe janë të mbushura me kalori, shumica e të cilave vijnë nga yndyra dhe proteinat e shëndetshme, duke ulur rrezikun e obezitetit me marrjen e arrave. Arrat konsiderohen si superushqime pasi, midis shumë arrave, ato janë i vetmi lloj me një sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore omega-3 miqësore për zemrën. Arrat kanë disa antioksidantë, duke përfshirë acidet ellagjike, acidin fitik, melatoninën dhe katekinën, të cilat të gjitha shtojnë përfitimet e tyre për shëndetin e zemrës. Këtu janë faktet ushqyese dhe paketat shëndetësore të ngrënies së arrave.

Arra 101: Profili ushqyes

Përveç kësaj, arrat janë të pasura me yndyrna esenciale, të cilat trupi nuk mund t'i prodhojë, por mbështetet në dietën për t'i marrë ato. Pjesa më e madhe e përmbajtjes së yndyrës në këto arra është acidet yndyrore linoleike ose omega-6, akumulimi i tepërt i të cilave lidhet me rritjen e inflamacionit dhe rrezikun më të lartë të sëmundjeve të zemrës. Fatmirësisht, arrat balancojnë omega-6-at pro-inflamatore me omega-3-at anti-inflamatore, duke reduktuar efektet e procesit të dëmshëm të inflamacionit. 8%-14% e përmbajtjes totale të yndyrës së arrave përbëhet nga omega-3, duke e bërë atë burimin më të mirë të arrave për omega-3.

Arrat mburren me minerale, vitamina dhe antioksidantë të fuqishëm

Arrat janë burime të mira të vitaminave B6, B9 dhe E, si dhe minerale mangani, bakri dhe fosfori. Vitaminat ndihmojnë trupin në një sërë mënyrash, duke përfshirë konvertimin e energjisë, zhvillimin e fetusit dhe luftimin e radikaleve të lira, veçanërisht për vitaminën E. Në të kundërt, mineralet ndihmojnë në forcimin e kockave dhe rritjen e përmbajtjes së tyre minerale dhe promovimin e formimit të gjakut. Në fakt, mangësitë e këtyre mineraleve dhe vitaminave rrezikojnë shëndetin, duke hapur rrugën për gjendje të rënda mjekësore.

Arrat janë të pasura me antioksidantë, veçanërisht melatonin, katekinë, vitaminë E dhe acid fitik. Tre përbërjet e para natyrore promovojnë shëndetin dhe vetë prania e tyre në arra është arsyeja pse arrat janë miqësore me zemrën. Përveç kësaj, të gjithë këta antioksidantë marrin pjesë në mënyrë aktive në luftimin e radikalëve të lirë, akumulimi i të cilave rezulton në stres oksidativ dhe rritje të rrezikut të sëmundjeve kronike si dështimi i zemrës, kanceri dhe diabeti i tipit 2. Acidet fitike mund të kufizojnë përthithjen e disa lëndëve ushqyese, por ato gjithashtu ndihmojnë në rritjen e numrit total të antioksidantëve të trupit.

Përfitimet shëndetësore që lidhen me arrat

Shumë përfitime shëndetësore vijnë nga ngrënia e arrave. Ato përfshijnë, por nuk kufizohen në;

i. Ngrënia e arrave rrit numrin e përgjithshëm të antioksidantëve të trupit tuaj (TAC)

Sa herë që hani ushqime të pasura me antioksidantë, ju rritni TAC-në tuaj, e cila, nga ana tjetër, informon se sa mirë mund të largojë radikalet e lira të rrezikshme, stresin oksidativ dhe inflamacionin e rrezikshëm, si dhe kushtet që lidhen me to. Arrat janë të pasura me disa antioksidantë, duke përfshirë acidin fitik, acidin ellagic, melatoninën, vitaminën E dhe katekinën, të cilat rrisin TAC tuaj. Si të tilla, ato ndihmojnë në uljen e rrezikut të shumicës së kushteve kronike.

ii. Ngrënia e arrave shton përmbajtjen e fibrave në trup

Fibrat janë karbohidrate të patretshme që ndihmojnë trupin në disa mënyra. Edhe pse nuk absorbohen, ato mbajnë të balancuar bakteret e mira dhe të këqija, duke rritur shëndetin e zorrëve dhe duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Fibrat gjithashtu përzihen me ushqimin për të formuar xhelatinë, një substancë e ngjashme me xhel që lëviz ngadalë nëpër kanalin e ushqimit. Kjo ngadalëson tretjen dhe nxit ngopjen, gjë që do të kontribuonte në kërkimin e humbjes së peshës. Përveç kësaj, fibrat ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe kolesterolit dhe janë të lidhura me shëndetin e mirë të zemrës. Përveç kësaj, fibrat shtojnë masë në jashtëqitje, duke i bërë vizitat tuaja në tualet më të rehatshme.

iii. Ngrënia e arrave promovon shëndetin e zemrës

Mund t'i konsumoni vetëm arra ose t'i përfshini në sallata, makarona, supë ose bukë të bërë në shtëpi për të promovuar shëndetin e zemrës. Antioksidantët në arrat reduktojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ në qelizat e zemrës, duke ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Përveç kësaj, antioksidantët dhe fibrat ulin presionin e gjakut, sheqerin dhe nivelet e kolesterolit, duke ulur më tej rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Së fundmi, yndyrat omega-3 në arrat janë anti-inflamatore dhe balancohen me omega-6 pro-inflamatore për të mbajtur zemrën miqësore.

iv. Ngrënia e arrave mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit të trurit dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve neurodegjenerative

Arrat përgjithësisht konsiderohen si ushqime miqësore për trurin, dhe arrat nuk bëjnë përjashtim nga kjo. Antioksidantët e gjetur këtu ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira që grumbullohen në qelizat e trurit, duke i dëmtuar ato përmes stresit oksidativ. Sikur të mos mjaftonte kjo, omega-3 dhe antioksidantët ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, i cili, krahas stresit oksidativ, rrit rrezikun për sëmundjen e Alzheimerit, demencën dhe gjendje të tjera neurodegjenerative. Përveç kësaj, ngrënia e arrave, duke përfshirë arrat, ka qenë gjithmonë e lidhur me një rrezik të reduktuar të rënies njohëse të lidhur me moshën.

Probleme me konsumin e arrave

Pavarësisht përfitimeve të shumta shëndetësore që lidhen me arrat, ka disa gjëra që duhet të dini rreth tyre.

  • Arrat janë ndër ushqimet më alergjike dhe mund të shkaktojnë simptoma të lehta deri të rënda alergjike, duke përfshirë anafilaksinë ose shokun alergjik tek ata që janë alergjikë ndaj arrave.
  • Arrat janë mjaft të pasura me fitat ose acid fitik, një antioksidant me veti antiushqyese dhe është i lidhur ngushtë me keqpërthithjen e hekurit dhe zinkut, por kjo prek kryesisht ata që mbështeten vetëm në dietat me bazë bimore.

Përfundim

Arrat janë ndër arrat më të shëndetshme dhe përfshirja e tyre në dietën tuaj si meze ose ushqimi i tyre krahas sallatave, makaronave, supave, etj., është një veprim i shëndetshëm. Ato janë ushqyese dhe mburren me minerale, vitamina, antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme. Nëse nuk jeni alergjik ndaj arrave, ngrënia e arrave do të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të trurit dhe zemrës dhe gjithashtu mund të mbështesë përpjekjen tuaj për të humbur peshë.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Më të rejat nga Shëndetësia