FAKTET E USHQIMIT DHE PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË CHARDS SWISS-min

FAKTET TË USHQIMIT DHE PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË CHARDS SWIS

///

Chard është ndër perimet me gjethe jeshile më ushqyese, e mbushur me vitamina A, K dhe E, fibra dhe antioksidantë. Mund të ndihmojë në mbrojtjen e zemrës, në uljen e niveleve të kolesterolit dhe insulinës në gjak dhe të ndihmojë në humbjen e peshës.

Chard zviceran krahasohet mirë me perimet e tjera me gjethe jeshile, duke përfshirë lakër jeshile dhe spinaq. Ai është i ngarkuar me vitamina A, C, E dhe K, minerale dhe shumë antioksidantë që i detyrohen përfitimeve të shumta shëndetësore. Është mbushës dhe i mirë për humbjen e peshës, kritik për shëndetin e mirë të zemrës dhe ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, insulinës dhe kolesterolit. Për më tepër, përmirëson rezistencën ndaj insulinës, duke ndihmuar më tej qelizat të përdorin glukozën në mënyrë më efikase, duke ulur rrezikun e diabetit të tipit 2. Këtu është gjithçka që duhet të dini për drithin zviceran, duke përfshirë faktet e saj ushqyese dhe përfitimet shëndetësore.

Kuptimi i chard zviceran dhe origjinën e saj

Spinaqi përshkruhet në mënyrë të përshtatshme si mbreti i zarzavateve për shkak të shumë lëndëve ushqyese me të cilat është i mbushur. Chard zviceran, një tjetër perime me gjethe jeshile të errët, konkurron mirë me spinaqin dhe është gjithashtu e pasur me vlera ushqyese. Ajo ka një origjinë mesdhetare, pavarësisht nga termi 'zviceran', i cili mund të bëjë që dikush ta lidh këtë të gjelbër me gjethe me Zvicrën. Chard zviceran është i popullarizuar si një ushqim i shëndetshëm që rritet në toka me mungesë uji dhe kushte me mungesë drite. I përket familjes së perimeve të quajtura Chenopodidieae, e cila ka shumë zarzavate të tjera me gjethe. Ka shumë lloje chard zvicerane, shumica e të cilave janë tërheqëse për syrin për shkak të kërcellit të tyre të gjerë dhe me ngjyra të bukura.

Chard zvicerane: profili ushqyes

Profili ushqyes i çdo ushqimi ose përbërësi dietik është kritik në përcaktimin e kontributit të tij në trup. Profili ushqyes i chard zvicerane lë gjithçka për të dëshiruar, duke e bërë këtë perime superushqimin që është. Një porcion tipik i drithit zviceran (afërsisht 170 g) përmban minerale, antioksidantë, vitamina dhe përbërës të tjerë që promovojnë shëndetin. Ja çfarë mund të gjeni në një racion chard zvicerane dhe përmasat në të cilat mund t'i gjeni;

 • Kalori - 35
 • Karbohidratet - 7 g
 • Fibrat- 3.7 g
 • Proteina - 3.3 g
 • Vitamina K- 716% RDI
 • Vitamina A- 214% RDI
 • Vitamina C- 53% RDI
 • Vitamina E- 17% RDI
 • Kalciumi - 10% RDI
 • Magnezi- 38% RDI
 • Bakër- 14% RDI
 • Hekuri- 22% RDI
 • Mangani- 29% RDI
 • Kaliumi- 27% RDI

Chard zviceran është i ulët në kalori, duke paketuar 35 njësi në kavanozin 176 g. Megjithatë, ai është i ngarkuar me vitamina K, A, C dhe E, që përbëjnë 716%, 214%, 53% dhe 17% të RDI-së së tyre për racion. Përveç kësaj, kjo jeshile me gjethe ka sasi modeste të mineraleve, duke përfshirë kalcium, zink, hekur, kalium, magnez dhe mangan, të gjitha të nevojshme për trupin për një shëndet të mirë. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ai gjithashtu ka shumë antioksidantë, duke përfshirë polifenolet, flavonoidet dhe vitaminat C dhe E.

Chard zviceran është i ngarkuar me antioksidantë

Antioksidantët janë përbërës të fuqishëm, kryesisht me bazë bimore, që ndihmojnë trupin të neutralizojë dhe të luftojë radikalet e lira, duke ulur rrezikun e stresit oksidativ dhe inflamacionit dhe efektet e tyre të dëmshme. Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme me elektrone të paçiftuara që vijnë nga metabolizmi, ndotja e mjedisit, rrezatimi dhe shumë burime të tjera. Kur lihen të grumbullohen në qeliza, ato rezultojnë në stres oksidativ, duke dëmtuar qelizat dhe duke rritur rrezikun e sëmundjeve kronike si kanceri, diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe dështimi i zemrës. Chard është i ngarkuar me antioksidantë, duke përfshirë flavonoidet (quercetin, vitexin, kaempferol, etj.), Polifenole dhe vitamina karotenoide C dhe E, të cilat luftojnë në mënyrë aktive radikalet e lira për të reduktuar dëmtimet oksiduese dhe rreziqet e inflamacionit. Antioksidantët e vitaminave gjithashtu ulin rrezikun e disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive.

Chard zviceran furnizon trupin me fibra

Ju mund të hani gjethet e letrës zvicerane për të furnizuar trupin me fibra, karbohidratet e patretshme që i nevojiten trupit për të mbajtur zorrët të shëndetshme, për të ngadalësuar tretjen e ushqimit dhe përthithjen e karbohidrateve për të parandaluar rritjen e sheqerit dhe insulinës dhe për të nxitur ngopjen, për të rritur lëvizjet e zorrëve për reduktimin e kapsllëkut, shtoni pjesa më e madhe në ushqim për rritjen e ngopjes dhe humbjen më të lehtë të peshës dhe për të mbajtur nivelet e kolesterolit në gjak të ulëta. Një kavanoz (176 g) me chard zvicerane përmban 3.7 g fibra, duke kontribuar në 12.3%-14.8% të marrjes suaj të rekomanduar ditore për këtë komponent dietik. Organizmat e mëdhenj si Shoqata Amerikane e Diabetit dhe Shoqata Amerikane e Zemrës njohin kontributin shëndetësor të fibrave dhe rekomandojnë 25 g-30 g si konsumin minimal të nevojshëm ditor. Fibrat kanë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë humbjen më të shpejtë të peshës, ndjenjën e ngopjes, rrezikun më të ulët të diabetit, uljen e niveleve të kolesterolit në gjak dhe shëndetin e mirë të zemrës.

Chard zviceran është i mbushur me vitaminë K

Chard është jashtëzakonisht i pasur me vitaminë K, duke siguruar 716% RDI në kavanozin 716 g. Kjo vitaminë disponohet si K1 dhe K2, dhe të dy format i nevojiten trupit për shumë role, duke përfshirë shëndetin e kockave, funksionin qelizor dhe koagulimin e gjakut. Si e tillë, chard zvicerane ndihmon shumë për të forcuar kockat tuaja dhe për të vendosur aktivitetin qelizor. Përveç kësaj, studimet tregojnë se vitamina K ndihmon në formimin e osteokalcinës, proteinës kryesore në kocka dhe ligamente. Rrjedhimisht, marrja e ushqimeve të pasura me vitaminë K ul rrezikun e një personi për osteoporozë dhe osteoartrit.

Marrja e letrës zvicerane ndihmon në promovimin e shëndetit

Frutat dhe perimet janë rekomanduar prej kohësh për shëndetin e mirë të zemrës. Chard është një perime e tillë që do të përmirësojë shëndetin e zemrës tuaj pasi mineralet e kalciumit, kaliumit dhe magnezit të paketuara në të janë miqësore për zemrën. Ato ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut ose në mbajtjen e enëve të gjakut fleksibël, duke lejuar vazokonstriksion ose vazodilim të lehtë. Përveç kësaj, antioksidantët dhe fibrat në drithërat zvicerane ulin nivelet e kolesterolit dhe sheqerit në gjak, të dyja sasitë e tepërta të të cilave rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Sikur të mos mjaftonte kjo, përmbajtja fibroze dhe antioksidante redukton inflamacionin dhe rreziqet e stresit oksidativ, duke mbrojtur më tej zemrën.

Karpata zvicerane ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, përmirëson rezistencën ndaj insulinës dhe kontrollon peshën, duke e bërë atë miqësore për diabetin dhe kontrollin e peshës

Antioksidantët dhe fibrat në chard zvicerane e bëjnë këtë jeshile me gjethe ideale për humbjen e peshës dhe diabetin. Fibrat dhe antioksidantët ngadalësojnë tretjen e ushqimit dhe thithjen e sheqerit, duke kufizuar glukozën që hyn në qarkullimin e gjakut në një kohë për të shkaktuar rritje të insulinës. Përveç kësaj, ato përmirësojnë rezistencën ndaj insulinës, duke i bërë qelizat më të përgjegjshme ndaj insulinës dhe më të gatshme për të përdorur glukozën për të parandaluar rritjen e sheqerit në gjak. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ngadalësimi i tretjes dhe përthithjes së karbohidrateve rrit ngopjen, duke eliminuar nevojën për të ngrënë herë pas here dhe marrjen e panevojshme të kalorive. Këta faktorë e bëjnë drithëzën zvicerane një perime të shkëlqyer për ata që përpiqen të humbin peshë ose të menaxhojnë diabetin.

përfundim

Chard zviceran është një perime me gjethe jeshile që rritet në tokë me mungesë uji dhe në kushte të mungesës së dritës. Ai është i mbushur me vitamina, antioksidantë dhe minerale që i nevojiten trupit për të qëndruar i shëndetshëm. Ju mund ta merrni atë për të promovuar shëndetin e zemrës, për të ndihmuar humbjen e peshës, tretjen e ngadaltë të ushqimit dhe përthithjen për të rritur ngopjen, për të kontrolluar sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit, për të rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe për të menaxhuar më mirë diabetin pasi është gjithashtu me pak kalori.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të rejat nga Shëndetësia