Fotografi Joanna Andres

Fotografi Joanna Andres

Joana Andres

Fotografia Joanna Andres është e specializuar në fotografinë e të porsalindurve, foshnjave, milestone dhe maternitetit. Studio e Joanna-s ndodhet në Upper Arlington, Ohio. Ajo ka një studio në shtëpi me një butik prej 800 metrash katrorë dhe po kërkon të zgjerohet në një studio komerciale këtë verë. Ajo u ofron klientëve një gardërobë të bukur lehonie me fustane të modës, të gjitha rekuizitat, sfondet, veshjet, shiritat e kokës, kapele, shtresat për seancën e të porsalindurit dhe gjithashtu do të stilojë seancën e parë historike të foshnjës tuaj.

Strategjitë e biznesit

Strategjitë e saj të biznesit janë të ofrojë një shërbim pa stres dhe relaksues për nënat dhe familjet në pritje. Ajo ofron një përvojë luksoze për klientët e saj dhe u jep klientëve të saj një sesion fotografik të personalizuar për t'u ofruar atyre imazhe të bukura të të porsalindurit, barkut të lindjes ose moment historik për fëmijën e tyre. Përveç ofrimit të imazheve dixhitale, ajo dizajnon gjithashtu albume të bukura kujtimesh, printime druri dhe printime akrilike për klientët e saj për t'i shfaqur në shtëpitë e tyre.

Historia e Joanës

Kur Joana ishte vetëm 12 vjeçe, familja e saj italiane, nga Siçilia fillimisht, bleu një piceri në qytetin e tyre të vogël Monroe, Michigan. Ajo kujton se u mor nga shkolla e mesme dhe shkonte direkt në restorantin e familjes për të punuar çdo ditë, përveç të hënave, pasi ajo ishte e vetmja ditë që ata ishin të mbyllur. Ajo sillte detyrat e shtëpisë dhe donte t'i kryente detyrat e shtëpisë, por familja e saj kishte nevojë për ndihmën e saj për t'iu përgjigjur telefonave, për të marrë porosi, për të bërë pica, abonim, sallata dhe makarona, për të kontrolluar klientët, kamerieren dhe çdo gjë që ata kishin nevojë, dhe doli i pari. Ajo do të punonte me orë të tëra pasi ishte në shkollë gjithë ditën. Ajo mësoi shumë për të punuar shumë dhe për të drejtuar një biznes që në moshën 12-vjeçare. Ajo mësoi se si të punojë me klientët, të njohë klientët dhe të krijojë miqësi me ta. Çështjet e biznesit, marketingut, kontabilitetit, shitjeve, ajo mësoi aq shumë, ajo e dinte se ishte shumë punë, por ajo e dinte se gjithmonë donte të kishte biznesin e saj kur një ditë.

Joanna u diplomua me një diplomë marketingu në Universitetin e Toledos në vitin 2000. Pas diplomimit, ajo punoi në Time Warner Cable si Konsulente Shitjesh duke shitur 30 pika komerciale për biznese. Ajo i donte të gjithë bashkëpunëtorët e saj, por nuk kishte pasion për të shitur reklama, veçanërisht kur dolën DVR-të, ajo e dinte se do të ishte shumë më sfiduese për të shitur.

Në vitin 2002, Joana bleu shtëpinë e saj të parë dhe i pëlqeu i gjithë procesi. Asaj i pëlqente procesi i ndërtimit të shitjeve të shtëpive të reja dhe kishte një mik që ishte në biznes. Ajo vendosi të punonte për një ndërtues të ri shtëpish. Asaj i pëlqente të ndihmonte klientët të ndërtonin shtëpitë e tyre të ëndrrave! Pas shitjes së shtëpive për disa vite, mbrëmjet dhe oraret e punës së fundjavës, si dhe një javë pune 6 ditore, ndikuan në jetën e saj personale. Ajo humbi dasmat, ditëlindjet dhe shumë ngjarje të miqve/familjes për shkak të punës dhe vendosi që kishte nevojë për një ndryshim.

Ajo i pëlqente të trajnonte njerëz të shitjes dhe gjeti një punë me një ndërtues tjetër shtëpie si rekrutuese/trajnere e shitjeve. Ajo ishte në gjendje të punonte me orar normal të punës dhe i pëlqente kjo fushë. Joana ishte shtatzënë në 2007/2008 kur tregu i banesave u rrëzua. Ajo e dinte se nuk kishte një të ardhme të madhe me shitjet e shtëpive të reja me rënien e tregut dhe vendosi të ishte një nënë e qëndrimit në shtëpi, gjë që ajo gjithmonë kishte dashur të bënte. 

Joana ishte përsëri shtatzënë me të 2-atnd foshnja brenda 6 muajve nga fillimi i saj. Asaj i pëlqente të kapte të gjitha momentet kryesore të foshnjave të saj në kamera dhe gjithashtu të punësonte një fotograf për të kapur foshnjat e saj për të. Burri i saj, Corey, kishte përmendur se ajo duhet të blinte një aparat fotografik profesional dhe të bënte foto të fëmijëve dhe ajo e bëri. Ajo mori disa kurse në një dyqan lokal kamerash se si të përdorë kamerën dhe cilësimet e saj, ajo gjithashtu mori disa kurse online për modifikimin dhe disa kurse për pozimin e foshnjave. Ajo postonte fotot e saj të fëmijëve të saj në Facebook dhe miqtë më pas i kërkonin asaj që të fotografonte foshnjat e tyre. Ata do t'i jepnin asaj një kartë dhuratë si falënderim. 

Si një qëndrim në shtëpi me të ardhurat nga paga e një mësuesi, buxheti ishte gjithmonë i shtrënguar. Ajo vendosi të fillonte të bënte mini-sesione të vogla për miqtë për një kosto shumë të ulët dhe filloi të paguante për aktivitete për fëmijët si klasa kërcimi dhe disa klasa ku ajo mund t'i çonte fëmijët në mënyrë që të mund të shkonte në dyqane ushqimore ose të kryente punë. . Ajo filloi të ofronte seanca në natyrë, dhe një ditë ra shi, kështu që ajo mori një nga miqtë/klientët e saj në zyrën e saj me shumë dritë natyrale dhe e qëlloi atje. Më pas ajo filloi të bënte seanca për të sapolindurit në hapësirën e vogël të zyrës në shtëpinë e saj. Ajo donte të bëhej më e mirë në seancat e të porsalindurve pasi i donte vërtet ata. Ajo mori disa klasa online, punëtori dhe një punëtori një për një në Atlanta Georgia me një fotograf të mirënjohur të porsalindur. Ajo mësoi kaq shumë dhe kjo u shfaq në imazhet e saj.

Ndërsa biznesi i saj u bë më i zënë, ajo vendosi të përfundonte bodrumin e saj dhe ta bënte atë një studio butiku. Ajo u siguron klientëve të gjitha rekuizitat, sfondet, veshjet, kapelet, shiritat e kokës, të dashurat, shtresat, etj. Gjithçka që klientët duhet të sjellin është fëmija! Ajo tani është në kërkim të hapësirës komerciale pasi po e tejkalon hapësirën e saj aktuale. 

motivimi

Fëmijët e saj e kishin motivuar atë për të filluar biznesin. Ajo e dinte se donte që fëmijët e saj të kishin jetën që ajo nuk e kishte duke u rritur. Fëmijët e saj tani janë shumë aktivë në disa sporte dhe janë shumë socialë. Ata kanë krijuar shumë kujtime të bukura me pushime dhe ngjarje. Ajo gjithashtu përpiqet t'i bëjë ata të punojnë si asistentë, ose si Elf kur ka sesione të Babadimrit, në mënyrë që fëmijët të mund të mësojnë më shumë për biznesin pasi ajo e di se puna për biznesin e prindërve të saj ishte edukimi më i mirë i biznesit që mund t'u japë atyre. Shpresa e saj është që edhe fëmijët e saj të fillojnë ose të drejtojnë biznesin e tyre me çfarëdo pasioni të tyre kur të rriten gjithashtu.

Sfidat

Disa nga sfidat me të cilat u përball biznesi i Joanës ishin kur ajo u diagnostikua me kancer gjiri në janar të vitit 2009. Ajo vendosi që donte të punonte gjatë diagnostikimit të saj. Si pronar biznesi, nuk ke ditë sëmundje dhe nëse nuk punon, nuk paguhesh. Nuk ka PTO. Por sinqerisht puna ishte terapi për të. Ajo i do foshnjat aq shumë dhe nuk ndihet kurrë si "punë" kur ajo kap këto foshnja të bukura. Është art për të dhe e pëlqen. Ajo përfundoi duke marrë 6 trajtime intensive kimioterapie, një lumpektomi dhe rrezatim. Ajo nuk u tha klientëve të saj se kishte kancer në gji. Ajo përdori kapele të ftohta, të cilat ngrijnë folikulat e flokëve gjatë kimioterapisë në mënyrë që flokët tuaj të mos bien. Klientët e saj as që e dinin se ajo po luftonte kancerin gjatë diagnostikimit të saj. Ishte sfiduese pasi ajo kishte disa ditë të vështira që thjesht ishte e rraskapitur nga ndjesia e sëmurë, por as që mendonte të kishte kancer kur punonte me foshnjat. Ajo mendon se puna e ndihmoi në trajtimet e saj të kancerit. Ajo përfundoi duke pasur një përgjigje të plotë ndaj kimioterapisë dhe ka qenë pa kancer që nga shtatori 2009.

mundësitë

Disa mundësi me të cilat është përballur biznesi është klientela e saj besnike. Ajo merr një përqindje të lartë të klientëve nga referimet dhe vlerësimet e mira. Joanna ka rreth 300 komente me 5 yje në google, ka një bazë fantastike klientësh që është shumë besnike dhe ajo ofron produkte të mahnitshme për klientët e saj si albume kujtimesh që pothuajse të gjithë klientët e saj i blejnë sepse u pëlqen të kenë të gjitha imazhet e tyre në një album të bukur që ajo do të projektojë për ta. Ajo gjithashtu ofron printime të bukura prej druri të trashëgimisë që klientët e saj i varin në muret e tyre. Ajo gjithashtu ka një studio të bukur të vendosur në zemër të Columbus Ohio. Është shumë i përshtatshëm për çdo klient që jeton në Central Ohio. 

Joanna është zgjedhur fotografja më e mirë e të porsalindurve dhe maternitetit në Columbus, Ohio nga ekspertiza në 2023, 2022, 2021, 2020 dhe 2019.

Joanna gjithashtu është botuar disa herë në Bump, Baby and Beyond Magazine dhe Lensational Magazine.

Këshilla për biznes

Xhoana mendon se fillimisht duhet të gjesh atë që ke pasion. E gjitha kjo nisi si një hobi për Joanën, ajo i pëlqente të fotografonte foshnjat e saj. Ajo donte të gjente diçka që i pëlqente të bënte dhe që nuk ndihej si punë.

Joana do të këshillonte këdo që po fillon një biznes të gjejë një mentor ose dikë që është në biznes dhe të mësojë të gjitha aspektet e një biznesi. Jo vetëm anën e fotografisë; por është shumë e rëndësishme të dini se si të tregtoni, si të punoni me klientët, si të trajtoni biznesin e përditshëm pasi mund të jetë sfidues. Ju nuk jeni vetëm një fotograf, por ju jeni edhe grazhdi, llogaritari, personi i IT-së, do t'i bëni të gjitha dhe do të mbani shumë kapele. Bëhuni një sfungjer dhe mësoni nga të gjithë ata që njihni për çdo lloj biznesi pasi do t'ju ndihmojë me tuajin!

Mësimet e nxjerra

Disa nga mësimet më të mëdha të nxjerra është se ju duhet të vlerësoni veten dhe të ngarkoni vlerën tuaj. Ju gjithashtu duhet të keni besim, t'i tregoni klientit se ju jeni eksperti. Ju do ta trajtoni fëmijën, do ta qetësoni fëmijën dhe do t'i tregoni se jeni profesionisti. Kur nuk jeni të sigurt, ata mund ta shohin këtë dhe mund të bëhen të pasigurt për seancën. Jini pozitiv, miqësohuni me klientët tuaj. Ju duhet të doni të mësoni për klientët tuaj dhe kaq shumë klientë bëhen miq. 

  Ju mund të kontaktoni Joanna Andres në

www.joannaandresphotography.com

Facebook: https://www.facebook.com/JoannaAndresPhotography

Instagram:

https://www.instagram.com/joannaandresphotography/

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të rejat nga Business News