GATIME ME VAJ CBD; Tortë me vaj ulliri CBD LIMON

GATIME ME VAJ CBD; Tortë me vaj ulliri CBD LIMON

A jeni adhurues i CBD? CBD është një përbërës kimik i njohur i kanabisit që përdoret në mbarë botën për të plotësuar kushte të ndryshme të mirëqenies. Provoni mënyra më kreative për të marrë vajin CBD pa pasur nevojë ta merrni direkt si dozë orale. Gatimi me të është një nga mënyrat më të mira për të përfshirë dozën tuaj ditore në dietë. Vajrat CBD ofrojnë përfitime të pafundme të mundshme të shëndetit për konsumatorin. Ato mund të veprojnë si një shtesë diete që ofron përfitime të ndryshme ushqyese. Ky artikull jep një udhëzues mbi bazat, këshillat dhe përfitimet e gatimit me të vaj CBD.

Çfarë është CBD?

CBD është një nga qindra përbërësit kimikë të nxjerrë nga kanabisi. Zakonisht është i lirë nga THC; prandaj nuk prodhon efekte të panevojshme psikodelike. CBD besohet se ndihmon me sëmundje të ndryshme dhe kushte individuale si ankthi, dhimbja dhe pagjumësia, ndër të tjera. Megjithëse shumë përdorues raportojnë rezultate mbresëlënëse pasi provojnë produktet CBD, ende nevojiten shumë kërkime përpara se të miratohet klinikisht ose të certifikohet si çdo formë e ilaçit mjekësor. Deri atëherë, të gjitha provat mbeten anekdotike. CBD është në dispozicion në forma të ndryshme, nga vajrat tek tinkturat CBD, pilula dhe forma të tjera. Vajrat dhe tinkturat janë format më të njohura të CBD. Të dyja janë mjaft miqësore dhe të lehta për t'u përdorur, pasi ato mund të përfshihen lehtësisht në çdo vakt ose pije sipas dëshirës.

Bazat e gatimit me vaj CBD

Gatimi me vaj CBD po bëhet gjithnjë e më shumë një praktikë e njohur në mesin e përdoruesve të CBD. Është një zakon i shëndetshëm që premton disa përfitime shëndetësore. Për më tepër, shumica e njerëzve e shohin shijen e vajit CBD më vete të padurueshme dhe preferojnë ta përdorin atë në një recetë ushqimore, e cila hollon shijen e pakëndshme. Ky zakon mund të ndihmojë gjithashtu në ruajtjen e një marrjeje të rregullt për njerëzit që mund të jenë shumë dembelë ose harrues për të mbajtur doza të qëndrueshme të barit sipas recetës. Vaji CBD përzihet në mënyrë të përkryer në çdo recetë ushqimore pa ndryshuar shijen e rezultatit, me kusht që të bëhen matje të moderuara. Për shembull, gjatë pjekjes së tortës me vaj ulliri me limon, doza e rekomanduar për rezultate të përsosura është një pikatore e tretësirës së limonit me gëlqere CBD.

Për t'u pjekur me vaj CBD, ai duhet të nxirret në yndyrë. Sasia e vajit CBD për të shtuar në ushqim diktohet nga fuqia e secilës dozë. Për personat e parë, rekomandohet të përdorni një sasi shumë minimale. Mbani në mend gjithashtu se ekspozimi i drejtpërdrejtë i vajit CBD ndaj nxehtësisë rrezikon cilësinë e terpeneve natyrore dhe kanabinoideve që përmban vaji, duke e bërë atë joefektiv. Pika e vlimit të CBD është midis 320F dhe 356F, kështu që recetat me vaj CBD, siç është torta me vaj ulliri me limon, piqen më së miri në një temperaturë standarde prej 350F. Nëse vaji ekspozohet ndaj temperaturave më të larta, mund të përfundoni duke sakrifikuar fuqinë e vajit dhe integritetin e disa terpeneve që përmbahen në të.

Përfitimet e gatimit me vaj CBD

Mund të ndihmojë në përmirësimin e rrahjeve të zemrës.

Hulumtimet e fundit sugjerojnë se marrja e rregullt e CBD mund të ndihmojë në përmirësimin dhe ruajtjen e një ritmi të shëndetshëm të zemrës. Mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Hulumtimi zbuloi se një dozë 600 mg CBD ndihmoi në kufizimin e ndjeshëm të rritjes së presionit të gjakut. Për më tepër, kërkimet shtesë mbi kafshët ofrojnë prova të rëndësishme që CBD mund të ndihmojë në ngadalësimin e vdekjes së qelizave në trup. Kjo i atribuohet kryesisht antioksidantëve të fuqishëm që gjenden në CBD. Miliona përdorues në faqet e internetit të produkteve kanë raportuar një efekt pozitiv në sistemin e tyre kardiovaskular në përgjithësi pas përdorimit të produkteve CBD. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar përfitimet e plota shëndetësore dhe efektet anësore që ka CBD në zemër dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Mund të ndihmojë në reduktimin e akneve dhe inflamacionit të lëkurës.

Studimet mbi CBD sugjerojnë se mund të ndihmojë në rregullimin e prodhimit të sebumit në gjëndrat dhjamore të lëkurës. Sebumi është substanca që e mban lëkurën e njeriut me vaj. Nëse prodhohen në sasi të tepërt, mund të shfaqen puçrra fytyre. Prandaj, gatimi me CBD ndihmon në reduktimin e formimit të akneve në lëkurë duke minimizuar aktivitetin në gjëndrat dhjamore. Sidoqoftë, derisa hulumtimi të përfundojë mbi vetitë anti-inflamatore të CBD, ai mbetet thjesht anekdotik dhe në rrezik të përdoruesit.

Mund të ndihmojë në menaxhimin e dhimbjes.

Kanabisi është përdorur për të ofruar lehtësim dhimbjeje që nga kohërat mesjetare. Shëruesit e lashtë indianë përdorën kërpin si qetësues gjatë trajtimit. Hulumtimet sugjerojnë që CBD reagon me receptorët endokannabinoid në trup duke reduktuar aktivitetin në receptorët e trurit. Gatimi me CBD i ndihmon përdoruesit me dhimbje kronike dhe MS në mënyrë të konsiderueshme. Efektet lehtësuese të dhimbjes së CBD janë ende duke u eksploruar përmes kërkimeve shkencore përpara se të certifikohen klinikisht si një ilaç.

Ndihmon me kushtet e shëndetit mendor.

CBD besohet se ndikojnë pozitivisht njerëzit me gjendje mendore si ankthi dhe depresioni. Për shkak të efekteve të CBD në sistemin e qarkullimit të gjakut, ajo ndihmon në reduktimin e ankthit duke minimizuar komplikimet shoqëruese si presioni i lartë i gjakut. Veçanërisht, shumica e barnave klinike të përdorura për të trajtuar gjendjet mendore priren të kenë efekte anësore negative tek pacienti. Gatimi me CBD ofron një opsion natyral që është më miqësor për përdoruesit.

Mund të ndihmojë në uljen e simptomave të kancerit.

Pjesërisht për shkak të efekteve anti-inflamatore të dukshme në CBD, Shkencëtarët kanë arsye të besojnë se CBD mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave të kancerit si dhimbje dhe vjellje. Vaji CBD gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes pas seancave të kimioterapisë. Hulumtimet e rëndësishme mbi kancerin e gjirit sugjerojnë një efekt pozitiv të reduktimit të qelizave kancerogjene. Hulumtimet janë ende në progres për të vendosur qëllimin e plotë të përfitimeve të CBD për njerëzit me kancer. Pavarësisht kësaj, gatimi me vaj CBD është një zakon shumë i rekomanduar për pacientët me kancer.

Përfundim

Torta me vaj ulliri me limon është vetëm një shembull i recetave për të përfshirë CBD. Gatimi me vaj CBD është një zakon i shëndetshëm që ofron përfitime të shumta të mundshme shëndetësore, duke përfshirë lehtësimin e mundshëm nga dhimbja, ankthi dhe madje edhe aknet. Gatimi me CBD prodhon rezultate mbresëlënëse kur përdorni sasi të përshtatshme të vajit CBD me cilësi të duhur. Kini kujdes që të shmangni ekspozimin e vajit në temperatura të larta. Shtimi i tinkturave dhe vajrave CBD në një recetë do të sigurojë që konsumatori potencialisht të marrë më shumë përfitime ushqyese nga një vakt sesa lëndët ushqyese thelbësore. Provoni një recetë të mbushur me CBD si pjesë e rutinës suaj dhe mund të rezultojë të jetë vetëm ilaçi që ju nevojitet.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të fundit nga CBD