Gjërat që njerëzit duhet të ndalojnë absolutisht së bërëi pas moshës 60 vjeç për të përfituar shëndetin e tyre

Gjërat që njerëzit duhet të ndalojnë absolutisht së bërëi pas moshës 60 vjeç për të përfituar shëndetin e tyre

Ndaloni së ngrëni ushqime inflamatore

Ushqimet inflamatore, duke përfshirë hot dogët, supat e dehidratuara, mishin e përpunuar dhe drithërat me sheqer, mund të shkaktojnë sëmundje si osteoartriti. Si trajner fitnesi, ju këshilloj fuqimisht që të ndërprisni lidhjet me këto ushqime në të 60-at dhe të shtoni fruta, drithëra, arra, vaj ulliri, bishtajore dhe peshk në planin tuaj të dietës.

Ndaloni së ngrëni sipas dëshirave tuaja

Besojeni ose jo, duke qenë në të 60-at ju rrëmben të drejtën për të ngrënë sipas dëshirave tuaja. Kjo do të thotë që mund t'ju duhet të ndiqni një dietë të kufizuar dhe të ekuilibruar mirë për të rritur jetëgjatësinë tuaj.

Ndaloni të kompromentoni cilësinë dhe cilësinë e gjumit tuaj

Krijoni kufij të shëndetshëm me pajisje dixhitale për të përmirësuar cilësinë dhe cilësinë e gjumit. Gjithashtu, shmangni marrjen e kafeinës ose shumë lëngjeve ose sasive të mëdha të ushqimit para gjumit. Kompromentimi i cilësisë dhe sasisë së gjumit në të 60-at mund të rezultojë në probleme të shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin, stresin dhe ankthin.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin