Historia e Gurit të Afinitetit

Pas çdo pjese të Affinity Stone, qëndron partneriteti mes dy miqve të ngushtë. Pavarësisht nëse janë nuancat e pasura të linjës Copper Creek ose zbehja e zbehtë e Glacier, vizioni që Dave Witbeck dhe Chad Yoder patën mbi një dekadë më parë është ende atje. Dave dhe Chad janë dy themeluesit e Affinity Stone, a linjë e rimeso guri i mrekullueshëm që përdoret për të transformuar pamjen e jashtme dhe të brendshme të shtëpive dhe bizneseve.  

Ndërsa një produkt i ndërtuar mirë dhe frymëzues ka qenë gjithmonë standardi sipas të cilit ata kanë dizajnuar, Affinity Stone ka më shumë sesa thjesht materiale ndërtimi. Ka të bëjë me njerëzit, marrëdhëniet që kanë ndërtuar dhe përvojën që mund të japin. (Në fund të fundit, etiketa e tyre është “Bashkohu”!

“Reagimet e klientëve janë gjëja më frymëzuese për ne. Duke parë që njerëzit janë të ngazëllyer për produktin kur ai instalohet në shtëpinë ose biznesin e tyre, na shtyn vërtet!” thotë Dave. “Për më tepër, na pëlqen të dëgjojmë se sa e lehtë është të punosh me Affinity Stone nga kontraktorët dhe ndërtuesit punëtorë që punojnë me të çdo ditë. Njerëzit me të vërtetë janë të dorës së parë në Affinity Stone.”  

Fillimi i ekipit të ëndrrave  

Ky mision për të ofruar diçka të jashtëzakonshme për njerëzit e vërtetë e ka frymëzuar këtë dyshe që në fillim. Dave dhe Chad u takuan për herë të parë në vjeshtën e vitit 2006. Gratë e tyre e njihnin njëra-tjetrën dhe mendonin se të dy duhej të takoheshin për të biseduar për biznes. Nga takimi i parë i mbarë për një vakt të qetë në një fuçi Cracker, të dy kuptuan se kishte një lidhje. Si Chad ashtu edhe Dave kishin një përvojë me kompani të tjera prodhuese familjare - dhe të dy ishin gati të provonin diçka të re. Meqenëse ishin gati të hidheshin dhe të fillonin, Dave dhe familja e tij u zhvendosën nga Karolina e Jugut në Illinois, ku jetonte Çadi, për t'iu përkushtuar këtij projekti të ri dhe kapitullit të ri! 

Së bashku, dyshja filluan një biznes duke projektuar dhe ndërtuar produkte ndërtimi premium, dhe ata e quajtën atë Stone Creek Products (banderolë nën të cilën ndodhet sot Affinity Stone). Kishte seanca të gjata planifikimi, shumë ide idesh, si dhe shumë biseda të sinqerta rreth gëzimeve dhe sfidave të të qenit partnerë biznesi. Ata jo vetëm që e zgjodhën këtë fushë sepse e kishin njohur, por edhe sepse donin të zhvillonin produkte që ata vetë do t'i përdornin në shtëpitë e tyre.  

“Çadi dhe unë të dy kemi një sy të veçantë për cilësinë dhe një dashuri për përmirësimin e shtëpisë. Ne donim të ndërtonim një produkt që do të përmbushte standardet tona jashtëzakonisht të larta!” Dave kujton.  

Ndërsa muret e gurit dhe mbështjelljet e kolonave prej guri janë produktet e tyre kryesore sot, produkti i parë që ata ndërtuan ishin shtruesit luksoz. Ata ishin të njohur për ngjyrat e tyre të guximshme dhe të mrekullueshme dhe cilësinë e gjithanshme që do të përmirësonte një gamë të gjerë hapësirash të ndryshme në natyrë.  

Dave dhe Chad zbuluan në vetëm disa muaj të shkurtër duke u përgatitur për prezantimin e tyre të parë të produktit se ata ishin diçka si një ekip ëndërrash. Ndërsa ata të dy ndanin të njëjtin integritet dhe vlera të para të marrëdhënies, ato ishin diçka e kundërta polare përsa i përket grupeve të tyre të aftësive.  

"Korsia ime është në organizimin dhe ngritjen e strukturave për t'i bërë gjërat të funksionojnë," përshkruan Chad. “Unë analizoj problemet dhe bëj punëtori zgjidhje që e bëjnë një ide ose një ëndërr në realitet. Shqyrtimi i një çështjeje nga këndvështrime të shumta është një nga grupet e aftësive të mia më të mëdha!” 

Aftësitë e Dave nuk mund të jenë më plotësuese: "Ndërsa Çadi është i mrekullueshëm edhe me njerëzit, unë gjithmonë them se i emocionoj ata dhe ai ia del," shpjegon Dave. "Mund të thuash që unë jam cëcëritja dhe ai është biftek!"   

Depërtimi në kohë të vështira  

Ndërsa nisja e tyre shkoi relativisht pa probleme, kohët që pasuan nuk ishin asgjë tjetër veçse. Stone Creek Products kishte qenë në biznes vetëm për një muaj përpara se i gjithë peizazhi ekonomik të tronditej nga kriza e hipotekave të vitit 2008 dhe recesioni që pasoi. Mjafton të thuhet se kohët ishin të pasigurta për biznesin e ri. Por Dave dhe Chad ishin të përkushtuar ndaj linjës së tyre të shtrimit, ëndrrës dhe partneritetit të tyre.   

"Ishte absolutisht e tmerrshme," kujton Dave. “Por në realitet, koha nuk mund të ishte më ideale!” 

Edhe pse konkurrenca ishte e lartë dhe shpërndarësve u pëlqen të shesin atë që tashmë e dinë, këmbëngulja e dyshes u shpërblye! Ata kishin ngjyra vërtet të mrekullueshme - dhe vëmendja personale që ata dhanë bëri një ndryshim të madh. Ndërsa çdo kompani tjetër në industri mbeti e rrëmbyer dhe duke u përpjekur të përshtatej me këto rrethana të reja, Stone Creek sapo kishte filluar dhe ishte gati të dilte! Krahasuar me prodhues të tjerë të mëdhenj, ata ishin të dobët dhe të shkathët. Ndërsa konkurrentët e tyre ishin gjithashtu kompani të shkëlqyera, përvoja e punës me një kompani të vogël dhe të përgjegjshme (vetëm ata të dy) ishte një frymë e freskët për shpërndarësit e tyre.

"Ne nuk kishim shpenzime të larta, kështu që thjesht vrapuam nëpër Mid-West duke bërë lidhje dhe duke shitur produkte," thotë Dave. 

Kjo nënkuptonte biseda të panumërta dhe demonstrime produktesh, të cilat përforcuan më tej për Dave dhe Chad se sa thelbësor ishte elementi personal për ta. Kjo nënkuptonte shitje të mëdha dhe rritje të madhe në një kohë kur njerëzit ishin edhe më të emocionuar për përmirësimin e shtëpisë.     

“Gjatë krizës së hipotekave, njerëzit nuk po blinin shtëpi të reja apo nuk po udhëtonin aq shumë; ata po shpenzonin para për rimodelime dhe rinovime”, kujton Çadi. "Në fund të fundit, çmimi, cilësia dhe shërbimi kishin rëndësi - dhe ne i dhamë të gjitha këto." 

Përqendrohuni te Guri i Afinitetit  

Asfaltuesit e Stone Creek Product dhe produktet e tjera të tyre rezultuan të suksesshme në Mid-West. Megjithatë, kishte ende vend për t'u rritur dhe hapësirë ​​për të inovuar. Në vitin 2018, Dave dhe Chad donin të zhvillonin diçka unike për ta zgjeruar edhe më tej. Ashtu siç kishin bërë një dekadë më parë, ata ishin gati të krijonin diçka që do ta pushtonte tregun dhe do t'i lejonte ata të zgjeroheshin përtej zonës së tyre në Mid-West. 

Kështu e zhvilluan idenë Guri i Afinitetit – një rimeso guri që do të ofronte stile vërtet realiste dhe mahnitëse për pronarët e shtëpive dhe pronarët e bizneseve. Sidoqoftë, Affinity Stone u krijua për të ofruar gjithashtu një pjesë të vogël të përfitimeve praktike që ndryshojnë lojën. Krahasuar me mënyrën e vjetër të vendosjes së rimesove prej guri, panelet e tyre inovative do t'u kursenin kohë profesionistëve të instalimit, duke u marrë 80% më pak kohë për t'u instaluar. Jo vetëm kaq, por dyshja donin ta bënin çmimin sa më të përballueshëm – kështu që gjithnjë e më shumë njerëz do të ishin në gjendje të shijonin këto stile unike.  

"Affinity Stone u godit pothuajse menjëherë!" Dave thotë me krenari. “Ne vazhduam të dëgjonim vazhdimisht se sa të gjithë ishin të gatshëm për një produkt si ky dhe sa të entuziazmuar ishin që ta kapnin atë. Pikërisht atëherë e dinim se vërtet mund të shkonim diku me këtë. Ne kemi një pasion për inovacionin për produkte të reja. Ne me të vërtetë planifikojmë të shkojmë nga bregdeti në breg!” 

Affinity Stone është tani një markë e njohur që klientët e duan për bukurinë e saj autentike – dhe kontraktorët e duan për faktorin e komoditetit. Panelet e tyre prej guri kanë transformuar një larmi vërtetë të madhe hapësirash nga ambientet e jashtme të shtëpisë në hapësira komerciale si dhomat e konferencave të zyrave, banjat luksoze, ambientet e brendshme të restoranteve dhe shumë më tepër. Ndërsa Affinity Stone po shitet në më shumë oborre druri dhe dyqane të furnizimeve të ndërtesave se kurrë, kompania është rritur me shpejtësi dhe vazhdon ta bëjë këtë. Shumë larg nga vetëm Dave dhe Chad duke vozitur nëpër Mid-West, ata kanë ndërtuar një ekip fantastik rreth tyre. Ndërsa heqja dorë nga kontrolli i plotë do të stresonte disa pronarë biznesi që ndërtuan diçka nga themeli, ata e duan atë!  

“Nuk ka dyshim se kemi një ekip të jashtëzakonshëm. Nga inxhinieria e produktit dhe zhvillimi i produkteve të reja te ekipi ynë i prodhimit, ne kemi vërtet njerëz të mrekullueshëm, "tregon Chad.  

Ky është një gëzim i veçantë edhe për Dave. “Pasioni im ka qenë gjithmonë për njerëzit – më shumë se sigurimi personal. Unë e vlerësoj shumë të qenurit punëdhënës dhe të ndihmoj valën e ardhshme të udhëheqësve të biznesit të rritet. Unë kam një pasion për zhvillimin e lidershipit – dhe shpresoj që të mentoruarit e mi të shkojnë më tej se unë.” 

Ç'pritet më tej  

Ndërsa linja Affinity Stone po rritet me shpejtësi (kontrolloni për të në një dyqan furnizimesh ndërtesash pranë jush!), dy sipërmarrësit trima janë ende të fokusuar me lazer në vazhdimin e ndërtimit dhe zgjerimit të Affinity Stone. Në të ardhmen e afërt, Dave dhe Chad planifikojnë të kthejnë vëmendjen e tyre drejt stërvitjes së biznesit për profesionistët e rinj.  

"Kur isha në të 20-at dhe 30-at e mia, isha fokusuar në rritjen e arritjeve të mia dhe në ndjekjen e ëndrrave të mia," shpjegon Dave. "Ndërsa kalova në të 40-at e mia, fokusi im u zhvendos në mënyrë drastike tek mënyra se si mund të krijoj skenën për ëndërrimtarët dhe rrezikuesit e brezave të ardhshëm."  

Ashtu si partneriteti - dhe miqësia e sinqertë - e Dave dhe Chad është pas Affinity Stone, do të jetë gjithashtu një fill i përbashkët i çdo gjëje që trajton kjo dyshe. Ndërsa zhvillojnë linja të reja produktesh dhe zgjerojnë shtrirjen e Affinity Stone, si dhe mentorojnë gjeneratën e ardhshme, ata do të punojnë krah për krah.    

"Ne jemi në këtë gjë së bashku deri në fund," dëshmon Dave. "Nuk kam pasur kurrë një shok më të ngushtë." Një ndjenjë që Çadi i bën jehonë.  

Mësoni më shumë rreth Affinity Stone duke vizituar faqen e tyre të internetit, duke i gjetur ato në Facebook ose Instagram dhe duke kërkuar produktet e tyre në një dyqan pranë jush!   

Nutricionist, Universiteti Cornell, MS

Unë besoj se shkenca e të ushqyerit është një ndihmës i mrekullueshëm si për përmirësimin parandalues ​​të shëndetit ashtu edhe për terapinë ndihmëse në trajtim. Qëllimi im është të ndihmoj njerëzit të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre pa e torturuar veten me kufizime të panevojshme dietike. Unë jam një mbështetës i një stili jetese të shëndetshëm - luaj sport, biçikletë dhe notoj në liqen gjatë gjithë vitit. Me punën time, jam paraqitur në Vice, Country Living, Harrods, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health dhe media të tjera.

Më të rejat nga Business News

Mjete Kuzhine Midnight

Emri i biznesit dhe çfarë bëjmë në mjetet e kuzhinës në mesnatë, ne jemi të përkushtuar të ofrojmë inovativë

WildWash

Emri i biznesit dhe çfarë bën Biznesi ynë, WildWash, i themeluar nga Andrew dhe Jane Cooper, është i specializuar