Koleksioni Tias Një markë e elegancës së stilizuar për blerësin bashkëkohor

Koleksioni Tias: Një markë e elegancës së stilizuar për blerësin bashkëkohor

Historia e themeluesit

Koleksioni Tias u lançua në Hong Kong në vitin 2017. Është një kompani bizhuterish e krijuar dhe frymëzuar nga metropole të ndryshme të modës. Ajo u themelua nga Tina, e cila studioi për BSc dhe MSc në Menaxhim Biznesi në Londër. Ajo filloi karrierën e saj duke punuar për Mango, një ekskluzivitet i veshjeve të modës në Spanjë, e ndjekur nga mundësia për të menaxhuar një zinxhir dyqanesh të një prej markave më të njohura globale të bizhuterive - Pandora. Më pas Tina kuptoi se sa shpejt bizneset po rritnin praninë e tyre në internet dhe rëndësinë e tregtisë elektronike. Ajo vendosi të kalonte një vit në Manhattan duke punuar për një kompani fillestare japoneze dixhitale në internet.

Tina i ka futur këto përvoja dhe mësimet e nxjerra me dashurinë e saj për bizhuteritë dhe modën dhe ka përdorur kontaktet dhe kreativitetin e saj për të realizuar ëndrrën e saj. Ajo krijoi markën e saj të bizhuterive me elegancë të stiluar me çmime të përballueshme. Hers është një markë ekskluzive sinonim i luksit, cilësisë, përballueshmërisë dhe shërbimit të jashtëzakonshëm ndaj klientit. 

Rreth Themeluesit

Tias ofron një sërë koleksionesh për femra dhe meshkuj, kryesisht byzylykë të projektuar, me burim dhe të prodhuar në Kinë dhe Evropë. Pika e tij e çmimit u përshtatet të gjitha grupmoshave të të rriturve dhe segmenteve të ndryshme të klasave. Lloje të ndryshme lëkure, rruaza, gurë natyralë, litarë të bërë me porosi, materiale çelik inox dhe metale janë zgjedhur dhe zgjedhur me dorë për të siguruar cilësinë më të lartë standarde dhe dizajne unike. Këto dizajne janë pjesë e koleksioneve që kapin disponimin, synimet dhe stilet. 

Koleksioni Tias Luxe përfshin pjesë elegante të modës për ngjarje të korporatave ose të veçanta. Koleksioni i Energjisë përfshin byzylykë prej guri shërues natyral duke përdorur sy tigri, lapis blu, lavë, oniks dhe më shumë që nxjerrin energji shëruese. Koleksioni Beaded ka një përzierje të byzylykëve me rruaza të sheshta, piramidale dhe të rrumbullakëta që i shtojnë një pamje moderne veshjes së përditshme. Së fundmi, Koleksioni Serpenti i Grave ka pjesë që simbolizojnë transformimin, shërimin dhe rinovimin e vazhdueshëm të jetës. Çdo byzylyk tregon një stil unik, pavarësisht nëse është një festë e ngjyrës ose modelit ose një haraç për një rast apo person.

Tias ofron mundësinë e bizhuterive të personalizuara. Ndonjëherë klientët duan të ndryshojnë ngjyrën ose llojin e rripit të lëkurës së byzylykut (Python/Stingray/Crocodile), të shtojnë një bukuri ose të shtojnë diamante në vend të gurëve zirkonia. Pavarësisht nëse është një unazë, gjerdan ose byzylyk, dhe nëse duan të përdorin çelik inox ose flori 18-karat/24-karat dhe të shtojnë gurë të çmuar me ngjyra, Tias do ta personalizojë një copë saktësisht siç dëshiron klienti. Gjithashtu, klientët shpesh kërkojnë dizajnin e tyre ose dërgojnë një foto të asaj që duan. Në raste të tilla, Tias do të sigurojë që ta krijojë atë në mënyrën e saktë. Objektivi është krijimi i një artikulli bizhuteri që do të tejkalojë kënaqësinë e klientit.

Tias shet në të dhe platforma të shumta në internet si Zalora dhe disa shitës me pakicë me shumë marka të nivelit të lartë si Ideal Jewelers (tregtarë të autorizuar të markave si Cartier, Bvlgari dhe Chopard). Klientët e saj kryesorë janë të vendosur në Evropë dhe SHBA. Tias punon si shitës me pakicë (dyqan online) dhe shitës me shumicë. Ajo po punon drejt zgjerimit të bazës së klientëve të saj në Lindjen e Mesme. 

Tias gjithashtu merr pjesë në ekspozita në mbarë Azinë, nga Panairi i Burimeve Globale tek dyqanet pop-up dhe ekspozitat verore.

Marka beson fuqimisht në ndryshimin e jetëve duke shtuar gëlqere në stilet e njerëzve. Ajo bashkëpunon me një shkollë bamirësie që ofron arsim falas për fëmijët me prejardhje shumë të varfër që banojnë në Indinë rurale perëndimore. Kjo shkollë ka mbi njëqind nxënës dhe fokusohet në sigurimin e aksesit në arsim cilësor përmes ndërhyrjeve arsimore shumë efektive. Një shumë e caktuar nga çdo blerje i dhurohet shkollës, misioni i së cilës është zhvillimi holistik i fëmijëve për t'u bërë nxënës të sigurt, të pavarur dhe për të rrënjosur tek ata vlera dhe synime pozitive njerëzore, ashtu si në koleksionet Tias. 

Sfidat e Biznesit

Pandemia e Covid ka qenë një periudhë testimi për Tias, veçanërisht në tejkalimin e çështjeve logjistike. Zinxhiri i furnizimit në mbarë botën vazhdon të ndikohet nga vonesat dhe ndërprerjet. Tias po investon në hapësirë ​​shtesë magazine në SHBA dhe Evropë për të përmirësuar situatën dhe për të shmangur ndikimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të biznesit.

Me rritjen e çmimeve të mallrave dhe karburanteve në nivel global, pothuajse të gjitha bizneset e tregtisë elektronike kanë marrë një goditje, dhe Tias gjithashtu ndjen presionin. Kostot e prodhimit janë rritur, por Tias ka ruajtur kostot pavarësisht kësaj rritjeje. 

Një sfidë tjetër me të cilën është përballur Tias është rritja e dukshmërisë së saj. Ka potencial për t'u rritur dhe Tias mund të përmirësojë qëndrueshmërinë e tij në praninë e mediave sociale për të hyrë në një treg më të gjerë. Për ta arritur këtë, kompania është më aktive në tregimet dhe buletinet në Instagram dhe dëshiron të fillojë të krijojë video TikTok, të cilat gjithashtu do të ndihmojnë në zhvillimin e identitetit të markës së saj. Krijimi i një dyqani në internet (që mori pak kohë me provë dhe gabim) ka lejuar shitje 24/7 në mbarë botën. Megjithatë, kjo përfshin punë të qëndrueshme SEO dhe fushata aktive të marketingut në internet. Tias e ka kuptuar rëndësinë e SEO - tërheq klientë të rinj dhe, me kalimin e kohës, ka thelluar marrëdhëniet e biznesit me këta klientë për shkak të besimit të krijuar. SEO drejton trafikun, promovon markën, angazhohet me klientët dhe lidhet drejtpërdrejt me përvojën e përdoruesit. Tias ka punësuar një ekip të ri profesionistësh me përvojë të marketingut për të përmirësuar praninë e saj në mediat sociale.

Me një treg në rritje në internet, Tias është përballur gjithashtu me konkurrencë. Ka pasur lojtarë të rinj në treg dhe ka lançuar markat e reja të bizhuterive në internet, por në fund të fundit sa më shumë lojtarë të ketë në një fushë, aq më e mirë do të jetë ajo kategori. Tias ka mësuar se konkurrenca mund t'i motivojë ata të jenë më inovativë, kreativë dhe të jashtëzakonshëm. 

Omundësi për Biznesin

Ka pasur sfida, por Tias sheh gjithashtu një botë mundësish që ecin përpara. Rritja e markës është një prioritet dhe ka potencial për të hyrë në tregje të reja – duke përdorur fushata marketingu më agresive dhe duke gjetur klientelë të rinj në pjesë të tjera të botës. Ekziston gjithashtu një mundësi për të zgjeruar linjën e produkteve, për të specializuar në byzylykë dhe për të ofruar një përzgjedhje të familjeve të tjera (një klient që blen një byzylyk shumë herë dëshiron një gjerdan që përputhet me të njëjtën ngjyrë lëkure). Pavarësisht situatës sfiduese, Tias fokusohet në zhvillimin e produktit dhe ndërtimin e audiencës së mediave sociale. 

Nga tani deri në vitin 2025, industria e bizhuterive dhe e orëve pritet të rikthehet nga pandemia COVID-19 dhe të rritet globalisht me 3 deri në 4 përqind në vit. Kjo kërkesë pritet të rritet nga konsumatorët e rinj dhe kryesisht online. Ekziston një mundësi për t'u rritur, duke mos zbritur rëndësinë e humanizimit të përvojave dixhitale.

Këshilla për bizneset e tjera 

Pasi ka punuar në biznesin e ekskluzivitetit për më shumë se një dekadë, Tina ka kuptuar se nuk është e lehtë të lançosh markën e saj nga e para dhe ta bësh të suksesshëm. Ai ndryshon nga i pari, ku tashmë ofrohen programe trajnimi intensive, materiale marketingu dhe njohje marke. Megjithatë, krijimi i një marke që ishte pasioni dhe ëndrra e saj ka sjellë një lloj tjetër përmbushjeje dhe kënaqësie. 

Fillimi i një biznesi të ri kërkon kohë, përpjekje, fokus, pozitivitet, sakrificë, këmbëngulje dhe besim në idetë tuaja. Tias ka pesë vjet që funksionon, megjithatë ka vështirësi të përditshme dhe është konstante. Fillimi i një biznesi kërkon mendim analitik, organizim të vendosur dhe mbajtje të detajuar të të dhënave.

Nëse jeni duke shitur një produkt ose shërbim të caktuar, është thelbësore të keni një avantazh unik konkurrues dhe një faktor diferencues. Diçka që e dallon produktin nga të tjerët, në mënyrë që njerëzit të kenë një arsye për të blerë nga ju – pavarësisht nëse është një pikë çmimi unik apo një atribut i veçantë. Tias ka një çmim konkurrues dhe materiale cilësore, veçanërisht llojet e ndryshme të lëkurës së përdorur (të blera nga Tajlanda) dhe gurët natyralë të përdorur.

Një tregues tjetër themelor është se, ndonjëherë, është më mirë të transferohen shërbime të caktuara për ekspertizë më të mirë. Në rastin e Tias, punësimi i një ekipi profesionistësh marketingu ka ndihmuar në masë të madhe. Marrja e hapave të parë drejt kontraktimit mund të marrë shumë kohë, por të kuptuarit se si ta ndërtoni biznesin tuaj me ndihmën e profesionistëve të jashtëm mund të ofrojë efikasitet më të lartë dhe ekonomi në shkallë.

Një shënim i fundit i rëndësishëm është se ofrimi i një shërbimi të mirë për klientët është thelbësor për të fituar besnikërinë e tyre dhe për të mbajtur biznesin e tyre. Është më e vështirë të fitosh një klient të ri sesa të mbash një ekzistues; prandaj, shërbimi ndaj klientit është thelbësor. Mbajtja e klientit tuaj të lumtur do të çojë në rritje në pothuajse çdo biznes. 

Të jesh pronar biznesi do të thotë të mësosh dhe të përshtatesh vazhdimisht. Do të ketë sfida, por është e rëndësishme të argëtoheni. Të jesh sipërmarrës është një zgjedhje; dikush mund të mbijetojë, të dalë dhe të ketë sukses nëse ekziston një përpjekje e vazhdueshme. 

“Kurrë mos u dorëzo! Përpjekja e vazhdueshme është çelësi i suksesit” - Xavier Davis

Blini bizhuteritë tuaja luksoze me stil modern @

Më të rejat nga Business News