Krijimi i një prej restoranteve më të mira të Balit u kthye në aventurën e jetës

Krijimi i një prej restoranteve më të mira të Balit u kthye në aventurën e jetës.

 Restorant Cuca, Bali

Për këtë ekip burrë e grua, krijimi i një prej restoranteve më të mira të Balit u kthye në aventurën e jetës.

Për sipërmarrësit Virginia Entizne dhe Kevin Cherkas, asnjë pengesë nuk ishte shumë e madhe në rrugëtimin e tyre për të krijuar Cuca, e cila rregullisht kryeson listat e restoranteve më të mira të Balit.

Një nga restorantet më të suksesshme dhe më të dashura të Balit, Cuca tërheq ushqime dhe udhëtarë gustator nga e gjithë bota. Këtu, mes palmave të arrës së arrës së kokosit, vetëm disa metra nga rëra e bardhë vezulluese e Gjirit Jimbaran, të ftuarit trajtohen me një përvojë të rastësishme, por jashtëzakonisht unike të ngrënies. Kuzhina Cuca përshkruhet nga shefi dhe bashkëthemeluesi, Kevin Cherkas, si "ushqim shpikës rehati i frymëzuar nga gjërat më të mira që keni ngrënë ndonjëherë", por ndërsa frymëzimi është global, të gjithë përbërësit janë me burim lokal. "Nuk ka asgjë që nuk është rritur, nuk ka ecur apo notuar në Indonezi," thotë ai.

Më shumë se një restorant, qyqe është udhëtimi frymëzues i Drejtoreshës së Biznesit, Virginia Entizne nga Spanja, dhe bashkëshortit të saj, Kevin me origjinë kanadeze, të cilët u përballën me sfida komplekse në përpjekjen e tyre për ta kthyer vizionin në realitet, dhe kundër gjasave, arritën sukses të qëndrueshëm. Historia nis në Singapor në vitin 2011, ku Virginia, e cila ka një diplomë master në Administrim Biznesi, shkëlqeu në rolin e saj si Drejtoreshë e një shkolle premierë ndërkombëtare të gjuhës. Kevin, një kuzhinier i njohur që kishte punuar në restorante me yje Michelin anembanë botës, ishte Shef Ekzekutiv Sous në Shangri-La. Ishte një pozicion prestigjioz, por ai dëshironte të hapte restorantin e tij dhe të kalonte më shumë kohë me Virginia. Ata vendosën se ishte koha për të kombinuar forcat, duke përdorur zgjuarsinë e saj të jashtëzakonshme të biznesit dhe talentin e tij të madh në kuzhinë për të krijuar sipërmarrjen e tyre.

"Ne zgjodhëm Balin sepse ka magji, dhe më pas thjesht shkuam për të," thotë Kevin. "Ne ishim gjithashtu të tërhequr nga bujaria e madhe e produkteve të mahnitshme, ngrohtësia dhe miqësia e popullit balinez, kultura intriguese hindu dhe klientela ndërkombëtare," shton Virginia. Me të mbërritur në ishull në vitin 2012, çifti ishte i armatosur me dy valixhe të fryra, një ëndërr të madhe dhe një vendosmëri të palëkundur për të pasur sukses. "Në atë kohë Bali kishte vetëm ushqime të thjeshta, të lira lokale dhe restorante të mëdha luksoze me mjedise ekstravagante në majë të shkëmbinjve që ofronin ngrënie të shkëlqyera, duke përdorur përbërës të importuar", thotë Virginia. “Vizioni ynë ishte të ndërtonim një restorant ku ushqimi i mrekullueshëm ishte i përballueshëm dhe shërbehej në një ambient të rastësishëm. Ne ishim të vendosur të shtonim ushqim në listën e arsyeve që njerëzit vijnë për të vizituar këtë parajsë të bukur ishullore.”

Ata nuk kishin vendosur ende për një vendndodhje ose një koncept dhe u nisën për të eksploruar ishullin në kërkim të frymëzimit. Një pasdite vonë ata hasën në një korije piktoreske kokosi. "Ne e dinim në zemrat tona se ky ishte vendi i përsosur," thotë Virginia. Më mirë akoma, ishte në fshatin e peshkimit të Gjirit Jimbaran, në mënyrë që ata të mund të merrnin kapjen më të freskët të përditshme direkt nga peshkatarët vendas. Duke u ngjitur në bregdet dhe në brendësinë e harlisur vullkanike, ata zbuluan përbërës të jashtëzakonshëm të mbushur me shije; nga kripa organike e detit tek barishtet dhe erëzat aromatike, frutat tropikale ekzotike dhe kafeja dhe kakaoja e pasur. Nga kjo lindi koncepti i tyre 'vetëm lokal'. “Ne e dinim që klientët tanë do të vinin nga e gjithë bota, kështu që donim vërtet të shfaqnim përbërësit më të freskët vendas, të cilët mund të korreshin në mëngjes dhe të shërbeheshin në Cuca në mbrëmje,” thotë Virginia. “Ne jemi gjithashtu të fiksuar pas praktikave të gjelbra, duke mbështetur komunitetin lokal dhe duke minimizuar transportin e ushqimit, kështu që të shkosh absolutisht në vend ishte një gjë e keqe.”

I gëzuar për zbulimet e tij të reja, Kevin u zënë në kuzhinë duke krijuar pjata që ndërthurnin risinë me nostalgjinë. E lindur nga ndikimet e përzemërta, çdo pjatë kishte një histori dhe ishte, "Ndryshe nga çdo gjë që keni provuar ndonjëherë më parë ose do të gjenit diku tjetër". Kjo do të thoshte pjata si tartari i peshkut, të frymëzuar nga dashuria e tyre për një biftek tradicional të stilit francez. "Ne vendosëm ta riimagjinonim atë - duke pyetur se çfarë nëse do të ishte balinezët që e krijonin këtë pjatë, si do të ishte?" shpjegon Virginia. Ndërkohë, Roll Lobster është një pamje e pjatës klasike amerikane. Në versionin Cuca, është bërë me karavidhenë më të freskët vendas të kombinuar me Roti Boy - një simite kafeje portugeze e stilit lokal, e njohur në të gjithë Indonezinë.

“Njerëzit gjithmonë mendojnë se një restorant ka të bëjë me shefin e kuzhinës, por në fakt roli i shefit të kuzhinës është vetëm rreth 10%. Më shumë se çdo gjë, një restorant është një biznes”, thotë Kevin. Kështu, ndërsa ai eksperimentonte në kuzhinë, Virginia vendosi anën e biznesit të gjërave, nga zhvillimi i konceptit Cuca, deri te dizajni, markimi, burimet njerëzore dhe rregullimi i lejeve. Ajo gjithashtu shkroi një blog me entuziazëm për të ndarë udhëtimin e tyre. "Ne donim që Cuca të ishte një vend për të ndarë një përvojë të mrekullueshme ngrënieje, dhe në përputhje me këtë vendosëm të shërbenim tapas, kokteje dhe ëmbëlsira," shpjegon Virginia. “Tapas – sepse janë perfekte për t’i ndarë me miqtë, kokteje sepse ofrojnë hapësirë ​​të pafundme kreativiteti dhe janë të shkëlqyera në këtë mot tropikal, dhe ëmbëlsirat sepse ishim të vendosur të festonim jetën, ushqimin dhe shoqërinë e mirë – dhe çfarë lloj feste është një pa ëmbëlsirë? Plus, njerëzit priren të harrojnë dietat gjatë pushimeve.”

Sfidat

 "Ne u përballëm me më shumë sfida sesa mund të kishim imagjinuar ndonjëherë," pranon Virginia. “Nga ndërtimi, tek gjetja e përbërësve, tek mësimi i një gjuhe të re dhe të kuptuarit e një kulture të re. Kishim punonjës nga e gjithë Indonezia, secili me prejardhje, besime dhe pritshmëri të ndryshme. Por çdo natë ne shkonim në shtrat pasi kishim shënuar një detyrë tjetër nga lista jonë gjithnjë e në rritje e 'për të bërë', dhe ngadalë gjërat u bashkuan."

Një vit pas mbërritjes së tyre, Cuca hapi dyert. "Askush nuk erdhi," thotë Kevin. “Ushqimi ynë ishte shumë i mendimit, i çuditshëm dhe i ndryshëm dhe njerëzit nuk e kuptonin. Më pyetën, pse nuk bën pica, makarona apo biftek? Por unë do të preferoja të dështoja në mënyrë të mjerueshme duke bërë diçka në të cilën besojmë, pastaj të kem sukses të bëj diçka që të gjithë të tjerët tashmë po e bëjnë.” Pa para për reklama, ata vendosën të përqafojnë mikpritjen e shkollës së vjetër. Siç tregon Virginia, "Kevin zbriste në plazh me rrobat e tij të bardha dhe ftonte turistët në restorant." Dhe kur erdhën, u pritën krahëhapur dhe të mahnitur nga ushqimi. Shumë do të ktheheshin natën e ardhshme dhe do të sillnin miqtë e tyre, dhe ngadalë por me siguri reputacioni i Cuca-s u rrit me gojë më gojë. Gjatë viteve të ardhshme, restoranti u bë një destinacion i preferuar për ata që e dinë. Vërshuan vlerësime, u fituan çmime dhe tavolinat mbusheshin çdo natë me darka të lumtura të magjepsur nga përvoja dhe mjedisi.

Pasi u përball me sfidat e hapjes së një restoranti në një ishull të huaj dhe pati sukses aty ku shumë të tjerë kanë dështuar, e ardhmja e Cuca-s dukej më e ndritshme se kurrë në fillim të vitit 2020. “Më pas erdhi COVID dhe na shkatërroi”, thotë Kevin. Ndërsa bota u fut në bllokime dhe Bali u mbyll për vizitorët, Kevin dhe Virginia kaluan në modalitetin e mbijetesës. “Ne menduam t'i mbyllnim dhe t'i dërgonim të gjithë në shtëpi, por ekipi është kaq i rëndësishëm për ne dhe ka qenë me ne kaq gjatë, sa vendosëm të vazhdojmë të paguajmë rrogat e të gjithëve dhe të gumëzhojmë derisa të kthehen turistët,” thotë Kevin. Sado e vështirë të vazhdonin, ata u përballën me pandeminë me të njëjtën vendosmëri dhe qëndrueshmëri që i kishte shtyrë ata të krijonin Cuca në radhë të parë. “Qëndrimi ynë ishte, le të vazhdojmë ta bëjmë këtë me integritet dhe të japim 100%, dhe nëse paratë mbarojnë të paktën mund të themi se u përpoqëm,” shton ai.

Gatimi i solli Kevinit ngushëllim të jashtëzakonshëm në kaosin që e rrethonte dhe ai zhvilloi disa pjata të reja fantastike, duke pasur parasysh se mund të mos arrinte kurrë t'i servirte ato. Kishte shumë ditë të errëta të mbushura me frikë, "por mendova se COVID-i duhet të zhduket përfundimisht, kështu që deri atëherë do të gjej energjinë për të vazhduar dhe do ta kaloj këtë kohë për të parë gjithçka që bëjmë dhe thjesht do të bëhem më mirë," ai thotë. Tetë muaj të gjatë më vonë ata arritën të rihapen dhe ndërsa vizitorët u kthyen në ishull, fillimisht nga Indonezia dhe më pas nga bota, Cuca u kthye në jetë. "Ne jemi më të zënë se kurrë tani," thotë Virginia. “Rreziku që morëm dhe përpjekja e pafund që bëmë në biznes gjatë viteve të COVID janë shpaguar plotësisht.”

Pra, çfarë do të ndodhë më pas për Virginia dhe Kevin? "Ndryshe nga 99% e restoranteve, ne nuk duam të hapim ndonjë Cucas tjetër," thotë Virginia. “Magjia e biznesit tonë është dashuria dhe përkushtimi që kemi për të, dhe kjo nuk do të ishte e mundur nëse do të na duhej të ndajnim vëmendjen tonë. Ne gjithashtu e kuptojmë se në biznesin e mikpritjes ju duhet të qëndroni të rëndësishëm nëse doni të qëndroni të suksesshëm, kështu që me vetëm një Cuca për t'u fokusuar, ne, vendi, ekipi, menyja jemi gjithmonë në gjendje të evoluojmë, përmirësohemi dhe qëndrojmë me herë.”

Këshilla për njerëzit që fillojnë një biznes të ri

"Përkushtohu për atë që po bën dhe bëje me integritet," thotë Kevin. “Ditët tona të hershme në Cuca u ushqyen nga adrenalina dhe kafeja, ne vërtet shpenzuam kohën dhe energjinë e nevojshme për t'u dhënë mysafirëve përvojën më të mirë të mundshme të ngrënies që mund të imagjinonin. Dhjetë vjet më vonë ne ende po japim 100%. Gjërat mund të bëhen të vështira, ka pasur ditë gjatë COVID që mezi e përballonim ngritjen nga shtrati, por është e rëndësishme të mos dorëzohemi kurrë. Kujtojini vetes se ka gjithmonë diçka për të cilën ia vlen të luftosh, pavarësisht nëse është integriteti apo bindjet e tua.”

"Qartësia e konceptit është e domosdoshme," shton Virginia. “Vendosni për konceptin tuaj dhe vazhdoni me të. Koncepti ynë për Cuca-n u frymëzua nga udhëtimet tona nëpër botë dhe përbërësit e jashtëzakonshëm që zbuluam në Bali. Ky produkt i freskët ushqimor është themeli i gjithçkaje që bëjmë dhe na jep një pikë të fortë ndryshimi, si dhe një kuzhinë vërtet unike që nuk mund ta gjeni kurrë askund tjetër.” Dhe kur bëhet fjalë për të punuar me partnerin, ajo shton “Është e rëndësishme të mbështesni njëri-tjetrin, por edhe të përcaktoni qartë rolet tuaja. Në rastin tonë, Kejvina bën ushqimin, unë drejtoj bizneset. Ai është konkurrues ndërsa unë jam i organizuar. Ai do të kërcejë i pari dhe unë do të sigurohem që nëse biem, të ngrihemi së bashku.”

“Jini etikë dhe të qëndrueshëm në çdo gjë që bëni. Në Cuca ne punësojmë të rinj vendas të pakualifikuar dhe i trajnojmë ata që të kenë një të ardhme të fortë në mikpritje. Ne blejmë drejtpërdrejt nga fermerët vendas dhe bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur komunitetin lokal. Ne gatuajmë nga e para, i themi jo plastikës dhe kemi instaluar një sistem të menaxhimit të ujërave të zeza që ujit kopshtin tonë me barishte”, thotë Virginia.

Mësimet e nxjerra

"Ndërsa marrja e shkurtoreve mund të jetë joshëse, nuk ia vlen," thotë Virginia. “Fokusohuni në krijimin e fansave për markën tuaj në vend që thjesht të merrni klientë. Ju duhet të besoni thellë në atë që bëni, ta bëni atë nga zemra dhe të fitoni klientët një nga një, numrat do të vijnë më vonë. Është rruga e gjatë piktoreske, por është ajo që do t'ju çojë atje dhe do t'ju lejojë të shijoni edhe udhëtimin.” Dhe së fundi, “Mos u hutoni nga konkurrenca, përdorni atë kohë dhe energji për t'u bërë më të mirë në atë që po bëni. Është shumë më shpërblyese dhe argëtuese të gjesh mënyrën tënde për t'i bërë gjërat!”

Ndiqni udhëtimin e Cuca, përmes tyre , Facebook Page , Instagram YouTube channel.

MS, Universiteti Durham
GP

Puna e mjekut të familjes përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që në fëmijëri kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Më të rejat nga Business News