Radka Fashion - markë për çanta dhe aksesorë lëkure

Radka Fashion – markë për çanta dhe aksesorë lëkure

Moda Radka është një markë për çanta dhe aksesorë lëkure që e themelova në Gjermani në vitin 2015.

– Historia e themeluesit/pronarit dhe çfarë i motivoi ata për të filluar biznesin

Unë quhem Radka Sillerova, jam CEO, pronare dhe gjithashtu stiliste e markës Radka Fashion. Unë jam gjithashtu një vrapues maratonë, kam vrapuar tre maratonë në Berlin, Pragë dhe Paris dhe gjithashtu jam shumë i interesuar për një mënyrë jetese të shëndetshme.

Radka Sillerova

Jetoj që nga viti 2005 në Gjermani ku u transferova nga Praga, Republika Çeke për shkak të partnerit tim të atëhershëm që punonte pranë Nurembergut.

Ishte një fillim shumë emocionues dhe gjithashtu i vështirë në Gjermani, sepse lashë një punë shumë të paguar në Republikën Çeke. U transferova me djemtë e mi Patrik dhe Lukas, të cilët nuk flisnin gjermanisht. Në fillim ata duhej ta përsërisnin vitin e tyre në shkollë dy herë dhe unë duhej t'i mësoja pothuajse çdo ditë.  

Kur u njohëm me jetën tonë në Gjermani, nuk kishim më probleme në shkollë, fëmijët e mi ia dilnin mirë, isha i lumtur në punën time të re part time në zyrën e miqve të mi, kaluam ditë dhe pushime të bukura me partnerin tim dhe Mendova se gjithçka ishte e mrekullueshme, por më pas erdhi një tronditje. Në vitin 2014 për një muaj humba partnerin, punën dhe shtëpinë.

Nuk dija çfarë të bëja. E gjeta veten në një udhëkryq, ku po mendoja nëse të kthehesha në Pragë apo të qëndroja në një vend të huaj. Duke qenë se djali im i vogël kishte ende një vit fakultet përpara, vendosa të qëndroj dhe ta mbështes për të përfunduar studimet. Mendova se duhet të jetë e lehtë.

Fillova të kërkoja një punë të re, por nuk gjeta dot sepse isha gati 50 vjeç dhe i huaj në një vend të huaj. 

“Qendra e punës” gjermane nuk e pranoi diplomën time nga një shkollë e mesme ekonomike çeke dhe donte të më kthente në shkollën e përditshme për dy vjet përpara se të fillonin të gjenin disa oferta pune për mua. Një ide kaq e çmendur! Nuk kisha kohë të ulesha çdo ditë në shkollë, duhej të punoja për të paguar faturat!

Isha shumë i mërzitur për këtë situatë dhe një ditë hapat e mi më çuan në një librari në Pragë ku nuk kam qenë prej kohësh. 

Nuk do ta harroj kurrë këtë ditë, ishte si një përrallë. Endesha mes rafteve të librave duke kërkuar një libër interesant. Ju mund ta dini atë ndjenjë që po kërkoni diçka, por nuk e dini se çfarë duhet të jetë. Ngadalë kalova nga një libër në tjetrin, duke lexuar titujt, por asgjë nuk më zgjoi interesin, derisa papritmas erdhi tek unë një shitëse e vjetër, e cila më pyeti se çfarë ndodhi me mua. Ajo më tha se më shikonte në dyqan për një kohë më të gjatë. Pastaj ajo më çoi në një raft librash rreth një qoshe dhe më dorëzoi një libër nga Robert Kiyosaki "Babai i pasur Babi i varfër" me fjalët: Duhet ta lexosh këtë libër!

Kjo ditë ndryshoi jetën time. Fillova të lexoja librin dhe kur mbarova së lexuari, disa ditë më vonë si një rastësi magjike pashë në Facebook një reklamë që Darren Weeks, një këshilltar kanadez i Robert Kiyosaki do të vijë në Gjermani. Çfarë? I njëjti Robert Kiyosaki… autori që sapo mbarova së lexuari? E pabesueshme! Nuk mund ta besoja! Mendova se ndoshta është një shenjë e Universit…?

Rezervova menjëherë një vend në eventin e Darrenit. Mora djalin tim të vogël Lukas me vete dhe udhëtuam mbi 200 km në Shtutgart për të marrë pjesë në një prezantim biznesi. Nuk e kisha idenë se për çfarë do të bëhej fjalë, thjesht mendova të paktën të njoh njerëz të rinj dhe të shoh diçka ndryshe. Në atë kohë nuk flisja shumë mirë anglisht. Më duhej një kufje për të dëgjuar një përkthim.

Radka dhe Charlie Sheem

E gjithë mbrëmja i tejkaloi pritjet e mia. Ishte kaq interesante sa u regjistrova në programin e tij sipërmarrës, ku takova shumë njerëz të mrekullueshëm nga e gjithë bota. 

Disa muaj më vonë takova Kim dhe Robert Kiyosaki personalisht dhe të gjithë këshilltarët e tyre. Ishte një përvojë kaq e mrekullueshme sa mendova se duhej t'ua tregoja shitëseve në librari. Kur u ktheva në Pragë, po vrapova për në librari, por gruaja nuk ishte aty. E pyeta dhe më thanë se ajo po ndihmonte atje për disa ditë, ajo është në pension dhe nuk punon më në dyqan… Çfarë…? Duket se ajo ishte aty vetëm për të më treguar librin!?

Por t'i kthehemi historisë sime të biznesit. Bazuar në stërvitjen e Darrenit "ETP Rich Dad" dhe njerëzit përreth meje, vendosa të hap kompaninë time me çanta sepse disa vite më parë ëndërroja të krijoja çantat e mia të shpinës që janë të rehatshme, të përshtatshme, me ngjyra dhe elegante. Ëndrra ime u shfaq përsëri para syve, çanta shpine të bukura për të cilat po mendoja, por falë jetës komode e shtyja për më vonë… E dini… një ditë…

Pse doja të bëja vetë çantat e shpinës? Filloi në vitin kur u transferova në Nuremberg, në një qytet me shtigje biçikletash të pafundme. Unë hipa me biçikletë në qendër të Nurembergut dhe nuk kisha një çantë shpine të bukur. Nuk u kënaqa me një çantë shpine të mërzitshme udhëtimi. Të gjitha çantat e shpinës në treg ishin të zeza ose kafe me pothuajse të njëjtën formë dhe një rreshtim të butë njëngjyrësh. Doja dicka ndryshe! Një çantë plot energji dhe me shpirt. Doja të vija në qytet me një çantë shpine me dizajn të bukur, të kisha duar të lira, të dukesha elegant, të jem e lumtur, dukem e shkëlqyeshme dhe të ndihem rehat. Kështu lindi dhe më vonë u realizua ëndrra ime. 

Sapo mora vendimin, gjithçka ndryshoi shumë shpejt. 

Shkova në një kurs për të mësuar se si të qepja çanta. Unë isha duke qepur disa rroba kur isha e re, por kurrë një çantë shpine dhe doja të dija si është bërë. Bleva një makinë qepëse të vjetër gjermane industriale dhe fillova të qep çanta edhe pse nuk shkova kurrë në një shkollë dizajni apo tekstili. Mësova gjithçka vetë në YouTube dhe Google. Më vonë gjeta rrobaqepësen time të parë dhe bashkëpunëtorët e tjerë për ekipin tim me të cilin punoj. Fillova të mësoj anglisht, kryesisht duke dëgjuar TV, më vonë në YouTube.

Radka Sillerova – Java e Modës në Paris, Tetor 2022 Fituese e Çmimit

Shkova në shumë panaire në Evropë për të gjetur lëkurën, pëlhurat dhe komponentët më të mirë. Kam udhëtuar në Kanada, SHBA, MB, Dubai, Itali, Francë, Austri, Zvicër, Meksikë. Shkova në shumë takime rrjetëzimi në Evropë dhe Amerikën Veriore + Jugore për të takuar njerëz të rinj me të cilët mund të bashkëpunoja. Isha kudo ku ishte e mundur të hyja dhe u ofrova duar të lira dhe ndjenja elegante për gratë anembanë globit. Mësova gjithashtu nga një trajner tjetër JT Foxx i cili më prezantoi me Charlie Sheen dhe vazhdoj të mësoj gjithmonë marketing, shkrime kopjimi, retorikë. Çantat i kam marrë në sfilatat e modës në Liverpool në Angli, Pragë në Çeki, vitin e kaluar në sfilatën më të rëndësishme të modës në botë … në Paris.

Çantat e mia filluan të shiten në butiqe në Kanada, SHBA, Japoni, Holandë, Gjermani, Austri, Rep. 

Pronarët e çantave të mia përfshijnë Kim Kiyosaki dhe këshilltarët e saj, Charlie Sheen dhe Vaclav Klaus, një djalë i ish-presidentit çek.

Radka Fashion u shfaq në formën e një interviste, filmi ose fotografie në "TV Relax" çek, TV kanadez "Voice of Canada", në një revistë të Emirateve të Bashkuara Arabe "Ladies in Business", në një revistë gjermane "Lifestyle" "Herzstück" dhe " Revista N&N, në revistën në Mbretërinë e Bashkuar “Global Woman”, në Radion Çeke “Blanik” dhe në dhjetor 2022 në një revistë prestigjioze çeke “Statuss”.

Isha duke folur në shumë konferenca në Kanada, SHBA, MB, Dubai, Meksikë, Gjermani, Francë, Zvicër dhe Republikën Çeke, ku më së shumti inkurajoj gratë të jenë të pavarura dhe të fillojnë biznesin e tyre. 

– Sfidat me të cilat përballet biznesi/tregu 

Sfida më e madhe e biznesit tim ishte në dy vitet e fundit, vitet e bllokimeve ku humba disa nga butikët me të cilët punoja, të ardhurat e mia ranë pothuajse në zero. Butiqet iu desh të mbyllnin dyert për shumë muaj dhe disa prej tyre nuk u hapën më.

Gjatë pandemisë gjeta një punë anësore në degën e kujdesit shëndetësor. Fillova t'i mësoja njerëzit se si të jetonin më shëndetshëm dhe i çova në një pyll në kurset e ecjes nordike në bashkëpunim me një hotel Wellness Schürger në Gjermani.

Blerjet kaluan nga offline në online ... Isha në telashe. E kuptova shumë shpejt që duhet ta ndryshoja faqen time nga pothuajse jofunksionale në një më të mirë, por ishte tepër vonë. Po, kjo ide pati mijëra sipërmarrës edhe në vitin 2020. Dhe shumë shpejt u shfaq një problem i madh. Ishte e pamundur të gjeja një dizajner në internet që mund ta sillte faqen time në një gjendje më të mirë. Kur më në fund gjeta një firmë që pranoi të punonte për mua, pata probleme të mëdha me ta, ata ishin aq të zënë me shumë kompani të tjera më të mëdha saqë nuk kishin kohë të punonin për një më të vogël. Ata përfunduan faqen time të internetit pas shumë muajsh vonesë. Më kushtoi shumë para dhe kuptova se faqja ime e internetit Radkafashion.com nuk funksionon mirë dhe ndonjëherë nuk funksionon fare. Isha aq i zhgënjyer sa vendosa të krijoj vetë një dyqan online në një platformë Shopify. Mësova përsëri shumë në YouTube dhe hapa me të vërtetë uebsajtin tim të ri që e personalizova pikërisht për mua më 1 shtatorst 2022!  

– Mundësitë me të cilat përballet biznesi/tregu 

Jam shumë i lumtur që kam takuar në jetën time sipërmarrëse shumë njerëz të famshëm si Robert dhe Kim Kiyosaki me të gjithë këshilltarët e tyre ose 

një aktor gjerman Uschi Glas. 

Gjëja më e mahnitshme është intervista ime me yllin e Hollivudit Charlie Sheen në skenë para 2.500 njerëzve në Los Angeles në 2017. Ishte për mua si një grua nga një vend postkomunist, ku nuk na lejohej të udhëtonim, si një përsëri përrallë. Kur isha i ri, nuk e mendoja kurrë se mund të ishte e mundur të takoja një yll të Hollivudit!

Arritja ime e dytë më e madhe ishte disa muaj më parë në tetor 2022. Unë jam zgjedhur nga Int. Organizimi i Javës së Modës për të marrë pjesë në Javën e mahnitshme Ndërkombëtare të Modës në Paris për të prezantuar çantat dhe fustanet e mia ku fitova edhe një çmim si dizenjuesi më i mirë i çantave luksoze.

– Këshilla për të tjerët për biznesin

Nëse keni ndonjë ëndërr, mos prisni për një kohë më të mirë ose për një kohë kur jeta juaj po shkatërrohet. Filloni menjëherë, nuk ka asgjë për të pritur! Kini guximin të ofroni produktin ose shërbimin tuaj kudo që mendoni se është e mundur dhe veçanërisht aty ku mendoni se është e pamundur! Mos u dorëzo! Të gjitha gjërat e mira kërkojnë kohë! 

Është gjithashtu e rëndësishme të jeni të rrethuar nga njerëz me të njëjtin mendim, kjo ju frymëzon më shumë në udhëtimin tuaj të biznesit. 

Duke qenë mirënjohës duhet të jemi gjithmonë!  

Faleminderit per kohen tende! 

radka

Uebfaqja ime: radkafashion.com

Facebook: https://www.facebook.com/RadkaFashionForYou

Instagram: https://www.instagram.com/radka_fashion/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UClnmtVcIU5ov7vqsxuFvw_A

Postimet e fundit nga Tatyana Dyachenko (shiko të gjitha)

Për vitet e fundit, Tatyana ka punuar si blogere seksi dhe këshilltare për marrëdhënie. Ajo është paraqitur në revista si Cosmopolitan, Teen Vogue. Vice, Tatler, Vanity Fair dhe shumë të tjerë. Që nga viti 2016, Tatyana është fokusuar në seksologji, ka ndjekur kurse të ndryshme trajnimi, ka marrë pjesë në konferenca dhe kongrese ndërkombëtare. “Uroj që njerëzit të trajtojnë çështjet seksuale në kohën e duhur! Harrojeni drojën, paragjykimin dhe ndjehuni të lirë të vizitoni një mjek seksi për ndihmë ose këshilla!” Tanya kënaqet duke ndjekur flakët e saj për kreativitet përmes modelimit, artit të grafitit, astronomisë dhe teknologjisë.

Më të rejat nga Business News