Meditim i drejtuar nga lumturia

Meditime të drejtuara nga StarLight Breeze

Rreth Meditimit

Relaksoni trupin tuaj, qetësoni mendjen tuaj dhe qetësoni shpirtin tuaj me këtë leksion meditimi të udhëhequr. Praktikimi i meditimit mund të ndihmojë me qartësi më të madhe mendore, rivendosje dhe ribalancim të çdo sistemi në trupin tuaj.

Kjo praktikë do t'ju ndihmojë të lidheni me emocionet tuaja dhe jashtë orarit të përvetësoni një gjendje mendore më optimiste, duke rritur ndjenjën tuaj të përmbushjes.

Lumturia është e rëndësishme për secilin prej nesh. Ai është një komponent jetik për qëllimet tona në jetë dhe mund të na inkurajojë të arrijmë ambiciet tona të dashura personale. Lumturia është një gjendje - është një mënyrë jetese e përhershme dhe e përkohshme. Ajo barazohet me ndjenjën e kënaqësisë dhe kënaqësisë dhe mund të shprehet në mënyra të brendshme dhe të jashtme.

Kjo praktikë ju jep lirinë për të eksploruar gjendjen tuaj mendore dhe ku mund të gjendet lumturia në jetën tuaj personale. Me ruajtjen e vetëdijes për frymën që na mbështet në momentin e tanishëm, ju do të udhëhiqeni në një udhëtim që do t'ju lejojë të gjeni gëzimin tuaj.

Duke eksploruar vendin tuaj të brendshëm të lumtur përmes një teknike vizualizimi, do të përjetoni nivele të rritura të endorfinës të çliruar në trupin tuaj. Ju gjithashtu do të inkurajoheni të vlerësoni aktin fizik të buzëqeshjes që do të mbështesë ngritjen e humorit, si dhe do të qetësojë trupin tuaj dhe do të zvogëlojë dhimbjen fizike.

Hulumtimet sugjerojnë se buzëqeshja redukton hormonet e stresit si adrenalina dhe kortizoli. Kur buzëqeshni, trupi juaj aktivizon hormonet që mbajnë presionin e gjakut të ekuilibruar, përmirësojnë frymëmarrjen, përshpejtojnë shërimin dhe stabilizojnë gjendjen tuaj të përgjithshme. Kjo do të zvogëlojë çdo stres, tension ose shqetësim që mund të përjetoni.

Në fund do të arrini një ndjenjë paqeje dhe kënaqësie të brendshme, duke zgjeruar dhembshuri për botën përreth jush. Buzëqeshja mund të jetë vërtet shëruese! Nëpërmjet nxitjes së frymëmarrjes së thellë, do të arrini edhe një gjendje qetësie fizike dhe mendore, duke arritur një qetësi të brendshme.

Ky meditim do t'ju lejojë të prekni fëmijën tuaj të brendshëm dhe të përjetoni gëzim në formën më të pastër dhe të bukur. Do të mësoni rëndësinë e kultivimit të lumturisë pavarësisht nga rrethanat tuaja të jashtme, ndërkohë që bini në një gjendje të butë relaksi. Do t'ju ndihmojë të vlerësoni më shumë jetën dhe të ndiheni më të lidhur me botën përreth jush.

Për rezultate më të mira, rekomandohet të praktikoni meditim çdo ditë. Praktika e rregullt mund të ndihmojë në reduktimin e ankthit dhe stresit të përditshëm, të përmirësojë gjumin tuaj, të aktivizojë trupin dhe disponimin tuaj dhe në fund të përmirësojë shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. Pra, merrni frymë dhe mund të gjeni qetësi brenda.

Meditimi i udhëhequr

Mirë se vini në meditimet e StarLight Breeze… Sot, ne do të fokusohemi te lumturia… Ju mund ta filloni këtë praktikë në një qëndrim ulur, me këmbët tuaja të kryqëzuara… Duart të vendosura butësisht në gjunjë ose në prehër… Kokën, qafën dhe shpinën drejt… Por jo shumë i ngushtë … Shpina e zgjatur gjatë dhe krenare … Sigurohuni që sipërfaqja poshtë jush të jetë mbështetëse … Jeni në një vend të qetë, ku nuk do të shqetësoheni … Dhe kur të jeni gati, sillni vëmendjen tuaj tek sytë … Lejoni ato të qëndrojnë të hapura nëse dëshironi të zgjoheni plotësisht… Mund t’i mbani ato përgjysmë të mbyllura, duke pushuar butësisht… Ose nëse dëshironi për një përqendrim më të thellë, lërini sytë tuaj të mbyllen plotësisht… Sido që të duket më e natyrshme për trupin tuaj sot…

Dhe ndërsa e ruani këtë vetëdije të butë … Filloni të zhvendosni vëmendjen tuaj te fryma… Në mënyrën se si ajri rrjedh përmes hundës … Udhëton poshtë në mushkëri… Duke zgjeruar gjoksin dhe barkun… Dhe më pas duke u rikthyer përmes gojës… Thjesht ndjeni ndjesitë e frymëmarrjes ... Duke vëzhguar lëvizjet e saj të buta ... Frymëmarrje ... Nëpër hundë ... Dhe duke marrë frymë ... Nëpërmjet gojës ... Duke ditur se nuk ka asgjë tjetër për të bërë në këtë moment ... Askund tjetër ... Ndjeni trupin dhe mendjen tuaj duke u ngadalësuar … Duke marrë frymë… Dhe në frymë, shikoni nëse mund të relaksoni shpatullat tuaja pak më thellë… Duke marrë frymë… Dhe në frymën tjetër, duke liruar nofullën… Duke zbutur hapësirën midis vetullave tuaja… Duke lejuar çdo pjesë të trupit tuaj të relaksohet… Duke u larguar plotësisht në këtë moment…

Dhe ndërsa e lejoni frymëmarrjen të kthehet në ritmin e saj natyror tani… Butësisht dhe me mendje… Vëzhgoni sesi fryma juaj vazhdon të rrjedhë… Thellësisht… Qetë… Dhe nëse lindin ndonjë mendim, pranoni praninë e tyre dhe kthehuni butësisht në ndjesitë e frymëmarrjes… Nëse ju mund, imagjinoni ajrin brenda trupit tuaj kur thithni … Duke e mbushur trupin tuaj butësisht … Dhe vini re se si hapësira brenda mushkërive tuaja bëhet më e vogël në madhësi pasi ajri largohet nga trupi juaj … Duke e mbajtur këtë vetëdije … Duke qenë me frymë… Me trupin… Duke qetësuar mendjen tuaj… Po ndiheni kaq të qetë me veten dhe botën përreth jush…

Dhe tani … Imagjinoni një vend i cili natyrshëm ndez gëzim në zemrën tuaj … Mund të jetë absolutisht kudo … Nëse është shtrirë në një rërë në një plazh tropikal … Duke bërë një shëtitje të ndërgjegjshme nëpër një kopsht botanik, duke vëzhguar dhe nuhatur çdo lule që ju rrethon … Mund të jetë të shijoni një piknik buzë një liqeni me miqtë tuaj më të ngushtë… Dhe nuk duhet të jetë fare larg… Mund të jetë edhe në shtëpinë tuaj… Në oborrin tuaj… Por është vendi juaj i veçantë dhe i qetë. … Një vend që ju e dini se do të sjellë ngrohtësi në zemrën tuaj… Një vend ku ju pëlqen të jeni … ku ndiheni në qetësi totale dhe absolute…

Dhe ndërsa trupi dhe mendja juaj vazhdojnë të bien më thellë në relaksim … Ndjeni veten duke u bërë plotësisht i qetë duke imagjinuar veten në vendin tuaj të veçantë … Duke marrë të gjitha shqisat rreth jush … Shikimin … Tingullin … Erën … Shijen … Dhe prekjen … Vlerësoni të gjitha shqisat tuaja… Duke ju lejuar të përjetoni botën ... Duke ditur se jeni të sigurt dhe të mbrojtur këtu ... Nuk ka shpërqëndrime të kësaj bote ... I zbrazur nga çdo shqetësim ... Një vend ku mund të jeni i lirë ... Të gjitha shqetësimet e lëna pas ...

Dhe tani ... Lërini qoshet e buzëve tuaja të kthehen lart gjithnjë kaq butësisht ... Ftoni një buzëqeshje në fytyrën tuaj ... Vini re se si buzëqeshja zbut të gjithë muskujt në fytyrën tuaj ... Frymë nga fryma ... Vini re se si ndihet fytyra juaj në këtë moment ... Duke ndjerë fytyrën tuaj dhe trupi relaksohuni, ndërsa imagjinoni veten duke buzëqeshur ... Në vendin tuaj të gëzimit dhe rehatisë ... Dhe ndërsa lejoni që buzëqeshja të qëndrojë, thjesht vini re nëse ka ndonjë emocion që lind ... Lejojeni veten të përjetoni kënaqësi ... Kultivimi i ndjenjave të lumturisë dhe gëzimit të pastër … Të jesh i butë me veten … Të jesh mirënjohës … Të qëndrosh në këtë vetëdije të butë … Të pranosh se gjithçka që të nevojitet për të qenë të lumtur është pikërisht këtu … Brenda zemrës tënde … Të shohësh të mirën në çdo situatë … Dhe ndërsa e rrezaton këtë gëzim nga brenda … Përsërite sa vijon pohime në heshtje për veten tuaj ose në mendjen tuaj pas meje ...

Unë jam i lumtur dhe i relaksuar pavarësisht nga rrethanat e mia të jashtme, e kam të lehtë të jem i lumtur dhe të buzëqesh shpesh

Unë jam përgjegjës për lumturinë time

Unë jam i bazuar dhe i përqendruar

Unë e dua atë që po bëhem

Kur buzëqesh, e gjithë bota buzëqesh me mua Lumturia më vjen lehtësisht

Dhe ndërsa ky meditim përfundon, merrni edhe një frymë thellë… Dhe lëshojeni … Duke ndjerë ngritjen dhe rënien e gjoksit … Lëvizni gishtat dhe këmbët tuaja … Zgjatni krahët dhe këmbët në çfarëdo mënyre që ju duket rehat… Duke u kthyer në tingujt rreth jush … Duke i vënë re me vetëdije të butë … Ndjesi mikpritëse … Ndjenja… Mendime … Dhe kur të jeni gati, hapni sytë… Shpresojmë që ju ka pëlqyer kjo praktikë meditimi nga Starlight Breeze dhe ju urojmë një ditë të gëzueshme.

Më të rejat nga Leksionet e Meditimit të Drejtuar Falas