A duhet të jetë e paligjshme që gratë të dalin topless? SHBA thotë Po

A duhet të jetë e paligjshme që gratë të dalin topless? SHBA thotë Po

Është e paligjshme që gratë në SHBA të shkojnë topless në shtetet e Indianës, Utah dhe Tennessee. Në shtete të tjera, ju mund të rrezikoni të merrni një gjobë ose më keq - të shkoni në burg. Nuk po flasim për vitet 1950, apo vende si Irani ku nuk lejohet të tregohet lëkura. Këtu po flasim për SHBA-në e vjetër të mirë.

Dhe ka më shumë.

Phoenix Feely u gjobit pasi shkoi topless në një plazh në New Jersey pesë vjet më parë. Ajo nuk pranoi të paguante gjobën – ajo ishte e rrethuar nga qindra burra topless! – dhe gjobat u përshkallëzuan deri në atë pikë ku ajo u dënua me një afat të shkurtër burg për mospagimin e 816 dollarëve. Feely-t iu desh të bënte 16 ditë kohë të vështira për t'u bërë banja dielli topless... por pas një greve urie dhe një përplasjeje në infermieri, ajo u lirua për brohoritjet e mbështetësve të saj dhe një shfaqje fishekzjarre në nder të saj.

Gjithçka duket pak e çmendur.

Nju Xhersi ka ligje të paqarta për toplessness femra, si shumë shtete. Nju Jorku është i vetmi shtet ku është e ligjshme që gratë të dalin topless për aktivitete jokomerciale. Pjesa tjetër, megjithatë, nuk janë plotësisht të sigurt se ku ulen në gardh

Gjinjtë janë seksualizuar në shoqërinë publike, kështu që ndoshta nuk është aq e çuditshme që njerëzit të ndihen të parehatshëm kur e zhvesh pjesën e sipërme në publik dhe më pas të mos thuash asnjë fjalë kur burrat e bëjnë këtë – por ka diçka dukshëm të padrejtë në këtë diskriminim.

Duket marrëzi që mund të ketë një ligj që ndalon veshjen topless në disa shtete, por asnjë ligj që rregullon sasinë e të pasmeve që lejohet të shfaqet përmes një fundi apo tangaje me bikini, dhe asnjë rregullore që diktojnë transparencën e rrobave të rrobave të banjës apo edhe madhësinë (disa bluza bikini mund edhe të mos jetë aty, për të gjithë mbulimin që ofrojnë). Qiej të mirë, nëse po flasim për ligje, atëherë ndoshta organet drejtuese duhet të paraqesin një ligj për burrat në shpejtësi. Disa gjëra që nuk mund t'i shihni.

Nuk ka të bëjë me gratë që dëshirojnë të shkojnë topless në punë ose në situata të tjera – në fund të fundit, ne i lejojmë burrat të lëvizin topless dhe ata nuk e bëjnë këtë gjatë gjithë kohës, faleminderit Zotit – por duket mjaft e mashtruar që atje janë kufizime për të treguar gjoksin tuaj kur standardet e dyfishta diktojnë se nuk ka rregulla që zbatohen në mënyrë të ngjashme për burrat. Ka të bëjë vetëm me barazinë, të drejtat dhe jetesën në një shoqëri të lirë.

Është koha që disa shtete të arrijnë.

Ksenia Sobchak, BA (Hons) Komunikimi i Modës: Gazetari Mode, Central Saint Martins

Ksenia Sobchak pëlqen të shkruajë bloge në fushat e modës, stilit, stilit të jetesës, dashurisë dhe CBD. Para se të bëhej blogere, Ksenia ka punuar për një markë të njohur të modës. Ksenia është një autore kontribuese në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës dhe CBD. Ju mund të përplaseni me Ksenia-n në kafenenë e saj të preferuar në South Kensington, ku ajo ka shkruar shumicën e blogeve. Ksenia është një avokate e vendosur e CBD dhe përfitimeve të saj për njerëzit. Ksenia është gjithashtu në panelin e rishikuesve të CBD në CBD Life Mag dhe Chill Hempire. Forma e saj e preferuar e CBD janë gomat CBD dhe tinkturat CBD. Ksenia është një kontribues i rregullt në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës si dhe CBD.

Më të rejat nga Lifestyle

RREGULLIMI I POZITEVE SEKSI

Pegging është relativisht më pak e zakonshme në skenën e seksit të të rriturve, por megjithatë ka fituar tërheqje. Dhe