PËRFITIMET E PABAJTUARA SHËNDETËSORE TË MANAFRAVE-min

PËRFITIMET E PABAJTUARA SHËNDETËSORE TË MANAFRAVE

///

Boronica, mjedra, boronicat, luleshtrydhet, manaferrat etj.- emërtojini të gjitha; ju duhet të merrni këto fruta. Ata do të furnizojnë trupin tuaj me antioksidantë të fuqishëm, do të zvogëlojnë inflamacionin dhe rreziqet e dëmtimit oksidativ, do të nxisin aftësitë njohëse dhe funksionin e shëndetshëm të trurit, do të shtojnë numrin e fibrave të trupit tuaj dhe do t'ju furnizojnë me lëndët ushqyese të nevojshme.

Ka shumë lloje të manave, duke përfshirë mjedrat, boronicat, boronicat, manaferrat dhe luleshtrydhet, dhe trupi juaj ka nevojë për të gjitha këto. Ato mund të quhen në mënyrë të përshtatshme ushqime mrekulli, sepse ato ndihmojnë shumë për të rritur sistemin tuaj imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm. Imagjinoni që duke ngrënë manaferrat, ju rritni numrin tuaj total të antioksidantëve (TAC), duke reduktuar ashpërsinë e dëmtimit nga radikalet e lira/oksiduese, furnizoni trupin me lëndë ushqyese, hidratoni trupin tuaj, shtoni përmbajtjen e fibrave, mbani arteriet tuaja të shëndetshme dhe kontrolloni peshën tuaj. ! Këto janë vetëm disa nga përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të marrjes së manave. Shikoni në këtë artikull për të parë në lidhje me këto dhe shumë të tjera në detaje.

i. Ato furnizojnë trupin me antioksidantë të fuqishëm

Numërimi total i antioksidantëve (TAC) është matja se sa antioksidantë ka trupi, i cili më pas përcakton se sa mirë mund të largojë radikalet e lira, duke parandaluar akumulimin e tyre dhe dëmtimin oksidativ. Manaferrat janë të ngarkuar me shumë antioksidantë, duke përfshirë resveratrolin, acidin ellagic dhe antocianin. Studimet kanë treguar se ngrënia e manave furnizon trupin me antioksidantë, duke rritur TAC. Si i tillë, sistemi mbrojtës është më i përgatitur për të parandaluar sëmundjet dhe për t'i luftuar ato nëse ju sulmojnë.

ii. Ato mund të nxisin funksionin e trurit dhe shëndetin mendor

Dëshironi të përqendroheni më shumë dhe të performoni më mirë në çdo gjë që bëni? Rritni marrjen e manave për të rritur shëndetin e trurit dhe aftësinë njohëse. Manaferrat mund t'ju ndihmojnë të bëheni më të mprehtë, falë antioksidantëve antocianin me të cilët janë të ngarkuar. Në fakt, studimet kanë treguar se marrja e frutave çdo ditë gjatë gjithë jetës ndihmon në ngadalësimin e rënies njohëse të lidhur me moshën.

iii. Ato mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar

Sistemi imunitar është mekanizmi mbrojtës i trupit dhe çdo gjë që ndikon në të dëmton shëndetin tuaj. Si i tillë, ju duhet ta rritni atë duke marrë ushqime të pasura me antioksidantë, vitamina, minerale dhe përbërës të tjerë që promovojnë shëndetin. Manaferrat janë ndër frutat më të pasur kur bëhet fjalë për antioksidantë dhe anashkalohen vetëm nga shega. Si i tillë, marrja e tyre është një mënyrë e mirë për të xhiruar sistemin tuaj imunitar.

iv. Ato mund të ndihmojnë në mbajtjen e arterieve tuaja të shëndetshme

Arteriet janë enët më të mëdha të gjakut dhe janë përgjegjëse për transportimin e gjakut të oksigjenuar nga mushkëritë në pjesët e tjera të trupit. Për shkak të presionit të lartë të gjakut, mënyrës së jetesës së ulur, diabetit, obezitetit, pirjes së duhanit, përbërjes gjenetike dhe arsyeve të tjera, arteriet mund të bllokohen për shkak të akumulimit të tepërt të depozitave yndyrore. Kjo është e rrezikshme dhe mund të çojë në dështim të zemrës, përveç efekteve të tjera të dëmshme për shëndetin. Fatmirësisht, ju mund t'i mbani natyrshëm arteriet tuaja të pa bllokuara duke rritur marrjen e frutave, duke ulur rrezikun e aterosklerozës dhe komplikimeve të tjera të zemrës.

v. Ato mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve inflamatore

Manaferrat nuk janë vetëm të ngarkuara me antioksidantë të fuqishëm, por edhe me komponime anti-inflamatore. Rrjedhimisht, marrja e tyre nënkupton një rrezik të reduktuar të inflamacionit dhe rrezikut të sëmundjeve inflamatore. Diabeti i tipit 2, kanceret, obeziteti dhe sëmundjet e zemrës janë katër nga shumë ndërlikimet shëndetësore të shkaktuara, të shkaktuara ose të përkeqësuara nga inflamacioni. Në fakt, së bashku me dëmtimin e radikaleve të lira dhe stresin oksidativ, inflamacioni bëhet kërcënues për jetën. Pse të mos rrisni marrjen e frutave për t'u siguruar që gjithçka është në rregull?

vi. Janë burime të pasura me fibra

Fibrat i referohen karbohidrateve të patretshme që lëvizin përgjatë kanalit të ushqimit drejt zorrës së trashë, ku bakteret e shëndetshme veprojnë mbi to për shumë përfitime shëndetësore. Fibrat, të tretshme dhe të patretshme, kanë përfitime kritike shëndetësore për sistemin njerëzor dhe mund të ndihmojnë në nxitjen e ngopjes, uljen e sheqerit në gjak dhe nivelet e kolesterolit, rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës, ndihmojnë në humbjen e peshës, mbajnë zorrët të shëndetshme, ngadalësojnë tretjen dhe përthithjen e karbohidrateve. për të parandaluar rritjen e sheqerit dhe insulinës, shtoni jashtëqitje me shumicë për të parandaluar kapsllëkun dhe për të përmirësuar mirëqenien tuaj të përgjithshme. Imagjinoni që i grumbulloni të gjitha këto përfitime duke marrë disa gram fibra çdo ditë! Fatmirësisht, manaferrat janë jashtëzakonisht të larta në fibra, duke përbërë një të katërtën deri në më shumë se gjysmën e numrit total të karbohidrateve. Pse të mos rrisni marrjen e këtyre frutave dhe të kuptoni këto përfitime shëndetësore?

vii. Ato ndihmojnë për të mbajtur nën kontroll nivelet e gjakut dhe insulinës, duke ulur rrezikun e diabetit të tipit 2

Nëse dëshironi të ulni rrezikun për t'u prekur nga diabeti i tipit 2, filloni të merrni manaferrat për t'i siguruar trupit tuaj një mini-vaksinë kundër kësaj gjendje vdekjeprurëse. Manaferrat janë të pasura me fibra të tretshme, të cilat përbëjnë 25%-60% të peshës totale të karbohidrateve. Rrjedhimisht, ato ndihmojnë në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve dhe thithjen e tyre në qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar në parandalimin e rritjes së papritur të sheqerit dhe insulinës. Megjithatë, këta janë dy nga faktorët e rrezikut të diabetit të tipit 2, dhe mbajtja e tyre nën kontroll padyshim që ndihmon në uljen e rrezikut të diabetit.

viii. Ato mund të ndihmojnë kërkimin tuaj për humbje peshe

Shumë njerëz po përpiqen të humbin peshë sot më shumë se kurrë, dhe marrja e manave do t'ju ndihmojë patjetër kërkimin e tyre. Përmbajtja e fibrave në manaferrat ngadalëson tretjen e ushqimit, duke lënë më shumë kohë për veprim. Ndërsa ushqimi qëndron më gjatë në traktin tretës, ju ndiheni të ngopur për aq kohë sa ndodh. Megjithatë, kur jeni të ngopur, nuk keni nevojë të hani ose të merrni ato ushqime të pashëndetshme herë pas here, duke ulur marrjen e përgjithshme të kalorive dhe duke rritur djegien e kalorive. Kjo është gjithçka që ju nevojitet për të humbur peshë, dhe kur shoqërohet me ushtrime dhe dieta miqësore për humbjen e peshës, do të arrini peshën e ëndrrave tuaja dhe do ta ruani atë.

ix. Ata shtojnë shumë lëndë ushqyese në sistemin tuaj

Ju mund të hani manaferrat për të shtuar në sistemin tuaj lëndë ushqyese si vitamina, minerale dhe përbërës të tjerë të shëndetshëm diete. Imagjinoni që e furnizoni sistemin tuaj me 150% RDI të vitaminës C duke marrë vetëm një filxhan (150 g) luleshtrydhe! Sigurisht, edhe manaferrat e tjera janë të pasura me vitaminë C, vetëm se përqindja për gram ndryshon. Për më tepër, ju merrni bakër, folate, mangan, vitaminë K dhe shumë lëndë të tjera ushqyese duke marrë manaferrat.

x. Ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së lëkurës

Jeni duke kërkuar për kushte lëkure më të shndritshme dhe më të shndritshme? Sigurisht, të gjithë e admirojnë një lëkurë të tillë. Nuk ju duhen dollarë për ta marrë atë; ju duhet vetëm të përfshini më shumë manaferra në dietën tuaj. Studimet kanë treguar se meqenëse manaferrat kanë antioksidantë të fuqishëm dhe veti anti-inflamatore, ato ndihmojnë shumë në ruajtjen e kushteve të mira të lëkurës. Këto fruta do të ndihmojnë në shërimin e akneve dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës, duke ju dhënë shkëlqimin e përsosur për të cilin keni dëshiruar.

përfundim

Manaferrat janë ndër frutat më të pasur në tokë dhe për çdo arsye të mirë. Ato mund të ndihmojnë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak, insulinës dhe kolesterolit, shtojnë fibra dhe antioksidantë në sistemin tuaj, ndihmojnë në humbjen e peshës duke ngadalësuar tretjen e karbohidrateve, promovojnë aftësinë njohëse dhe funksionin e trurit, përmirësojnë kushtet e lëkurës dhe forcojnë sistemin tuaj imunitar, ndër funksione të tjera. Për më tepër, ka një pjesë të vogël për të zgjedhur, dhe mund të keni çdo manaferrë, duke përfshirë boronicat, luleshtrydhet, manaferrat, manaferrat dhe mjedrat.

Postimet e fundit nga Nazmul Huda (shiko të gjitha)

Më të rejat nga Shëndetësia