PËRFITIMET mbresëlënëse SHËNDETËSORE TË BIMËVE-min

PËRFITIMET mbresëlënëse SHËNDETËSORE TË BIMËVE

///

Plantainet janë ushqimi kryesor në Afrikë dhe janë pjesë e shumicës së vakteve në Amerikën Latine. Ato kanë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë një burim të mirë të fibrave dhe antioksidantëve, kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kolesterolit dhe promovimin e shëndetit të zemrës.

Plantainet janë ekuivalenti i bananeve të ëmbla, të quajtura edhe banane ëmbëlsirash. Ndryshe nga bananet e ëmbla, delli konsumohet i gatuar. Ato mund të gatuhen në faza të ndryshme të pjekjes kur janë jeshile, të verdha ose të zeza. Ato janë një version më niseshte dhe më pak i ëmbël i bananeve që mund të shërbehen të skuqura, të gatuara ose të ziera. Edhe pse ato janë të pasura me karbohidrate dhe janë mjaft të ngarkuara me fibra (3 g për filxhan, ato janë burime të dobëta të proteinave dhe yndyrave. Megjithatë, ato kanë shumë përfitime shëndetësore, duke pasur parasysh se kanë shumë antioksidantë dhe fibra. Ato janë gjithashtu burime të mira të vitaminat A, B6 dhe C, si dhe mineralet e magnezit dhe kaliumit. Këtu janë përfitimet shëndetësore të dellirit për të cilat duhet të dini.

i. Plantainet krenohen me një profil të pasur ushqyes

Profili ushqyes i çdo ushqimi ose përbërësi dietik është thelbësor në përcaktimin e vlerës së tij për shëndetin dhe ndikimin e përgjithshëm në mirëqenien e përgjithshme. Plantainet janë të pasura me karbohidrate dhe mjaft të mbushura me fibra, por vijnë me një numër të ulët yndyrash dhe proteinash. Për shembull, një filxhan me delli të zier në thelb ka 58 g karbohidrate, 3 g fibra, 2 g proteina, 0.22 g yndyrë. Ato gjithashtu përmbajnë sasi modeste të vitaminave dhe mineraleve, duke i bërë ato një burim ideal mineral dhe vitaminash. E njëjta filxhan përmban 663 mg kalium, 25% të RDI vitaminë C, 17% të RDI vitaminë B6 dhe 7% të RDI të vitaminës A dhe 14% RDI magnez. Si i tillë, marrja e një filxhani delli të gatuar ju ndihmon të përmbushni shumicën e kërkesave ushqyese të trupit për ditën.

Karbohidratet janë ideale për të dhënë energji, por shumë prej tyre janë të lidhura me obezitetin dhe akumulimin e yndyrës viscerale. Megjithatë, delli gjithashtu grumbullon fibra krahas karbohidrateve; prandaj kjo e fundit tretet dhe përthithet ngadalë, duke ulur rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit 2. Megjithatë, mbajtja e madhësisë së porcioneve të ulëta është mënyra ideale. Vitamina C e gjetur këtu vepron si një antioksidant, duke rritur numrin e përgjithshëm të antioksidantëve të trupit. Megjithatë, ju duhet t'i shërbeni delli së bashku me ushqime të pasura me proteina dhe yndyra për të kompensuar këto lëndë ushqyese, pasi gjethet e gjetheve nuk i përmbajnë shumë prej tyre.

ii. Ato mbështesin shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë në krye të listës së ushqimeve që marrin jetën e shumë njerëzve në mbarë botën. Ngrënia e gjetheve të gatuara ndihmon shëndetin e zemrës në disa mënyra. Së pari, delli është i pasur me fibra (3 g për filxhan), të cilat luajnë shumë role në reduktimin e faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Së pari, fibrat përzihen me kolesterolin në ushqime, duke reduktuar sasinë që shkon në gjak. Përveç kësaj, fibrat janë treguar se parandalojnë oksidimin e kolesterolit LDL (të keq) që janë më të dëmshme për qelizat e zemrës. Së treti, fibrat në gjethe delli ulin rrezikun e diabetit të tipit 2, një gjendje që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Së katërti, vitamina C vepron si një antioksidant, duke luftuar inflamacionet dhe akumulimin e radikaleve të lira, të cilat rrisin rrezikun e një personi për sëmundje të zemrës. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, mineralet e kaliumit në gjethe delli mbështesin vazodilatimin dhe vazokonstrikcionin e arterieve duke i bërë ato fleksibël. Kjo ul presionin e gjakut që është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës.

iii. Plantains janë mbushur

Ngrënia e ushqimeve ngopëse është një mënyrë e mirë për të qëndruar të shëndetshëm. Ushqimet mbushëse ose nxisin sekretimin e hormoneve mbushëse si peptidet ose kolecistokinina, ose ju bëjnë të ngopur për më gjatë. Të tilla janë delli; ato jo domosdoshmërisht nxisin sekretimin e hormoneve mbushëse, por po mbushen vetë. Kur i hani ato, nuk ndiheni të prirur të hani herë pas here. Përkundrazi, ngrënia e ushqimeve më pak të mbushura, si pijet me sheqer të rafinuar dhe ushqimet e përpunuara, është e pashëndetshme. Për shkak se shumica e tyre janë praktikisht me zero kalori, ju ndiheni të uritur pasi i keni ngrënë. Uria ju bën të dëshironi gjithnjë e më shumë ushqime dhe ka më shumë gjasa të zgjidhni artikuj të pashëndetshëm. Kjo lidhet jo vetëm me obezitetin, por edhe me sëmundjet e zemrës, kancerin dhe diabetin e tipit 2.

iv. Ato janë burime të mira të fibrave

Fibrat, të patretshme dhe të patretshme, janë një pjesë e rëndësishme e dietës. Fibrat e tretshme përzihen me ushqimin për të formuar një substancë të ngjashme me xhel që lëviz ngadalë përgjatë kanalit të ushqimit, duke lejuar më shumë kohë veprimi. Kjo zvogëlon sasinë e sheqerit që thith gjaku, duke parandaluar rritjen e panevojshme të sheqerit dhe insulinës në gjak. Lëvizja e ngadaltë e ushqimit gjithashtu lehtëson kapsllëkun pasi ushqimet treten mirë. Në të kundërt, fibrat e patretshme ushqejnë mikrobiomën e zorrëve, duke promovuar shëndetin e zorrëve, i cili është drejtpërdrejt i domosdoshëm për shëndetin e përgjithshëm. Fibrat e patretshme gjithashtu shtojnë masën e ushqimit, duke rritur më tej shëndetin e zorrëve. Disa studime komentojnë gjithashtu se fibrat rrisin aftësinë e trupit për të luftuar ftohjet dhe infeksionet sezonale. Përveç kësaj, fibrat ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, duke përmirësuar shëndetin e zemrës.

v. Ngrënia e delli mund të ndihmojë në mbështetjen e kërkimit tuaj për humbje peshe

Kërkimi për humbje peshe është më i popullarizuar sot pasi njerëzit duan të marrin formën ideale për industrinë e bukurisë, ndërsa të tjerët e ndjekin atë për të menaxhuar disa kushte shëndetësore. Megjithatë, humbja e peshës, veçanërisht e masës yndyrore, është një kurs veprimi i sigurt pasi akumulimi i yndyrave lidhet me rreziqe më të larta të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe kancereve. Nëse jeni duke ndjekur humbjen e peshës për ndonjë arsye, duke përfshirë delli do t'ju ndihmojnë patjetër me këtë kërkim. Edhe pse gjethe delli janë të pasura me karbohidrate, ato gjithashtu kanë fibra që ngadalësojnë përthithjen e karbohidrateve, duke shmangur çdo efekt të mundshëm negativ.

vi. Hani delli për të forcuar imunitetin tuaj

Plantainet janë të gjithanshëm dhe mund të hahen vetëm kur gatuhen, skuqen ose zihen. Megjithatë, ju mund t'i shërbeni së bashku me pjatat e tjera pasi ato përzihen mirë me shumicën e vakteve. Ngrënia e tyre, veçanërisht kur janë të ziera, ju ndihmon të eksploroni vitaminën C antioksiduese të njohur për rritjen e imunitetit. Si i tillë, do të jeni më i përshtatshëm për të luftuar infeksionet dhe ftohjet. Për më tepër, bananet kanë fibra, të cilat gjithashtu nxisin shëndetin e zorrëve dhe mirëqenien e përgjithshme.

Përfundim

Plantainet janë versioni më niseshte dhe më pak i ëmbël i bananeve që mund të hahen të gatuara, të skuqura ose të ziera. Ato janë ushqyese, fibroze dhe përbëjnë një burim të mirë mineralesh dhe vitaminash. Përmbajtja e tyre antioksidante i bën ato të mira për shëndetin e zemrës, ndërsa fibrat në to çojnë në kontroll më të mirë të sheqerit në gjak dhe kolesterolit.

Monika Wassermann është një mjeke dhe një shkrimtare e pavarur me bazë në MB, e cila jeton me macen e saj Buddy. Ajo shkruan në disa vertikale, duke përfshirë jetën, shëndetin, seksin dhe dashurinë, marrëdhëniet dhe fitnesin. Tre dashuritë e saj të mëdha janë romanet viktoriane, kuzhina libaneze dhe tregjet e cilësisë së mirë. Kur ajo nuk është duke shkruar, mund ta gjeni duke u përpjekur të meditojë më shumë, duke ngritur peshë ose duke u endur nëpër qytet.

Më të rejat nga Shëndetësia