PËRFITIMET MBRESHTËSE SHËNDETËSORE TË KËRKESËS-min

PËRFITIMET mbresëlënëse shëndetësore të lulëzimit

///

Lakërishtja është e popullarizuar në mbarë botën dhe rritet në shumë shtretër uji, falë përfitimeve të saj mbresëlënëse shëndetësore. Promovon shëndetin e syve dhe zemrës, mund të ndihmojë në humbjen e peshës, është i mbushur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të osteoporozës dhe është i gjithanshëm, duke ofruar disa mënyra për ta shtuar atë në receta.

Lakërishtja u trajtua si barërat e këqija për një kohë të gjatë deri në vitet 1800, kur u kultivua për herë të parë në MB. Që atëherë, ajo është popullarizuar në mbarë botën, falë përfitimeve të shumta shëndetësore. Ai është i mbushur me antioksidantë të tillë si glukozinolatet, luteina, zeaxanthin dhe beta carotenes, të cilat të gjitha promovojnë shëndetin. Përveç kësaj, është i ulët në kalori, duke e bërë atë ideal për ata që përpiqen të humbin peshë. Sikur të mos mjaftonte kjo, lakërishta është mjaft e ngarkuar me minerale si magnez, kalium, fosfor dhe vitamina si vitamina K që promovojnë koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave. Këtu janë përfitimet mbresëlënëse shëndetësore të lakërishtës që do t'ju shtyjnë të hani këtë perime me gjethe jeshile ose ta shtoni në recetat tuaja.  

i. Është i gjithanshëm

Të gjithë i vlerësojmë ushqimet e gjithanshme pasi ato përshtaten lehtësisht në recetat tona. Lakërishtja është një ushqim kaq i gjithanshëm me të cilin mund të luani dhe ta shtoni në pjata të ndryshme. Së pari, mund ta hani të papërpunuar ose ta gatuani lehtë në avull për të përfituar më mirë nga përbërësit e tij që promovojnë shëndetin. Së dyti, mund ta spërkatni në sallatat tuaja. Së treti, mund ta përdorni si sipër për çdo pjatë që mendoni dhe do të përzihet mirë me të. Megjithatë, ka shumë mënyra të tjera për të përfshirë këtë perime, duke përfshirë përzierjen e saj dhe shtimin e saj në supë afër fundit të gatimit, servirjen e saj me vezë ose zëvendësimin e saj me marule kur përgatitni një sanduiç.

ii. Ka një profil të pasur ushqyes

Nutricionistët dhe dietologët mbështeten kryesisht në profilin ushqyes të ushqimeve për të përcaktuar kontributin e tyre në shëndet. Duke eksploruar profilin ushqyes të lakërishtës, do të pranoni se është një superushqim i tillë. Një filxhan (34 g) lakërishtë është e mbushur me 0.8 g proteina, 0.4 g karbohidrate, 0.2 g fibra, 0 g yndyrna dhe disa minerale, duke përfshirë 4% RDI të magnezit dhe kalciumit. Sikur të mos mjaftonte kjo, e njëjta filxhan ka vitamina, duke përfshirë K (106% RDI), A (22% RDI% dhe C (24% RDI). Megjithatë, të gjitha këto vijnë me vetëm 4 kalori.

iii. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Edhe pse lakërishta nuk është studiuar për humbje peshe, ka çdo arsye për të besuar se nuk mund të gaboni kurrë me të kur përpiqeni të largoni kilogramët e tepërt. Kjo për shkak se ka më pak kalori se perimet e tjera, por përmban të njëjtën sasi ose më shumë lëndë ushqyese. Përveç kësaj, ai ka sasi të vogla të fibrave (0.2 g për filxhan 34 g), duke ndihmuar më tej humbjen e peshës duke nxitur ngopjen.

iv. Është i mbushur me antioksidantë të fuqishëm

Antioksidantët janë komponime nga bimët dhe ushqimet me bazë bimore si perimet dhe frutat dhe janë të dobishëm për neutralizimin e radikaleve të lira. Këto të fundit janë molekula të paqëndrueshme që, kur lihen të grumbullohen në qeliza, mund të rezultojnë në stres oksidativ, duke rritur rrezikun e disa kushteve shëndetësore si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Fatmirësisht, hulumtimet kanë treguar se lakërishta ka disa antioksidantë, duke përfshirë glukozinolatet. Glukosinolatet oksidohen në izotiocianate kur pritet lakërishta, dhe kjo e fundit sjell shumë përfitime shëndetësore për trupin, duke përfshirë uljen e rrezikut të kancerit.

v. Mund të ulë rrezikun e osteoporozës dhe osteoartritit

Osteoporoza dhe osteoartriti janë dy gjendje që prekin kockat dhe përkeqësohen me varfërimin e mineraleve. Fatmirësisht, studimet kanë treguar se ju mund të zvogëloni rrezikun e vuajtjes nga këto kushte duke marrë lakërishtë të papërpunuar ose duke përfshirë këtë perime në recetën tuaj. Ai përmban sasi të vogla të magnezit, kalciumit, fosforit dhe kaliumit, mineralet kryesore që promovojnë shëndetin e kockave. Sikur të mos mjaftonte kjo, lakërishta është shumë e ngarkuar me vitaminë K, e cila formon proteinën osteocalcin, proteinën kryesore në kocka. Përveç kësaj, e njëjta proteinë, sasia e vitaminës K e së cilës rritet, nxit qarkullimin e indeve të eshtrave, duke rritur më tej shëndetin e tyre.

vi. Mund të promovojë shëndetin e syve

Ju duhet të merrni më shumë lakërishtë ose ta vendosni më shpesh në recetat tuaja nëse doni të promovoni shëndetin e syve dhe të ulni rrezikun e komplikimeve vizuale. Kjo perime me gjethe jeshile është e mbushur me zeaksantinë dhe luteinë, dy antioksidantë që reduktojnë në mënyrë efektive rrezikun e degjenerimit makular të lidhur me moshën. Sikur të mos mjaftonte kjo, e njëjta perime është e mbushur me beta-karoten dhe vitaminë A, të nevojshme gjithashtu për sy të shëndetshëm.

vii. Mund të ulë rrezikun e disa llojeve të kancerit

Kanceri, diabeti, sëmundjet e zemrës dhe dështimi i zemrës kryesojnë listën e komplikimeve që rrezikojnë cilësinë e jetës dhe shkaktojnë shumë vdekje. Fatmirësisht, disa ushqime, duke përfshirë lakërishten, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit. Glukozinolatet, një nga antioksidantët në lakërishtë, aktivizohen në izotiocianate duke prerë ose përtypur lakërishtën. Studimet tregojnë se kjo e fundit ndihmon në uljen e rrezikut të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, mushkërive, prostatës, lëkurës dhe mëlçisë.

viii. Mund të turbo-gocojë sistemin imunitar

Sistemi imunitar është sistemi mbrojtës i trupit dhe çdo gjë që ndikon në të rrezikon shëndetin e përgjithshëm. Fatmirësisht, ju mund të hani disa ushqime për të rritur mekanizmin mbrojtës të trupit, duke ulur rrezikun e infeksioneve. Lakërishtja ka vitaminë C dhe marrja e një filxhani (34 g) me këtë perime ndihmon në plotësimin e 17% ose 20% RDI të nevojave për vitaminë C të grave dhe burrave, respektivisht. Vitamina C është një nga antioksidantët e fuqishëm që mbron dhe forcon sistemin imunitar.

ix. Është i mirë për shëndetin e zemrës

Ngrënia e ushqimeve të pasura me minerale, vitamina dhe përbërës që promovojnë shëndetin e zemrës është e rëndësishme për të mbajtur larg sëmundjet kardiovaskulare. Ju mund të përfshini lakërishtë në dietën tuaj më shpesh për të furnizuar zemrën me përbërësit e saj që promovojnë shëndetin. Lakërishtja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm, duke përfshirë luteinën, flavonoidet, zeaksantinat dhe izotiocianinën nga aktivizimi i glukozinolateve. Të gjitha këto shtojnë shëndetin e zemrës. Përveç kësaj, është i pasur me jone nitrate që rrisin nivelet e oksidit nitrik të enëve të gjakut, duke i bërë ato më fleksibël dhe më të gatshme për t'u zgjeruar ose vazokonstriktuar.

x. Mund të jetë e mirë për performancën atletike

Atletët dhe entuziastët e stërvitjes tani hanë më shumë lakërishtë dhe perime të tjera në Brassicaceae familjes për të rritur performancën e tyre. Siç u përmend më parë, lakërishta është e pasur me nitrate, duke e bërë atë të mirë për zemrën dhe enët e gjakut. Dikush funksionon mirë me gjendjen e zemrës në formë të mirë dhe enët e gjakut që ngushtohen ose vazodilatohen lehtësisht.

përfundim

Lakërishtja është një perime me gjethe jeshile që i përket së njëjtës klasë si lakra, lakra e Brukselit dhe perime të tjera bronzi. Është popullarizuar në mbarë botën, dhe për çdo arsye të mirë. Është i pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina, duke e ngarkuar atë me përfitime mbresëlënëse shëndetësore. Shikoni këtë artikull për të parë në detaje të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të korrni duke marrë lakërishtë.

Nutricionist. Universiteti Bluffton, MS

Në botën e sotme, mënyrat e të ngrënit dhe ushtrimeve të njerëzve kanë ndryshuar, dhe shpesh është mënyra e jetesës që është shkaku i shumë sëmundjeve të lidhura me dietën. Unë besoj se secili prej nesh është unik - ajo që funksionon për një nuk i ndihmon tjetrin. Për më tepër, mund të jetë edhe e dëmshme. Më intereson psikologjia e ushqimit, e cila studion marrëdhëniet e një personi me trupin dhe ushqimin, shpjegon zgjedhjet dhe dëshirat tona për produkte specifike, vështirësinë e mbajtjes së peshës trupore optimale, si dhe ndikimin e faktorëve të ndryshëm të brendshëm dhe të jashtëm në oreksin. Unë jam gjithashtu një koleksionist i zjarrtë i makinave të vjetra dhe aktualisht, jam duke punuar në Mercedesin tim W1993 të vitit 124. Ju mund të keni hasur në artikuj në të cilët jam paraqitur, për shembull, në Cosmopolitan, Elle, Grazia, Women's Health, The Guardian dhe të tjerë.

Më të rejat nga Shëndetësia