PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË EROZËVE DHE ÇFARË DO TË PËRFITOJNË NGA DISA EREZA

KANE NË ZONA TË VEÇANTA TË SHËNDETËSISË

shafran i Indisë

Shafrani i Indisë përmban përbërës kurkumin me veçori anti-inflamatore që përmirësojnë shëndetin e trurit. Një studim i caktuar i më shumë se 50 pjesëmarrësve që përdorën suplemente kurkumin për 1.5 vjet tregoi përmirësim të kujtesës. Ata gjithashtu demonstruan shpirtra të ngritur dhe më pak tregues të rënies njohëse. Njerëzit me artrit mund të përfitojnë gjithashtu nga kurkumina për uljen e dhimbjes dhe ënjtjes.

xhenxhefil

Tradicionalisht, xhenxhefili ishte i njohur për reduktimin e diarresë, problemeve të stomakut dhe të përzierave. Studiuesit sugjerojnë se xhenxhefili është i dobishëm në reduktimin e të përzierave tek gratë shtatzëna. Ata gjithashtu sugjerojnë se mund të zvogëlojë shqetësimet e stomakut pas operacionit. Edhe njerëzit me nauze ose të vjella të shkaktuara nga kimioterapia mund të përdorin xhenxhefil për të reduktuar problemin. Ju mund ta hani atë në karamele, çajra ose salcë sallate për të marrë përfitimet.

Hudhër

Hudhra është një tjetër barishte pikante e njohur për lehtësimin e sëmundjeve të zemrës. Funksionon duke rritur fleksibilitetin e enëve të gjakut, duke e bërë më të lehtë kalimin e substancave. Kjo zvogëlon rrezikun e grumbullimit të pllakave që mund të shkaktojnë presion të lartë të gjakut ose sëmundje të zemrës.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin