Plazhi i Petalit të Trëndafilit i bën gratë të vënë në dyshim martesën e tyre

Plazhi i Petalit të Trëndafilit i bën gratë të vënë në dyshim martesën e tyre

Shumicën e javëve do t'ju njoftoj për librat më të shitur më të fundit mbi marrëdhëniet dhe seksin dhe kjo javë nuk është ndryshe pasi me rekomandimin e një miku kam zgjedhur "The Rose Petal Beach" dhe e kam gjetur veten të magjepsur që në fillim. Kjo për një sërë arsyesh, por shumë prej tyre përqendrohen rreth eksplorimit të seksit, pasi protagonistja zbulon se burri i saj jo vetëm që shijon pornografinë, por adhuron pornografinë ku një grua dhunohet.

Një lexim i shqetësuar

Më pas, shoqja e saj më e mirë e akuzon atë për sulm seksual dhe më pas, natyrisht, personazhi kryesor, Tami, e ka të vështirë të vendosë se kujt të besojë. Nuk do ta shkatërroj historinë për ata që dëshirojnë ta lexojnë, por kini parasysh se mund të nxjerrë në pah disa probleme në marrëdhënien tuaj.

Më goditi një akord, pasi tani jam në martesën time të dytë. I pari im ishte padyshim i dënuar që në fillim, sepse e dija se ai kishte prirje sociopatike, një varësi ndaj seksit dhe një nevojë për adhurim të heroit që në fillim, megjithatë zgjodha ta injoroja pasi besoja fuqimisht se mund ta bënim të funksiononte. Pas disa vitesh debatesh me zë të lartë, por pasionante dhe zbulimesh tronditëse për lidhjet e tij shtesë martesore, më në fund hoqa dorë dhe e quajta një ditë. Unë thjesht isha i rraskapitur.

Megjithatë, nuk u ndal me kaq, ai e kundërshtoi divorcin me një besim të çuditshëm se ne do të ktheheshim bashkë (pavarësisht se zonja e tij ishte shtatzënë me fëmijën e tij) dhe më pas i përdori fëmijët për t'u përpjekur të ruanin kontaktet për tetëmbëdhjetë muaj të tërë. Fatmirësisht ata shpëtuan të padëmtuar dhe të pandotur dhe ai u zhduk në horizont me familjen e tij të re sapo të kuptonte se këtë herë nuk do ta pranoja faljen.

Kështu që unë mund të lidhem me të gjitha emocionet që duron Tami ndërsa zbulon se i shoqi është një sociopat, por ajo që më shqetëson është se ajo është e martuar për dymbëdhjetë vjet dhe nuk ka pasur asnjë dyshim.

Në fakt martesa e saj tingëllon shumë si e dyta ime, pasi ajo u martua me shoqen e saj më të mirë nga shkolla - SNAP, burri i saj nuk shikon pornografi - SNAP (Unë e di që nuk ka asgjë të keqe me pornografinë, në fakt mund të ndihmojë një marrëdhënie, por pasi u martua për një të varur nga seksi është një lehtësim të mos gjesh revista dhe DVD të mbushura me divane dhe dyshekë – është gjithashtu mirë të punosh në kompjuter pa virus nga një faqe e dyshimtë!), ajo punon nga shtëpia - SNAP, ato janë të prekshme dhe ende kanë një jetë seksuale aktive pavarësisht jetëgjatësisë së marrëdhënies së tyre-SNAP. Kështu që ju mund ta imagjinoni habinë time kur u krijua kjo martesë pothuajse perfekte dhe unë tunda kokën duke menduar, po këta jemi ne, ndoshta pak të mërzitshëm për disa, por megjithatë harmonik dhe i dashur, dhe më pas, burri i saj është një grabitqar seksual nga lloji më i keq.

Natyrisht, e pyeta burrin tim dhe pyesja veten nëse ai ishte si i pari im, por me një IQ më të lartë që i mundësonte ta fshihte më mirë. Jam i sigurt se nuk do të jem i vetmi, pasi ky libër është tani në dhjetëshen e librave më të shitur, kështu që ashtu si 50 nuancat e Gri-së i shtynë gratë kudo që të nxjerrin në pah skllavërinë, kjo do të na bëjë të vëmë në dyshim ekzistencën tonë të vogël.

A është partneri juaj djalli i maskuar?
Pra, si ta dalloni nëse partneri juaj është në fakt djalli i maskuar? Hapi i parë është të jesh plotësisht i sinqertë me veten. A ka ndonjë ngatërresa që po përpiqeni t'i shpërfillni pasi duken pak pa kuptim? Keni dyshime se jeni varrosur thellë, pasi keni frikë të përballeni me ta? Apo i besoni partnerit tuaj 100%?

Nëse keni dyshime, kjo mund të jetë vetëm pasiguritë tuaja ose me të vërtetë mund të ketë diçka atje, kështu që gërmoni pak më thellë. A është i mbrojtur fjalëkalimi i kompjuterit të tij? A do ta dorëzonte ai menjëherë telefonin e tij nëse do t'ju duhej t'i shkruante mamasë? A mund t'i përgjigjesh thirrjeve të tij pa u shqetësuar ai se kush është në anën tjetër?

Më pas janë veprimet, a ka një qëllim që ai të qëndrojë zgjuar më vonë se ju edhe nëse e dini se është tepër i lodhur? A qëndron vonë në punë apo del në vende ku nuk keni qenë kurrë më parë? A i la rrobat kur kthehet vonë apo i fsheh në pjesën e pasme të garderobës?

Pavarësisht se plazhi i Petalit të trëndafilit shqetëson gratë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, partnerët dyshojnë nëse diçka nuk shkon. Unë besoj fort se askush nuk mund të ketë një martesë mbi dhjetë vjet pa asnjë dyshim. Pra, nëse i besoni partnerit tuaj 100% dhe jeni të kënaqur me atë që keni, përqafoni atë dhe merrni një kopje të Plazhit të Petalit të Trëndafilit për t'i kujtuar vetes se sa e mirë është martesa juaj!

dietist
MS, Universiteti Lund, Suedi

Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në jetën e njeriut. Zakonet e të ushqyerit janë një nga faktorët që ndikojnë në shëndetin tonë. Shpesh ekziston një keqkuptim midis njerëzve se nutricionistët detyrojnë një dietë shumë kufizuese, por kjo nuk është e vërtetë. Në fakt nuk ndaloj asnjë produkt, por vë në dukje gabimet dietike dhe ndihmoj në ndryshimin e tyre duke dhënë këshilla dhe receta të reja që i kam provuar vetë. Unë i këshilloj pacientët e mi që të mos i rezistojnë ndryshimit dhe të jenë të qëllimshëm. Vetëm me vullnet dhe vendosmëri mund të arrihet një rezultat i mirë në çdo fushë të jetës, duke përfshirë ndryshimin e zakoneve të të ngrënit. Kur nuk punoj, më pëlqen të shkoj në ngjitje. Një të premte në mbrëmje, ka shumë të ngjarë të më gjeni në divanin tim, duke u përqafuar me qenin tim dhe duke parë disa Netflix.

Më të rejat nga Lifestyle

RREGULLIMI I POZITEVE SEKSI

Pegging është relativisht më pak e zakonshme në skenën e seksit të të rriturve, por megjithatë ka fituar tërheqje. Dhe