Pse Biseda e Pistë mund të duket kaq e vështirë për shumë njerëz?

Shumica prej nesh nuk pëlqejnë të flasin për seksin, qoftë me miqtë apo partnerët tanë më të mirë. Tani, kur bëhet fjalë për biseda të pista, na mungon çfarë të themi. Kjo mund të na bëjë të ndihemi të sikletshëm.

A mund t'i sjellë dobi bisedave të pista marrëdhënies suaj dhe/ose jetës seksuale?

Bisedat e pista mund të përfitojnë nga marrëdhënia juaj në shumë mënyra. Nëse bëhet siç duhet, bisedat e pista mund t'ju ndihmojnë të mësoni gjëra që ju ndezin, thellojnë lidhjen me partnerin tuaj, rritin kreativitetin në dhomën tuaj të gjumit, duke ju lejuar të provoni gjëra të reja dhe të rrisin besimin tuaj në dhomën e gjumit.

Si mund ta dini nëse partneri juaj është në biseda të pista?

Për të ditur nëse partneri juaj është në biseda të pista, pyesni ata. Thjesht pyesni: "Hej, a ju pëlqejnë bisedat e pista?"

A ia vlen të zbulohet para kohe nëse ka disa fjalë me të cilat nuk ndihen rehat gjatë bisedës së pistë?

Zbulimi paraprak i fjalëve që mund të zgjojnë partnerin tuaj dhe fjalët që mund ta shkaktojnë atë mund ta bëjnë bisedën tuaj të pistë më argëtuese dhe emocionuese.

Këshillat kryesore për bisedat e pista

Praktikoni Paraprakisht

Nëse mendimi për të qenë të zhveshur dhe për të folur pis është i frikshëm, ju këshilloj të praktikoni paraprakisht dhe jashtë dhomës së gjumit. Bisedat e pista janë më argëtuese nëse të dy jeni të qetë.

Mos shkoni shumë thellë

Komunikoni se si ndiheni ndërsa mbani kontaktin me sy, mbani duart, puthni ose përqafoni. Qëndroni autentik dhe shmangni shumë fjalë të qarta.

Përdorni një ton më të ulët dhe më të butë

Bisedat e pista nuk kanë të bëjnë vetëm me atë që vjen nga goja juaj. Mënyra se si i thoni fjalët përcakton gjithashtu nëse partneri juaj do të zgjohet.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të rejat nga Pyetni Ekspertin