SI TË BËNI BOMBAT CBD BATH

SI TË BËNI BOMBAT CBD BATH

Bombat e banjës kanë një efekt qetësues dhe relaksues në lëkurë dhe trup. Kërpi mund t'i shtohet bombave të banjës për të siguruar përfitime shtesë të lëkurës. Ky artikull shpaketon gjithçka që duhet të dini rreth bombave të banjës CBD, duke përfshirë ato që janë, përfitimet, rreziqet e tyre dhe si të bëni bomba për banjë CBD duke përdorur vajra CBD.

Trupi i njeriut mund të përfitojë shumë nga largimi i kohës nga detyrat e rregullta dhe investimi në hobi të këndshëm e të shëndetshëm si bombat e banjës. Bombat e banjës ndihmojnë trupin të çlirojë tensionin dhe dhimbjen, veçanërisht para gjumit. Bombat e rregullta të banjës dhe Bomba CBD vaske janë të ngjashme në atë që të gjitha ofrojnë përfitime të mrekullueshme shëndetësore për trupin. Sidoqoftë, bombat e banjës CBD janë të njohura pasi ato ofrojnë avantazhe shtesë mbi bombat konvencionale të banjës.

PËRCAKTIMI I BOMBAVE CBD Bath

Bombat e banjës CBD nuk janë të ndryshme nga bombat konvencionale të banjës. Bombat e banjës treten në ujë për të përmirësuar përvojën e larjes falë aromës së tyre, cilësive qetësuese dhe vajrave natyralë. Të ngjashme me Kujdesi për lëkurën CBD artikujt, përbërësit e përdorur për prodhimin e bombave të banjës i ofrojnë lëkurës avantazhe të ndryshme qetësuese. Sipas Meissner et al. (2021), Kanabidioli, i njohur zakonisht si CBD, rrjedh nga bima e kërpit dhe kombinohet me sistemin endokannabinoid të trupit për të rritur funksionet kryesore të trupit. 

Sipas Hindelang et al. (2022), është e rëndësishme të kuptohet se ndërsa THC dhe CBD kanë efekte të ndryshme në trup, trupi i njeriut reagon ndaj tyre ndryshe. THC gjenerohet nga marihuana dhe ka efekte psikoaktive në trup kur konsumohet. Ndërsa siguron zbutjen e dhimbjes, lëkurë më të mirë, pa akne dhe veti anti-inflamatore, CBD nuk do të ndikojë në gjendjen mendore. Është arsyeja pse mjekët këshillojnë përdorimin e CBD për shqetësimin e muskujve. Prandaj, përdorimi i një bombe banje CBD do të promovojë vetitë ushqyese të lëkurës të CBD dhe lëkurë më të shëndetshme.

SI TË BËNI BOMBAT CBD BATH

Një bombë banje CBD është një opsion ideal për individët që mendojnë të trajtojnë trupin dhe mendjen e tyre në mënyrë holistike dhe të qëndrueshme. Bombat e banjës CBD vendosin nocionin e bombave të banjës në një piedestal. Shumica e njerëzve preferojnë të formulojnë bombat e tyre të banjës nga komoditeti i shtëpive të tyre për të ulur kostot dhe për të kuruar diçka të mbushur me përbërësit e preferuar. Për të bërë bombën perfekte të banjës CBD, nevojitet pak shkencë dhe një nivel kreativiteti. Hapi i parë për të bërë një bombë banje CBD është blerja e izolimit CBD me cilësi të lartë pasi është forma më e pastër e CBD, pa ndotës dhe kanabinoidë të tjerë.

Bombat e banjës lulëzojnë pasi përmbajnë aditivë si acidi citrik dhe soda e bukës. Sidoqoftë, disa bomba për banjë CBD përmbajnë përbërës shtesë si vajra esencialë, kripëra Epsom, agjentë aromaterapie dhe ngjyra organike. Mathur et al. (2020) sugjeroi që përbërësit në një bombë banje CBD nuk do të shkaktojnë ndonjë efekt euforik. Kjo është për shkak të mungesës së THC, përbërësi psikoaktiv i bimës së kanabis sativa. Moltke & Hindocha (2021) tregoi se CBD ka veti qetësuese dhe reduktuese të ankthit, të cilat mund t'i shijoni nga një bombë banje CBD. CBD depërton në lëkurë dhe kombinohet me endokannabinoidet për të përhapur një ndjenjë paqeje rigjallëruese në të gjithë trupin.

Sipas Pamplona etj. (2018), CBD është vërtetuar se zvogëlon inflamacionin e lëkurës kur përdoret vazhdimisht për një kohë të caktuar. Një pjesë e lënduar ose e dhimbshme e trupit mund të shkaktojë irritim të lëkurës. Si rezultat, rajoni gjeneron lëngje që shkaktojnë dhimbje dhe skuqje. Një bombë banje CBD dhe një bombë tipike banjoje spa janë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën. Sidoqoftë, kur dikush përdor një bombë banje CBD, ata mund të përfitojnë si nga bomba e banjës ashtu edhe nga CBD.

Për më tepër, ka shumë variabla që ndikojnë se sa mirë funksionon një bombë e banjës CBD në trup. Ekspertët në bombat e banjës sugjerojnë shpesh zhytjen në një banjë CBD për të paktën 30 minuta për të lejuar që CBD të depërtojë në lëkurë. Më poshtë është një recetë për të bërë një bombë banje të izoluar CBD;

Është jetike të theksohet se sasia më e vogël e CBD për një bombë banje nuk duhet të jetë më pak se 20 mg. Individët që kërkojnë një përvojë qetësuese të banjës duhet të provojnë midis 50-100 mg CBD, ndërsa amatorët duhet të provojnë rreth 160 mg CBD. Shumica e bombave të banjës janë të mbushura me rreth 25 mg deri në 100 mg CBD. Megjithatë, disa njerëz që mund të ndiejnë nevojën për të bërë bombat e tyre të banjës mund të mbushin më shumë nxirje CBD është e nevojshme. Prandaj, ekspertët këshillojnë nevojën për të filluar me shërbimin më të ulët të CBD për bombat e banjës, 25 mg, dhe më pas prisni të shihni rezultatet e tij. Individët që mendojnë se 25 mg CBD mund të mos i plotësojnë nevojat e tyre, mund ta shtojnë shërbimin në moderim. Më poshtë është një recetë për të bërë një bombë banje të izoluar CBD;

PËRBËRËSIT

 • 2 ½ lugë gjelle vaj kokosi të ngrohur
 • Kallëp për bombën e banjës
 • Gjysmë filxhani kripë Epsom
 • Gjysmë filxhani acid citrik
 • Një filxhan sodë buke
 • 3 gram pluhur izolues CBD i zgjedhur

Bërja e bombave për banjë CBD duke përdorur VAJRA CBD

PAJISJET

 • fshirëse e vogël
 • Gota matëse
 • Një myk
 • Një palë doreza të disponueshme/të ripërdorshme
 • Tas për përzierje

PËRBËRËSIT

 • 250 mg të vaj CBD projektuar posaçërisht për bomba për banjë
 • Një filxhan me acid citrik
 • 5 gota niseshte misri
 • Maksimumi 4 lugë gjelle ujë
 • Disa pika vaj esencial livando
 • Disa pika të ngjyrës së kuqe të ushqimit xhel ose lëng panxhari për ngjyrë të shtuar
 • 2 gota sodë buke

Është jetike përdorimi i vajit të ulët me fuqi të ulët për të garantuar se është i mjaftueshëm për të gjithë procesin.

UDHËZIME

 • Hidhini të gjithë përbërësit në një tas dhe zhbëni grumbujt që mund të jenë krijuar.
 • Përziejini butësisht përbërësit e lagësht gjatë përzierjes. Është jetike të siguroheni që produktet të mos gulçojnë, por nëse ndodh gazra, shtoni më shumë përmbajtje të thatë në tas.
 • Paketoni formulën në kallëp. Është jetike të sigurohet që pjesa e sipërme e kallëpit të ketë një sipërfaqe të niveluar për të parandaluar plasaritjen e formulës.
 • Lëreni mykun të qetësohet për maksimum 5 minuta.
 • Shkëputni butësisht përzierjen nga myku dhe lërini të thahen në ajër gjatë natës përpara përdorimit.

PËRFUNDIM

Për shkak të avantazheve të tyre të mrekullueshme të lëkurës, kripërat e banjës dhe bombat janë shfaqur si kulmi i industrisë së kujdesit të lëkurës. Bombat e banjës ofrojnë një përvojë më qetësuese dhe qetësuese sesa banjat e tjera. Niseshte misri, soda e bukës dhe acidi citrik janë vetëm disa përbërës që përdoren për të bërë bomba për banjë. Për të rritur fuqinë e tij, shumë biznese shtojnë aditivë në bombat e tyre të banjës. Grali i shenjtë i të gjitha përbërjeve organike, bombat e banjës, sapo kanë filluar të përfshijnë CBD. Meqenëse CBD ka përparësi të shumta në trupin e njeriut, ajo është përdorur prej kohësh në industrinë shëndetësore dhe kozmetike. Dikush mund të përfitojë nga avantazhet e CBD duke marrë një dush CBD, i cili përfshin lehtësimin e dhimbjes dhe uljen e niveleve të ankthit dhe dëshpërimit.

REFERENCAT

Hindelang, P., Scharinger, A., Richling, E., Walch, SG, & Lachenmeier, DW (2022). Përdorimi i qasjes BMD për të përftuar marrjen ditore të pranueshme të kanabidiolit (CBD) dhe tetrahidrokannabinolit (THC) në lidhje me lëngjet e cigareve elektronike. Frontiers In Bioscience-Landmark, 27(8), 228.

Mathur, K., Vuppalanchi, V., Gelow, K., Vuppalanchi, R., & Lammert, C. (2020). Konsumi i kanabidiolit (CBD) dhe ndikimi i perceptuar në simptomat ekstrahepatike në pacientët me hepatit autoimun. Digestive Diseases And Sciences, 65 (1), 322-328.

Meissner, H., & Cascella, M. (2021). Kanabidiol (CBD). Në Statpearls [Internet]. Statpearls Publishing.

Moltke, J., & Hindocha, C. (2021). Arsyet për përdorimin e kanabidiolit: Një studim ndërseksional i përdoruesve të CBD, duke u fokusuar në stresin e perceptuar nga vetja, ankthin dhe problemet e gjumit. Journal Of Cannabis Research, 3 (1), 1-12.

Pamplona, ​​FA, Da Silva, LR dhe Coan, AC (2018). Përfitimet e mundshme klinike të ekstrakteve të kanabisit të pasura me CBD mbi CBD të pastruar në epilepsinë rezistente ndaj trajtimit: Meta-analiza e të dhënave vëzhguese. Kufijtë në Neurologji, 759.

Ekspert i shëndetit mendor
MS, Universiteti i Letonisë

Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Më të fundit nga CBD