Si të bëni vetë gomat tuaja CBD

Si të bëni vetë gomat tuaja CBD

Gummies CBD janë një mënyrë argëtuese për të shijuar përdorimin e CBD. Çamçakëzet CBD janë të matura, të lëvizshme dhe të përshtatshme për t'u përdorur. Lexoni këtë artikull për të ditur më shumë rreth asaj se si të bëni çamçakëz CBD dhe përfitimet shëndetësore të përdorimit të gomës CBD.

Kanë ikur kohët kur e vetmja formë që mund të kishit çamçakëz CBD ishte pirja e duhanit. Evans (2020) flet për disponueshmërinë në rritje të produkteve CBD në treg. Nëse mendoni për ndonjë produkt që dëshironi të konsumoni produkt CBD, shanset janë që ai të jetë tashmë në treg. Industritë përpiqen të bëjnë sa më shumë produkte CBD të jetë e mundur në formën që konsumatori mund t'i ketë. Kanë ikur ditët kur dëshironit një produkt CBD. Ju duhet t'i blini ato. Tani mund të shijoni disa DIY për të bërë produkte që ju pëlqejnë dhe për të futur CBD dhe shijet që dëshironi. Më poshtë janë këshilla se si të bëni CBD-në tuaj Gamçakëzat CBD.

Si të bëni çamçakëz CBD

Bërja e gomës tuaj CBD mund të jetë një metodë argëtuese dhe e këndshme për të marrë CBD. Tran & Kavuluru (2020) vëren se vetë-mjekimi në produktet CBD mund të jetë i dëmshëm në afat të gjatë, sepse produktet janë të parregulluara. Produktet CBD kanë përmbytur tregun, po aq të parregulluar sa është tregu CBD. Prandaj, është një sfidë jo vetëm për të gjetur produkte CBD që janë perfekte për nevojat tuaja, por pasi disa kompani krijojnë produkte që janë plot papastërti dhe të dëmshme për shëndetin e përdoruesit, ndërsa përpiqen të maskojnë si marrëveshjen e vërtetë që përdoruesi të gjejë të përsosurën. CBD gummy mund të jetë një detyrë e vështirë. Prandaj, çamçakëzët CBD DIY do të thotë që ju mund të shijoni çamçakëzin tuaj në kohën e duhur, pa u shqetësuar për përmbajtjen e çamçakëzit. Më poshtë janë disa hapa që mund të ndiqni kur e bëni CBD-në tuaj gomme;

Ju do të duhet:

Një myk për mishrat CBD

Lyeni mykun me yndyrë në mënyrë që gomat CBD të mos ngjiten në myk

Xhelatinë, mundësisht me aromë

Pluhuri juaj CBD

Një gotë me ujë të ftohtë

Hapat

  1. Pastroni sipërfaqen e punës dhe montoni të gjithë artikujt dhe përbërësit tuaj.
  2. Lyejeni kallëpin me vaj ose vaj në mënyrë që xhelatina të mos ngjitet.
  3. Përzieni xhelatinën, CBD dhe ujin në një tas, më pas përzieni dhe lërini të qetësohen.
  4. Hidheni përzierjen në zgavrat e mykut.
  5. Vendoseni kallëpin në frigorifer për të paktën 25 minuta, pas së cilës do ta nxirrni kallëpin.
  6. Përzierja në kallëp vendoset. Hiqni butësisht mishrat CBD CBD.

Më poshtë janë këshillat që mund të ndiqni kur bëni çamçakëz CBD;

  • Derdhja e përzierjes së xhelatinës në kallëp mund të jetë e çrregullt, kështu që përdorimi i një pikatore mund të jetë më pak i çrregullt.
  • Sapo të përfundoni gatimin, mund të pastroni zonën dhe enët që keni përdorur, sepse xhelatina vendoset kur ekspozohet ndaj lagështirës dhe pastrimi i saj nuk është i lehtë.
  • Ju mund t'i mbani çamçakëzët CBD të freskëta për javë të tëra duke i mbajtur në frigorifer, ose ato do të bëhen ngjitëse ndërsa shkrihen.
  • Nëse nuk dëshironi që gomat tuaja CBD të jenë ngjitëse, mund të spërkatni pak niseshte misri mbi to përpara se të thahen. Ju mund të shqetësoheni se niseshteja e misrit do t'i lërë mishrat tuaja CBD të duken të bardha, por xhelatina do t'i thithë ato. Opsioni tjetër është përdorimi i sheqerit pluhur.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të përdorimit të gomës CBD?

Teitelbaum J. (2019) diskuton përfitimet e CBD. Përfitimet shëndetësore që marrim nga gomat CBD rrjedhin nga CBD, dhe ato janë si më poshtë;

Për të ndihmuar përdoruesin të relaksohet.

Nëse përdoruesi është i shqetësuar, i stresuar, i dëshpëruar ose ka luhatje të humorit, çamçakëzi CBD do të jetë i dobishëm sepse CBD është i njohur për trajtimin dhe menaxhimin e ankthit.

Për lehtësimin e dhimbjeve

Ju mund të përdorni çamçakëzin CBD për lehtësimin e dhimbjes pasi CBD ndërhyn në përcjelljen e sinjaleve të dhimbjes në tru.

Për të ndihmuar me pagjumësinë.

CBD është përdorur për të menaxhuar pagjumësinë; Prandaj, gomat CBD mund të jenë një ide e shkëlqyeshme për gjumin. CBD ndihmon përdoruesin të kapërcejë pagjumësinë duke eliminuar shkaqet si dhimbja dhe shqetësimi.

Pse janë të njohura gomat CBD?

Gummet CBD janë të njohura për arsyet e mëposhtme:

Ata janë të matur

Ekziston ende një stigmë për CBD pasi disa njerëz mendojnë se është një drogë e fortë siç ishte në SHBA kur më parë ishte vendosur nga qeveria amerikane në listën që përfshin droga të tilla si LSD dhe heroina. Duke qenë se gomat CBD janë të matura, mund t'i përdorni pa ngritur vetullat. Prandaj, ato janë të përshtatshme për përdoruesit që kanë nevojë për lehtësim nga ankthi dhe ndryshimet e humorit. Ato gjithashtu mund të jenë të përshtatshme për personat që vuajnë nga pagjumësia dhe inflamacionet.

Ato janë të lehta për t'u përdorur dhe dozuar

Përdorimi i një çamçakëz CBD nuk ka nevojë për manualin që do t'i nevojitet një përdoruesi për herë të parë që avullon. Gummies janë një trajtim i zakonshëm; prandaj, përdoruesi duhet t'i përdorë ato në mënyrë natyrale përmes ngrënies. Dozimi i gomës CBD është gjithashtu i lehtë pasi ato vijnë në copa dhe jo në formë të lëngshme.

Ata janë të përshtatshëm

Përdorimi i CBD është i përshtatshëm sepse nuk ka nevojë për marrëveshje shtesë. Përdoruesi duhet të ketë vetëm një dhe të përtypë.

Ato janë të lëvizshme

Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për gomat tuaja CBD, siç do të bënit për tinkturën tuaj ose vaj CBD se si ta bartni atë. Ju mund t'i mbani lehtësisht mishrat tuaja në një xhep sa herë që dëshironi.

Ato janë miqësore me mjedisin

Ndryshe nga pirja e duhanit CBD dhe ofendimi i njerëzve me tym, gomat janë miqësore me mjedisin dhe nuk shkaktojnë asnjë dëm si për përdoruesit ashtu edhe për njerëzit përreth.

përfundim

Williams (2021) diskuton popullaritetin në rritje të produkteve CBD në treg. Tregu CBD përmban të gjitha produktet CBD, nga ushqimet dhe ushqimet deri tek inhalatorët. Gummies janë një mënyrë argëtuese për të konsumuar CBD. Ato janë gjithashtu diskrete dhe mund të jenë të ëmbla, në varësi të shijes. Njerëzit bëjnë çamçakëz CBD në shtëpi sepse janë ekonomike. Në fund të fundit, duke i bërë ato vetë, ju mposhtni kostot e përgjithshme dhe ndërmjetësit që e bëjnë CBD-në tuaj më të çmuar sesa nëse i bëni vetë. Ju madje mund të ndani aftësitë tuaja për bërjen e gomës CBD dhe gomat tuaja CBD me mysafirët dhe familjen tuaj. Për sa kohë që i ruani gomat tuaja CBD në një vend të errët dhe të thatë, mund t'i shijoni gomat CBD për kohën më të gjatë.

Referencat;

Williams, C., & Nutbrown, DL (2021). Një përmbledhje e Kërkimit mbi Përfitimet Shëndetësore të Kanabidiolit (CBD). Akademia e Lagjes: Pittsburgh, PA, SHBA.

Evans, J. (2020). Udhëzuesi i fundit për CBD: Eksploroni botën e kanabidiolit. Fair Winds Press.

Teitelbaum, J. (2019). Një vaj kërpi, CBD dhe primer i marihuanës: mjete të fuqishme për dhimbjen, pagjumësinë dhe lehtësimin e ankthit. Alternativë. Aty. Health Med, 25, 21-23.

Tran, T., & Kavuluru, R. (2020). Mbikëqyrja e mediave sociale për efektet terapeutike të perceptuara të produkteve të kanabidiolit (CBD). Revista Ndërkombëtare e Politikës së Drogës77, 102688.

MS, Universiteti Durham
GP

Puna e mjekut të familjes përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që në fëmijëri kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Më të fundit nga CBD