Si të maskoni shijen e vajit Cbd: 10 mënyra për ta bërë atë të shijojë më mirë

Si të maskoni shijen e vajit Cbd: 10 mënyra për ta bërë atë të shijojë më mirë

Njerëzit po zbulojnë se si mund të konsumojnë CBD pasi përfitimet e tij shëndetësore po bëhen të njohura në kanabis. Sidoqoftë, disa njerëz nuk e pëlqejnë shijen e fortë të vajit CBD për t'i fikur ato. Nëse nuk dëshironi të kaloni në produkte CBD si gomat dhe po pyesni nëse është e mundur të maskoni shijen e vajit CBD, vazhdoni të lexoni këtë artikull. Ai ofron dhjetë mënyrat më të mira me të cilat mund ta maskoni vaj CBD shije.

Para se të kaloni te mënyra se si të maskoni shijen e vajit CBD, artikulli së pari do të diskutojë se çfarë është CBD. CBD njihet edhe si kanabidiol. Është një nga kanabinoidët e shumtë të pranishëm në bimën e kanabisit. Megjithatë, ajo nxirret kryesisht nga bima e kërpit pasi bimët e kërpit kanë nivele të ulëta të THC. Nuk kalon 0.3 për qind. THC është një përbërës i bimës së kanabisit që përmban efekte psikoaktive. Do të thotë që u jep përdoruesve të tij një efekt të lartë. Sidoqoftë, CBD nuk është dehëse; u jep përdoruesve të tij një efekt relaksues.

Si shijon vaji CBD

Ashton & Livvy (2021) zbuloi se shija e vajit CBD është tokësore, ashtu si produktet e tjera CBD. Pas konsumimit të vajit CBD, ai tenton të lërë shënime botanike në qiellzën tuaj për disa minuta.

Marinoti etj. (2020) vërtetoi se nëse nuk jeni në dijeni, mund ta ndjeni këtë aromë pasi të keni konsumuar vaj CBD me spektër të plotë pasi përmban kanabinoidë të tjerë si terpenet, THC, CBD dhe vajra të tjerë. Kanabinoidet e përmendura përmbajnë një aromë dhe shije të veçantë. Konkretisht, përbërja e terpeneve ndikon në erën e bimës së kanabisit.

Për një dashnor të vajit CBD me spektër të plotë, mund të dëshironi të maskoni shijen e tij tokësore, e cila ndonjëherë mund të jetë e hidhur nëse vetëm vaji juaj CBD nuk është i aromatizuar. Disa industri kanë marrë përsipër të përdorin aromatizues artificialë për të maskuar shijen tokësore të vajit. Megjithatë, këta përbërës shtesë do të duhet të përpunohen nga trupi fillimisht.

Dhjetë mënyra për të maskuar shijen e vajit CBD

Kjo pjesë e artikullit ju ofron mënyra të ndryshme për të maskuar shijen e vajit CBD në mënyrë që të shijoni më shumë konsumimin e tij.

Përdorni pika mente ose çamçakëz

Sipas Najafian etj. (2014), nenexhiku është një barishte e njohur për shijen e saj freskuese. Pasi të keni konsumuar vaj CBD, mund të merrni një nenexhik ose edhe çamçakëz për të maskuar shijen e vajit. Një mënyrë tjetër për të shmangur shijen e vajit është duke e mbështjellë nenexhikun në të njëjtën kohë kur merrni vajin. Ndihmon në zbutjen e shijes tokësore të vajit CBD që përjeton pas përdorimit të tij.

Hani një meze të lehtë

Ushqimi është një mënyrë popullore për të maskuar shijen e vajit CBD. Mbani ushqimin tuaj të preferuar në një distancë të afërt. Pas gëlltitjes së vajit CBD, mund të konsumoni rostiçeri për të ndihmuar në zëvendësimin e shijes së vajit CBD. Shumica e njerëzve preferojnë të marrin çokollatë më pas pasi ajo kryen një punë të shkëlqyeshme në bërjen e shijes.

Lani dhëmbët

Nëse merrni vaj CBD në mëngjes ose në mbrëmje, lani gjithmonë dhëmbët përpara se të hani vajin. Omaiye etj. (2021) vuri në dukje se shija e vajit CBD do të minimizohet pasi gjuha ka ende shijet e nenexhikut.

Frymëmarrja përmes hundës

Pasi të keni gëlltitur vajin poshtë gjuhës, mund të mbyllni gojën. Pastaj mund të filloni të merrni frymë përmes hundës. Kjo do t'ju ndihmojë të keni një shqetësim më të vogël pasi ajri nuk do të tërhiqet mbi gjuhë. Mbajtja e hundës gjithashtu mund t'ju ndihmojë të ndaloni shijen e vajit në gojë. Bllokimi i hundës ndihmon që receptorët e shijes të bëhen më pak të ndjeshëm se sa janë zakonisht.

Duke pirë diçka të ëmbël

Pas konsumimit të vajit CBD, mund ta lani shijen e tij duke pirë diçka. Pijet me shije do të bëjnë një punë të shkëlqyeshme për të bërë shijen në krahasim me ujin. Konsumatorët CBD preferojnë të shtojnë vaj në pijet e tyre të preferuara për të eliminuar shijen e tyre.

Përdorni pak mjaltë poshtë gjuhës

Meqenëse mjalti është një ëmbëlsues, ai bën një punë të shkëlqyer për të hequr qafe shijen e hidhur të vajit CBD. Konsideroni të vendosni mjaltë nën gjuhë së bashku me vajin CBD. Gjuha juaj do të vërejë shijen më të këndshme të mjaltit, jo atë të vajit CBD. Nëse jeni të shqetësuar për kaloritë, pak mjaltë nuk do të ndikojë në trupin tuaj.

Përdorimi i izolimit CBD

Shija e vajit CBD bëhet e mundur nga kanabinoidë shtesë si terpenet. Konsumimi i izolimit CBD nuk do t'ju japë këtë shije pasi ka vetëm përbërjen CD, e cila është pa shije.

Bërja e ushqimeve CBD duke përdorur vajin CBD

Ju mund të konsideroni konsumimin e ushqimeve CBD nëse preferoni biodisponibilitet më të ulët apo edhe efekte të vonuara të CBD. Ushqimet CBD shijojnë shumë më mirë në krahasim me vajin CBD. Mund të provoni të vendosni pak vaj CBD në ushqimet tuaja, të tilla si biskota ose salcë sallate.

Vendosja e vajit CBD brenda kosit

Përdorimi i kosit është një zgjedhje e mirë për të bërë shijen e vajit CBD. Shija e thartë e kosit do të ndihmojë për të hequr qafe shijen tokësore të vajit CBD. Ju mund të përdorni kos pasi keni gëlltitur vajin ose mund ta konsumoni së bashku me vajin.

Porosit disa Vcaps

Edhe pse kapakët do të ndikojnë në disponueshmërinë biologjike të CBD, ato mund të jenë një metodë e shkëlqyer për të bërë shijen e vajit CBD. Vcaps janë kapsula boshe të cilat mund të shtoni vaj CBD në to. Kjo metodë është një zgjedhje e mirë nëse ju pëlqen të kujdeseni për mjedisin. Kjo është për shkak se vcaps janë vegjetarianë.

përfundim

Konsumimi i CBD mund të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm për shkak të përfitimeve të tij. E mira e vajit CBD është se nuk përmban efekte qetësuese pasi nuk ka efekte jo psikoaktive. Ju gjithashtu mund të blini vaj CBD në dyqanet shëndetësore dhe farmacitë pasi nuk keni nevojë për recetë. Edhe pse vaji CBD është i popullarizuar, shija e tij mund të çaktivizojë disa përdorues. Nëse jeni një nga ata që nuk ju pëlqen shija tokësore e vajit CBD, ndjekja e dhjetë udhëzimeve të dhëna më sipër mund të ndihmojë në maskimin e shijes tokësore të vajit. Ju gjithashtu mund të zgjidhni produkte CBD, të tilla si kapsula dhe çamçakëz, pasi shumica përmbajnë aromatizues artificialë.

Referencat

Ashton, L. (2021). Vaj CBD për kujdesin e lëkurës: Përfitimet e përdorimit të produkteve të fytyrës dhe bukurisë së kërpit.

Marinotti, O., & Sarill, M. (2020). Diferencimi i ekstrakteve të kërpit me spektër të plotë nga izolimet CBD: Implikimet për politikën, sigurinë dhe shkencën. Journal of Dietary Supplements, 17 (5), 517-526.

Najafian, S. (2014). Kushtet e ruajtjes ndikojnë në përbërjen e vajit esencial të bimës së kultivuar të balsam Mint Herb (Lamiaceae) në Iran. Industrial Crops and Products, 52, 575-581.

Omaiye, EE, Luo, W., McWhirter, KJ, Pankow, JF, & Talbot, P. (2021). Shijoni kimikate, ftohës sintetikë dhe pulegon në cigaret elektronike të njohura me shije nenexhiku dhe me aromë mente. Kontrolli i duhanit.

Më të fundit nga CBD