SI TË PËRDORNI PIKA TË VAJIT CBD NË PIJET TUAJA TË PREFERUARA

SI TË PËRDORNI PIKA TË VAJIT CBD NË PIJET TUAJA TË PREFERUARA

Mënyra më e shpejtë dhe më e përshtatshme për të përfituar të gjitha avantazhet e CBD është ta përzieni atë në pijet e preferuara të dikujt. Një person mund të vendosë CBD në kafe, smoothie dhe çaj, ndër të tjera. Ky artikull shpjegon se si mund të përdorni pikat e vajit CBD në pijet e tyre të preferuara.

CBD (kanabidiol) rrjedh nga sythat e bimëve të kërpit. Ka të paktën 85 kanabinoidë në bimë, dhe CBD është një prej tyre. vaj CBDPërshtatshmëria e tij është një nga atributet e tij më të mëdha. Mund ta konsumoni nga goja, ta kombinoni me ushqim, ta konsumoni si karamele gome ose ta aplikoni si locion. Pirja e CBD është një qasje e zakonshme për ta përfshirë atë në rutinën e përditshme. Ajo jo vetëm që do të përmirësojë vetitë e dobishme të pijes, por gjithashtu do të përmirësojë shijen e saj. Shkathtësia e tyre, lehtësia e përdorimit dhe veçoria e pikatores i bëjnë ato ideale për aplikacione të ndryshme. Këtu janë disa udhëzime për t'ju vënë në lëvizje.

PIJE TË NDRYSHME CBD

Tani që keni mësuar se çfarë të kërkoni në një vaj ose tretësirë ​​CBD, le të shpjegojmë disa mënyra për të bërë Pije CBD. Ndërsa një person mund të blejë pije të injektuara me CBD në internet, asgjë nuk krahasohet me prodhimin tuajin. Hyson (2022) shpjegoi se bërja e vajit të vet CBD nënkupton që ata kanë kontroll të plotë mbi cilësinë dhe fuqinë e produktit. Ata mund të personalizojnë pijen CBD duke zgjedhur se sa duan të marrin dhe si duan ta pinë atë. Cilado qoftë preferenca, ka një pije CBD për çdo person, qoftë një filxhan kakao të nxehtë CBD ose ujë të gazuar. Këtu janë disa sugjerime për t'ju nxitur:

PËRFSHIRË CBD në çaj

Çaji mund të jetë një pije e zakonshme në mëngjes ose në mbrëmje, në varësi të gjendjes shpirtërore të një personi. Në të dyja mënyrat, çaji CBD mund të jetë gjëja më e mirë për ju. Çaji vjen në një shumëllojshmëri të gjerë shijesh dhe aromash. Më poshtë janë disa që mendoj se do të dëshironit:

  • Çajrat bimorë, të njohur edhe si tisane, janë ideale për çdo ditë dhe nuk përmbajnë kafeinë. Për një pushim çaji pasdite, provoni një filxhan hibiscus ose kamomil.
  • Çajrat e zinj: Çaji i zi është i pasur me antioksidantë dhe ka më pak kafeinë se kafeja, duke i bërë ata një zgjedhje të shkëlqyeshme për t'u marrë në mesditë. Çaji i zi i pjeshkës dhe xhenxhefilit mund të jetë gjithashtu një alternativë e shkëlqyeshme për çajin e çajit nëse preferoni diçka më pak pikante. Vaji CBD mund të shtohet në filxhan për një dozë shtesë energjie.
  • Çaji jeshil: Ashtu si çaji i zi, çaji jeshil zakonisht ka më pak kafeinë se kafeja. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë sipas kohëzgjatjes së zhytjes. Çaji jeshil i jaseminit ka një aromë më lulesh dhe mund të zëvendësohet me matcha. (Udhëzim: Tinktura origjinale me spektër të plotë me aromë portokalli e vlerësuar me çmime të Populum mund të shkojë mirë këtu.)

MILK

Shumë individë nuk kanë ngrënë qumësht që kur ishin fëmijë, por ka shumë mënyra për ta shijuar atë si të rritur. Qumështi i artë, një pije tradicionale indiane e bërë me shafran të Indisë dhe qumësht të nxehtë, ka avantazhe të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë reduktimin e inflamacionit, stimulimin e sistemit imunitar, uljen e sheqerit në gjak dhe më shumë. Sloan (2014) deklaroi se mund të bëni një avullore më të ëmbël se një filxhan mesatar i kafesë ose kakao të nxehtë me qumësht të ngrohtë, sheqer, mjaltë, ekstrakt vanilje dhe një tretësirë ​​me shije CBD. Shtoni disa pika vaj CBD në qumështin tuaj të ngrohtë para gjumit për një dozë nostalgjie dhe lehtësim të pagjumësisë.

INFUSION KAFEJE ME KANABIDIOL

Edhe pse kafeja CBD e përgatitur paraprakisht është e disponueshme, preferohet të bësh një të tillë. Gundry & Solimene (2017) shpjegoi se përfshirja e vajit CBD në filxhanin tuaj të joe është po aq e lehtë sa të bësh një filxhan kafeje. Varësia nga kafeina mund të çojë në probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë pagjumësinë, ankthin dhe rrahjet e zemrës. Casey & Kraynak (2019) shpjegoi se shtimi i vajit të kanabidiolit në kafe zbut efektet e dëmshme të kafeinës, duke i lejuar klientët të përqendrohen dhe të qetësohen. Përndryshe, njerëzit mund të bëjnë pijen e tyre të mëngjesit me pika vaji CBD pa shije. Përdoruesit duhet të fillojnë me doza minimale dhe të rrisin gradualisht dozën derisa trupi i tyre të përgjigjet në mënyrë adekuate.

KANABIDIOL (CBD) ME TONIKË BIMOR

Tonikët bimorë ndihmojnë në ruajtjen e një gjendjeje të shëndetshme mendore dhe mund të përdoren me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt. Këto përfshijnë ashwagandha (Tumeric), Chaga (lëvorja e pemës së çajit) dhe pikat e hidhura tretëse, të cilat të gjitha mund të përdoren në tonikët bimor dhe japin avantazhe shëndetësore si qetësimi i sistemit nervor dhe rritja e tretjes ose imunitetit. Bërja e pijeve CBD nga tonikët bimorë është një mënyrë e thjeshtë për të rritur përfitimet e tyre shëndetësore. 

smoothies

Shumë njerëz blejnë pika CBD sepse duan t'i shtojnë ato në smoothie-t e tyre të mëngjesit. Mund të marrë formën e një smoothie tropikal, të kompletuar me zarzavate, banane, mango, ananas dhe qumësht arrë makadamia, të cilit i shtohen disa pika vaj CBD për të krijuar udhëtimin ideal të fundjavës pa pasur nevojë të dilni nga shtëpia. Përzierja e mëngjesit e qetësisë dhe vigjilencës mund të arrihet duke shtuar disa pika vaj livande në smoothie-t matcha, avokado dhe mango. Pikat CBD mund të shtohen lehtësisht në një smoothie ose meze të lehtë të drekës për të inkurajuar relaksimin dhe ekuilibrin.

FAKTORËT QË DUHET TË KUJDESEN KUR BLEREN SHTESË TË PIJEVE CBD

SIGURIMI I CILITYSIS

Edhe pse produktet e kërpit janë gjerësisht të disponueshme, ato nuk kanë përmbushur rregulloret e FDA-së dhe sektori është ende i ri. Për shkak të kësaj, është më mirë të kërkoni marka që premtojnë produkte CBD me cilësi të lartë dhe transparente. Kur blini produkte, kërkoni etiketa që thonë se një laborator i palës së tretë i ka testuar ato dhe se rezultatet janë lehtësisht të disponueshme. Terpenet dhe kanabinoidet në tinkturë, pilula ose vaj janë verifikuar, si dhe sasitë e CBD në secilën prej tyre.

ZGJIDHNI PËRZIERJET E TË GJITHË SPEKTRIT.

Zakonisht besohet se kanabidioli (CBD) është përbërësi i vetëm i vajrave të kanabidiolit. Por, CBC, CBG dhe CBN përfshihen të gjitha në një përzierje të kanabidiolit me spektër të plotë. Kanabinoidet e pastra, nga ana tjetër, mund të gjenden në izolime.

PËRFAKTONI EFEKTET E ENTURAGES

Terpenet dhe kanabinoidet përfshihen të dy në përzierjet e kanabidiolit me spektër të plotë. Kur terpenet dhe kanabinoidet punojnë së bashku, rezultatet janë më të mira se kur kanabidioli funksionon vetëm.

PËRFUNDIM

Shkathtësia e CBD e ka bërë atë një produkt popullor. Një person mund të përfshijë vaj CBD praktikisht në çdo pjesë të ditës së tij me shumëllojshmërinë e pijeve në të cilat mund të shtohet. Është më e lehtë nga sa mendoni të krijoni pijen perfekte CBD. CBD mund të përdoret për t'i bërë pijet tuaja të preferuara edhe më të mira gjatë gjithë ditës. Varet nga ju se sa shpesh dhe shpesh i merrni mjekimet tuaja. Thjesht ndiqni udhëzimet në shishe dhe jepini vetes shumë kohë për t'u mësuar me të.

REFERENCAT

Casey, KR, & Kraynak, J. (2019). Kanabis për Dummies. John Wiley & Sons.

Gundry, SR dhe Solimene, C. (2017). Paradoksi i bimëve. Tantor Media, Incorporated.

Hyson, P. (2022). Më e mira Vaj CBD për macet: 7 markat kryesore të rishikuara. POROSI, 1, 00.

Sloan, AE (2014). Trendet Funksionale të Ushqimit.

MS, Universiteti i Tartu
Specialisti i gjumit

Duke shfrytëzuar përvojën e fituar akademike dhe profesionale, këshilloj pacientët me ankesa të ndryshme për shëndetin mendor - humor depresiv, nervozizëm, mungesë energjie dhe interesi, çrregullime të gjumit, sulme paniku, mendime dhe ankthe obsesive, vështirësi në përqendrim dhe stres. Në kohën time të lirë, më pëlqen të pikturoj dhe të bëj shëtitje të gjata në plazh. Një nga obsesionet e mia të fundit është sudoku - një aktivitet i mrekullueshëm për të qetësuar një mendje të shqetësuar.

Më të fundit nga CBD