Udhëtimi i biznesit i Dayli Nutrition

Udhëtimi i biznesit i Dayli Nutrition

Kur jeta bëhet e ngarkuar, është e lehtë të harrojmë të kujdesemi për veten dhe trupin tonë – qoftë kjo anashkalimi i rutinës sonë të kujdesit të lëkurës apo heqja dorë nga një darkë e shëndetshme për një qese patatinash. Edhe me dietat më të shëndetshme, mund të jetë e vështirë të thuash nëse po i plotëson nevojat tuaja ushqyese çdo ditë. Duke e ditur këtë, Dayli Nutrition ka hyrë si produkti kryesor për plotësimin e boshllëqeve në dietën tuaj duke përdorur përbërës të vërtetë, ushqyes dhe të shijshëm të ushqimit. 

CEO Christine Jagoe e kupton më shumë se kushdo se zgjedhjet që bëjmë në baza ditore ndikojnë drejtpërdrejt në veten tonë të së ardhmes dhe shëndetin tonë; përmes kthesave dhe kthesave të jetës së saj, ajo ka arritur të kuptojë ndikimin që mund të kemi në trupin tonë me disa zgjedhje të thjeshta çdo ditë. Kur Jagoe takoi themeluesin dhe formuluesin e Pranin Organic, kompania mëmë e asaj që do të bëhej Dayli Nutrition, qëndrimi i tij ndaj "ushqimit si ilaç" i foli Jagoe në një mënyrë që kishte kuptim. Ishte atëherë që ajo filloi të pyeste veten se si ta vinte në jetë këtë ideologji duke krijuar një produkt të këndshëm dhe të përshtatshëm me një model biznesi të qëndrueshëm të ndërtuar për të qëndruar. Dhe me këtë lindi ideja për Dayli Nutrition.

RRETH DAYLI NUTRITION 

Dayli Nutrition ofron një linjë të përzierjeve të shijshme dhe efikase të pijeve të gatshme për përzierje me lëndë ushqyese që janë krijuar për të mbushur boshllëqet në dietën e dikujt. Dayli ofron tre përzierje – përzierjet Sunshine, Vitality dhe Greens – që janë krijuar me fruta, perime dhe superushqime të vërteta për të transformuar një gotë të rregullt me ​​ujë në një nxitje të vitaminave thelbësore. Vetëm një pako Dayli mund të ndihmojë në mbështetjen e energjisë, tretjes, humorit dhe imunitetit; shija e shijshme është vetëm një bonus shtesë.  

Dayli's Përzierje e diellit është një mënyrë e shijshme për të ndriçuar çdo ditë. Kjo përzierje më e shitur do t'i japë mendjes, humorit dhe imunitetit tuaj një nxitje me një përzierje gjallëruese që përmban mane luani, shafran i Indisë dhe 100% të vitaminës D të rekomanduar ditore. Filloni mëngjesin tuaj me aromën freskuese të pjeshkës dhe mangos të kësaj përzierjeje, të përbërë nga organike përbërës të tillë si filiza quinoa, qershia acerola dhe vaji i lulediellit pa asnjë aromë apo ëmbëlsues artificial.  

Me një shije unike të manaferrës dhe mjedrës, Dayli's Përzierje vitaliteti ofron një nxitje freskuese të lëndëve ushqyese për të mbështetur imunitetin dhe jetëgjatësinë. Është ndërtuar për të forcuar mbrojtjen e trupit me fuqinë forcuese të antioksidantëve dhe vlerën 100% ditore të vitaminës C, me burim nga manaferra dhe qershia acerola. Një burim i shkëlqyer i 11 vitaminave thelbësore, kjo përzierje ofron përfitimet e përbërësve të ushqimit të plotë në një format të gjallë dhe të shijshëm.  

Dayli's Përzierje zarzavate ndihmon për t'u ushqyer dhe pastruar me një rritje të vlerave ushqyese nga perimet jeshile si spirulina, bari i grurit dhe spinaqi. Kjo përzierje e shijshme dhe freskuese me aromë gëlqereje dhe nenexhik, e referuar si "lëng zarzavate për njerëzit që nuk e pëlqejnë lëngun e zarzavateve", mbështet tretjen dhe detoksifikimin e shëndetshëm dhe siguron 50% vlerë ditore të vitaminës K.  

PENGESAT DHE MUNDËSITË 

"Në grupin tim personal të miqve të ngushtë, shpesh më referohen si ngjitësi, që do të thotë se jam ai që na bashkoi," tha Jagoe. “Është me të vërtetë një shaka e lehtë, por nëse jam i sinqertë, në fakt mendoj se me Dayli-n, ky është një nga rolet kyç që kam luajtur në fillim - duke bashkuar njerëzit e duhur. Arrita në këtë pozicion me një kuptim të thellë të biznesit dhe një grup aftësish shumë të larmishme, por duhej të mbështetesha te ekspertët e industrisë për këshilla në fusha të tilla si CPG dhe formulimi. Mendoj se fakti që në fillim, të paktën, nuk isha i lidhur emocionalisht me produktin, më lejoi të merrja vendime që bazoheshin në logjikë dhe jo në emocion. Unë isha në gjendje të mbaja një perspektivë të qartë se cilat zgjedhje ishin të drejta për markën, jo cilat zgjedhje doja për markën, dhe ka një ndryshim të madh në këtë.” 

Krijimi i markës udhëhoqi rrugën për sfidat dhe mundësitë që ishin të reja për Jagoe. Ajo e dinte se për të shpërthyer në kategori (ose në këtë rast, për të krijuar një kategori të re tërësisht) Dayli duhej të ishte ndryshe nga të tjerët të këtij lloji në treg. Në zhvillimin e produktit, ata morën një angazhim për t'i qëndruar besnikë ideologjisë së tyre "ushqimi është ilaç" - duke marrë përbërës që ishin sa më të pastër dhe organikë që të ishte e mundur dhe duke u fokusuar te furnizuesit me reputacion që ofronin përbërës ushqyes pa aditivë të dëmshëm.  

Duke bërë kërkimin e tyre rreth mënyrës më të mirë për të ofruar përbërës të cilësisë së lartë tek konsumatorët, Jagoe mësoi shumë rreth mënyrës se si trupat tanë marrin vitamina dhe lëndë ushqyese. Në vend që të jetë një tjetër pilulë apo tabletë për t'u hedhur në mëngjes, Dayli u krijua për të qenë një pluhur me cilësi të lartë që mbush boshllëqet në dietën e dikujt për t'u siguruar që ata të qëndrojnë të hidratuar dhe të ushqyer në të njëjtën kohë. Produkti u bë një mënyrë për të edukuar konsumatorët për atë që ata vendosin në trupin e tyre dhe çfarë bëjnë ose nuk bëjnë trupat tanë me atë që ne vendosim në të. 

Por për Jagoe, ndërtimi i Dayli ishte shumë më tepër se kaq. Jagoe donte të ndërtonte një markë që jo vetëm të funksiononte për trupin, por të funksiononte edhe si biznes - një markë që u ndërtua për të qëndruar dhe për t'i bërë ballë pengesave që i dolën. Në gati tre vjet që nga marrja e drejtimit në Dayli Nutrition, Jagoe ka rafinuar aftësitë e saj me shumë ekspertizë për të ndarë me të tjerët që kërkojnë të depërtojnë në industri. Më shumë se çdo gjë, Jagoe ka mësuar se të gjithë biznesmenët duhet të përgatiten të lëvizin shpejt - dhe shpesh.  

Në të kaluarën, Jagoe kishte parë ndërsa markat blinin të gjithë përbërësit e tyre nga një furnizues i vetëm, duke i lënë ata në një situatë të vështirë nëse ai furnizues mbyllej, përballej me probleme të zinxhirit të furnizimit, etj. Jagoe siguroi që Dayli nuk do të siguronte vetëm përbërës të pastër dhe organikë , por ato do t'i merrnin nga furnitorë të shumtë; nga ana tjetër, çdo përbërës i vetëm në formulimin e Dayli ka një furnizues dhe një furnizues rezervë. Megjithë kritikat dhe kundërshtimet që mori Jagoe kur u mor ky vendim, ajo i besoi instinkteve të saj. Jo shumë kohë më vonë, ndërprerja e industrisë e shkaktuar nga pandemia COVID-19 dëshmoi se Jagoe ishte korrekte në vendimin e saj dhe udhëhoqi rrugën për shumë vendime të tjera që ajo ka marrë për markën që nga ajo kohë.  

Mbajtja e mjedisit në mendje ishte gjithashtu e rëndësishme për Jagoe. Një mentor i imi më tha një herë: 'mos dërgo ujë me anije'. Sado e thjeshtë që tingëllon, ky mesazh më ngeli vërtet teksa punuam për të krijuar produktin dhe modelin e biznesit, "tha Jagoe. “Ne krijuam pako të lehta me shkopinj që janë të lehta për t'u menaxhuar dhe transportuar, ndërkohë që jemi të ndërgjegjshëm për mjedisin – kartonët dhe vaskat tona janë të riciklueshme, me plane për të kaluar në pako me shkopinj të biodegradueshëm në vitin e ardhshëm sapo të miratohen për të mëdha prodhim në shkallë. Nëse do të kishim zgjedhur kavanoza ose shishe qelqi më të rënda, do të kishim kufizuar mënyrat se si mund të lëviznim nëse do të përballeshim me pengesat e vazhdueshme të zinxhirit të furnizimit që na prekin ende sot. 

KËSHILLA PËR TË TJERËT 

Jagoe do t'i këshillonte të gjithë sipërmarrësit aspirantë të mbanin parasysh se krijimi i një produkti të qëndrueshëm dhe një biznesi të qëndrueshëm është thelbësor. "Ndërsa qëllimi është gjithmonë të bëjmë një produkt që është i mrekullueshëm për ne, i shijshëm, i këndshëm dhe i lehtë për t'u përdorur - është po aq e rëndësishme të krijosh një model biznesi të jashtëzakonshëm gjithashtu," tha Jagoe. “Është kaq e lehtë të mendosh vetëm për afatin e shkurtër dhe atë që është e drejtë para teje, por është kaq e rëndësishme të mendosh vite përpara për të krijuar një model biznesi të qëndrueshëm që do të jetë fitimprurës afatgjatë dhe do të shkojë larg. Nëse keni dyshimin më të vogël, duhet të bëni një hap prapa dhe ta shikoni atë nga të gjitha këndvështrimet për të marrë pamjen e plotë të asaj që mund të jetë dhe çfarë do të jetë realisht biznesi juaj.” 

Sipas Jagoe, ndërtimi i ekipit rreth jush mund të bëjë të gjithë ndryshimin gjithashtu. Një nga vendimet më të mira që ajo mori për markën, thotë ajo, është besimi në ekipin e saj dhe lejimi i secilit anëtar të ekipit të shkëlqejë në rolin e tij përkatës. Një nga pjesët më të rëndësishme të suksesit është të mos keni frikë të bëni pyetje dhe të mësoni nga njerëzit përreth jush që e dinë se ajo që po bëjnë është më e mira. "Unë gjithmonë kam besuar se nuk duhet t'i thuash Pikasos se çfarë të pikturojë," tha ajo. Kombinimi i ekspertizës së ekipit të saj për të ndërtuar Dayli nga të gjitha anët – zhvillimi, markimi, mesazhet – është ajo që e lejoi markën të bëhej ajo që është sot, dhe Jagoe nuk mund të ishte më mirënjohëse për ekipin që e ka ndihmuar të sjellë Dayli Nutrition në nivelin tjetër.  

Pra, siç do të këshillonte Jagoe: “Vazhdoni dhe derdhni vetes një gotë ujë të ftohtë, hidhni përzierjen tuaj të preferuar dhe ndjehuni mirë që po bëni diçka për të ushqyer trupin tuaj dhe për t'u kujdesur për veten. Dayli Nutrition e bën të lehtë.” 

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Më të rejat nga Business News