Udhëtimi i shërbimeve të redaktimit të korrigjimit

Udhëtimi i shërbimeve të redaktimit të korrigjimit

Kur e shihni për herë të parë emrin proofreading-editing-services.com është e lehtë të imagjinohet një ekip që punon shumë duke lustruar libra, artikuj revistash dhe dokumente biznesi. Ajo që më pas bëhet e qartë nga faqja e tyre e internetit është se kjo ndërmarrje është një ekip i vetëm grave: Emma Parfitt.

Udhëtimi i Emës

Dhe udhëtimi i saj nuk është aq i drejtpërdrejtë sa mund të mendoni. Emma filloi nga fillimet modeste në Skoci, pati fatin të merrte një vend universitar plotësisht të financuar për të studiuar Shkencën e Mjedisit në Universitetin e St Andrews. Por, siç thotë ajo, “Pasioni im ka qenë gjithmonë të shkruarit. Shkova me opsionin e sigurt të studimit të shkencës, sepse e dija se mund t'i kthehesha gjithmonë letërsisë. Kjo është ajo që bëra, më pas bëra një master në Shkrim Kreativ, pasuar nga një kurs korrigjimi dhe redaktimi nga Chapterhouse.'

Ema shpjegon se për të mbajtur veten, ajo mori një punë pastrimi, më pas kaloi në recepsion dhe punë në zyrë. “Po bëja gjënë e arsyeshme. Të punoja me kohë të plotë në pensionet e korporatave dhe të shkruaja në kohën time të lirë, por ishte e paplotësuar. Pasi u ngrita dhe m'u ofrua një hap në programin e menaxhimit, kuptova se duhej të largohesha përndryshe do të largohesha kur të isha në pension! Kështu që unë dorëzova njoftimin tim. Atë ditë, në fakt.

Me guxim, Ema bëri temp. punoni ndërsa prisni që të përfundojë një aplikim për doktoraturë/doktoraturë. Ajo kishte vendosur të kthehej në universitet për të kaluar kohën plotësisht të përkushtuar ndaj shkrimit të saj. Në pamundësi për të marrë fonde, ajo punoi tre punë me kohë të pjesshme (në mirëqenien e studentëve, IT dhe një program mësimor online), për të financuar doktoraturën e saj, e cila nga një ide e paqartë e tregimit si shërim, u bë një projekt sociologjik për tregimin, të mësuarit dhe të rinjtë. . Nuk kishte shumë kohë për të shkruar, përveç një botimi me Macmillan:

Botime

Një libër që rezulton u botua nga Palgrave Macmillan (Të rinjtë, mësimi dhe tregimi) për një seri edukative speciale. Ajo botoi një libër shoqërues të quajtur pejzazh detar, një përmbledhje me tregime të shkurtra, të frymëzuara nga kërkimi i tregimit. E ndjekur shpejt nga Trëndafila të copëtuar, një novelë që rrëfen historinë e bukurisë dhe bishës në mjedisin interesant të një shtëpie pleqsh.

“Megjithëse më pëlqeu të zhytesha në një kontekst të ri për një kohë, dhe pashë që mbikëqyrësit e mi, sociologu Mick Carpenter dhe autorja Sarah Moss ishin mbështetje përrallore, vendosa të mos ndjek një karrierë akademike pasi personaliteti im është i papërshtatshëm me natyrën e presionit të lartë. të universitetit, ku akademikët balancojnë mësimdhënien me kërkimin dhe shkrimin e propozimeve për grante. Gjithmonë ka qenë për të shkruar për mua. Dhe për të mbajtur veten financiarisht ndërsa punoja për libra të rinj, iu ktheva korrigjimit, duke u bërë një sipërmarrës.'

Ngritja e një biznesi

Ema u vendos proofreading-editing-services.com në 2017 duke ndihmuar autorët e tjerë të rregullojnë mirë shkrimin e tyre përpara publikimit. Por çfarë ndodh me shkrimin e saj?

“Po punoja për një libër për qëndrueshmërinë e miqësisë kur ndodhi pandemia. E kisha vendosur librin tim në Edinburg, pas Brexit, dhe kuptova nëse doja të përdorja të njëjtën periudhë kohore, do të më duhej të rishkruaja përmbajtjen për të përfshirë pandeminë. Kuptova se trajnimi im i ri në sociologji ishte një ndihmë e madhe në shikimin e librit përmes shtresave të ndryshme shoqërore. Aty janë personazhet kryesore të klasës punëtore, Fran dhe Heather, nënat e tjera në shkollë janë më të klasës punëtore. Libri madje prek çështjet e punës sociale dhe migracionit në kryeqytetin e Skocisë. Mund të duket në letër sikur fëmijët janë të mbrojtur mirë në qytet, por nuk janë ashtu. Shumë fëmijë bien në të çarat e një sistemi të pafinancuar. Shumë të rritur gjithashtu kur bëhet fjalë për kujdesin shëndetësor, papunësinë, e kështu me radhë. Është kaq e lehtë të rrëshqasësh në varfëri dhe kundër teje të dalësh.

"Ata thonë, "shkruani atë që dini. Kështu që u ktheva te rrënjët e mia të klasës punëtore, duke dashur të shpreh një pjesë të vogël të asaj se si është jeta kur nuk ke shumë, dhe Fran dhe Heather nuk janë as në shkallën e poshtme të shkallës, ka shumë. vende më të ashpra për të gjetur veten. Në fund të fundit, është një libër shpresëdhënës, i fokusuar në miqësi dhe jo tek gratë që bien në dashuri me interesa dashurie të pakuptimta.

Libri i Emës Një miqësi e gjembaçëve sapo është publikuar në vitin 2022.

Një miqësi e gjembaçëve

Diskutimi:

Njihuni me Fran dhe Heather të cilët kanë qenë miqtë më të mirë që nga fëmijëria.

Skoci, 2019. Burri i Fran shfaqet në pragun e derës së Heather duke u mbytur nga një sekret.

Fran dhe Heather nuk kanë folur për një vit dhe Hector fillon të hedhë dritë mbi arsyen. Vetëm duke u rikthyer në fillimet e miqësisë së tyre ata do të kuptojnë se cilat ngjarje të jetës krijoi një pykë mes tyre dhe nëse besimi dhe miqësia është e mundur të riparohen.

Zhytuni në misterin psikologjik të miqësisë dhe zbuloni nëse marrëdhëniet mund të shërohen.

Fran është një nënë që punon – me tre fëmijë që mund të mbijetojnë deri në moshën madhore – dhe në kohën e lirë vullnetare në komunitetin lokal.

Heather është një grua beqare, një "teze" për fëmijët e Franit dhe "shumë e fiksuar me libra" për pëlqimin e Franit: me fjalë të tjera, ajo duhet të marrë një jetë.

Dy gra. Sekrete të shumta. Pyetja është: si ta falni mikun tuaj më të mirë me një zemër plot gjemba?

Plot karakterizime të thella dhe imazhe të gjalla, kjo është e përkryer për fansat e Jodi Picoult dhe Margaret Atwood. Fituesi i çmimit të dytë për konkursin e tregimit të shkurtër Just Imagine, Skocia, me një vajzë udhëtar. Autori skocez u shfaq në BBC Radio 4, me How the Herring Became a Kipper.

Pas publikimit të saj, ajo fitoi një çmim të dytë në Konkursin e Tregimeve të Shkurta Just Imagine me tregimin "Vajza e një udhëtari", një ekstrakt nga libri i saj i ardhshëm të cilit mund t'i qaseni. këtu.

Problemet aktuale të tregut

Çështja aktuale e tregut janë lexuesit me bazë të huaj që shesin shërbimet e tyre, që nuk bëjnë një punë të shkëlqyer dhe kompanitë e mëdha që punësojnë njerëz të tillë për kikirikë. Është një punë që përfshin aftësi dhe kualifikime. Megjithatë reklamat janë kudo duke thënë se të gjithë mund ta bëjnë këtë, ndaj kini kujdes! Ka njerëz të pakualifikuar atje, të mirë në marketingun e tyre.

“Unë gjithmonë them shko me ndjenjën tënde kur punëson dikë. Nëse ka flamuj të kuq, si gabime shtypi në emailet e tyre, anglisht që nuk tingëllon si një shkrim i gjuhës amtare, mungesë e një portofoli të plotësuar dhe një çmim të lirë, atëherë shmangeni atë person. Unë jam kapur vetë nga një person që korrigjoi punën time pa ndryshime të gjurmuara, dhe kur u ankova, ajo tha "bëj një bashkim skedarësh". Por unë e bëra këtë dhe zbulova se ajo kishte shtypur fjalë shtesë në dokument me një font të purpurt si "korrigjime" dhe më la me më shumë punë sesa do të duhej të bëja vetë korrigjimin. Unë e bëj këtë për jetesën, kështu që gjithmonë siguroj një skedar me të gjitha korrigjimet dhe komentet, dhe një skedar të pastër që autori të punojë, nëse dëshiron.'

Pyetjet për t'i bërë një korrektor:

· Çfarë kualifikimesh keni?

· Sa kohë keni bërë këtë punë?

· Me cilat skedarë dokumentesh punoni (Word, Pages, PDF)?

· Cili është procesi juaj nëse zgjedh të punoj me ju?

· A keni një kontratë shembull që mund ta shoh?

· Ku mund t'i shoh rekomandimet tuaja

Kontratat janë një ide e shkëlqyer pasi ato detajojnë punën që duhet bërë, afatet, etj., informacionin e depozitave dhe pagesave dhe, më e rëndësishmja, çfarë ndodh nëse korrigjuesi sëmuret dhe nuk mund ta bëjë punën. Një korrektues pa kontratë nuk mund t'ju garantojë asgjë. Unë kam shumë rekomandime në faqen time të internetit dhe këto janë marrë nga vende si Google Business, në mënyrë që klientët të mund të verifikojnë nëse janë rekomandime reale. Besojini shpirtit tuaj, nëse diçka duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, shpesh është.

“Nuk ka qenë gjithmonë e lehtë”, thotë Emma. “Në fillim kisha vërtet pak fonde dhe klientë. Në një moment pa Wi-Fi po qëndroja jashtë një kafeneje për të hyrë në emailin tim për të bërë më pas punën time në shtëpi. Por gjëja e mrekullueshme është se njerëzit janë kthyer tek unë, të kënaqur me punën dhe më kanë rekomanduar shumë tek të tjerët. Sikur kjo të ndodhte me librat e mi!'

E ardhmja

Emma shpjegon se edhe pse ajo shënon kutitë e botuesit të fitimit të çmimeve, përvojës dhe kualifikimeve të shkrimit krijues, ajo është informuar se nëse dëshiron ta bëjë këtë me kohë të plotë, atëherë ajo ka nevojë për një prani në mediat sociale. Pra, nëse dëshironi të jeni në listën e saj të postimeve për publikimet e ardhshme, ju lutemi kontaktoni!

"Unë jam konfuz, të them të drejtën," thotë ajo. “Sepse unë jam shkrimtar, jo ndikues. Nëse do të isha online gjatë gjithë kohës, nuk ka mundësi të shkruaj. Ndërsa punoj, më duhet kohë e lirë për të shkruar dhe për të kaluar kohë me të dashurit e mi. Cilësia ime ideale e jetës nuk përfshin të qenurit ngjitur pas telefonit tim ose të qenit një personazh i famshëm. E kam parë se sa e dëmshme mund të jetë kjo për shëndetin mendor të dikujt dhe po e vë shëndetin tim në radhë të parë.'

Për të mbështetur punën e Emës. Nëse ju pëlqen të lexoni, blini një kopje të Një miqësi e gjembaçëve, ose nëse keni nevojë për një lexues provues, ju lutemi kontaktoni në proofreading-editing-services.com. Emma është e specializuar në letërsinë artistike në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, jo-fiction dhe i ndihmon studentët ndërkombëtarë të përpunojnë esetë, disertacionet dhe tezat e tyre. Dhe, siç u përmend tashmë, Ema ka një listë leximi për të cilën mund të regjistroheni këtu. Për të dëgjuar për botimet e ardhshme dhe për të marrë një kopje falas të një tregimi të shkurtër që doli i dyti në konkursin Just Imagine Short Story.

Nutricionist. Universiteti Bluffton, MS

Në botën e sotme, mënyrat e të ngrënit dhe ushtrimeve të njerëzve kanë ndryshuar, dhe shpesh është mënyra e jetesës që është shkaku i shumë sëmundjeve të lidhura me dietën. Unë besoj se secili prej nesh është unik - ajo që funksionon për një nuk i ndihmon tjetrin. Për më tepër, mund të jetë edhe e dëmshme. Më intereson psikologjia e ushqimit, e cila studion marrëdhëniet e një personi me trupin dhe ushqimin, shpjegon zgjedhjet dhe dëshirat tona për produkte specifike, vështirësinë e mbajtjes së peshës trupore optimale, si dhe ndikimin e faktorëve të ndryshëm të brendshëm dhe të jashtëm në oreksin. Unë jam gjithashtu një koleksionist i zjarrtë i makinave të vjetra dhe aktualisht, jam duke punuar në Mercedesin tim W1993 të vitit 124. Ju mund të keni hasur në artikuj në të cilët jam paraqitur, për shembull, në Cosmopolitan, Elle, Grazia, Women's Health, The Guardian dhe të tjerë.

Më të rejat nga Business News