Udhëtimi i Zambakut të Luginës LLC

Udhëtimi i Zambakut të Luginës LLC

Zambaku i Luginës dhe ajo që Ne bëjmë

Zambak lugjeve filloi në një komunitet të vogël malor të njohur lokalisht si "Një luginë mbi retë". Qyteti ynë, i quajtur sipas ish-shefit të tij indian Cherokee, është një nga luginat e fundit të vendosura në fund të zinxhirit malor Appalachian. Këtu, në Suches, Ga. SHBA, është vendi ku dy zonja ndajnë ëndrrën për të mbajtur gjallë traditat e alpinistëve. Lily of the Valley, ose LOTV, është një biznes në pronësi dhe operim familjar. Ne punojmë me dorë linja bimore sapuni dhe salme, çdo produkt është bërë vetë me shumë dashuri. Të gjitha produktet tona testohen fillimisht tek ne, familja, për të garantuar sigurinë dhe efikasitetin e secilit përpara se të dalin në tregun publik. Qëllimi i LOTV është që jo vetëm të jetë i suksesshëm, por edhe të promovojë një mënyrë më të shëndetshme dhe më natyrale të mirëmbajtjes së lëkurës dhe trupit. Duke qenë organi më i madh i trupit të njeriut, ne besojmë se është shumë e rëndësishme të dini saktësisht se çfarë përbërësish po vendosni në lëkurë dhe efektet që ato kanë. Për shembull, shumica e produkteve të kujdesit të lëkurës që blini nga çdo dyqan kryesor me pakicë do të përmbajnë kimikate ose substanca që lidhen me kancerin dhe çështje të tjera kryesore. Trupi juaj thith përbërësit aktualë dhe më pas i pompon ato në qarkullimin e gjakut ku mund të arrijnë në çdo organ të brendshëm duke shkaktuar dëme. Pra, përhapja e ndërgjegjësimit është një pjesë e madhe e asaj që ne bëjmë. Në Lily of the Valley ne besojmë se Zoti ka vendosur gjithçka në këtë tokë që na nevojitet për të mbajtur ose për t'u kthyer në një mënyrë jetese të shëndetshme. Bimët janë mënyra për të shkuar!

Sot, LOTV ofron 9 linja sapuni, 2 shufra shampo, 7 salva, 7 shije balsam buzësh dhe një linjë sapuni për qen; ne duam edhe foshnjat tona lesh. Secili prej produkteve tona ka përzierjet e veta të veçanta bimore të dizajnuara për një përmirësim specifik ose qëllim të dobishëm; këto variojnë nga hidratuesit dhe eksfoliatorët e thjeshtë intensivë deri te cilësitë më komplekse të lehtësimit të dhimbjes dhe/ose shërimit. Produktet tona janë për njerëz të të gjitha moshave, por janë gjithashtu të sigurta për kafshët, veçanërisht salca e gjyshes sonë. Ne i kemi përdorur gjyshe shumë herë në qentë tanë kur ata janë kthyer në shtëpi me një lloj lëndimi ose plagë. Lëngu i gjyshes është i ngarkuar me veti pastruese, antibakteriale së bashku me barishte që nxisin rritjen e qelizave të reja. Me fjalë të tjera, ky produkt jo vetëm që parandalon infektimin e plagës tuaj, por gjithashtu siguron një shërim më të shpejtë. Pickimet e bletëve, pickimet e insekteve apo ndonjë gërvishtje e lëkurës? Thjesht vendosni disa Granny's mbi të dhe do të jeni në gjendje të dalloni një ndryshim brenda 30-60 sekondave! Po luftoni me problemet hidratuese të fytyrës apo njollat ​​dhe rrudhat kokëforta të moshës? Provoni salcën tonë Ageless, kur dyfishohet me sapunin Lemongrass, ky kombinim shtrëngon lëkurën, rikthen elasticitetin, duke mbështetur gjithashtu çdo problem pigmentimi. Ne kemi zbuluar se salca Ageless është gjithashtu e shkëlqyer për djegiet nga dielli, është një nga udhëtimet tona të detyrueshme në plazh. 2 produktet më të reja të LOTV, të sapo shtuara këtë vit, janë shiritat e shampove; Rivitalizimi dhe kontrolli i vajit. Ndërsa të dyja përmbajnë veti që nxisin rritjen e flokëve, shiriti i shampos Revitalize do të ndihmojë në kthimin në jetë të flokëve të shurdhër dhe të dëmtuar dhe shampoja Oil Control është projektuar për njerëzit me flokë të yndyrshëm që kanë nevojë për më shumë kontroll. Në të ardhmen ne planifikojmë të vazhdojmë të zgjerojmë listën tonë të produkteve, por siç e dini, jeta ka gjithmonë planet e veta, kështu që procesi i rritjes ka qenë më i ngadaltë dhe më i qëndrueshëm për ne.

Themeluesi i Zambakut të Luginës dhe motivimi i saj

Susan Holloway Green, pronarja dhe operatori kryesor i Zambaku i Luginës LLC, u lind dhe u rrit në malet e North Georgia Blue Ridge. Historia e saj familjare në Suches, Gjeorgji, SHBA daton në mesin e viteve 1800, ku familja e saj mbijetoi nga bujqësia dhe strehimi i qindra hektarëve tokë. Për të, mbajtja gjallë e kësaj trashëgimie dhe historie është një pjesë shumë e rëndësishme e jetës.

Kur fqinji i ri i Susan u transferua në qytet në vitin 2012 dhe të dy u njohën, ata shpejt u bënë miqtë më të mirë. Ata ndanë shumë kohë së bashku duke folur, duke punuar për hobi, kopshtari etj. Një ditë Susan vendosi që ajo të mësonte se si të përpunonte me dorë sapunin alpinist alpinist, ashtu siç do ta bënte stërgjyshja e saj. Për fat të Suzanës, shoqja e saj e re e dinte procesin, kështu që të dy filluan një hobi të ri së bashku. Ata punuan dhe eksperimentuan mbi recetën e sapunit të salcës për rreth një vit së bashku derisa më në fund gjetën një kombinim që u pëlqente, i cili përfshinte shtimin e vajrave bartës. Receta tradicionale që do të kishin përdorur alpinistët ishte thjesht salcë dhe sallo, të cilat bënin një agjent të shkëlqyeshëm pastrimi, por aroma nuk ishte shumë e këndshme, kështu që shtimi i vajrave mbajtëse ndihmoi për këtë. Në atë moment, Susan filloi me të vërtetë të hulumtonte të gjitha kimikatet sintetike që hyjnë në prodhimin masiv të produkteve të sotme dhe informacioni shqetësues e ndezi atë edhe më shumë rreth përdorimit të produkteve natyrale. Ajo zbuloi se përbërësit e sapunëve dhe locioneve komerciale po heqin vajrat natyrale të lëkurës, jo vetëm duke shkaktuar lëkurë të thatë kronike, por edhe probleme më të thella. Pasi ndau sapunët e saj të punuar me dorë me familjen dhe miqtë, ajo shpejt kuptoi kërkesën për të gjitha produktet natyrale të kujdesit të lëkurës dhe filloi të pyeste se çfarë tjetër mund të bënte. Susan vazhdoi të eksperimentonte vetë dhe filloi të shtonte vajra bimorë; të tilla si limoni, livando dhe paçuli, sipër vajrave bartës të bazës së sapunit. Ajo gjithashtu filloi të bënte salca bimore, disa për përfitime intensive hidratuese dhe të tjera për qëllime mjekësore. Motivimi pas fillimit të salves erdhi nga mësimi i bazës së Vick's VapoRub. Nipi i Susan ishte shumë i mbingarkuar dhe mendimi për të përdorur një produkt me bazë nafte tek ai dukej i tmerrshëm, kështu që ajo bëri versionin e saj natyral. Fërkimi ynë Mountain është aq i sigurt sa mund të përdoret në çdo moshë dhe gjithashtu brenda zgavrës së hundës për të lehtësuar kongjestionin. Përveç kësaj, Mountain Rub mund të përdoret edhe për cilësitë e tij për lehtësimin e dhimbjeve. Pas pak më shumë përsosje, ajo më në fund kishte ardhur me disa receta që ajo dhe familja e saj i pëlqenin absolutisht. Kështu, me bekimin e shoqes së saj, Susan filloi zyrtarisht biznesin e saj të kujdesit të lëkurës në vitin 2017. Familja mendoi shumë emra të ndryshëm përpara se bashkëshorti i dashur i Susanit të vinte me idenë për të përdorur emrin e saj hebraik për kompaninë, kështu erdhi Lily of the Valley.

Sfidat për LOTV

Disa nga sfidat e LOTV kanë qenë më personale, ndërsa të tjerat janë më të përhapura, gjëra me të cilat po përballen edhe të gjithë të tjerët, si COVID, kështu që le të fillojmë atje. Gjatë pandemisë nuk mundëm të gjenim kontejnerët që përdornim për salcat tona një ons, duke na detyruar kështu të provonim kontejnerë alternativë. Ata punuan për momentin, por padyshim kishin të metat e tyre. Eshtë e panevojshme të thuhet, ne ishim shumë të gëzuar kur kontejneri origjinal u bë sërish i disponueshëm, kështu që ishte një vit i tërë që duhej të përdornim një enë zëvendësuese. Çështjet tona më të fundit janë për shkak të inflacionit, ne po kërkojmë që së shpejti të rrisim çmimet e produkteve tona për shkak të normave në rritje të lëndëve të para që na duhen për të prodhuar produktet tona. Ne jemi gjithmonë në kërkim të përbërësve më të mirë për klientët tanë, ndërsa përpiqemi t'i bëjmë produktet tona të përballueshme për të gjithë, jo vetëm për të pasurit. Në një nivel më personal, Susan tani duhet të kujdeset për nënën e saj të moshuar, me çmenduri, e cila kërkon një pjesë të madhe të kohës për të qenë në gjendje të zgjerojë biznesin ashtu siç do të donte. Sidoqoftë, LOTV planifikon të vazhdojë të zgjerohet në kohën e duhur.

Mundësitë tona 

Kur filluam për herë të parë të emërtonim Zambakun e Luginës për publikun, përdorëm festivalet lokale dhe tregjet e fermerëve. Produktet tona janë shumë unike dhe kërkojnë sfondin informativ të secilit për të përcaktuar se cili produkt do t'i përshtatet më mirë klientit. Kjo na lejoi të fillojmë të ndërtojmë marrëdhënie personale me klientët tanë; marrëdhëniet që i kemi edhe sot e kësaj dite. Nëpërmjet takimit organik të njerëzve, ne arritëm të hynim në disa dyqane lokale dhe ky ka qenë një sukses i madh për Lily of the Valley. Na hapi gjithashtu një derë për të bërë sapunë të madhësisë së mostrës dhe për t'i vendosur ato në kabina lokale me qira për pushime si reklama. Më pas ne kishim ndërtuar një faqe interneti në mënyrë që klientët tanë të kthyer të mund të porosisnin dhe t'i dërgonin produktet direkt në shtëpinë e tyre. Përveç kësaj, faqja e internetit ofroi një mënyrë për klientët tanë që të ndërveprojnë me ne dhe klientët e tjerë, duke ndarë dëshmitë e tyre se sa mirë kanë funksionuar produktet për ta. Faqja e internetit ishte një fillim edhe për marketingun e LOTV, prej andej, ne krijuam një faqe në Facebook, Instagram, u krijuam në Google dhe bëmë që të gjitha faqet të ndërveprojnë së bashku. Ai gjithashtu ofroi një mënyrë të shkëlqyer për ne për të shpjeguar secilin produkt individualisht në faqet e tyre; në këtë mënyrë klientët që kërkojnë përmes faqes sonë të internetit mund të marrin vendime të arsimuara për blerjen se cili produkt do të ishte më i miri për ta dhe llojin e lëkurës së tyre. Këtë vit ne iu bashkuam Dhomës së Tregtisë lokale dhe ato na kanë ndihmuar të reklamojmë dhe të tregtojmë edhe më shumë. Ata janë një sistem i mrekullueshëm mbështetës për bizneset tona lokale.

Këshilla e ekipit të zambakut të luginës

Së pari, LOTV do të donte t'u thoshte bizneseve ose personave të tjerë që po fillojnë, mos u dorëzoni kurrë! Pavarësisht nga shkalla e rritjes, thjesht vazhdoni. Mos e lejoni veten të keni frikë nga dështimi; besoni në veten dhe kauzën tuaj. Susan vendosi qëllimet e saj, mbeti e përqendruar dhe vigjilente dhe vazhdon të bëjë punën e vështirë që kërkon për t'i bërë ëndrrat e saj të suksesshme. Produktet tona adresojnë një sërë nevojash dhe nga përvojat tona personale, së bashku me dëshmitë që kemi marrë, mund të themi me siguri se ato funksionojnë. Ne besojmë se Zoti na ka krijuar ne, kafshët dhe bimët; Ai krijoi barërat që ne t'i përdorim për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe madje edhe për të shëruar veten. Ne nuk besojmë se trupat tanë natyrorë janë krijuar për të përdorur kimikate sintetike, dhe ky është besimi mbi të cilin u themelua Lily of the Valley.  

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Më të rejat nga Business News

Posh Kidz Academy

Emri i biznesit dhe çfarë bën Posh Kidz Academy është një shkollë parafillore që fokusohet në

Havanzer

Emri i biznesit dhe çfarë bën Havanzer është një agjenci marketingu e nxitur nga ROI që garanton më shumë

Balicoral

Historia e themeluesve dhe motivimi për të filluar biznesin Ferma jonë është nën ujë Kjo deklaratë, megjithëse