Vaji më i mirë CBD për 2022

Vaji CBD bëhet duke nxjerrë CBD nga kanabisi dhe më pas duke e holluar me vaj (për shembull, fara e kërpit ose kokosit). 

Qysh në vitet 1700, revistat mjekësore amerikane promovuan kanabisin për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore, duke theksuar përfitimet e shumta të tij. Megjithatë, u desh më shumë se një shekull derisa plani u bë i disponueshëm në treg dhe u pranua si ilaç. 

Vaji i kanabisit u tregtua fillimisht në Angli si një trajtim i fuqishëm për konvulsionet dhe reumatizmin. Së shpejti, ai u bë një kurë e mirë për kushte të ndryshme, duke përfshirë të përzierat, migrenën, gjumin, ethet, kollën dhe më shumë. 

Edhe pse studimet shkencore mbi përfitimet e mundshme shëndetësore të vaj CBD janë në vazhdim, produkti ka fituar popullaritet në botën e shëndetit dhe mirëqenies. 

Përfitimet kryesore të vajit CBD

Siç thamë, kërkimi mbi përfitimet shëndetësore të vajit CBD është në vazhdim. Megjithatë, disa studime dhe prova anekdotike tregojnë se me të vërtetë mund të sjellë shumë përfitime.  

Pain Relief

Vaji CBD ndihmon në menaxhimin e dhimbjes. Trupi përmban një sistem endokannabinoid që rregullon disa funksione si oreksi, dhimbja, gjumi dhe reagimi i sistemit imunitar. Endokannabinoidet, neurotransmetuesit që prodhon trupi, lidhen me receptorët kanabinoidë në sistemin nervor, duke ndihmuar në lehtësimin e simptomave të shkaktuara nga dhimbja e muskujve, dhimbja e MS, artriti, dhimbjet kronike dhe dëmtimet e palcës kurrizore. Për më tepër, studimet kanë treguar se kanabisi mund të jetë gjithashtu i dobishëm kur merret pas trajtimeve të kimioterapisë.  

Redukton ankthin dhe depresionin

Sipas disa studiuesve, CBD mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të ankthit dhe depresionit. CBD ndryshon mënyrën se si receptorët e trurit reagojnë ndaj serotoninës, kimikatit që lidhet drejtpërdrejt me shëndetin mendor. Si rezultat, një dozë e vogël prej 600 mg vaj CBD mund të ndihmojë njerëzit me ankth social. Për më tepër, CBD redukton stresin dhe efektet fiziologjike të ankthit, nxit përmirësimin e gjumit dhe përmirëson PTSD. 

Trajtim kundër akneve

Përzierja e vajit CBD me një vaj mbartës si kokosi, argani ose vaji i ullirit mund të trajtojë në mënyrë efektive lëkurën e prirur ndaj akneve. Komponimi vepron në qelizat që prodhojnë sebum, duke balancuar kështu prodhimin e yndyrës dhe duke reduktuar inflamacionin. Sidoqoftë, mbani në mend se duhet të konsultoheni me dermatologun tuaj përpara se të filloni të përdorni vajin CBD si një trajtim kundër akneve. 

Vaji më i mirë CBD

Vajrat më të mirë CBD për 2022

Ne provuam dhe testuam dhjetëra produkte të naftës CBD për të zbuluar më të mirat. Për më tepër, ne kemi zgjedhur me kujdes vetëm vaj CBD me cilësi të lartë nga markat me reputacion. Lexoni më tej për të zbuluar aspektet thelbësore të produkteve të naftës CBD dhe merrni një vendim të informuar. 

JustCBD

E themeluar në 2017, JustCBD u vendos shpejt si një emër me cilësi të lartë dhe i respektuar në industrinë e CBD. Kompania ofron një linjë të lakmueshme produktesh nga kërpi industrial 100% i rritur në SHBA dhe i prodhuar me nxjerrjen e CO2. Për më tepër, JustCBD krenohet me transparencën e saj dhe ofron raporte laboratorike të produkteve të saj në faqen e internetit, kështu që të jeni të sigurt që të gjitha produktet monitorohen për sigurimin e cilësisë. 

Tinkturë e vajit CBD të kokosit

Shije - Kokosi

Forcë — 50 mg-5,000 mg/30 ml

Çmimi - nga 29.99 dollarë

I pavarur rezultatet e laboratorit - E disponueshme në faqen e internetit

Vegan — Jo

Vetëm CBD vaj kokosi CBD
JustCBD Vaji CBD i kokosit

Nëse ju pëlqen shija e kokosit, padyshim që do ta pëlqeni këtë tretësirë. Ka shije të shkëlqyeshme kur merret nën gjuhë, dhe gjithashtu përzihet mirë me ushqimin dhe pijet. Për më tepër, kjo Tinktura CBD është me veprim të shpejtë, falë arrës së kokosit, i cili përmban MCT që thithin më shpejt dispepsi. Si rezultat, do t'i ndjeni efektet e tij brenda pak minutash. Vaji CBD i kokosit ju ndihmon të relaksoheni, mban nën kontroll nivelet e stresit dhe ju mban të fokusuar. 

Nacionale

Krijuar për "njerëzit që janë të apasionuar pas kujdesit për veten", Nacionale ofron produkte me cilësi të lartë. Kompania është themeluar në vitin 2017 dhe që atëherë, ajo përpiqet të ofrojë produkte që lejojnë konsumatorët të personalizojnë plotësisht rutinën e vetë-kujdesit. Produktet vendase prodhohen nga Root Bioscience, Inc., kompania e saj mëmë. Ekipi kontrollon të gjithë zinxhirin e furnizimit nga fara në raft, gjë që jep një avantazh të veçantë cilësie dhe kostoje ndaj konkurrencës.

Lëviz CBD + CBG

Shije - Xhenxhefil dhe mjaltë

Çmimi - 65 dollarë

Rezultatet e laboratorit të pavarur — E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Lëviz CBD + CBG është një vaj me spektër të plotë i formuluar me 40 mg CBD dhe 40 mg CBG për 1 ml shërbim. Vaji përmban një formulë të fuqishme që ju ndihmon të vazhdoni të lëvizni pa dhimbje. Është i aromatizuar natyrshëm me një nuancë delikate të xhenxhefilit dhe mjaltit. Përveçse japin një shije të këndshme, këta përbërës nxisin lehtësimin e inflamacionit dhe relaksimin e muskujve. Paketimi përmban një udhëzues të thjeshtë dozimi dhe pipeta e bën të lehtë mbajtjen konsistente të dozës. Mund ta përdorni nëngjuhësh ose ta përzieni në pijet e tyre të preferuara.

Botanikët e lumit të gjelbër  

Botanikët e lumit të gjelbër është një prodhues i mirënjohur i produkteve organike CBD. Kjo fermë në pronësi të familjes u bë kompania e parë e kërpit në Karolinën e Veriut që mori vulën organike USDA me bazë në Asheville, NC. Sipas Green River Botanical, kjo kompani "Me një mision për të ofruar produkte të qëndrueshme, me burim etik me spektër të plotë të kërpit dhe për të punuar ngushtë me organizatat jofitimprurëse lokale për t'i dhuruar komunitetit." Për më tepër, vajrat e Green Botanicals janë kuruar duke përdorur vetëm përbërës organikë. Baza është vaji MCT dhe ekstrakti i vajit të kërpit. Përveç kësaj, kompania përdor një metodë të nxjerrjes së CO2 për të formuluar këtë tretësirë.  

Tinktura e vajit CBD me spektër të plotë

Shije - Natyrore

Forcë - 50 mg/ml

Çmimi - fillon nga 20 dollarë/4 ml dramë

Rezultatet e pavarura të laboratorit — E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Green River Botanicals CBD Oil
Botanikët e lumit të gjelbër Vaj natyral 15% CBD

Produkti i firmës së kompanisë është spektri i plotë Vaj natyral 15% CBD prodhuar nga kërpi i cilësisë së lartë. Vjen në disa versione - pa aromë ose me aromë mente ose limoni. Limoni ishte i preferuari ynë personal, falë shijes së tij freskuese. Përveç kësaj, pas procesit të rishikimit, të gjithë recensuesit ranë dakord që dikujt i duhen disa pika deri në tri herë në ditë për të ndjerë përfitimet. Vjen në disa madhësi, për të filluar me një dramë 4 ml që kushton 20 dollarë. Përveç kësaj, shishet 10 ml dhe 30 ml kanë çmime përkatësisht 50 dhe 110 dollarë. 

Kuro Kënaqësinë 

Kuro Kënaqësinë ka kontroll të plotë mbi kultivimin, nxjerrjen dhe procesin e prodhimit, kështu që ata po sigurojnë që e gjithë gama e produkteve të përdor kërpin pa OMGJ, pa pesticide, i rritur në vend në fermat e kërpit të Kolorados. Përveç kësaj, produktet e kompanisë janë të kuruara në laboratorë të certifikuar me ISO-6000 GMP, të cilat flasin shumë për angazhimin e tyre për të ofruar produkte të pastra dhe me cilësi premium.

Cure Injoy Pure CBD Oil  

Shije - Natyrore

Forcë — 1500 mg/ 3000 mg/6000 mg 

Çmimi - nga 79.99 dollarë

Rezultatet e pavarura të laboratorit — E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Kuro vajin CBD Injoy
Kuro Kënaqësinë C i pastërBD Vaj

Vaj i pastër CBD prodhohet nga izolimi CBD dhe vaji i kokosit. Ka një shije natyrale, tokësore, e cila, siç konkluduan të gjithë recensuesit, është mjaft e këndshme. Vaji vjen në përqendrime të ndryshme CBD prej 1,500 mg, 3,000 mg dhe 6,000 mg. Përveç metodave standarde të marrjes, ne zbuluam se vaji është i shkëlqyeshëm për përdorim aktual. Efektet më të zakonshme që vlerësuesit përjetuan gjatë periudhës së testimit ishin lehtësimi i stresit dhe ankthit. Çmimi i vajit të pastër CBD varet nga pikat e forta që zgjidhni. Për shembull, vaji 1,500 mg vjen në 79.99 dollarë, 3,000 mg kushton 99.99 dollarë dhe vaji 6,000 mg është 139.99 dollarë. Thënë kështu, duke marrë parasysh përqendrimin e CBD, mund të biem dakord që çmimet janë mjaft të përballueshme.  

Element Apothec

"Element Apothec është një markë konsumatore inovative dhe e drejtuar nga qëllimi, e fokusuar në produktet e shëndetit dhe të kujdesit për trupin e injektuar me CBD, të cilat kombinojnë fuqinë shëruese të natyrës me zgjuarsinë e shkencës”. Udhëtimi i markës filloi një dekadë më parë, kur bashkëthemeluesja, e cila ishte prekur nga tetë çrregullime auto-imune, krijoi përzierje të personalizuara të kujdesit për trupin që lehtësuan dhimbjen, ushqenin lëkurën e saj dhe e ndihmuan atë të ndihej më mirë. Sot, formulimet artizanale përfshijnë përbërësit më të pastër dhe vendosin standardet më të larta të industrisë. 

Tinkturë e mbledhur e qetë dhe e ftohtë

Shije - Xhenxhefil dhe mjaltë

Çmimi - 119.99 dollarë

Rezultatet e laboratorit të pavarur — E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Formuluar me përbërës vegan dhe jo toksikë, Tinkturë e mbledhur e qetë e ftohtë është bërë nga 1,500 mg CBD me spektër të gjerë, 150 mg CBD dhe një përzierje e fuqishme botanike duke përfshirë vajin e lëvozhgës së portokallit, ekstraktin e frutave të murgut dhe ekstraktin e frutave të vaniljes. Formula unike synon t'ju ndihmojë të përqendroheni, të relaksoheni dhe të përmirësoni disponimin tuaj. Është i përshtatshëm për përdorim të përditshëm.

Nu-X CBD

La Nu-X Tinkturat CBD janë përzierja perfekte e CBD me cilësi të lartë, me origjinë nga SHBA, me prejardhje nga kërpi. Gama e tij e gjithanshme e produkteve është vegane, plotësisht organike dhe e kuruar me një bazë MCT jo-OMGJ. Kompania shpesh vlerësohet për produktet e saj cilësore dhe çmimet e përballueshme. 

Nu-X Citrus CBD Oil - Flora

Shije - Agrume

Forcë - 100 mg / 300 mg / 700 mg / 1,000 mg 

Çmimi - nga 7.99 dollarë

Rezultatet e pavarura të laboratorit — E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Nu-X Tinktura e Florës

me shije agrume, Tinkturë Nu-X Flora ka një aromë të ëmbël dhe të lehtë, aromatike. Shija e tij është e lezetshme, freskuese dhe e përkryer për përdorim të përditshëm. I ngjan një karamele, ku mbizotëron shija e portokallit. Përveç kësaj, nëntonimi i limonit ndihet në mënyrë delikate. Çmimi i këtij vaji CBD ndryshon në varësi të fuqisë së tij. Për shembull, 100 mg është 7.99 dollarë, 300 mg është 24.99 dollarë, 700 mg është 32.99 dollarë. Megjithëse çmimet janë në nivele më të larta, produktet ia vlejnë paratë. Herë pas here, shitësi ofron disa zbritje ose oferta. Për shembull, kur shkruani këtë artikull, kishte një ofertë aktive "blej 3 merr një falas". 

Cannafil

Fuqia më e lartë e kanabinoidit e arritur përmes procesit unik të tretshmërisë, si dhe rezultateve specifike të kushteve të arritura përmes një përzierjeje të shtuar të ekstrakteve botanike, është ajo që vendos vërtet. CannafilVajrat CBD të veçuara. Për më tepër, kompania ndan procesin e saj unik të prodhimit. Ata thone, "procesi i prodhimit fillon në Phoenix, Arizona me marrjen dhe testimin nga palët e treta të të gjithë përbërësve të papërpunuar. Pastaj, formulimi ndodh në objektin tonë në përputhje me GMP. Së fundi, paketimi dhe transporti përfundojnë gjithashtu në qendrën e përmbushjes së kompanisë".

Balanconi vajin CBD me spektër të plotë - mente

Shije - mente

Forca - 500 mg/1,000mg/1,500mg

Çmimi - nga 35.97 dollarë

Rezultatet e pavarura të laboratorit — Në dispozicion në faqen e internetit

Vegan - Po 

Vajrat Cannafyl CBD
Cannafil Vajra CBD

Bilanci i Cannafilit është kuruar duke përdorur kërpin e cilësisë premium, i cili nxirret CO2. I aromatizuar me vaj esencial mente, vaji është i shijshëm dhe freskues. Pas testimit dy-javor, ne ishim në gjendje të ndjenim një ndryshim. Para së gjithash, rezultati më i dukshëm nga përdorimi i Balance ishte përmirësimi i humorit dhe një ndjenjë qetësie. Gjithashtu, një nga recensentët raportoi se ankthi i saj është më i kontrolluar kur përdor vajin. 

PureKana

PureKana përdor kërpin organik të rritur dhe korrur në Kentaki. Më e njohur për nxjerrjen e saj të CO2 pa tretës, kompania premton produkte të mirëqenies me cilësi të lartë, por të përballueshme. Përveç kësaj, PureKana dallohet nga konkurrentët e saj nga "se si kompania mbush CBD me përbërës natyralë dhe të shijshëm, pavarësisht nëse janë aromat e frutave ose një ndihmë për gjumin si Melatonin. Rezultati përfundimtar është një produkt që kombinon më të mirat e shumë botëve, të tilla si mishrat, tinkturat dhe mjetet për gjumë.". 

Vaj CBD nenexhik

Shije - Nenexhik

Forcë - 300 mg/600 mg/1,000 mg

Çmimi - nga 54 dollarë

Irezultatet e pavarura laboratorike - E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Vaj PureKana CBD
PureKana Vaj CBD nenexhik

CBD nenexhik është një vaj CBD organik, jo-OMGJ me spektër të plotë. Vaji me shije nenexhiku ka një shije të këndshme dhe freskuese. Është perfekte nëse jeni pas një shije më freskuese. Për më tepër, ne ishim të kënaqur kur mësuam se shija e shtuar është krejtësisht e natyrshme. Pure Kana përdor një ekstrakt menteje nga bima M. Piperita. Vaji është i disponueshëm në 300 mg, 600 mg dhe 1000 mg, dhe ne zbuluam se është i shkëlqyeshëm për menaxhimin e stresit çdo ditë. Promovon një ndjenjë relaksi, dhe gjithashtu mund të ndihmojë në rikuperimin tuaj pas një stërvitje. Nëse dëshironi vaj pa THC, kjo mund të mos jetë zgjidhja ideale për ju pasi përmban sasi të vogla (nën 0.3%)

Elite CBD

Elite CBD është një markë CBD e sapothemeluar me bazë në Londër. Ekspertët vendosën ta kthejnë përvojën e tyre 10-vjeçare të punës në industri në produktet CBD me cilësi më të mirë. Produktet janë 100% organike, jo OMGJ dhe pa THC. 

Vaj i pastër CBD - 3,000 mg

Shije - Natyrore

Forcë - 3,000 mg

Çmimi - 104.99 £

Rezultatet e pavarura të laboratorit - E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Vaj Elit CBD
Elite CBD 3,000 mg vaj CBD

La 3,000 mg tretësirë ​​vaji CBD është ndër më të fuqishmet e listuara këtu. Ka një shije natyrale e cila është e shkëlqyeshme nëse dëshironi ta përzieni me kafenë e mëngjesit ose pije të tjera. Vaji CBD është shumë efektiv. Gjatë periudhës sonë të testimit, ne kemi kuptuar se vetëm 100 mg mund të bëjë mrekulli për menaxhimin e stresit, ankthit dhe përmirësimin e gjumit. 

Cannacares  

Cannacares ka metoda të ndryshme shpërndarjeje në gamën e produkteve të saj dhe vazhdimisht synon të sjellë produkte unike në treg. Tinkturat CBD prodhohen në Mbretërinë e Bashkuar dhe janë formuluar duke përdorur CBD Isolate të blerë nga një furnizues me reputacion i cili ka dorëzuar Dosjen e tyre të Ushqimit të Ri. Të gjitha tinkturat vijnë në një shishe 30 ml dhe kanë 3,000 mg CBD. Sipas kompanisë, “kjo është shumë CBD dhe ne besojmë se 10% vaj CBD nevojitet për të pasur një efekt material, veçanërisht në ata që vuajnë nga dhimbje kronike“. Përveç kësaj, të gjitha produktet Cannacanares janë vegane. 

Vaj Tinkture Wake CBD

Shije - Mandarina

Forcë - 3,000 mg/30 ml 

Çmimi - 35.00 £ (afërsisht 48 dollarë)

Irezultatet e pavarura të testit - E disponueshme në faqen e internetit

Vegan - Po

Vaji Cannacare CBD
Vaji Cannacares Wake CBD

Vaji Wake CBD është një produkt unik që kombinon CBD me Koenzimën Q10. Ky kombinim i fuqishëm mund të ketë një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë mbrojtjen e lëkurës, parandalimin e kancerit dhe menaxhimin e diabetit. Përveç kësaj, shija e tretësirës është e këndshme. I aromatizuar me mandarinë, jep një ndjenjë agrume dhe freski që ju ndihmon të filloni ditën. Për më tepër, vaji CBD ka efekte afatgjata - pothuajse të gjithë rishikuesit raportuan se rezultatet zgjasin deri në gjashtë orë. 

Postimet e fundit nga Elena Ognivtseva (shiko të gjitha)

Nutricionist, Universiteti Cornell, MS

Unë besoj se shkenca e të ushqyerit është një ndihmës i mrekullueshëm si për përmirësimin parandalues ​​të shëndetit ashtu edhe për terapinë ndihmëse në trajtim. Qëllimi im është të ndihmoj njerëzit të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre pa e torturuar veten me kufizime të panevojshme dietike. Unë jam një mbështetës i një stili jetese të shëndetshëm - luaj sport, biçikletë dhe notoj në liqen gjatë gjithë vitit. Me punën time, jam paraqitur në Vice, Country Living, Harrods, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health dhe media të tjera.

Më të fundit nga CBD