VALA - modelet dhe stolitë tradicionale ukrainase shpërthejnë në botën moderne të modës

VALA - modelet dhe stolitë tradicionale ukrainase shpërthejnë në botën moderne të modës

Rrobat e para me qëndisje tradicionale ukrainase u shfaqën para shekullit të 6-të. Njerëzit besonin se një vizatim i tillë do të bëhej një hajmali kundër çdo gjëje të keqe që mund të ndodhte në jetën e njeriut. Ukrainasit e lashtë donin të kodonin jetën, lumturinë, dashurinë dhe lirinë në stoli. VALA është një kompani që i kthehet traditave duke kombinuar frymën ukrainase me qëndisjet e stilistëve dhe modën evropiane.

Marka u themelua në maj 2015 nga stilistja Olya Vasileva. VALA vendos tendencat për shumë kompani botërore të veshjeve. Shkathtësia e artistëve ukrainas frymëzon zhvillimin e produkteve të ndritshme, elegante dhe të guximshme që do të tërheqin njerëzit që kuptojnë modën dhe preferojnë modele ekskluzive. Kombinimi i printimeve shumëngjyrëshe me materiale cilësore dhe silueta moderne tërheq vëmendjen e shumë njerëzve në mbarë botën. Koleksioni i markës përfshin jo vetëm fustane dhe bluza, por edhe fustane luksoze mbrëmjeje dhe aksesorë mahnitës. Çdo produkt nga VALA është një teknikë e sofistikuar e qëndisjes me art të punuar me dorë që kthehet në veshje elegante dhe klasike.

Në gamën e mundësive të kësaj marke, nuk është vetëm zhvillimi i një projekti qëndistari dhe detajimi i tij, por edhe dixhitalizimi i qëndisjes, krijimi i programeve të qëndisjes, si dhe mbështetja e çdo projekti që lidhet me qëndisjen (përzgjedhja e materialeve, mostrat e qepjes, kontrolli i cilësisë). VALA ka mbi 10 vjet përvojë, gjatë së cilës marka ka dizajnuar mbi 1,000 modele për shfaqje në Dubai, Nju Jorku, Ukraina, Monako dhe Holanda.

 Olya Vasileva filloi rrugëtimin e saj duke krijuar qëndisje të punuar me dorë. Ajo punoi shumë dhe krijoi zbukurime dhe modele të mahnitshme. Por kjo nuk mjaftoi për të realizuar idenë e saj kryesore - për të ndarë qëndisjet ukrainase me botën e modës. Dizajnerja e kuptoi që projekti i saj kërkonte shumë investime dhe veçanërisht durim. Marka VALA është një rrugë e gjatë drejt suksesit që është rikuperuar plotësisht. Çdo kombinim ngjyrash, çdo model dhe çdo prerje është autentike dhe ka një kuptim të fshehur.

VALA punoi për 4 vjet në Holandë duke kryer detyra të ndryshme: ofrimin e rekomandimeve, përzgjedhjen e materialeve dhe kontrollin e cilësisë së procesit të qëndisjes. Zbatimi i projektit nga ideja në produktin e përfunduar. Janë krijuar afro 100 modele ekskluzive të koleksionit resorte dhe mbi 500 artikuj janë shitur në SHBA dhe Evropë. Marka gjithashtu kishte përvojë pune me një klient ukrainas: zhvillim, krijimi i programeve dhe qëndisje në hala thurjeje. Një proces i plotë qëndisjeje me prerje me dorë dhe elemente të zbukurimit për të krijuar një fustan unik. U prodhuan vetëm 50 botime të kufizuara.

 Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet pjesëmarrja e VALA në projektin amerikan për zhvillimin e maskave të qëndisura gjatë pandemisë për të tërhequr sponsorë për të mbështetur fëmijët afrikanë. U krijuan rreth 50 dizajne, 10 dizajne të miratuara, 1,000 maska ​​të qëndisura dhe qepura, më shumë se 35,000 dollarë të mbledhur. Pati gjithashtu shumë bashkëpunime të suksesshme të VALA-s me muzikantë, aktorë dhe artistë amerikanë, evropianë (përfshirë interpretues ukrainas).

Çfarë e motivoi themeluesin për të filluar biznesin?

Para se të krijonte markën e saj, Olya Vasileva punoi si stiliste e pavarur. Kreativiteti, prakticiteti, sensi i stilit dhe ngjyrave i lejuan asaj të zhvillonte modele unike që u njohën menjëherë si autentike dhe luksoze jo vetëm në Ukrainë, por edhe në Evropë. Qëndisja ishte një mënyrë për të shprehur frymëzimin e saj për botën përreth saj; ajo është një person shumë i shoqërueshëm, pozitiv dhe miqësor që gjithmonë sheh vetëm gjëra të bukura.

Ajo udhëtoi shumë dhe çdo rrugë komode, çdo park, lule në mbjellëse, natyra dhe njerëzit e frymëzuan atë për të krijuar kryeveprat e saj. Tani stilisti është një dixhitalizues profesional, me përvojë dhe me shumë talent të qëndisjes, i aftë në disa mediume artistike, duke përfshirë dizajnin dhe qëndisjen. Por gjërat nuk shkonin gjithmonë mirë; kishte momente kur ajo donte të dorëzohej dhe ishte në dyshim. Ky është aktiviteti i jetës së saj dhe vetëm vendosmëria, optimizmi dhe këmbëngulja e saj ndihmuan për të marrë rezultatin.

Dizajneri foli me shumë njerëz brenda dhe jashtë botës së modës dhe arriti në përfundimin se gjërat e bukura nuk janë gjithmonë të disponueshme për gratë e formave dhe madhësive të ndryshme. Ajo e kuptoi se nuk duhet të dorëzohej; ishte koha për të ndryshuar stereotipet dhe për të ndihmuar çdo grua të merrte një fustan të përshtatur në mënyrë perfekte. Duke filluar me qëndisje për shtratin, tryezë, dhe elemente dekori, Olya Vasileva kuptoi se kjo nuk mjaftonte për të realizuar të gjitha idetë e saj. Veshjet dhe shfaqjet botërore ishin fokusi i saj kryesor. Ajo donte që modelet e saj t'i tregonin botës jo vetëm traditat e vendit të saj të lindjes, por edhe të popullarizonin një stil të tillë unik si vyshyvanka ukrainase. Për shembull, fustan i qëndisur MALVA.

Krijimi i një marke që do të ishte në gjendje të dizajnonte një fustan në çdo madhësi, duke marrë parasysh tiparet e trupit, formës dhe gjatësisë, u bë qëllimi i saj i ri kryesor. Kështu është shfaqur shtëpia e modës VALA. Dallimi kryesor i kësaj marke është aftësia për të krijuar produktin tuaj unik, aftësia për të diskutuar elementet me projektuesin dhe për të bërë rregullime në detaje dhe ngjyra. Çdo femër është e bukur dhe unike, ndaj ekipi VALA do ta ndihmojë të krijojë një fustan apo bluzë ekskluzive me motive ukrainase.

Sfidat me të cilat përballet biznesi

Shumë shtëpi të modës përballen me vështirësi të caktuara në fazën e zhvillimit të tyre. VALA nuk ishte përjashtim. Marka sapo kishte filluar të hynte në tregun ukrainas; koleksionet po zhvilloheshin, kishte disa në javët e modës. Por stilistja e trajtoi markën e saj jo si biznes, por si modë, ndaj nuk u mërzit që emri nuk u bë super i njohur në gjashtë muajt e parë dhe pas disa shfaqjeve.

Popullariteti rrallë vjen brenda natës kur befas bëhesh i famshëm. Si rregull, pas kësaj qëndron puna e gjatë, e palodhur dhe investimet. Por jo vetëm vështirësitë e zakonshme e kaluan markën në vitin 2022. Me fillimin e luftës, marka ishte në prag të mbylljes. Meqenëse i gjithë prodhimi ndodhet në Kiev. Dizajnerja nuk donte të transportonte prodhimin jashtë vendit, pasi është e rëndësishme që ajo të vazhdojë të zhvillohet në Ukrainë dhe të mbështesë zejtarët që punojnë edhe sot në këto kushte të trazuara. Me ardhjen e luftës, VALA mundi të rifillojë dhe të krijojë prodhimin. Por sigurisht që ka një sërë problemesh: ardhjet e vazhdueshme të raketave, mungesa periodike e energjisë elektrike, dërgesa më e gjatë. Por marka nuk heq dorë, mbetet për të punuar në Ukrainë dhe beson në një Fitore të hershme.

Mundësitë me të cilat përballet biznesi

VALA filloi të përdorë qëndisje të kombeve të ndryshme, t'i kombinojë ato me stilin ukrainas dhe të përpiqet të bëjë modele sa më të larmishme dhe moderne me elementë autentikë që do t'u bëjnë përshtypje adhuruesve të qëndisjes në të gjithë botën. Marka ka arritur në kulmin e suksesit, sepse projektuesi ofron numrin e kufizuar të çdo produkti. Klientët mund të bëjnë porosi individuale me aftësinë për të ndryshuar madhësinë, ngjyrat dhe detaje të tjera të dizajnit. Gjatë krijimit të çdo fustani apo bluzeje, përdoren materiale evropiane me cilësi të lartë që janë jo vetëm të bukura, por edhe komode. Marka përdor kryesisht materiale natyrore si 100% liri. Elementet dekorative mund të përfshijnë tyl, saten dhe më shumë. VALA filloi të zgjerojë asortimentin e saj, dhe tani ju mund të porositni Bluza, fustane shik mbrëmje, rroba të qëndisura ose elemente të brendshme, si dhe vyshyvanka tradicionale ukrainase në një dizajn modern.

VALA arriti sukses sepse tregoi gjëra të pabesueshme që janë kaq të lehta për t'u krijuar veshje për çdo ditë, duke i kombinuar me funde, pantallona të shkurtra dhe pantallona. Dhe qëndisja unike dhe e pasur e bën këtë pamje thjesht të mahnitshme! Ekskluzivisht marka ndau se fokusohet në çdo dizajn qëndistari për të krijuar një kryevepër autentike që do t'i lë përshtypje jo vetëm klientit, por edhe operatorit të makinës, sepse stilisti ka përvojë me pajisjet industriale të qëndisjes. 

Ndër talentet e saj të shumta në dizajn është zhvillimi i programeve që imitojnë qëndisjen me dorë. Kjo është bërë veçori edhe e markës VALA sepse tashmë veshjet e qëndisura janë bërë një alternativë e mirë ndaj veshjeve të prodhuara në masë. Çdo grua mund të marrë një përvojë të paharrueshme luksi me ndihmën e rrobave ekskluzive të qëndisura që kombinojnë natyralitetin, bukurinë, harmoninë dhe rehatinë.

VALA dëshmon se qëndisja nuk është vetëm një element i kostum kombëtar por edhe një teknikë në modë dhe moderne që ju lejon të theksoni individualitetin tuaj dhe të krijoni një imazh unik. VALA krijon materiale të mahnitshme për qëndisje, të cilat ju lejojnë të krijoni qëndisje me cilësi të lartë afër punimit me dorë. Kjo markë vendos tendenca për kompanitë globale të veshjeve, sepse tregon se përdorimi i teknikave të sofistikuara tradicionale të qëndisjes i jep jetë veprave të mrekullueshme të artit të punuar me dorë që tregojnë trashëgiminë dhe krenarinë unike të Ukrainës. VALA është e hapur për bashkëpunime me stilistë dhe artistë në mbarë botën për ta bërë këtë botë më të ndritshme, më interesante, më unike dhe për të treguar se qëndisja është në modë dhe e rëndësishme.

Këshilla biznesi për të tjerët

VALA vërtetoi me shembullin e saj se si një person është në gjendje të ndryshojë stereotipet afatgjata se rrobat e bukura krijohen vetëm për vajzat e holla. Tani bota e modës reale është e disponueshme për të gjitha llojet e trupit, lartësitë dhe peshat. Gratë mund të marrin fustanin perfekt për të zëvendësuar rrobat e tyre të mërzitshme dhe për t'u dukur me stil. Stili etnik nuk e ka lënë kurrë modën dhe marka VALA e ka bërë atë më moderne, por me stil dhe elegante.

Kompania ka kaluar nëpër shumë faza në rrugën drejt suksesit të saj dhe tani është e njohur në mbarë botën. Këshilla kryesore për stilistët fillestarë është të besoni në veten tuaj dhe të realizoni idetë tuaja. Këta janë njerëz shumë shpirtërorë që e shohin botën në mënyrën e tyre dhe duan t'u tregojnë të tjerëve pikëpamjet e tyre duke i shprehur ato me rroba. Ju gjithashtu duhet të komunikoni më shumë dhe të njihni audiencën tuaj të përdoruesit, problemet, dëshirat dhe ëndrrat e tij.

Jo vetëm vajzat e reja dhe të pakta duan të duken të shkëlqyera, por edhe gratë e moshës së mesme dhe të moshuara duan të veshin gjëra të bukura. Dallimi në gjatësi dhe figurë nuk duhet të shkaktojë komplekse dhe t'i bëjë gratë të mbyllura dhe të përmbajtura. VALA është kundër dëshirës së grave që fshehin disa të meta të figurës nën rrobat pa formë. Shtëpitë e tjera të modës nuk duhet të kufizohen në standarde të pranuara përgjithësisht; bëni rroba për të gjithë dhe do të jeni në kërkesë. 

Komunikoni me audiencën, duke i ofruar më shumë larmi. Stili dhe cilësia janë gjithashtu të rëndësishme. Çdo stilist është një krijues, skulptor dhe artist që krijon rroba autentike. Dhe ka shumë njerëz që do ta pëlqejnë drejtimin tuaj. VALA tregoi se moda nuk është vetëm epike, e guximshme dhe rebele; është natyraliteti, luksi dhe komoditeti. Gratë nuk duhet të harrojnë për bukurinë e tyre natyrore, dhe stilistët duhet të krijojnë diçka unike që do të theksojë individualitetin e secilës zonjë. 

https://vala-fashion.com

https://www.instagram.com/vala_fashion

https://www.facebook.com/valafashion

Email [email mbrojtur]

numrin e telefonit + 380978718888

Çfarë është aplikacioni https://wa.me/380978718888

Ksenia Sobchak, BA (Hons) Komunikimi i Modës: Gazetari Mode, Central Saint Martins

Ksenia Sobchak pëlqen të shkruajë bloge në fushat e modës, stilit, stilit të jetesës, dashurisë dhe CBD. Para se të bëhej blogere, Ksenia ka punuar për një markë të njohur të modës. Ksenia është një autore kontribuese në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës dhe CBD. Ju mund të përplaseni me Ksenia-n në kafenenë e saj të preferuar në South Kensington, ku ajo ka shkruar shumicën e blogeve. Ksenia është një avokate e vendosur e CBD dhe përfitimeve të saj për njerëzit. Ksenia është gjithashtu në panelin e rishikuesve të CBD në CBD Life Mag dhe Chill Hempire. Forma e saj e preferuar e CBD janë gomat CBD dhe tinkturat CBD. Ksenia është një kontribues i rregullt në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës si dhe CBD.

Më të rejat nga Business News