Stars Above Hawaii transformon jetën në mënyra pozitive motivuese përmes syve të yjeve

Stars Above Hawaii transformon jetën në mënyra pozitive motivuese përmes syve të yjeve

Në fillim të vitit 2007, kisha zbuluar një libër që ndryshonte jetën, Gjetja e Yllit tuaj të Veriut nga Martha Beck. Në atë kohë nuk ndihesha sikur po jetoja jetën që duhej të jetoja. Më pëlqeu fusha e karrierës në të cilën punoja për më shumë se 16 vjet, por njerëzit me të cilët punoja nuk ishin profesionistë dhe as të pasionuar për punën e tyre. Ky libër më erdhi sikur ishte koha e duhur për ta gjetur dhe me "Yllin e Veriut" në titull ishte vërtet fat. Ndërsa lexoja dhe rilexoja pjesë në këtë libër gjatë disa javëve apo muajve të ardhshëm, në një mbrëmje të vonë po vrapoja përgjatë plazhit, duke reflektuar mbi jetën time, veçanërisht me punën dhe vendin ku isha në karrierën time. Isha vetëm pa askënd përreth dhe ndalova të shikoja mbi oqean.

 Qielli po shkëlqente nga yjet që shkëlqenin si diamante dhe unë u tërhoqa menjëherë në rininë time kur si fëmijë shikoja gjithmonë yjet, planetët dhe Hënën. Unë kisha tre fëmijë të vegjël në këtë kohë, dhe gjatë dhjetë viteve të mëparshme kur ata lindën, u kisha vënë të gjithë emrat e yjeve: Orion, Magellan dhe Carina. Madje kishim një qen të ri që e quajtëm Cosmos. Një zë brenda meje tha se kjo ishte ajo që duhej të bëja, duke ndarë pasionin tim për universin me të tjerët. Kur u ktheva në shtëpi dhe gjatë muajve të ardhshëm, hulumtova bizneset e shikimit të yjeve, si dhe si të hapja biznesin tim.

Gjeta disa njerëz që bënin biznese të shikimit të yjeve në Ishujt Maui dhe Ishujt Hawaii. I kontaktova me ta dhe bëra disa kërkime se si ata drejtonin bizneset e tyre, pajisjet që përdornin dhe madje ndoqa programet e tyre të shikimit të yjeve. Në dhjetor 2007, Yjet mbi Hawaii ka lindur si dba (duke bërë biznes si) nën Ola Mana Ohana, LLC, që do të thotë "Forca e brendshme e familjes së punës". E tregtova veten në komunitetin ku jetoja dhe përfundimisht nënshkroi një kontratë me një hotel në Resortin Ko Olina. Unë u transferova në këtë resort në vitin 1999. Ai ndodhet në anën e pjerrët të ishullit Oahu. Ana e pjerrët e këtij ishulli është një vend tharëse se pjesa tjetër e ishullit (dmth., ana e erës, ose zona qendrore e ishullit) dhe ka netë shumë më të kthjellëta në vit se çdo vend tjetër në ishull. Ky vend është një shembull tjetër i situatave dhe vendimeve të marra, pa dashje, gjatë viteve që më kishin sjellë në këtë destinacion që po filloja të zgjohesha dhe të përqafoja. Vitin e parë zyrtar në drejtimin e biznesit në 2008 ne patëm një vit shumë bazë, por të suksesshëm. Në vitin 2009, ekonomia u trondit për shkak të recesionit në SHBA, turizmi ra dhe shfaqja e yjeve u ndikua negativisht me më pak shitje dhe të ardhura në krahasim me vitin 2008. Në vitin tim të dytë u përballa me të menduarit më të madh, jashtë kutisë. E kuptova nëse do të mbijetoja si biznes, duhej të isha në më shumë se një vendndodhje. Deri në vitin 2011, tani po ofroja shfaqje yjesh për të tre hotelet dhe aksione kohore brenda komunitetit të vendpushimit ku jetoja. Përveç nëntë muajve midis 2020 dhe 2021, ku COVID e kishte mbyllur biznesin për 9 muaj dhe recesionin e 2009-ës Blip, tregon vjetor yll shitjet kanë qenë një prirje e qëndrueshme, me të ardhura që nga viti 2007 u rritën mbi 1,000% në 2022 ndërsa ne i afrohemi 15th përvjetor në dhjetor 2022.

Sa i përket mënyrës se si funksionojnë Stars Above Hawaii, kur të mbërrini në shfaqjen e yjeve, do të përshëndeteni dhe do të takoni eksploruesit e tjerë të yjeve. Shfaqja e yjeve do të fillojë duke përshkruar qiellin e natës dhe se si lëvizin yjet nëpër qiell. Kjo do të lidhet me mënyrën se si polinezianët përdorën yjet për lundrim. Ndërsa gjurmojmë linjat e yjeve të Hawaii me përdorimin e një lazeri të fuqishëm jeshil që jep pamjen e prekjes së yjeve sipër, yjet do të emërtohen në Havai, si dhe në gjuhë të tjera kulturore, nëse zbatohet me mysafirë të pranishëm. Kjo do të pasohet nga përdorimi i teleskopit(eve) gjigantë të kompjuterizuar ku të ftuarit e shohin universin nga afër dhe personalisht, duke parë brenda kratereve të Hënës deri te unazat e Saturnit, Jupiterin në ngjyrë me hënat e tij, planetët e tjerë dhe jashtë galaktikën dhe më gjerë, duke kaluar nëpër ciklin jetësor të yjeve nga grupimet e yjeve të porsalindur deri te sistemet yjore me shumë ngjyra dhe deri te mbetjet e yjeve të shpërthyer. Ndërsa zhvillohet shikimi, zhvillohen diskutime shtesë me të ftuarit që mbulojnë çdo numër temash me interes me eksploruesit e yjeve në grup, duke filluar nga shkenca pas astronomisë deri te kuptimet dhe mitologjitë e tjera kulturore në mbarë botën.

Eksploruesit e yjeve deri në shfaqjen e yjeve variojnë nga moshat 5 deri në 100 vjeç, nga fëmijët tek adoleshentët tek të rriturit, nga nata e miqve deri te takimet e çifteve dhe muaji i mjaltit te të moshuarit. Vetë shfaqja e yjeve është argëtim familjar për të gjithë. Stars Above Hawaii gjithashtu i dhuron komunitetit përmes shfaqjeve të yjeve bamirësie, bisedave publike dhe dhuratave të teleskopit bamirësie për shkollat. Kthimi për komunitetin është po aq i rëndësishëm sa drejtimi i shfaqjeve të yjeve, pasi aktiviteti është "edu-tainment" (argëtim edukativ) dhe forcon emrin e markës sonë me komunitetin lokal dhe frymëzon të rinjtë që të arrijnë yjet. Stars Above Hawaii fjalë për fjalë transformon jetën në mënyra pozitive motivuese përmes syve të yjeve.

Stars Above Hawaii është një vend i specializuar në kërkesë në Oahu, si i vetmi program i shfaqjes së yjeve të klasit botëror në ishull. Sfidat me të cilat përballemi janë kryesisht të natyrës së jashtme, siç janë situatat ekonomike botërore që mund të ndikojnë në turizmin. Moti është gjithashtu një faktor kryesor, pasi ne jemi jashtë në plazh me Tokën e vërtetë si observatorin tonë. Ne kemi nevojë për të paktën gjysmën e qiellit të pastër për të shijuar pamjet. Moti është një faktor kaq kritik, saqë është e rëndësishme të jetosh sa më afër vendndodhjes së shfaqjes së yjeve. Mund të jetë me re ose me shi vetëm disa milje larg, por kristal i pastër për të drejtuar shfaqjen e yjeve në vendin e ngjarjes. Si shembull, një herë kishim një shfaqje shumë të qartë të yjeve të natës me yje, kur pati përmbytje të shpejta në zonat qendrore të ishullit. Ne gjithashtu mbështetemi në faqet tona pritëse që na lejojnë të ofrojmë shfaqjet e yjeve në pronat e tyre. Pa mbështetjen e hostit, do të ishte shumë e vështirë të sigurohet ky aktivitet.

Mundësitë me të cilat përballemi janë po aq të pakufishme sa vetë universi. Gjatë 15 viteve të fundit ne kemi kaluar nga një hotel i vetëm në hotele të shumëfishta për vendndodhjet e vendeve të takimit; ne kemi kaluar nga mbështetja në shitjet e hoteleve tek mysafirët e tyre të brendshëm në shtimin e shitjeve shtesë të faqeve në internet nga faqja jonë e internetit, dhe tani kemi agjenci të shumta udhëtimi dhe rrjete sociale që shesin shfaqjet tona të yjeve edhe sot. Të gjithë "eksploruesit e yjeve" (të ftuarit tanë) përfitojnë nga shkuarja në shfaqjen e yjeve, pasi shfaqjet tona të yjeve janë universale për njerëzit e të gjitha moshave nga e gjithë bota. Pasioni ynë për atë që bëjmë dhe pajisjet e teknologjisë së lartë shtojnë gjithashtu përvojën e shfaqjes së yjeve duke e çuar atë në një nivel më të lartë kënaqësie, siç na kanë thënë vazhdimisht shumë të ftuar.

Këshilla ime për bizneset e tjera është të gjeni pasionin tuaj dhe të ndiqni lumturinë tuaj. Heronjtë e mi frymëzues përtej prindërve të mi ishin Carl Sagan dhe Joseph Campbell. Rizbuloni mentorët tuaj që drejtuan ëndrrat dhe mendimet tuaja kur ishit të rinj. Përqendrohuni në mënyrën se si mund t'i ktheni ato ëndrra në realitet dhe ta krijoni atë realitet. Bëni kujdesin tuaj të duhur për atë që të tjerët po bëjnë që ju dëshironi të bëni dhe bëni një plan për të arritur qëllimet tuaja, duke vlerësuar kërkesën për biznesin tuaj, vendndodhjen, shpenzimet e nevojshme dhe mënyrën se si planifikoni të lidheni me biznese të tjera që do të mbështesin nevojat e biznesit tuaj për sukses. Gjeni një vend që ju bën të dalloheni si unik (d.m.th., ne theksojmë linjat dhe kulturën e yjeve të Havait tek yjet, pasi këtu jetojmë dhe shumë pak të tjerë e bëjnë këtë).

Emri im është Gregory McCartney, themeluesi i Stars Above Hawaii. Shpresoj se ju ka pëlqyer ky artikull, pasi kemi lënë shumë pjesë të arta këtu për të mësuar, dhe kur jemi në ishujt Havai, shpresojmë t'ju shohim nën Yjet mbi Hawaii! Aloha!

Anastasia Filipenko është psikologe e shëndetit dhe mirëqenies, dermatologe dhe shkrimtare e pavarur. Ajo mbulon shpesh bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, tendencat e ushqimit dhe të ushqyerit, shëndetin dhe fitnesin dhe marrëdhëniet. Kur ajo nuk po provon produkte të reja për kujdesin e lëkurës, do ta gjeni duke marrë një klasë çiklizmi, duke bërë joga, duke lexuar në park ose duke provuar një recetë të re.

Më të rejat nga Business News