Најдоброто CBD масло за 2022 година

CBD маслото се добива со екстракција на CBD од канабис и потоа разредување со масло (на пример, семе од коноп или кокос). 

Уште во 1700-тите, американските медицински списанија промовираа канабис за лекување на различни здравствени проблеми, истакнувајќи ги неговите бројни придобивки. Сепак, требаше повеќе од еден век додека планот стана комерцијално достапен и прифатен како лек. 

Маслото од канабис првпат беше продадено во Англија како моќен третман за конвулзии и ревматизам. Наскоро, тој стана лек за различни состојби, вклучувајќи гадење, мигрена, сон, треска, кашлица и многу повеќе. 

Иако научните студии за потенцијалните здравствени придобивки од КБР нафта се во тек, производот се здоби со популарност во светот на здравјето и благосостојбата. 

Врвни придобивки од CBD маслото

Како што рековме, истражувањето за здравствените придобивки на маслото од CBD е во тек. Сепак, неколку студии и анегдотски докази укажуваат дека тоа навистина може да донесе многу придобивки.  

Болка

CBD маслото помага во управувањето со болката. Телото содржи ендоканабиноиден систем кој регулира одредени функции како апетитот, болката, спиењето и одговорот на имунолошкиот систем. Ендоканабиноидите, невротрансмитерите што ги произведува телото, се врзуваат за канабиноидните рецептори во нервниот систем, помагајќи да се ублажат симптомите предизвикани од болка во мускулите, болка во МС, артритис, хронична болка и повреди на 'рбетниот мозок. Дополнително, студиите покажаа дека канабисот исто така може да биде корисен кога се зема по третмани со хемотерапија.  

Ја намалува анксиозноста и депресијата

Според некои истражувачи, CBD може да помогне во ублажување на симптомите на анксиозност и депресија. CBD го менува начинот на кој мозочните рецептори реагираат на серотонин, хемикалија која е директно поврзана со менталното здравје. Како резултат на тоа, мала доза од 600 mg CBD масло може да им помогне на луѓето со социјална анксиозност. Дополнително, CBD го намалува стресот и физиолошките ефекти на анксиозноста, поттикнува подобрување на спиењето и го подобрува ПТСН. 

Третман против акни

Мешањето на CBD маслото со масло за носење како кокос, арган или маслиново масло може ефикасно да ја третира кожата склона кон акни. Соединението делува на клетките кои произведуваат себум, со што го балансира производството на маснотии и го намалува воспалението. Сепак, имајте на ум дека треба да се консултирате со вашиот дерматолог пред да започнете да го користите CBD маслото како третман против акни. 

Најдобро CBD масло

Најдобрите CBD масла за 2022 година

Пробавме и тестиравме десетици CBD нафтени производи за да ги откриеме најдобрите. Дополнително, внимателно избравме само висококвалитетно CBD масло од реномирани брендови. Прочитајте за да ги дознаете суштинските аспекти на CBD нафтените производи и да донесете информирана одлука. 

JustCBD

Основана во 2017, JustCBD брзо се етаблира како висококвалитетно и добро почитувано име во индустријата за CBD. Компанијата обезбедува завидна линија на производи од 100% индустриски коноп одгледан во САД и произведен со екстракција на CO2. Покрај тоа, JustCBD се гордее со својата транспарентност и обезбедува лабораториски извештаи за своите производи на веб-страницата, за да можете да бидете сигурни дека сите производи се надгледуваат за обезбедување на квалитет. 

Тинктура од CBD масло од кокос

Вкус - Кокос

сила - 50 mg-5,000 mg/30 ml

Цена - од 29.99 долари

Независни резултатите од лабораторијата - Достапно на веб-страницата

Веган — Не

Само CBD кокосово CBD масло
JustCBD Кокосово CBD масло

Ако уживате во вкусот на кокосот, несомнено ќе ви се допадне оваа тинктура. Има одличен вкус кога се зема сублингвално, а одлично се меша и со храна и пијалоци. Дополнително, ова Тинктура на ЦБД има брзо дејство, благодарение на кокосот, кој содржи MCT кои побрзо ги апсорбираат варењето. Како резултат на тоа, ќе ги почувствувате неговите ефекти за само неколку минути. Кокосовото CBD масло ви помага да се опуштите, да го контролирате нивото на стрес и да ве одржува фокусирани. 

Народна

Создаден за „луѓето кои се страстни за грижа за себе“, Народна испорачува висококвалитетни производи. Компанијата е основана во 2017 година и оттогаш, таа се стреми да испорачува производи кои им овозможуваат на потрошувачите целосно да ја персонализираат рутината за грижа за себе. Натералните производи се произведени од Root Bioscience, Inc., нејзината матична компанија. Тимот го контролира целиот синџир на снабдување од семе до полица, што дава посебен квалитет и предност во однос на трошоците во однос на конкуренцијата.

ПРЕМЕСТЕТЕ CBD + CBG

Вкус - Ѓумбир и мед

Цена - $ 65

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

ПРЕМЕСТЕТЕ CBD + CBG е масло со целосен спектар формулирано со 40 mg CBD и 40 mg CBG на порција од 1 mL. Маслото има моќна формула која ви помага да продолжите да се движите без болка. Природно е зачинет со суптилен белег на ѓумбир и мед. Освен што даваат пријатен вкус, овие состојки промовираат олеснување на воспалението и релаксација на мускулите. Пакувањето има едноставен водич за дозирање, а пипетата го олеснува одржувањето на дозата конзистентна. Можете да го користите сублингвално или да го измешате во нивните омилени пијалоци.

Green River Botanicals  

Green River Botanicals е добро познат производител на органски CBD производи. Оваа семејна фарма стана првата компанија за коноп во Северна Каролина која доби органски печат USDA со седиште во Ешвил, NC. Според Green River Botanical, оваа компанија „Со мисија да обезбеди одржливи производи од коноп со целосен спектар од етички извори и тесно да соработува со локални непрофитни организации за да и’ врати на заедницата“. Дополнително, маслата на Green Botanicals се обработени само со органски состојки. Основата е MCT масло и екстракт од масло од коноп. Покрај тоа, компанијата користи метод на екстракција на CO2 за да ја формулира оваа тинктура.  

Тинктура од природно CBD масло со целосен спектар

Вкус - Природно

сила - 50 mg/ml

Цена - започнува од 20 долари/4 ml драма

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Зелена река ботанички CBD масло
Green River Botanicals Природно 15% CBD масло

Производот со потпис на компанијата е целосниот спектар Природно 15% CBD масло произведен од коноп со врвен квалитет. Доаѓа во неколку верзии - без вкус или со вкус на пеперминт или лимон. Лимонот беше наш личен омилен, благодарение на неговиот освежителен вкус. Дополнително, по процесот на прегледување, сите рецензенти се согласија дека му требаат неколку капки до три пати на ден за да ги почувствувате придобивките. Доаѓа во неколку големини, за почеток со драма од 4 ml кој чини 20 долари. Дополнително, шишињата од 10 и 30 ml имаат цена од 50 и 110 долари, соодветно. 

Лечи уживај 

Лечи уживај има целосна контрола над-култивирањето, екстракцијата и процесот на производство, така што тие обезбедуваат дека целиот асортиман на производи користи коноп без ГМО, без пестициди, кој се одгледува локално во фармите за коноп во Колорадо. Дополнително, производите на компанијата се курирани во лаборатории сертифицирани со ISO-6000 GMP, кои доволно зборуваат за нивната посветеност да обезбедат производи со чист и врвен квалитет.

Уживајте во чистото CBD масло  

Вкус - Природно

сила - 1500 mg/3000 mg/6000 mg 

Цена - од 79.99 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Cure Injoy CBD масло
Лечи уживај Чиста ЦBД Масло

Чисто CBD масло се произведува од CBD изолат и кокосово масло. Има природен, земјен вкус кој, како што заклучија сите рецензенти, е прилично пријатен. Маслото доаѓа во различни концентрации на CBD од 1,500 mg, 3,000 mg и 6,000 mg. Покрај стандардните методи на земање, откривме дека маслото е одлично за локална употреба. Најчестите ефекти што ги доживеале рецензентите за време на тест-периодот биле ослободување од стрес и анксиозност. Цената на чистото CBD масло зависи од јаките страни што ги избирате. На пример, маслото од 1,500 mg чини 79.99 долари, 3,000 mg чини 99.99 долари, а маслото од 6,000 mg е 139.99 долари. Тоа, рече, со оглед на концентрацијата на CBD, можеме да се согласиме дека цените се прилично прифатливи.  

Елемент Апотек

"Елемент Апотек е иновативен бренд за потрошувачи, насочен кон цели, фокусиран на производи за здравје и нега на тело, внесени со CBD, кои ја комбинираат исцелителната моќ на природата со генијалноста на науката“.. Патувањето на брендот започна пред една деценија, кога ко-основачот кој беше заболен од осум автоимуни нарушувања создаде прилагодени мешавини за нега на телото кои ја ублажуваа болката, ја нахранија нејзината кожа и и помогнаа да се чувствува подобро. Денес, занаетчиските формулации ги вклучуваат најчистите состојки и ги поставуваат највисоките индустриски стандарди. 

Смирена кул собрана тинктура

Вкус - Ѓумбир и мед

Цена - $ 119.99

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Формулиран со вегански и нетоксични состојки, Смирено ладно Собрана тинктура е направен од 1,500 mg CBD со широк спектар, 150 mg CBD и моќна мешавина на ботанички состојки, вклучувајќи масло од кора од портокал, екстракт од монашко овошје и екстракт од овошје од ванила. Уникатната формула има за цел да ви помогне да се фокусирате, да се опуштите и да го подигнете вашето расположение. Погоден е за секојдневна употреба.

Nu-X CBD

на Ну-Х Тинктурите на CBD се совршена мешавина на CBD со врвен квалитет, со потекло од САД, добиени од коноп. Нејзиниот разновиден асортиман на производи е вегански, целосно органски и куриран со база на MCT не-ГМО. Компанијата често е пофалена за квалитетните производи и пристапните цени. 

Nu-X Citrus CBD масло - Флора

Вкус - Цитрус

сила - 100 мг / 300 мг / 700 мг / 1,000 мг 

Цена - од 7.99 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Ну-Х Тинктура од флора

со вкус на цитрус, Тинктура Nu-X Flora има сладок и лесен, ароматичен вкус. Неговиот вкус е прекрасен, освежувачки и совршен за секојдневна употреба. Наликува на бонбона, а доминантен е вкусот на портокалот. Покрај тоа, суптилно се чувствува подтонот на лимонот. Цената на ова масло CBD варира во зависност од неговата јачина. На пример, 100 mg е 7.99 долари, 300 mg е 24.99 долари, 700 mg е 32.99 долари. Иако цените се на повисоко ниво, производите вредат за парите. Повремено, продавачот нуди некои попусти или понуди. На пример, при пишувањето на оваа статија, имаше активна понуда „купи 3 добиј еден бесплатен“. 

Канафил

Повисоката моќност на канабиноидот постигната преку уникатниот процес на растворливост, како и резултатите специфични за условите постигнати преку додадена комерцијална мешавина на ботанички екстракти, е она што навистина поставува Канафилна CBD масла освен. Покрај тоа, компанијата го споделува својот уникатен производствен процес. Тие велат, "процесот на производство започнува во Феникс, Аризона со прием и тестирање од трета страна на сите сурови состојки. Потоа, формулацијата се јавува во нашиот објект во согласност со GMP. Конечно, пакувањето и испораката се исто така завршени во центарот за исполнување на компанијата".

Балансирајте го CBD маслото со целосен спектар - пеперминт

Вкус - пеперминт

Јачина - 500 mg/1,000 mg/1,500 mg

Цена - од 35.97 долари

Резултати од независна лабораторија - Достапни на веб-страница

Веган - Да 

Канафил CBD масла
Канафил КБД масла

Канафилска рамнотежа е куриран со користење на коноп со врвен квалитет, кој е извлечен CO2. Со вкус на есенцијално масло од нане, маслото е вкусно и освежувачко. По двонеделното тестирање, можевме да почувствуваме разлика. Најпрво, најочигледниот резултат од користењето на Balance беше подобреното расположение и мирното чувство. Исто така, еден од рецензентите изјави дека нејзината анксиозност е повеќе контролирана кога го користи маслото. 

PureKana

PureKana користи органски коноп одгледан и собран во Кентаки. Најпозната по екстракцијата на CO2 без растворувачи, компанијата ветува велнес производи со врвен квалитет, но достапен. Покрај тоа, PureKana се издвојува од своите конкуренти со „како компанијата внесува CBD со целосно природни и вкусни состојки, без разлика дали се тоа вкусови на бобинки или средство за спиење како Мелатонин. Конечниот резултат е производ кој го комбинира најдоброто од повеќе светови, како што се гуми за џвакање, тинктури и средства за спиење". 

CBD масло од нане

Вкус - Нане

сила - 300 mg/600 mg/1,000 mg

Цена - од 54 долари

Iнезависни лабораториски резултати - Достапно на веб-страницата

Веган — Да

PureKana CBD масло
PureKana CBD масло од нане

Нане CBD е органско CBD масло со целосен спектар без ГМО. Со вкус на нане, маслото има пријатен, освежителен вкус. Совршено е ако сте по освежителен вкус. Освен тоа, со задоволство дознавме дека додадениот вкус е сосема природен. Чистата Кана користи екстракт од пеперминт од растението M. Piperita. Маслото е достапно во 300 mg, 600 mg и 1000 mg и откривме дека е одлично за управување со стресот секојдневно. Промовира чувство на релаксација, а исто така може да ви помогне да закрепнете после тренинг. Ако сакате масло без THC, ова можеби не е идеален избор за вас бидејќи содржи количини во трагови (под 0.3%)

Елитна CBD

Елитна CBD е новооснована CBD бренд со седиште во Лондон. Експертите решија своето 10-годишно искуство да го претворат во индустријата во најквалитетни CBD производи. Производите се 100% органски, не-ГМО и без THC. 

Чисто CBD масло - 3,000 mg

Вкус - Природно

сила - 3,000 мг

Цена - 104.99 фунти

Резултати од независна лабораторија - Достапно на веб-страницата

Веган — Да

Елитно CBD масло
Елитна CBD 3,000 мг CBD масло

на 3,000 mg тинктура од CBD масло е меѓу најмоќните наведени овде. Има природен вкус кој е одличен доколку сакате да го измешате во утринското кафе или други пијалоци. Маслото CBD е многу ефикасно. За време на нашиот период на тестирање, дознавме дека само 100 mg може да направи чуда за управување со стресот, анксиозноста и подобрување на сонот. 

Канакарес  

Cannacares има различни методи на испорака во својата палета на производи и постојано има за цел да донесе уникатни производи на пазарот. Тинктурите на CBD се произведени во ОК и се формулирани со користење на CBD Isolate купена од реномиран добавувач кој го доставил своето ново досие за храна. Сите тинктури доаѓаат во шише од 30 ml и имаат 3,000 mg CBD. Според компанијата, „ова е многу CBD, и ние веруваме дека 10% CBD масло е потребно за да има материјален ефект, особено кај оние кои страдаат од хронична болка“. Покрај тоа, сите производи на Cannacanares се вегански. 

Wake CBD тинктурно масло

Вкус - Мандарина

сила - 3,000 mg/30 ml 

Цена - 35.00 фунти (приближно 48 долари)

Iнезависни резултати од тестот - Достапно на веб-страницата

Веган - Да

Cannacare CBD масло
Cannacares Wake CBD масло

Маслото Wake CBD е уникатен производ кој комбинира CBD со коензим Q10. Оваа моќна комбинација може да има низа здравствени придобивки, вклучувајќи заштита на кожата, превенција од рак и управување со дијабетес. Покрај тоа, вкусот на тинктурата е прекрасен. Зачинет со мандарина, дава цитрусно и свежо чувство што ви помага да го започнете денот. Покрај тоа, маслото CBD има долготрајни ефекти - скоро сите рецензенти објавија дека резултатите траат до шест часа. 

Нутриционист, Универзитетот Корнел, MS

Верувам дека науката за исхрана е прекрасен помошник и за превентивно подобрување на здравјето и за дополнителна терапија во лекувањето. Мојата цел е да им помогнам на луѓето да го подобрат своето здравје и благосостојба без да се измачуваат себеси со непотребни ограничувања во исхраната. Јас сум поддржувач на здрав начин на живот – спортувам, возам велосипед и пливам во езерото цела година. Со мојата работа, бев прикажан во Vice, Country Living, Harrods магазинот, Daily Telegraph, Grazia, Women's Health и други медиуми.

Најново од CBD